N°. 5503. A". 1878. 25 januari. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering A van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. STADS-BERICHTEN. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Noor Leiden per S maanden1.10. franco per post....1.40, Atioflderljjke Noauners.v a 0.02. PRIJS DER ADVERTENTIES ▼an 16 regels......f 1.05. Iedere regel meera 0.17}. Grootere letters naar plaatsruimte. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN doen te weten, dat de Gemeenteraad ingevolge art. 2G5 der wet van 29 Joni 1851 (Staatsblad n°. 85), in zijne vergadering van heden het 3de Suppletoir kohier vaD do plaatselijke directe belasting voor het jaar 1877, heeft vastgesteld en dat kohier alsnog ter Secretarie de zer gemeente, gedurende acht dagen, voor een ieder ter lezing is nedergelegJ; terwijl binnen dien tijd elke op dat kohier aange slagene, krachtens de 5de zinsnede van bovengenoemd wetsartikel, zijne bezwaren tegen den aanslag bij verzoekschrift op ongezegeld papier hij de Gedeputeerde Staten dezer provincie kan inbrengen. En geschiedt hiervan afkondiging door plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. n. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 24 Januari 1878. LEIDEN, 34 Januari. Hedeu is aan de universiteit alhier bevorderd tot doctor in de rechten de heer J.* H. Tobias, geb. te Amboina, na verdediging van Stellingen. 11 eden is bij den Burgemeester dezer ge meente mtvangen ten behoeve der algemeene armen eene sein van 32.50>/j, zijnde de zuivere op brengst van bet op 11 December 1877 gehouden concert, gegeven door bet Studenten-muziekgezel schap „Sempre Crescendo." j orgen zal dr. H. A. Lorentz aan de univer siteit at ter zijne inaugurale rede honden. Men meldt uit Den Haag: Directeur en bestuur van de Nationale Zangschool alhier hebben een zee eigenaardig en lofielijk denkbeeld opgevat. Zij zal tamelijk baar gewoon Konings-concert, dat zij Dinsdag 19 Febr. e. k. in Diligentia hoopt te geve dienstbaar maken aan een edel en lief dadig .el. De opbrengst van de entree-gelden het concert zal nu een publiek karakter erlangen zal de school bestemmen ten voordeele der zes weduwe en 30 weezen, wier mannen en vaders zijn oi gekomen bij het vergaan van den loods- kotter N°. 8 voor IJmuiden. Dit voorloopig mede- deelend kunnen wij er reeds bijvoegen, dat de heeren B. J. De Goey, uit Leiden, en Willem C. Dec ers, uit 's-Boscb, door hunne medewerking aan dit concert bijzondere aantrekkelijkheid zullen verzeke en. V. 1 dijken gisteren ontvangen mededeeling is de gei enschap op den telegraafkabel tusscben Singapc e en Batavia afgebroken. i m de hulpbehoevenden door de ramp met de reddingboot te Nieuwediep is door den Koning ƒ100 «schonken. dj de veiling der schilderijen-verzameling van w len den heer J. D. H. Koch te Amster dam, ijn p. a. de volgende prijzen besteed: Aug. ATebé, de Werkplaats 1000, id. de Koffie ƒ1100 Jos. Israels, de Breister ƒ1200; Louis Meyer, gezicht op de kust der Adriatische Zee 1615. Charles Rochussen, intrede van Jacoba van B leren binnen Gorcum 3700 (voor het Dortsci Museum) id., episode uit den slag van Malplaqaet 3110; A. Schelfhout, Holl. land schap 1180; C. Springer, Amsterdamsch stads gezicht 2900; id., gezicht op een gedeelte van de hoo lkerk en de markt te Zalt-Bommel 1010 H. A. Van Trigt, Martin Luther en zijne mede werkers 1975; W. Verschuur, een stal vanbin nen 1420. I i de vergadering van de afdeeling Rotterdam van de Nederl. Maatschappij