N°. 3507. A0. 1878. 28 ianusii Maandag Deze Gonrant wordt dagelijks, met uitzondering s van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. STADS-BERICHTEN. EIDSOH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANTS Voor Leiden per 8 maanden1.10. Franco per post.. 1.40. Afzonderlijke Nommera.0.02. PRIJS DER ADVERTENTIES: Tan 18 regels.>.r...... Iedere regel meer..... Grootere letters naar plaatsruimte. 1.06; 0.17*. J NOTIFICATIE. De Gedeputeerde Staten der Provincie Znid-Holland, Gelet op art. 73, alinea 2 der Wet van den 4den Jnli I860 (Staatsblad n°. 37), Nootligen de inwoners der Provincie Zuid Holland, die elders in 's Rijks directe belastingen zijn aangeslagen, uit, om daarvan vóór 1°. April aanstaande aan hun College te doen blijken, door overlegging van het aanslagbiljet of van een uittreksel uit de kohieren der Rijrs directe belastingen, ten einde daarop worde gelet bij het opmaken der Lijst van de Hoogstaangeslagenen, verkiesbaar tot Afgevaardigden ter Eerste Kamer van de Staten- Generaal. De bedoelde stukken behooren door belanghebbenden te worden ingezonden aan het lokaal van het Provinciaal Bestuur van Zuid- Holland, met opgave van: 1°. den naam, de voornamen en de woonplaats van den aan geslagene 20. de Gemeente en de dagteekening zijner geboorte; en 30. bijaldien hij buitenslands is geboren, of, en zoo ja, waarom hij als Nederlander is te beschouwen, met ver melding van de dagteekening zijner naturalisatie, indien deze mocht hebben plaats gehad. De Gedeputeerde Staten voornoemd, POCK, Voorzitter, J. RöELL, Griffier. 'i-Gravenhage, den 21sten Januari 1878. LEIDEN, 26 Januari. Door curatoren van het gymnasium alhier is aan den minister van binnenlandsche zaken een adres gericht, waarin zij, in verband met eene mogelijke wijziging der wet op het hooger onder wijs wat de gymnasia betreft, verklaren dat aan sluiting van het gymnasiaal aan het gewoon lager onderwijs, die de wetgever in art. 9 schijnt be doeld te hebben, dan in aanmerking zou kunnen komen, wanneer de leerlingen op hun 10de jaar werden toegelaten, maar dan ook de gymnasiale cursus op ten minste 8 jaren werd bepaald. Doch nu de wetgever een cursus van 6 jaren voorschrijft en das blijkbaar aan beginnende leerlingen van lil of 13 jaren heeft gedacht, kunnen veilig bij de toelating hoogere eischen worden gesteld. Het zal toch wel eene zeldzame uitzondering zijn, strijdig met den regel die in ons vaderland terecht bij de opvoeding der jeugd algemeen wordt gevolgd, dat kindereu op dien leeftijd van nog geen enkele vreemde taal de beginselen hebben geleerd. Kennis althans van het Fransch mag bij hen ondersteld en van hen geëischt worden. Ja, in verband met de toch zoo uitgebreide leerstof, die in 6 jaren tijds zal moeten worden afgehandeld, behoort deze eisch gesteld en streng gehandhaafd te worden. Bij gemis van een wettelijk voorschrift van die strekking zal wel de groote meerderheid der aan komende leerlingen, gelijk tot dusver, met eenige kennis van de Fransche taal zijn toegerust, maar toch aan hen, die haar missen, de toegang niet kunnen worden geweigerd en naar de behoeften van deze laatsten het leerplan moeten worden ingericht. Op den gang van het onderwijs en op de uitkomsten daarvan zal dit niet anders dan verderfelijk kunnen werken. Hiervan doordrongen, dringen curatoren er met den meesten ernst op aan, dat bepaaldelijk de wijziging van art. 9 der Wet in den door hen aangeduiden zin door den minister worde ter hand genomen. Gisteravond had in de Stadszaal het aan gekondigde vocale en instrumentale