BUITENLAND. M. G. Van Geytenbeek; ter standplaats Bozum, mr. J. Klaasesz. de Boer; binnen bet arrond. Heerenveen, ter standplaats Joure, H. J. W. Terlet; B. A. baron Van Verschuer benoemd tot burgem. der gem. Appeltern; herbenoemd met 1 Febr. e. k. tot burgemeester van Leiden dr. W. C. Van den Brandeler, tot id. van Voorhout H. D. Ter Wee, secretaris dier gemeente, en tot id. van Vierlingsbeek P. Jenniskens; aan dr. H. Onnen, op zijn verzoek, met iDgang van 30 Maart e. k., eervol ontslag verleend als leeraar aan de rijks hoogere burgerschool te Roermond; bij den geneesk. dienst der landmacht benoemd tot officier-van-ge zondheid 1ste kl., F. Van Leeuwen; den officier- van-gezondheid der 1ste klasse J. De Wit op nonact. gesteld P. A. Broers, thans ontvanger der directe belastingen en accijnzen te Raalte c. s., be noemd tot ontvanger derzelfde middelen te Koudum. Gr e m eng d ]Vi en w s. Op de Langegracht is gistermiddag een rijtuig, waarin een jonkman, genaamd J. B., gezeten was, omgeslagen doordien de koetsier den draai te kort nam. De jongeling bekwam eene ernstige verwonding aan het hoofd en werd naar het academisch ziekenhuis overgebracht. Naar aanleiding van het berichtje over het ongeluk aan een der Katwijksche booten overkomen, meldt men nader: Des middags om drie uren van Leiden te Katwijk aankomende, moet de boot eerst zwaaien, eer zij haar ligplaats bereiken kan, zoodat zij dan achteruit gaat. Kapt. Verdoes stond zelf aan het stuurrad en het roer stootte op een aldaar onzichtbaren paal, waardoor het rad omsloeg en den kapitein over boord wierp, die door te zwemmen spoedig den wal bereikte. Op 's Konings verlangen zal dit jaar ter gelegenheid van Zr. Ms. verjaardag (19 Fe bruari) in de residentie geene openbare feestviering plaats hebben. Een zoogenaamde loodgieter te Am sterdam, die gedurende eenige weken ten schrik van vele eigenaars van huizen, onder het voor wendsel van gezonden te zijn om lekkage te her stellen, zich tot een aantal perceelen den toegang wist te verschaffen en dan op de daken groote hoeveelheden lood ontvreemdde, is Zaterdag-namid dag jl. op heeterdaad betrapt, en ofschoon hij, door den bewoner van het huis op zijne vlucht achterhaald en gegrepen zijnde, nochtans door het gepeupel ontzet werd, was de politie hem evenwel op het spoor gekomen en nam hem den daarop- volgenden nacht in arrest. Zondag-middag is hij, na eene volledige bekentenis te hebben afgelegd, naar de cellulaire gevangenis overgebracht. Velen Bosschenaars was Zondag-avond een teleurstelling bereid. Het tooneelgezelschap onder directie van Judels en Bouwmeester zou aldaar een voorstelling komen geven. De reis uit Gorcum, waar het gezelschap zich bevond, was bepaald per boot, doch deze moest door 't mistige en ruwe weder daar blijven liggen, tot spijt van de talrijke bezoekers, die reeds de schouwburgzaal vulden en nu konden heengaan zonder „de man met 't ijzeren masker" gezien te hebben. Een 71-jarig rentenier te Kruinin- gen is wegens moedwillige mishandeling van zijne vrouw en zijne dienstmeid tot drie maanden ge vangenisstraf en f 8 boete veroordeeld. Het stoomschip „Pioneer", van Mary- port naar Antwerpen met pigijzer, is op Puffin-eilaud verongelukt. De gezagvoerder, stuurman en een man der equipage zijn verdronken. De overige zijn gered en bevinden zich op het eiland. Een twintigtal schapen van denland- bouwer D. v. d. Werf, te Workum, zijn verleden week 's nachts min of meer deerlijk gehavendde meeaten van de ooren beroofd, velen aan keel en borst vrij ernstig gewond, terwijl een tweetal let terlijk is verscheurd. Van twee naburige eigenaars is een viertal schapen verminkt, waarvan een gedood. Een schaap werd zelfs aan de overzijde van een wijd kanaal teruggevonden. Dit alles wordt op rekening gesteld van een hond. Na een dezer dagen in een hotel te Maastricht gehouden souper werden zes stellen zilveren vorken en lepels vermist. Het door de politie ingesteld