voor tuinbouw en planten unde is besloten dit jaar in de maand Juli eene t< utoonstelling te doen plaats hebben van verschil ende bouquetten en bloem-tafelstukken. Naar aanleiding van het gerucht van een huwelijk tusschen den Prins van Oranje en Prinses Beatrice van Engeland, de jongste dochter van Koningin Victoria, zegt de Maassluische Courant dat zij hoopt, dat zich dit gerucht moge beves tigen het zou een reden zijn tot nationale vreugde en een gewenschte oplossing van de gevaren, die in veler oog de dynastie van Nederland bedreigen. En bovendien zou 't, naar het blad hoopt, een einde maken aan den abnormalen toestaud van het verblijf van onzen vermoedelijken troonopvolger in het buitenland. Het is reeds, indien het gerucht op waarheid gegrond blijkt te zijn, opmerkelijk dat Nederland het zoo vurig gewenschte feit van 's Prinsen verloving van uit de Pransche hoofdstad moet vernemen. Intusschen weegt deze grieve bij haar niet en zou hare ingenomenheid niet kunnen verminderen, indien de Kroonprins werkelijk be sloten mocht zijn tot een huwelijk met een dochter van Engelands Koningin, die voorzeker met open armen door de Nederlandsche natie zou worden ontvangen. Hedenochtend is plotseling overleden de heer Bleeker, staatsraad in buitengewonen dienst, de beroemde ichtioloog, die in het door hem zoo ge liefkoosd vak zooveel licht over den Indischen Ar chipel heeft doen opgaan en zich door tal van andere bemoeiingen zoo verdienstelijk heeft gemaakt. Voor een 40-tal jaren als geneesheer naar Ned.- Indië uitgezonden, klom hij tot inspecteur van den geneeskundigen dienst op, en onderscheidde zich als zoodanig, gelijk door zijn wetenschappelijk streven. Gedurende eenige jaren was hij lid van den Ilaagschen gemeenteraad en voorzitter van den zoölog. botanischen tuin. Hij was geboren te Zaandam, den lOden Juli 1819. De Eerste Kamer zal morgen te elf uren beraadslagen over vier wetsontwerpen, waaronder dat tot herziening der kiestabel. Onder alle reserve meldt men uit Middel burg, dat, volgens gerucht, wordt getracht Vlissin- gen tot een vrijhaven te doen verklaren, waar alle schepen zonder betaling zullen kunnen binnenko men. Mocht dit inderdaad geschieden, dan acht men de toekomst van Vlissingen verzekerd. Z. M. heeft aan mr. R. P. Cleveringa Jzn., op zijn verzoek, met 1 Febr. eervol ontslag ver leend als kantonrechter te AppingadamE. Wierda benoemd tot burgem. der gem. Winsum. Gremeng-cl Nieuws. Toen gisteravond de laatste trein naar Rotterdam van het station alhier zou ver trekken, had de conducteur Simons, uit Rotterdam, vermoedelijk doordien hij nog een reiziger uit dieu trein wilde doen gaan, die in verkeerde richting was ingestapt, het ongeluk met een zijner voeten tusschen het trottoir en de loopplank ge klemd te geraken, ten gevolge waarvan hij door de beweging van den trein aan de lendenen en de voeten zwaar gekwetst is. Naar het academisch ziekenhuis vervoerd, werden hem de toonen van den eenen voet geamputeerd. Dezen morgen is uit het water aan den Zwarteweg te 's-Gravenhage levenloos opge haald de stafmuzikant K., paukenist en trompettist bij de kon. militaire kapel. Het is nog onzeker of hij door zelfmoord een einde aan zijn leven heeft gemaakt dan wel in de vaart is gevallen en ver dronken. Behalve de scheuren in den muur on der de viaduct in het open havenfront te Amster dam, die telkens door een soort specie worden aangevuld, doch even spoedig opnieuw openharsten, merkt men thans op eene plaats ook eene