concert der alhier gevestigde afdeeling van de Nederlandsche Toonkunstenaars-vereeniging plaats. Deze tweede uitvoering werd door een talrijker publiek dan de vorige bijgewoond en mag, zoo niet in alle, dan toch in vele opzichten uitstekend geslaagd genoemd worden. De wijze toch waarop de verschillende nummers van het programma werden voorgedra gen, droeg ongetwijfeld de goedkeuring van eiken kunstminnaar weg. De medewerkenden waren allen oude en tevens goede bekenden, zoodat het onnoodig kan geacht worden omtrent hen hier in bijzonderheden te treden. Het zij voldoende te verklaren dat zij op den dank van allen, die het concert bijwoonden, mogen aanspraak maken. De welwillende medewerking van de damesleden der Leidsche Zangvereeniging tot uitvoering van de beide driestemmige vrouwenkoren was eene aangename aanvulling en werd insgelijks blijkbaar bijzonder gewaardeerd. Ten opzichte van een vrouwenkoor als dat der Leidsche Zangvereeniging onder leiding van den heer Wetrens mocht men trouwens niet anders verwachten. De dame, die in Hol's „Morgengesang" de altsolo zong en dezen avond voor de eerste maal op een eigenlijk concert als dilettante-soliste optrad, verdient voor de wijze waarop zij zich van hare taak kweet, lof en aanmoediging. Tot benoeming van een gewoon hoogleeraar in de Nederlandsche taal- en letterkunde en de oude talen en letterkunde der Germaansche volken aan de Amsterdamsche universiteit, worden door curatoren voorgedragen de heeren dr. J. Verdam, leeraar aan het gymnasium alhier en J. Bec- kering Vinckers, leeraar aan de Latijnsche school en middelbare scholen te Kampen. Curatoren doen tevens, in overeenstemming met het advies van de faculteit der letteren en wijsbegeerte, opmerken, dat de keuze moet in verband gebracht worden met de vraag, of men aan de kennis van het Ne- derlandsch dan of men aan die van hetOud-Ger- maansch meer gewicht hecht. In het eerste geval zou de heer Verdam, in het laatste de heer Vinc kers meer op den voorgrond moeten treden. Voor gewoon leeraar in de wiskunde en de mechanica worden aanbevolen de heeren: A. J. Van Pesch, hoogleeraar aan de polytechnische school te Delft, en Ch. M. Schols, leeraar aan de kon. mil. academie te Breda; voor gewoon hoogleeraar in de artsenijkunde en de toxicologie de heerendr. A. Hilger, hoogleeraar te Erlangen, en dr. A. Michaelis, id. te Carlsruhe; en voor buitengewoon hoogleeraar in de artsenijbereidkunde, de heerenW. Stoeder, apotheker te Amsterdam, en A. J. Rijk, fabrikant van chemicaliën aldaar. De jaarwedde van den buitengewonen hoogleertar stellen B. en W. voor, vast te stellen op ƒ1000 boven het aandeel in de bijdragen. Z. M. heeft benoemd tot curator der rijks universiteit te Leiden mr. C. Eock, commissaris des konings in Zuid-Holland. Gedurende deze week zijn dagelijks in het Werkhuis alhier opgenomen van 7695 volwas sen personen en van 2025 kinderen. Te Apeldoorn had gisteren de eerste ver gadering plaats van de regelings-commissie voor de landbouw-tentoonstelling, die omstreeks het midden der maand Juni e. k. aldaar zal gehouden worden. De tentoonstelling belooft luisterrijker te zullen zijn dan ten vorigen jare, vooral door de ruimere middelen waarover men te beschikken heeft. Het stoomschip „Koning der Nederlanden", van Nieuwediep naar Batavia, arriveerde te Suez en vertrok van daar 's avonds den 23sten Januari het stoomschip „Maas" is denzelfden dag te Nieuw- York aangekomen; de „Voorwaarts", kapitein Aukes, van Batavia naar Nieuwediep, kreeg bij zijn vertrek uit Napels, op 22 dezer, in de schroef