onderzoek heeft tot geene ont dekkingen geleid. Zekere v. W. te Kralingen, die ver zuimd had zich ten vorigen jare voor de militie aan te geven, is door de politie naar Den Haag getransporteerd, om volgens de wet zonder loting bij de militie te worden ingedeeld. Sedert het begin dezes jaars worden te Deventer des Zondags-avonds in den schouw burg vanwege de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen volksconcerten gegeven, tegen een entree prijs van 10 cents. Ongeveer 60 personen hebben zich aangemeld voor de betrekking van gemeente-ar chitect te Zutfen, waaraan eene jaarwedde van f 2500 is verbonden. De eigenaar van het „hotel du Soleil" te Arnhem spreekt in de Arnh. Ct. het bericht tegen omtrent den diefstal van f 3600 aan Engelsch goudgeld, welke in zijn hotel zou zijn gepleegd. Het vermoeden bestaat, dat de gelden te Brussel of elders zijn zoekgeraakt of verloren. Tot groot ongerief voor de ingezete nen der gemeente besloten gisterochtend de beide te Westmaas gevestigde bakkers niet langer te bakken. De oorzaak daarvan is de verlaagde zetting van het brood. Deze bepaalt den prijs van het tarwebrood (krop uit den zak) op 14'/2 en dien van het roggebrood op ll'/i ct. per kilo. Als grond voor hunne handeling geven de bakkers op, niet met verlies te willen werken. Er is dus voor 't oogenblik niets anders op dan elders ter markt te gaan. In de nabijheid vanHeerlenheeftmen opnieuw een steenkolenlaag ontdekt. Door 32 Tilburgsche fabrikanten zal op de aanstaande tentoonstelling te Parijs eene collectieve inzending van wollen stoffen plaats heb ben, bestaande voornamelijk in prachtige dessins van bukskins, deugdelijke flanellen en andere fijne wollen stoffen. Nergens heeft men meer last van Zi geuners dan in Hongarije. In Nieuw-Bydzchow had dezer dagen een geregeld gevecht plaats tus- schen de gendarmerie en een troep dezer zwervers, die zich aan vele diefstallen hadden schuldig ge maakt. Na lang zoeken in de bosschen vond men de bende en daarbij een aantal gestolen voorwer pen. Toen men een paar mannen gevangen wilde nemen, namen de vrouwen zulk een dreigende houding aan, dat men genoodzaakt was van de wapenen gebruik te maken. Er ontstond een leven dig gevecht, waarbij ongelukkigerwijze een kind werd doodgeschoten. Toen gaven de Zigeuners den tegenstand op en gelukte het de geheele bende gevangen te nemen. Men had eerst gedacht dat de wach ter Lemoyne, wiens beenen verbrijzeld werden bij het ongeval met den tramway te Montreuil, in het hospitaal St.-Antoine, waarheen hij was over gebracht, was bezweken. Het blijkt echter dat hij de amputatie der beide beenen heeft overleefd. Volgens een tweede lezing zou de oorzaak van het ongeval zijn, dat een voorbijganger de bar rière geopend heeft,' terwijl Lemoyne, den trein ziende aankomen, de paarden bij de teugels had gegrepen om den tramwagen tegen te houden. Maar de koetsier gaf zijn paarden een zweepslag en de wagen geraakte zoo op den spoorweg, op het oogenblik dat de passagierstrein aankwam. f Aan de stierengevechten die den 25sten te Madrid plaats hadden, namen tal van toreadors deel. Twee slaagden er in den stier in eens te dooden. Ongeveer 16000 menschen, waar onder de geheele koninklijke familie, woonden den strijd bij. De heeren Rittershausen (tweeling broeders), kooplieden te Hamburg, welker firma onlangs in staat van faillissement was verklaard, hebben zich in de afgeloopen week van het le ven beroofd door zich de polsader door te snijden en daarna zich in het water te werpen. Het pas sief van den boedel is nog niet bekendhet wordt door sommigen op 5, door anderen op 12 millioen mark geschat. Frankrij k. De Kamer van afgevaardigden heeft gisteren de begrootingen voor openbare werken en oorlog, op enkele posten na, aangenomen. De rechtbank te Toulouse heeft uitspraal gedaan in de zaak tegen den heer De la Brièr; gewezen onderprefect te Gaillac, die na 14 Deceit ber zijn ontslag ingediend