N°. 5504. Donderdag A0. 1878. 24 Januari. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. STADS-BERICHTEN. Gremengd Nieuws. LEIBSCÏÏ DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: .i Voor Leiden per 8 maanden.......»*.f 1.10. franco per post....1.40. Afzonderlijke Noamera A:»'e e m a'T 0.03. '7 'i'IL', PRIJS DEB ADYERTE.NTIEN: Van 1—6 refela f eTI I O I »V IV< Jij l.OR Icdort regel meer»TiT«t^fiTr* 0.17$» Grootere letters dut plutsrnimte. NATIONALE MILITIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN doen te weten, dat ingevolge art. 18 der Wet van den 19den Augustus 1861 (Staatsblad n°. 72) allen, die volgens art. 15 dier Wet voor de nationale militie behooren te worden ingeschreven (zij die op den lsten Januan hun 19de jaar waren ingetreden en alzoo de geborenen in 1859), verplicht zijn zich daartoe by Burgemeester en Wethouders aan te geven tusschen den lsten en den 31sten Januari; dat bij ongesteldheid, afwezigheid of ontstentenis van den militieplichtige, zijn vader, of is deze overleden, zijne moeder, of, zijn beiden overleden, zijn voogd tot het doen van die aangifte verplicht is; en dat overtreding van het aangehaalde art. 18, krachtens art. 183 der meergemelde wet, wordt gestraft met boete Tan ƒ25 tot/ 100. Voor hen, die verzuimden zich op de door het Gemeen tebestuur bepaalde dagen ter inschrijving aan te melden, wordt mitsdien daartoe alsnog gelegenheid gegeven ter gemeente-secretarie, van 's voormiddags 10 tot 's namid dags 3 uren, op iederen werkdag, tot en met den 31sten Januari aanstaande, op welken dag het register van in schrijving, des namiddags te 4 uren, voorloopig wordt ge sloten. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 19 Januari 1878. LEIDEN, 33 Januari. Heden is aan de universiteit alhier bevorderd tot doctor in de godgeleerdheid de heer J. A. Beyerman, geb. te Utrecht, met academisch proef schrift, get.„Het verband tusschen de algemeene ontwikkeling en de ontwikkeling van den godsdienst." In de bestuurskamer van den Haagschen dierentuin werd Zondag-avond eene buitengewone vergadering gehouden van de Nederlandsche Dier kundige Vereeniging. In het bestuur der Vereeni- ging zal het vice-presidium in het vervolg worden waargenomen door prof. C. K. Hoffman, van Leiden, terwijl de heer D. Van Haren Noman, eveneens vaii Leiden, tot conservator der aan de Vereeni ging behoorende verzameling benoemd werd. Tot leden der redactie van het Tijdschrift der Ver eeniging werden gekozen dr. Hubrecht, van Leiden, en dr. Everts, van 's-Gravenhage. De uitgave van het tijdschrift zal voortaan voor eigene rekening geschieden. Met enkele woorden werd ook de toe komst van het zoölogische station besproken. Wei nige dagen geleden werd het tweede jaarverslag aan de talrijke belangstellenden, waarin zich deze jeugdige inrichting reeds verheugt, verzonden. Daar uit blijkt, dat het station hoe langer hoe meer aan eene behoefte voldoet. Gedurende den afgeloopen zomer maakten elf zoölogen voor korteren of lan- geren tijd er gebruik van, terwijl de vrij volledige verzameling dreggen, sleepstaven enz., waarover het station beschikt, uitmuntende diensten bewees op het veertiendaagsche Noordzeetochtje met den VlissiLgschen loodschoener n° 10. Om bij voort during aan haar i oei te beantwoorden moet echter de inrichting opnieuw financieel gesteund worden. De heer J. Van Rees, doctorandus te Utrecht, is als penningmeester der