Turkije. Bumenië. Telegrammen. BURGERLIJKE STAND VAN LELDEh| linge tooverspreuken, waaronder eene tegen nacht merries, dat op Odin en de Walkuren schijnt te doelen, zijn door B. ontvangen. Op de Shetlands- eilanden, wier bevolking een Noordsch dialect spreekt, leven nog vele overblijfselen van Oud- Germaanscbe sagen en liederen. Op het vereenigingspunt der spoor banen van Doornik naar Rijsel en van Roubaix naar Samain hebben boosdoeners, welke reeds be kend zijn, een wagen dwars op den spoorweg ge legd, zoo dat de eerste trein welke zou aankomen onvermijdelijk moest derailleeren. Twee opzichters vonden des avonds den wagen, en na vruchteloos ge poogd te hebben het voertuig te verwijderen, slaag den zij er in den aankomenden trein intijds van het gevaar te verwittigen. Men ijst bij de gedachte aan de verschrikkelijke ramp, welke men zou hebben te betreuren gehad, indien de trein, die zijne grootste snelheid op dit punt bereikt had en 400 reizigers bevatte, ware ontspoord. De daders dier boosaardige poging zijn jongelieden van 17 tot 19 jaren oud. Zij zijn thans op Eransch grond gebied aangehouden en te Rijsel in de gevangenis opgesloten. De armste plaats in geheel Duitsch- land is voorzeker het dorp Frankenheim, in Wei- mar gelegen, waar nog voor weinige jaren een groot aantal personen door den hongertyphus zijn overleden. Zeer hoog op het gebergte gelegen, heeft men er negen maanden van het jaar voortdurend winter, en de hoogst onvruchtbare bodem levert niets op. Vleesch is er totaal en brood bijna onbekend; aardappelen zijn heteenig voedingsmiddel. Door den tegenwoordigen winter verkeeren de dorpelingen in een hoogst ellendigen toestand, daar het geheele dorp met zijn erbarme lijke hutten van leem en stroo als 't ware onder de sneeuw bedolven ligt, zoodat het verkeer door de schoorsteenen, of liever de rookgaten moet plaats hebben. Tal van personen zijn reeds dood gevroren. Niettegenstaande dat alles hebben de bewoners, die zeer aan de plaats gehecht schijnen, bepaald geweigerd op den aandrang van de Wei- marsche regeering, zich op staatskosten elders te vestigen. lï, e c li t z li e ïi- De arrondissements-rechtbank te 's-Gravenhage heeft gisteren in de onteigenings-procedures der Spoorwegmaatschappij LeidenWoerden de vol gende schadeloosstellingen toegekend, als: ƒ17732.55 aan v. d. Burg (aanbod 18000, rapport deskun digen 47976.19, conclusie O. M. ƒ18868.25); 2447.10 aan v. d. Lee (aanbod 2200, rapp. desk. 5739.47'/2) 3706.35 aan Straathof (aan bod 3300, rapp. desk. 8998.55, concl. O. M. 3474.55)ƒ4422.52 aan Hoppe (aanbod ƒ2800, rapp. desk. 13994.52, concl. O. M. 4S24.12) 7998.14 aan baronesse Van Brienen (aanbod 6236, rapp. desk. 13464.05'/2, concl. O. M. 7560.14); 2128.70 aan Weeningh (aanbod 1430, rapp. desk. 3864.25, concl. O. M. 2036.35); 4327.20 aan Koot (aanbod 4000, rapp. desk. 11356.90, concl. O. M. 4623); 4778.59 aan v. d. Schalk (aanbod 3700, rapp. desk. 10943.10, concl. O. M. 4645.65) 4912 aan F. Van Ommering (aanbod 4200, rapp. desk. 11010.88'/2, concl. O. M. ƒ5014.60); 6584.05 aan Kompier (aanbod 6600.50, rapp. desk. 13717.95, concl. O. M. 6522.05); terwijl in zake Imans nieuwe expertise met be noeming van andere deskundigen is bevolen. BUITENLAND. Groot-Bi'itannië. In het Lagerhuis verklaarde sir S. Northcote gisteren, in antwoord op eene vraag van Kenealy, dat hem niets bekend was omtrent eene overeen komst tusschen Rusland, Oostenrijk en Duitsch- land, die ten doel zou hebben een offensief en defensief verbond tot verdeeling van Turkije. De minister zeide, dat ten opzichte van althans ééne dier mogendheden er alle reden bestond om aan de juistheid van dit bericht te twijfelen. In den loop der eerstvolgende weken zou het waarschijn lijk blijken of die mogendheden gezamenlijk dan wel afzonderlijk zullen handelen. Er is door den heer Herschell een ontwerp ingediend tot wijzigiög van de wet op het zooge naamd verbreken