een tros, die door duikers moest worden verwij derd. Dit gelukte den volgenden dag zonder eenige schade, en het stoomschip vertrok 23 dezer te 2 uren' snam. naar Nieuwediep. Gisteren heeft bij het établissement der firma Christie Nolet De Kuyper +e Delfshaven de beproeving plaats gehad van het stoombaggervaar- tuig „Sumatra Ne. 6", bestemd voor de haven werken te Tandjong Priok bij Batavia. Dit vaar tuig is geheel gebouwd onder leiding van genoemde fabrikanten, terwijl met het gouvernementstoezicht belast waren de heeren Johs. De Hoog, ingenieur voor scheepsbouw, te Amsterdam; P. W. Hudig, luitenant-ter-zee 1ste klasse, te 's-Gravenhage, en J. Bik, oud-gezagvoerder, te Rotterdam. De be proeving had plaats in tegenwoordigheid der hee ren A. J. H. Beeloo, hoofd-ingenieur der marine M. G. Beyerinck, rijks-ingenieur, en G. Scholten, adjunct-directeur der gemeentewerken, allen te Rotterdam. Het vaartuig, alleszins zeewaardig en geheel uitgerust om op eigen stoomvermogen via Suez naar Batavia te varen, is lang 114, breed 22, en diep 8'/j Engelsche voet. Het is ingericht om met een stel stalen emmers te kunnen bag geren tot eene diepte van 4.88 meter onder de waterlijn minstens 150 ton per uur, zand, grint of modder. Het geheele voorschip kan, van den emmerbak af, losgemaakt worden, zoodat de em mers eene behoorlijke lengte vooruit kunnen om drogen grond te baggeren. De met het toezicht belaste heeren verklaarden dat het werk der firma in alle opzichten veel beter afgeleverd is en beter voldoet dan dat der fabrikanten in Schotland, met wie zij voor deze werken als mededingers in het strijdperk zijn getreden. De beproeving van een tweede, dergelijk stoombaggervaartuig („Borneo N<>. 7") zal aan dezelfde inrichting over een paar we ken plaats hebben. Ten gevolge der hevige stormen van den laatsten tijd hebben er aan de Sallandsche dijken in Overijsel afkabbelingen plaats gehad. Vanwege 't dijkbestuur worden de openingen met riet be dekt, om verdere verzwakking der dijken te voor komen. Te Zwolle heeft men op de Thorbecke- gracht en den Buitenkant de woningen reeds van kistdammen voorzien. Te Kampen is door den aanhoudenden westenwind het water sterk ge wassen. Een groot gedeelte van het naburige Kamperveer is reeds overstroomd, daar de zeedijk, den vorigen winter doorgebroken, tot heden niet hersteld is. De installatie van jhr. mr. Van den Bergh als procureur-generaal bij het gerechtshof te 's-Gravenhage zal Maandag des middags te halfdrie plaats hebben. Z. M. heeft met ingang van 15 Eebr. benoemdtot raadsheer in het gerechtshof te Amsterdam, mr. J. E. Van Nes van Meerkerk, gewezen raadsheer in het voormalig provinciaal gerechtshof in Overijsel; tot raadsheer iu het gerechtshof te Leeuwarden, mr. M. Van der Tuuk, gewezen raadsheeer in het provinciaal gerechtshof te Groningenaan mr. J. Beckeringh van Loenen, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester van Beilen aan J. R. De Kruyff, architect te Amsterdam, vergund het aannemen en dragen der versierselen van ridder in de orde van Frans Jozef; goedgekeurd dat aan dr. E. Brusa, gewoon hoogleeraar in het strafrecht en de straf vordering aan de universiteit te Amsterdam, bovendien is opgedragen het onderwijs in de wijsbegeerte van het recht. Gemengd Nieuws. Omstreeks vijf uren is gistermiddag in het Galgewater het roer van een der Katwijk- sche booten, die aldaar zou aankomen, door den hevigen wind gebroken, ten gevolge waarvan de kapitein in het water terechtkwam, terwijl de

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 1