commissie bereid iedere bijdrage dankbaar in ontvangst te nemen. Gedurende de tweede helft der maand Decem ber zijn aan het postkantoor alhier bezorgd de vol gende brieven, die wegens onbekendheid der adres sen niet besteld konden worden: J. H. Krofft, C. Van der Aar, B. Hous, Jansen, G. Koek, Amsterdam; H. Wenk, Delft; Reisch- houtch, Dusseldorf; J. De Vries, P. H. Smits, 's-Gravenhage; Roers, GoudaA. Hamers, Leiden Hoek, Middelburg; mej. Mina Abrahamine, Rot terdam Th. Verbrugge, WoubruggeM. Leirtiens, H. Hanteman, niet vermeld. Briefkaart: mej. Tomas, 's-Gravenhage. Nader blijkt dat een der vijf plannen voor een academiegebouw alhier, tusschen welke de premiën zullen worden verdeeld, niet ingezonden was door de gebr. Hengelberg te Utrecht. Deze naam is onjuist en moet zijn Mengelberg. Het Amsterd. afdeelings-bestuur van de Maatschappij tot bevordering der toonkunst heeft van Johannes Brahms de toezegging ontvangen, dat hij op het derde philharmonische concert, op Maandag 4 Eebruari e. k.zijn tweede sinfonie te Amsterdam zal komen dirigeeren. De collecte voor de Sophia-stichting heeft te Bodegraven opgebracht f 160.90. De levering van het ijzeren drijvend droog dok te Amsterdam is gegund aan de „Actiën Ge- sellschaft Union" te Dortmund, die op één na de laagste inschrijver was, en niet aan de „Skerne Iron Works" te Darlington. De reden daarvoor lag volstrekt niet in een minder gunstig oordeel over het werk van laatstgenoemde fabriek, maar alleen in de omstandigheid, dat zij nog nooit werken van dezen aard hier te lande had gemaakt. De Droogdok-maatschappij vreesde met het oog daarop voor misrekening, vooral wat den tijd van levering betreft, en wilde zich om voor dit laatste meer waarborg te verkrijgen een geldelijke opoffe ring getroosten. Yan de geldleening der gemeente Arnhem, groot f 280,000, zijn de inschrijvingen boven 98 pCt., zijnde f 191,700, gegund, terwijl eene nieuwe inschrijving zal worden opengesteld voor het restant van f 88,300. Het Protestantsch weduwen- en weezenfonds te Amsterdam ontving dezer dagen uit de nalaten schap van den heer B. het bewijs eener inschrijving op het Grootboek N. W. Schuld, rentende 4 pet., groot f 3700, om na vrijwording te dienen tot het stichten van woningen voor weduwen, met de zorg voor jonge kinderen belast. Door de stoomvaartmaatschappij „Nederland" is namens A. Yan Tent en J. C. Fuchs in handen van de Rotterdamsche Lloyd gestort de som van f 646.45, zijnde de netto opbrengst van de too- neelvoorstelling, ten behoeve der nagelaten be trekkingen van de equipage van het stoomschip „Priesland" op 17 dezer te Amsterdam gegeven door het civiel personeel van het stoomschip „Prinses Amalia", met medewerking van verschil lende artisten. Door de zorgen van het stedelijk bestuur zal eerstdaags te Zutfen een aanvang worden gemaakt met het geregeld onderzoek der melk, die den ingezetenen te koop wordt aangeboden, en zullen de namen der venters van vervalschte melk worden gebracht ter kennis van het publiek. Daarna zal men dit onderzoek ook tot andere levensmiddelen uitstrekken, en, zoo noodig, eene verordening in het leven roepen. Het stoomschip „Hampton", van Java naar Rotterdam, vertrok Maandag 21 dezer van Port- Saidde „Voorwaarts", van Batavia naar Nieuwe- diep, is denzelfden dag, des middernachts, te Napels aangekomen en gisteren weder vertrokken. Ten bewijze dat de gemeente Haarlem in bloei toeneemt, wordt vermeld