boot nog haar volle vaart had. Door spoedig naar wal té zwemmen slaagde hij er in zich zeiven te redden. Ook de man en de broeder van degis- tereu te Nieuwveen gearresteerde vrouw zijn, als mede verdacht van brandstichting of medeplichtig heid daaraan, naar Den Haag in verzekerde bewa ring overgebracht. Een der bagagewagens in den trein van den Holl. ijzeren spoorweg, die te 6.10 van Leiden in Den Haag moest aankomen, moet vol gens het Vaderland ouderweg opengeraakt zijn, met het gevolg, dat een deel der daarin aanwezige pakketten, ten gevolge van dea hevigen wind, is verloren gegaan. Gisteravond tegen zes uren is te Am sterdam ten gevolge van een gasontploffing een hevige brand uitgebroken op den Nieuwendijk in een kleederenwinkel. Door de spoedige hulp der brandweer is de brand alleen tot dit perceel beperkt, dat geheel is uitgebrand. De kleedermakers, die in de bovenverdiepingen van het magazijn aan het werk waren, moesten over de daken het huis ontvluchten. Op de Ooster-begr aafplaats te Amster dam is gisterochtend bij de aankomst van een begrafenisstoet de teraardebestelling van het lijk op last van den officier van justitie geschorsthet lijk is tot het ondergaan eener gerechtelijke schou wing naar de cellulaire gevangenis overgebracht. Te Rotterdam is, naar men van daar bericht, eene vervolging ingesteld tegen een amb tenaar, die bij het aankondigen van eene verkoo- ping in de dagbladen, de maten met verouderde namen had genoemd. Gisterochtend is te Hengelo de eerste trein van Enschedé naar Almelo in botsing geko men, waardoor de spoor van Almelo is versperd. Er hadden geen persoonlijke ongelukken plaats, maar wel is het materieel beschadigd. Men meldt uit Haarlemmermeer dat de longziekte aldaar is uitgebroken op den stal van den landbouwer J. Schrieken. Yermoedelijk zal het geheele beslag worden afgemaakt. Met 15 Februari zal door den rijks betaalmeester te Utrecht de bronzen pasmunt van 2'/s ct. in omloop gebracht worden. Volgens het Utr. Dbld. is ook de mede directeur van de in staat van faillissement verkee- rende Nederlandsche Suikerraffinaderij, de heer H. C. Cruys, onder toezicht der politie gesteld. In het logement „de Zon" te Arnhem heeft een brutale diefstal plaats gehad. Een heer, dezer dagen uit Indië teruggekeerd en des daags bij zijne familie verblijf houdende, vond des avonds in zijn hotel terugkomende, een vreemden sleutel in het slot der kamerdeur en bemerkte, dat de riem van zijn ledereu kofier was losgemaakt. Bij het openen van dezen ontwaarde hij, dat een zwem gordel, dien hij gedurende zijn overtocht steeds bij zich had gedragen, inhoudende 300 Engelsche goudstukken, ter waarde van 3600, verdwenen was. Ofschoon een nauwkeurige huiszoeking moet hebben plaats gehad, heeft deze geen resultaat opgeleverd. Te Meppel heeft een kroeghouder zich gisternacht door opzettelijke verstikking met kolendamp in een afgesloten vertrekje van kant gemaakt. Hij werd dood op zijn stoel gevonden. Zijne vrouw was afwezig; hij laat zes hulpbehoe vende kinderen achter. Te Arnhem is een werkman, bezig zijnde met het uitgraven van een riool op het Velperplein, door het instorten van den grond onder het zand bedolven geraakt; uitgegraven bleek het, dat hij het rechterbeen had gebroken. Onder het hoogveen van Iloornster- zwaag worden in den laatsten tijd boomstammen gevonden, die eene dikte hebben van l'/2 a 2 meter. Zij liggen in zulk eene richting, dat zij zich van het westen naar het oosten uitstrekken. Deze overblijfselen van het aloude Baduheunawoud worden voor een deel door de veenwerkers tot brandhout geslagen. Andere dergelijke boomen echter blijven om hunne enorme massa onaangeroerd op dezelfde plaats liggen. Men meldt uit Huiseu: Sedert eenige dagen zijn de landbouwers rondom deze gemeente zeer verontrust en durven zich nauwelijks ter ruste begeven, zonder de nc,odige voorzorg te nemen een waakzaam oog te hoi'.den. De oorzaak hiervan is vooral toe te schrijven aan hetgeen Vrijdag avond jl. plaats vond. De woning van de wed. H. J., op het Zand alhier, was ongetwijfeld een prooi der vlammen geworden, zoo niet door de spoedig aangebrachte hulp van een voorbijganger de vlam, die circa een meter hoog steeg, was gebluscht. Bij deze gelegenheid vond men onderaan den boven kant van het rieten dak eene brandende lont van lappen, terwijl daarna op ongeveer een meter afstand van