van huwelijksbelofte. In den regel geeft een proces wegens verbroken huwelijks belofte stof tot groote vroolijkheid aan rechters, advocaten, getuigen en toehoorders. Dezer dagen echter kwam er een drama uit voort. Een jong pachter in Lincolnshire, kortelings gehuwd, werd door eene vroegere geliefde bedreigd met een pro ces h la Bardell-Pickwick. Liever dan op deze wijze tot het doelwit van aller spotternij gemaakt te worden, verhing hij zich. Rusland. Volgens de laatste opgaven bèdragen de verliezen der Russen in het geheel 80,435 man. In verband met de reeds medegedeelde vre desvoorwaarden wordt aan de „Times" uit Pera gemeld, dat de Russen administratieve autonomie vragen voor Thessalië, den Epirus, Albanië en Macedonië. Zij eischen voor Montenegro zooveel grondgebied als dat vorstendom veroverd heeft, niet noodwendig hetzelfde grondgebied, maar daar mede gelijkstaande. Afzonderlijke melding wordt gemaakt van een zeehaven. De vrede zal niet te Konstantinopel maar op Russisch gebied worden geteekend. Onder de voorwaarden komt niet de bepaling voor, dat de Russen te Konstantinopel zullen komen. In den nacht van 21 op 22 dezer heeft het detachement van generaal Komaroff, niettegen staande den sneeuwstorm, de brug van Imirkoff' bezet en een sterke Turksche stelling bij het dorp Doliskhan aangevallen. De vijandelijke macht, be staande uit twee bataljons geregelde en zes batal jons ongeregelde troepen, werd volkomen verslagen. Een deel der Turken vlood in de richting van Artevinde overigen trokken zich in het naburige gebergte terug. De Russen veroverden een stuk berggeschut, vele tenten en eene groote hoeveelheid ammunitie en wapenen. Het verlies der R ussen be droeg 2 man gedood en 14 gewond. De Russische vredesvoorwaarden zijn vol gens de „Morning Post" in deze vijf punten ver vat: 1°. Autonomie van Bulgarije, welks grenzen voorloopig nog niet aangewezen zijn, onder een gouverneur, wiens benoeming volgens de voor stellen der conferentie, die verleden jaar te Kon stantinopel gehouden is, geschieden moetde plaat sen, die door Turksche troepen in Bulgarije bezet zouden worden, moeten nog worden aangewezen, maar zijn slechts weinig in getal. 2°. Rumenië wordt onafhankelijk, staat een stuk grondgebied bij den mond van den Donau aan Rusland af en krijgt daarvoor elders vergoeding. 3°. Servië wordt onafhankelijk en verkrijgt gebiedsvergrooting. Bos nië en de Herzegowina verkrijgen autonomie. 4°. Montenegro verkrijgt een gebiedsvergrooting, die, behoudens de toestemming der mogendheden, op den toestand na den oorlog gegrond is. 5°. Rus land verkrijgt Batum en verdere vergoeding in geld of grondgebied, terwijl de Porte zich verbindt om Ruslands belangen in de straat der Darda- nellen te beschermen. Een telegram uit Konstantinopel meldt aan de „Polit. Corresp." dat de vertraging van de onder- teekening der vredes-preliminairen wordt toege schreven aan het verzet van de Porte tegen eene tijdelijke bezetting van Konstantinopel door de Russen. De snelle dooi der laatste dagen en de toestand waarin zich de straten van Bucharest bevinden, heb ben alle verkeer doen staken. Het regent onop houdelijk en de Donau moet volkomen onbegaan baar zijn. De ziekten onder de Turksche krijgs gevangenen zijn aanmerkelijk toegenomenop één dag stierven er meer dan honderd te Simnitza. De typhus breidt zich al meer en meer uit; ver scheidene Russische geneesheeren en zusters van liefdadigheid zijn aan die vreeselijke ziekte bezwe ken. Het is dan ook met innig genoegen, zegt de „Daily News", dat men het uitzicht op vrede bespeurt, waardoor de Russen en Rumeniërs in staat zullen worden gesteld, om al hunne zorgen te wijden aan het lenigen der verschrikkelijke ellende, door den oorlog veroorzaakt. LONDEN, 29 Januari. In het Lagerhuis kon digde de heer Forster aan, dat hij eene motie tegen de krediet-aanvrage zal uitbrengen. Northcoté verklaarde dat hij nog geen bench