N°. 5510. Donderdag A'. 1878. 31 Januari. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering A van Zon- en Feestdagen, uitgegeven- STADS-BERICHTEN. LEIDSCÏÏ DAGBLAD. PRIJS DEZER COURAST: Voor Leiden per 8 maandenf 1-10. Frauco per post.1-40. Afzonderlijke IS'ommere0.0A PRIJS DER ADVERTENTIES: Tan I6 regels.V 1.05. ledsre regel meer..B 0.17$. Grootere letters naar plaatsmimte. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN doen e weten, dat door hen, naar aanleiding van art. 1 in verhand met art. 66 der verordening op het Brandwezen van den 15den Jnni/24sten Augustus 1871 (Gemeenteblad n°. 14) op voordracht van den Wethouder, Voorzitter der Commissie van fabricage, zijn benoemd aan de stadsspuit n°. 4: tot opperbrandmeesterW. A. VAN LITH, thans brandmeester aan die spnit; tot brandmeester: J. BRUM MELK AMP, thans adjunct- brandmeester aan de stadsspuit n°. 3; aan de stadsspuit n°. 3: tot adjunct-brandmeester: S. VAN LEEUWEN, thans spuitgast. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. D. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 30 Jannari 1878. LEIDEN, 30 Januari. De Kamer van koophandel en fabrieken heeft in eene gisteren gehouden vergadering besloten een adres te richten aan den minister van waterstaat enz., betreffende de mogelijke verplaat sing van het telegraafkantoor alhier. Afschrift van dit adres zal aan B. en Ws. worden gezonden. Naar men verneemt heeft de minister van oorlog het voornemen om het garnizoensstelsel hij de wet te regelen, en bestaat voorloopig bij hem het plan om te Zwolle den staf eener brigade infan terie met 3 bataljons te vestigen. Reeds is de medewerking gevraagd van het gemeentebestuur ter bekoming der noodige gronden voor kazernes met bijgebouwen, exercitie- en schietterreinen. Het lid der Tweede Kamer, jhr. mr. J. Roëll, heeft tegen 15 Maart a. s. zijn eervol ont slag aangevraagd als griffier der Provinciale Staten van Zuid-Holland. Mr. N. P. J. Kien, sedert 39 jaren burge meester van Utrecht, heeft thans om redenen van gezondheid zijn ontslag als zoodanig aan Z. M. den Koning aangevraagd. Het W. v. h. R. verneemt dat de ministers van binnenlandsche zaken en van waterstaat enz., de heeren Kappeyne van de Coppello en Tak van Poortvliet, niet hebben afgezien van hun lidmaat schap van de Haagsche balie, maar dat hunne namen nog altijd op de lijst der orde voorkomen. Het stoomschip „Torrington", van Vlissingen naar Java, passeerde 26 Januari Gibraltar; de „W. A. Scholten," van Nieuw-York naar Rotter dam, passeerde gisteren het eiland Wight, hebbende lO'/j dag reis; de „Voorwaarts", van Batavia naar Nieuwediep, passeerde eveneens gistermorgen Gibraltar. Door commissarissen van het Vaderlandsch Fonds ter aanmoediging van 's lands zeedienst is gisteren bij enkele inschrijving, in „het Vosje" te Amsterdam, publiek aanbesteed: het bouwen van eene Kweekschool voor de Zeevaart, op de IJgracht, hoek Schippersgracht aldaar, groot onge veer 1000 vierk. meters, bij eene gemiddelde hoogte van ongeveer 18 meters, volgens teekeniug onder beheer van de architecten W. en J. Springer. Minste inschrijvers waren de heeren D. Cerlijn en Zoon en A. J. De Haan, voor de som van f 188,200. Majoor Weier aanvaardde gisteren, ter vervanging van den onlangs overleden majoor Menso, het bevel over het bataljon infanterie, te Haarlem in garnizoen. De algemeene vergadering der Vereeniging van leeraren aan inrichtingen van middelbaar onderwijs zal dit jaar in de maand Augustus te Leeuwarden worden gehouden. De hoogere burger scholen voor meisjes zullen op deze vergadering een der hoofdpunten van behandeling uitmaken. Men verneemt dat dezer dagen de Eugelsche Maatschappij, op haar verzoek, ontslagen is van al de nog door haar uit te voeren werken in het Kanaal te Velzen en dat deze werken zijn over genomen door de Kanaalmaatschappij. Yan den gouverneur van Cura9ao is met de jongste mail de mededeeling ontvangen, dat van verschillende zijden reeds een bedrag van ruim f 123,000 is ingekomen ten behoeve van de nood lijdenden door den storm van 23 September jl. Van dat bedrag is ruim f 98,000 ter beschikking gesteld van het bestuur en de rest ter uitdeeling toegezonden aan instellingen of particuliere perso nen. Van bestuurswege is eene commissie met de uitdeeling belast. Onder de bovenvermelde sommen zijn niet begrepen de betrekkelijk belangrijke bij dragen van de ingezetenen van Curasao terstond na het gebeurde bijeengebracht, en waarmede men in de eerste behoefte heeft kunnen voorzien, zonder dat de tusschenkomst van het bestuur daarbij noodig was. Tot tweeden klerk bij het departement van binnenl. zaken is benoemd A. W. Riem Vis, te 's-Gravenhage. Aan het bureau der Spoorwegmaatschappij LeidenWoerden te 's-Hage werd heden aanbe steed het maken van aardewerken in de gemeenten Bodegraven, Alphen, Hazerswoude en Zoeterwoude. Van de twee ingekomen biljetten was het minste dat van den heer K. Hoogendoorn te Giesendam, voor f 139,600. Naar wij vernemen zal de Tweede Kamer Dinsdag 5 Maart