het gat, dat reeds tot aanmerkelijke diepte was ingebrand, eene tweede lont werd gevonden, bestaande uit baai tot een rolletje gemaakt, waarin zich gewoon lappekatoeu bevond, naar men zegt in olie gedoopt. Deze tweede lont, hoewel aan de eene zijde geschroeid, scheen haar doel gemist te hebben. Denzelfden avond werd aan den voet van eene hooimijt bij J. S., op ongeveer 15 minuten verder, ook eene lont gevonden op de plaats waar twee onbekende personen zich tegen de mijt hadden nedergelegd. Naar men met zekerheid verneemt, heeft de bewoner van het huis, waartegen deze mijt stond, een gesprek dier lieden afgeluisterd, waarbij zij hun boos voornemen tot brandstichting op het gehucht Bergerden, nabij deze gemeente ge legen, openbaarden, terwijl zij hunne lonten telden en spraken van priemen, om er zich ingeval van ver dediging van te kunnen bedienen. Een en ander heeft zich de justitie aangetrokken, en de heer rechter commissaris bevond zich met den heer officier van justitie, tot het instellen van een langdurig onder zoek, verleden Zaterdag in deze gemeente. De daders zijn tot heden onbekend. Vele landbouwers hebben in den laatsten tijd veel last van zwer velingen, die laat in den avond nog om logies vragen. Het ware te wenschen, dat zij den moed hadden om die lieden voortdurend te weigeren, waardoor zij zich minder genoopt zouden zien huns ondanks verblijf te verschaffen, waarvan zij alzoo zei ven de schuld zijn. In de rue de la Corderie te Par ij s was een zeer geleerde concierge, die vooral in de schei kunde studeerde en van zijne kamer een waar laboratorium had gemaakt. Toen de huisheer in het laatst van Juli jl. het bedrag der huur ontving, ongeveer 6000 franken, bemerkte hij dat een zestigtal louis d'or niet van gewoon gewicht en dikte waren. Het bedrog bleek gepleegd te zijn door den geleerden man, die thans als valsche munter door de rechtbank tot vijf jaren gevange nisstraf is veroordeeld. De vischwetenschap is vermeerderd met den naam van Gobius Taalmankipii. De ver klaring van dezen vreemdsoortigen titel vindt men in het tweede jaarverslag omtrent het zoölogisch station der Ned. dierkundige vereeniging. In den afgeloopen zomer hebben eenige leden dier ver eeniging namelijk een kruistocht ondernomen op de Noordzee, tot het doen van onderzoekingen, en daar zij daartoe in staat waren gesteld door den vorigeq. minister van marine, die een loods- kotter ff hunner beschikking stelde, hebben zij uit dankbaarheid aan een tot dusver onbekende grondelingsoort den naam van den minister gegeven. De Arnh. Crt. vraagt waarom men den visch niet liever Gobius Vanerptaalmankippii genoemd heeft. Zij zal de goedkoope aardigheid dat dit de eerste visch is, die naar een kip wordt genoemd, daarlaten; maar zouden zij, die den minister tot peetvader kozen, niet van oordeel zijn dat door het verlatijnschen van een zuiver Hollandschen naam, misschien in het gegeven geval de weten schap, maar zeker niet hem die. den naam draagt een dienst wordt gedaan? In weerwil van de strenge koude, die te Parijs op dit oogenblik heerscht, is er zooveel beweging van menschen in de straten, dat de zakkenrollers door 1t gedrang zeer goede zaken ma ken. In zekere straat werd iemand door eenige als heeren gekleede zakkenrollers zoozeer bekneld, dat hij zijne vuisten moest gebruiken, om er door te dringen. Toen er meer ruimte kwam, bemerkte de aangevallene, dat zijn horloge met ketting verdwenen wasde heeren hadden zich intusschen naar alle zijden verwijderd. Uit Paramaribo wordt gemeld, dat de schoener „Annie Laurie", varende onder Nederl. vlag en behoorende aan de heeren Gebr. Waak- huyzen, 20 Dec, van daar met eene lading stuk goed ter waarde van p. pa. f 14,000 naar Nickerie vertrokken, op de hoogte van Turtlebank, in het gezicht van Nickerie, door het losspringen van twee planken aan de kiel, lek is geworden en onmiddellijk gezonken. De passagiers en de equipage hebben zich met hun eigen boot gered en zijn door een in de nabijheid zijnden Franschen schoener, van Orinoco naar Cayenne bestemd, opgenomen en te Nickerie aan wal gebracht. KOLONIËN. BATAVIA, 21 December. Hedenmiddag, vijf minuten over éénen, was alhier een onbeduidende aardbeving merkbaar. Zoover zich onderscheiden liet, bestond de beweging in twee zeer lichte schokken, gevolgd door een dei nende beweging in de richting van Noord en Zuid, welke eenige seconden aanhield. Hedenochtend vertrokken perstoomer„Bromo'" naar Atjeh de onder-int. Brederode, off.