uitzet ting op, welk stnk binnen eenige dagen er geheel zal uitvallen. Het wegvoeren van zand tegen dea muur en het daarvoor in de plaats brengen van eenige duizenden stuks turf schijnt alzoo niet te baten. De jongste herfststormen hebben aan den oever van het Oost-Friesche eiland Sylt nogmaals overblijfselen blootgespoeld, afkomstig van het in 1436 ondergegane dorp Eidum. Overblijfselen van woningen, van tuinen, van allerlei gebouwen, van pompen worden er thans gezien. Ook oude mun ten, gereedschappen (onder meer een fraai bewerkte armband uit metaal) zijn er gevonden. Bij het Morsumklif (tegenover het vasteland) heeft de zee een grooten in bruinkool veranderden boom stam losgewoeld. Het eiland Sylt is rijk aan voor historische herinneringen, met name van hunne bedden, waarvan 't onderzoek door dr. Hantelmann belangwekkende resultaten heeft opgeleverd. Ten huize van een landbouwer te Brandwijk viel Dinsdag een kind van omstreeks 15 maanden uit de wieg in een pot kokende melk. Ofschoon spoedig door de ouders, die op het geschrei toeschoten, alles werd aangewend om hulp te bieden, verkeert het deerlijk gebrande kind in gevaarlijken toestand. Te Utrecht doet sinds eenige dagen het verhaal de ronde, dat op zekeren laten avond een ingezetene van een feestelijk diner komende, op weg naar zijne woning nog even het koffiehuis „Den Nieuwen Bak1' binnenwipte. Een ridderorde, die hij bij het diner had gedragen, versierde nog zijne borst en trok al spoedig de aandacht der aanwezige jongelieden, die de gelegenheid gretig aangrepen om den eenigszins benevelden man op allerlei wijzen te plagen en den spot met hem te drijven. Zoo werd hem onder meer één bakkebaard en de helft van zijn hoofdhaar afgeschoren. Bo vendien werd hij van zijne ordeteekenen beroofd, die thans, naar men zegt, op den chambercloack van een student prijken. Nadat de man ten slotte geheel door den drank bewusteloos was geworden, heeft men hem op eene ladder naar huis gebracht. Gistermorgen is uil het water der Stadhouderskade nabij de bierbrouwerij te Amster dam het lijk van een 20-jarig meisje opgehaald, dat reeds sedert 8 dagen uit het huis barer ouders vermist werd. Volgens een bericht in de Pr. N. en 's-H. Crt. ging in 't begin der vorige week de nachtwacht J. van Silvolde naar Leiden, om zich door een professor een kankergezwel te laten weg nemen. Een blinde jongen, tevens zwak van geest vermogens, ging met hem om zijn gezicht te laten onderzoeken. J. was natuurlijk de leidsman, en aan wien zou men een blinde ook al heter toe vertrouwen, dan aan een nachtwacht. J. komt echter terug en vertelt aan de verlangend uitziende ouders van den blinde, heel naïef, dat hij hun zoon on derweg verloren heeft, waar, dat weet hij niet. Telegrammen zijn afgezonden, doch van den achtergeblevene moet nog niets vernomen zijn. De 348 te Nordoog, in O.-Friesland, gevonden en te Emden op 21 dezer verkochte gouden munten hebben te zamen opgebracht on geveer 5000 mark. Daaronder werd voor de 13 goudguldens van Udo Van Norden (overl. 1433) 2011 mark betaald. De écu d'or van Johan v. Heinsberg, bisschop van Luik (14191455) bracht 200, die van Johan v. Wesemael 351 mark op. De eerstgenoemde is gekocht door den directeur van het koninklijk muntkabinet te 's-Gravenhage, den heer Hooft van Iddekinge; nog niet lang geleden moet zulk een goudgulden 1000 franken opgebracht hebben. Vele andere munten brach ten nauwelijks den goudprijs op.

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 1