bijeenkomen tot hervatting der werkzaamheden. Z. M. heeft aan H. N. Roepius, consul van Chili te Rotterdam, verlof verleend tot het aannemen van het ridderkruis 1ste klasse der Wurtembergsche Frederiksordeaan J. G. F. baron Van Heerdt, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burgem. van Hof van Delftaan mr. E. De Wendt, op verzoek, een eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van auditeur-militair in het vijfde milit. arrond., standpl. Leeuwarden, behoudens aanspraak op pensioen, en zulks met daukbet. voor de door hem in verschillende be trekkingen den lande bewezen diensten; benoemd tot ridder in de orde van den Nederl. Leeuw F. C. Rennen, regeerings-raad, directeur der Reini- sche Spoorwegmaatschappij. heldhaftig te wezen, was moeilijk beter vertolker te vinden. Ook de heer J. Haspels speelde uit muntend, vooral in 't tooneeltje met Léonie. 't Geheel maakte een alleraangenaamsten indruk. Ook 't nastukje, „Krokodillentranen", werd met groot genoegen gevolgd. Cjtemengd Nieuws. Was het belangstelling in mevrouw De Vries, die, na het ongeval haar overkomen, voor de eerste maal hier weder optrad, of was het de goede verwachting van het op te voeren blijspel, die Maandag-avond zulk een groot aantal bezoekers naar den schouwburg had gelokt? Hoogstwaar schijnlijk zal zoowel het een als het ander het geval zijn geweest. En zeker had het talrijke publiek reden tot groote tevredenheid. „Vrouwen- krijg" is een zeer goed geschreven blijspel en voor eene comédienne als mevrouw De Vries biedt het gelegenheid te over om te schitteren met haar talent. Van die gelegenheid maakte de begaafde actrice dan ook een zeer goed gebruik. Haar spel was verrukkelijk. O. a. was het tooneeltje in het tweede bedrijf tusschen de gravin en den prefect een meesterstukje van tooneelspeelkunst. Niet minder voldeed de heer W. Van Zuylen als Grignon. Zijn onweerstaanbare komische mimiek deed de toeschouwers voortdurend schaterlachen en voor de rol van den heldhaftigen kamerheer, die bang is om bang te zijn als hij niet bevreesd is om In eene volière hier ter stede had men drie eieren laten liggen en groot was de verbazing toen men den volgenden dag bemerkte dat ze des nachts waren uitgebroeid. De kloek en de kuikens zijn alle in goeden welstand naar de warme kamer getransporteerd. Het mag wel eene zeldzaamheid geuoemd worden, dat zoo iets in dezen tijd van 't jaar en nog wel in de open lucht geschied is. In den nacht van Zondag opMaandag is brand ontstaan in den winkel en de werkplaats van een verver te Spanbroek. Door de vele daar aan wezige brandbare stoffen werden de vlammen krachtig gevoed, met het noodlottig gevolg, dat niet alleen die werkplaats en het woonhuis van den verver, maar ook twee aangrenzende groote boerderijen met al den daarin aanwezigen voorraad hooi enz. in de asch werden gelegd. Persoonlijke ongelukken zijn niet te betreuren. De levende have, is ten deele meer of min geschroeid, gered. Alles was tegen brandschade verzekerdde inboedel van den verver echter veel te laag, en deze ziet bovendien al zijn geld en kostbaarheden door het vuur vernield. Aan de krachtige pogingen van de brandweer uit de gemeente zelve eu het naburig Hoogwoud is het te danken, dat de brand zich niet verder heeft verspreid. Te Winscho ten is Woensdag-och tend buiten de gemeente een jongmensch gevonden, dusdanig verminkt door wonden, met een mes toegebracht, dat hij bijna niet te herkennen was. Aan het behoud van zijn leven wordt gewanhoopt. De daders zijn reeds in handen van 't gerecht. Omtrent den toestand van de twee weesmeisjes in het armweeshuis te Middelburg, die Zaterdag bij ongeluk door een geweerschot getroffen werden, wordt gemeld dat zich eenige gunstige verschijnselen voordoen. De eene, die aan het hoofd werd gewond, schijnt buiten gevaar te zijn. Ook de andere, die in de borst getroffen werd, had iets minder koorts en leed minder pijn, doch omtrent den vermoedelijken afloop valt nog niets met zeker heid te zeggen. Volgens het Handelsblad is hier te lande het bericht ontvangen, dat de luitenant-ter zee 2de kl. W. Wijers, aan boord van de „Borneo", aan de Atjeh-kust, ter reede van Edi, op 12 Dec. 11., met vier schepelingen verdronken is door bet omslaan eener sloep, waarin hij zich met 14- anderen bevond. Hij wilde anderen redden en daardoor vond ook hij den dood. De sloep was van boord gezonden om een vastgeraakt schip vlot te krijgen, en bij het terugkeeren naar boord gebeurde het ongeluk. Voor rijksrekening zullen twee onder officieren van het bataljon mineurs en sappeurs de wereldtentoonstelling te Parijs bezoeken. Dezer dagen werd te Londen aan de Thames Embankment, dicht bij de Temple, het standbeeld van John Stuart Mill onthuld. Karei Blind bericht, dat een fragment van „Odin's Runenlied", in half-vóérchristelijken vorm, op de Shetlands-eilanden gevonden is. Het lied werd hem toegezonden door eene vrouw, die daar thans, in Ungt, woont. Ook andere zonder-

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 1