dat sedert 1865 het getal inwoners is vermeerderd met 6110, en dat het getal fabrieken en werkplaatsen, door stoom gedreven, in dat tijdvak klom van 15 tot 35 en het getal in werking zijnde stoomwerk tuigen van 57 tot 78. Door het kiescollege bij de Ned. herv. gem. te Amsterdam zijn ter vervulling der twee be staande vacaturen beroepends. H. V. Hogerzeil, te Arnhem, en H. A. J. Lütge, te Nederhorst den Berg. Bij het voortdurend gemis aan een hulp onderwijzer heeft de raad der gemeente Smilde aan de dochter van den hulponderwijzer Venekamp eene gratificatie van f 3 per week toegekend voor de diensten, die zij sedert 16 November jl. in de school heeft bewezen en gedurende de vacature nog zal bewijzen. G. H. L. Van Oordt, laatstelijk hoofd ingenieur, chef van het stoomwezen in Ned.-Indië, thans met verlof hier te lande, dr. A. C. Oudemans jr. en P. J. Van den Berg, hoogleeraren aan de polytechnische school te Delft, en W. A. M. Piepers, ingenieur voor het stoomwezen in het 3de district, zijn benoemd de eerstgenoemde tot voorzittend lid en de laatstgenoemden tot leden der commissie, belast met het in Nederland afnemen van het vergelijkend examen voor de vervulling der vaca ture van ingenieur der derde klasse van het stoomwezen in Ned.-Indië. Met ingang van 1 April is benoemd tot lsten klerk bij de Ned. Staatscourant en het Staatsblad P. J. Kleyn, thans klerk bij den raad van toezicht op de spoorwegdiensten. Tot lid van den Haagschen gemeenteraad is verkozen jhr. G. J. G. Klerck, voormalig ad viseur voor de spoorwegen en oud-minister van oorlog, met 431 van de 645 geldige stemmen. De heer J. P. Metzelaar, rijksarchitect van de gevangenissen, bekwam er 184. Tot lid der Provinciale Staten is te Am sterdam gekozen de heer A. Bruinier met 466 stemmen. Op den heer A. H. Siepman van den Berg waren 408 stemmen uitgebracht. Voor het lidmaatschap van den gemeenteraad aldaar werd gekozen mr. H. Heineken met 701 stemmen; op den heer J. E. Buys waren 522 stemmen uitgebracht.' Z. M. heeft de benoeming van J. J. Le Fèvre de Montigny, burgemeester van Haastrecht en Vlist, tot secretaris dier gemeenten goedgekeurd. In den tegenwoordigen tijd wordt het als eene zeldzaamheid beschouwd lang in één dienst werkzaam te zijn geweest, en daarom verdient het wel vermelding dat Jan Tellingen in 1827 als houtzaagmolenaar in dienst kwam bij den heer La Lau; toen 1 Januari 1828 de zaak aan den heer J. Van Mannekus, later Gebr. Van Mannekus, overging, bleef hij daar tot nu toe, dus 50 jaren achtereen. Gisternacht is te Amsterdam in de Schoutensteeg een diefstal gepleegd ten huize van een bejaard man. De dief moet een zak, waarin zich duizend gulden bevonden, uit eene secretaire gehaald hebben en zich nog van andere stukken van waarde hebben meestergemaakt. Men is hem nog niet op het spoor. Terwijl het Maandag-avond hevig stormde, woedde in de gemeente Nieuwveen tusschen 7 en 11 uren een hevige brand. Twee kapitale bouwmanswoningen met hooibergen, hooi, gereedschappen en een 20 stuks vee, benevens nog een zestal andere huizen, zijn door het vuur vernield. De oorzaak van het onheil, dat door den wind steeds onheilspellender werd, is onbekend. Op de eergisteren te Utrecht gehou den paardenmarkt waren aangevoerd 586 paarden de handel was vrij levendig, ook voor het buiten land. Er werden enkele paarden van weelde voor f 1200 verkocht.

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 1