ontvangen van het sluiten van een wapensti] De heer Lowther las een telegram uit stad van 8 dezer voor, waarin gemeld dat de opstand der Kaffers zich uitbreidj slechts door aanzienlijke strijdkrachten te drukken zou zijn. De heer Bourke meende, in antwoor eene vraag van den heer Lefevre, dat het leggen van papieren betreffende Creta nie schelijk was. BUCHAREST, 29 Januari. Generaal I heeft aan vorst Karei een eigenhandig sch van den czaar ter hand gesteld, waarin ver wordt dat Rusland niet zal afzien van het eischen van Rumenisch Bessarabië. BELGRADO, 29 Januari. De krijgsope^ï der Serviërs worden ijverig voortgezet. LescM behaalde op het plateau van PecovagoraE volkomen overwinning op Hafiz Pacha. BRUSSEL, 29 Januari. Aan de „Indépec beige" werd heden uit Weenen geseind, da streven der mogendheden in de eerste plaats gi is op 't bijeenkomen van een congres, Berlijn zijne zittingen zal houden. In dit opj schijnt zelfs reeds overeenstemming verb te zijn. LONDEN, 29 Januari. Aan de „Daily graph" wordt uit Weenen geseind: „Oostjj en Engeland hebben aan Rusland eene eq dende nota gezonden, waarin wordt betoogj de vredesvoorwaarden aan een Europeesch col moeten onderworpen worden, alvorens zij ah kracht kunnen worden beschouwd." "Voj bericht uit Gallipoli is Baker-pacha met man Turksche troepen aldaar aangekomen. WEENEN, 29 Januari. In het Turksche j lement neemt de partij, welke de teru^ van Midhat-pacha vraagt, zeer in sterkte ta| Volgens hier ontvangen bericht, is de ove| van Widdin ophanden. LONDEN, 30 Januari. De Koningin had wensch te kennen gegeven om de orde var. Kouseband, door het overlijden van den ma1 Ailesbury opengevallen, aan lord Beaconsfie) verleenen; maar dit aanbod is, met verguDl der Koningin, afgewezen. van 24 tot en met 30 Jan. BEVALLEN. S. Kret geb. Viele D. J. A. Splinl Smit D. E. M. Riettiens geb. Bartelsman D. J. P. veen geb. Blass D. M. C. Stokhuizen geb. Laman D. E. Marks geb. Wolters Z. A. Lengering geb. Van Z. C. F. Mes geb. Meyer Z. W. Van der Mi Ensing Z. L. Visser geb. Gilliéron Z. E. J. Carral Van der Horst Z. A. M. Hakker geb. Ten Zijthoffij A. E. Lombert geb. De Groot Z. J. M. Ligtvoet gei den Burgh Z. E. Meyer geb. Van der Kamp Z. Blansjaar geb. Groen D. C. 1. Mastenbroek geb. De Graaf M. J. Van den Brande geb. De Jongh D. J. Berg gei] Oosten Z. C. Van Haasteren geb. Rodenborg D. H. Des Tombe geb. Boon Hartsinck Z. J. Kerkvlit Van der Meel Z. J. Mieloo geb. Van Erkel Z. H der Nat geb. Teugels D. J. P. Spaanderman geb. DeVriei J. Neutenboom geb. Van der Meer Z. GEHUWD. A. Vrijbloed wedr. en C. Bekooy we W. P. Van der Drift wedr. en A. S. Knyters jd. Kooreman jm. en H. Van der Worm jd. J. Van Toi wedr. en J. Passant wed. OVERLEDEN. M. Berkhci wed. A. Siebes 75 J. P. Van Toorn wed. A. Kruik 76 j. S. C. Flamao m. G. C. Van Teylingen Z. 5 m. P. J. Van Teyf Z. 18 m. E. Vink D. 6 m. J. Montague wed. A tendijk 72 j. N. Kramers Z. 3 w. P. T. Volkert m. M. Coezijn V. 65 j. P. Eeldert Z. 2 m. 1 Roos geb. Van der Linden 29 j. M. C. Koet geb. 51 j. P. Koeken 76 j. J. Uding geb. Beyer 28 j. Lut 49 j. A. De Haay 77 j. J- W. Cbrispijn 60 H. Comelissen geb. Brugman D. levenl. J. Bonten 88' R. Wakka geb. De Haas 67 j. E. Van Gelderen D. 2 J. J. Van Teylingen Z. 3 j. S. Piena D, 10 m. A. Van Wensen D. 3 m. INGEZONDEN. Gisteravond vierde de Tabakverwerkers-ver ging „Hulp door Vriendschap" haar vierde ji feest, dat ook thans weder door den beschermt den heer G. Wilhelmy Damsté, werd bijgewot Bij de opening werd het verslag der vereenij voorgelezen, waaruit blijkt dat deze in bloei b. toenemen, vooral wat het financieele betreft. I paar tooneelstukjes werden daarna opgevoerd, n „Bodegraven in 1672", historisch-romantisch dn: in drie bedrijven, in het tweede bedrijf van*- stuk aan leden en genoodigden een bijzond- verrassing ten deel viel door een schitterend tablei

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 2