hebbende, zijn brief aa: Mac Mahon eindigde met deze woorden: „Meti gevoelens, die men verschuldigd is aan een maa schalk van Frankrijk, die zijn plechtig bezwote woord breekt", en deswege vervolgd is gewordt; De rechtbank heeft hem veroordeeld tot eene boe van 1000 fr„ met aanneming van verzachten omstandigheden. Gambetta heeft in den persoon van Duporti leider van de „Réveil", een dubbelzinnig med stander afgemaakt en overboord geworpen. H wapen heeft bestaan in een vernederenden brie door Duportal in 1852 aan Napoleon III geschrt ven en door Gambetta publiek gemaakt. Duport, wordt thans door een ieder niet alleen verachteliji maar ook belachelijk gevonden, en het doel dt strafoefening (want Duportal had in zijn bla Gambetta aangevallen) is derhalve volkomen bereik De minister Waddington heeft 10,000 fracl ken ter beschikking gesteld van den zaakgelastigd te Konstantinopel voor de Turksche vluchtelinge Bij de negen verkiezingen voor de Kamer, die Zondag in verschillende deelen des lands ge, gehouden zijn (waarvan zeven ter vervulling va: nietig verklaarde verkiezingen), zijn acht republi keinen gekozen. In het negende arrondissement te Bordeaux, moet eene herstemming plaats hebbei U) ixitsclila iï 1 Bij den Bondsraad is een wetsontwerp ingekome: van den volgenden inhoud„De leiding in h: bestuur, het toezicht en de bewerking van rijk- aangelegenheden, die door de constitutie en i wetten des rijks aan den rijks-kanselier zijn opg< dragen, alsmede het voor de geldigheid der ver ordeningen en beschikkingen des keizers noodig contraseign van den rijks-kanselier kunnen doo plaatsvervangers worden waargenomen, die de keize op voorstel van den rijks-kanselier, ingeval h: verhinderd is, uit de andere leden van den Bonds raad voor alle of voor enkele takken van 's rijk beheer benoemt." In de memorie van toelichting wordt er oi gewezen, dat de werkzaamheden van den rijks-kanse lier voortdurend toenemen. Men onderstelt alzoo, ètl het in Bismarcks bedoeling ligt om het aanste'A< van plaatsvervangers gaandeweg tot regel te maken! en alzoo langzamerhand te komen tot de vormin: van rijks-departementen met verantwoordelijk ministers. Italië. Langzamerhand krijgt Rome zijn gewoon aanzie: terug. Het rouwfloers aan de huizen is verdwene: en de dagbladen verschijnen weder zonder rouw rand. De rechtbanken, de scholen en de universitei zijn heropend en de afgebroken arbeid wordt hervat Na den Duitschen kroonprins, die reeds den 19de: vertrok, hebben de andere vertegenwoordigers va: vreemde hoven, ook de maarschalk Canrobert ei de aartshertog Reinier, de Italiaansche hoofdstac weder verlaten, en evenzoo het buitengewoon aanta vreemdelingen, door de plechtigheid der teraarde bestelling naar Rome gelokt. Naar men verneemt waren tot 17 Januari niet minder dan 138,00! retourbiljetten tot verminderde prijzen naar d: hoofdstad afgegeven, en om het terugvervoer va: deze menigte mogelijk te maken, waren de spoor wegbesturen genoodzaakt om de geldigheid deze biljetten (aanvankelijk tot op 20 Januari bepaald met drie dagen te verlengen. Ook de meeste sena toren en afgevaardigden hebben Rome weder ver laten, nadat in de troonzaal van het Quirinaal no: eene plechtige ontvangst van de leden van Sena: en Kamer, zoomede van de hooge staatsambtenaren had plaats gevonden. Volgens den berichtgever van de „Times' te Rome heeft Humbert I op zich genomen 3: millioen lira's van zijns vaders schulden uit zijne particuliere middelen te betalen en zal hij Castó Porziano, een uitgestrekt jachtterrein, door df natie aan koning Victor Emmanuel ten geschenk gegeven, doen verkoopen. Het gelijktijdig vrijlaten van een aantal boos wichten krachtens amnestie, bij de troonsbestijging des konings uitgevaardigd, heeft volgens denzelfden berichtgever op vele plaatsen groote ongerustheid veroorzaakt. Ook is der politie verdubbelde waak zaamheid op het hart gedrukt.

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 2