-van-gez, Bonthuis, kapitein Lamers, luitenants Van Catten- burch, De Vos, Sandt van Nooten, Van den Bran'deler en Van Assen, terwijl de ofl'.-van-gez. Fischer met dien stoomer naar Edi vertrok. BUITENLAND. Frankrij k. In de Kamer heeft Laissant gisteren den minis ter van oorlog over het gebeurde te Nantes geïn terpelleerd. Generaal Borel zeide, dat de authen ticiteit van de eerste dagorder zeer twijfelachtig is, en erkende dat in de tweede enkele woorden beter weggelaten waren. De minister resumeerde zijn betoog aldus: de plaatsel.-commandant heeft goed gehandeld door maatregelen te nemen om wanor delijkheden te voorkomen, doch men had van hem meer voorzichtigheid en beleid kunnen verwachten, G-root-Britaimië. In het Lagerhuis zeide de minister Northcotc gisteren dat Rusland zijne vredesvoorwaarden had medegedeeld, en dat daarop aan de vloot, die krachtens bevel der regeering naar de Dardanellen moest stevenen, onmiddellijk last gegeven is aan den mond te blijven. De regeering heeft een crediet van 6 millioen pond aangevraagd. Door den gonverneur-generaal van Ned.-Iudië zijn de volgende beschikkingen genomen: Civiel Departement. Verleend: Een tweej. verlof naar Europa, w. ziekte, aan den not. te Batavia mr. A. M. Meertens. Ont slagen: Eerv., nit 'elands dienst, met beh. van recht op pens., de ads.-re8. van Tjeringin, R. K. Van Olden; eerv., nit 's lands dienst, de comm. 3de kl. bij den post-en telegraafd. J. C. Holtz- apffel; eervol nit'a lands dienst, met behoud van recht op pens., de gew. opz. bij de specerijcnlt. te Banda J. Tutupolijuit 's lands dienst de gew. baas-schoenm. bij de centr. gevangenis voor Europeanen en met dezen gelijkgestelden te Samarang J. Van Vugt. B e n o em d Tot resident van Samarang, W. II. Van der Heil; tot ads.-res. van Poerwokerto J. W. Stammler; tot ads.-res. vau Tjeringin, jhr. T. G. V. Boreel; tot laten commies bij het dep. van fin., H. J. M. Boumann. Gesteld: Ter beschikking van den ads.- res. van Benkoelen, de ingenieur der 2de kl. Th. W. C. Hercken- rath. Geplaatst: Te Padang, de opzichter 2de kl. A. W. Has- selbach; te Kediri, de opz. 3de kl. F. H. Wouters; te Tegal, de opz. 3de kl. J. H. W. Freytag; te Samarang, de opz. 3de kl. J. E. C. Struyk. Verleend: Een tweej. verlof naar Europa, w. ziekte, aan den lsten commies bij het dep. van fin., A. De Casparis; een tweej. verlof naar Ned., w. meer dan 15 jaren onafgebr. dienst, aan den commies 1ste kl. bij den post- en te legraafdienst, F. A. De Graaff. Ontslagen: Eervol, nit'slands dienst, met beh. van recht op pens., de gew. ads.-res. van Mar- tapoera J. A. Neys; eervol, uit 's lands dienst, met beh. van recht op pens., de gew. commies op het bureau van den ads.-res. van Painan J. J. Westerkamp en de comm. op het ads.-res.- kantoor te Sampang A. M. Varkevisser; eervol nit's lands dienst de contr. 2de kl. bij het binnenl. bestuur op de bezittingen buiten Java en Madura W. R. De Greve. Benoemd: Tot dir. van de hoogere burgersch. mat 3-jarigen cursus te Soerabaia, de leeraar voor de scheikunde enz. te Batavia, dr. C. De Gavere; bij het binnenl. best. op de bezitt. buiten Java en Madura tot contr. lste kl. E. A. Taylor Weber; tot contr. 2de kl. I. J. J. Snellebrand. Departement van Oorlog. Verleend: Een tweej. verlof naar Europa, w. ziekte, aan den lsten luit. der inf. R. L. Kellermau. Ontslagen: Op verzoek, eervol, uit Zr. Ms. mil. dienst, w. volbr. diensttijd, met behoud van recht op pens., de lste luit. der inf. W. J. F. Thieme. Benoemd: Tot 2den luit. bij de inf. K. Van Erpecum. Bevorderd: Tot lsten luit.-kwartierm. J. H. De Sauvage en W. D. J. Bezemer. Benoemd:Tot2den luit.-kwartierm., H. A. Engeringh. Geplaatst: Bij het 11de bat. inf., de lste luit. W. C. Hoogkamer; bij het rechter 12de bat. de kapt. A. Van der Straate; bjj het lste garniz.-bat. van Groot-Atjch, de kapt. L. A. Drigny. Benoemd: Tot milit. ambt. 2de kl., C. Kruyt. Vergund: Op verzoek, om na de expiratie zijner detach, naar Ned. terug te keeren, aan den bij het leger in Ned.-Indie gedet. kapt. der inf. van het Ned. leger 3. H. Bnrghgraef. Departement van Marine. Ontslagen: Eervol, uit 'slands dienst, de lste stuurman D. Schippers en de ambt. op wachtg. H. J. M. Van Belle.

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 2