BUITENLAND. Frankrij k. Duitschland. Turkye. bij de Utrechtsche rechtbank ten huize van den burgemeester van Nieuwkoop een onderzoek inge steld. Men zegt dat de vermoedelijke dader van den moordaanslag misbruik van sterken drank maakte en dat dit eene der redenen was, waarom hij als burgemeester was ontslagen. Een wisselwachter, door wiensschuld op 2 Januari jl. een trein te Amersfoort op een verkeerd spoor was geloopen en tegen wien daar om proces-verbaal was opgemaakt, heeft voor eenige dagen getracht met een pennemes zich den hals af te snijden. Ofschoon de wond zeer diep is, bestaat er nog hoop op zijn herstel. Te IJ muiden is bij de Noordzeeslui zen in de Noordzeehaven opgevischt een lijk, ver moedelijk dat van den stoker van de sleepboot „Commodore," voor eenigen tijd bij gelegenheid jan het spuien met de kleine schutsluis verdron ken. Het lichaam is geheel onkenbaar en alleen aan de kleeding te herkennen. Het „Petit Journal" deelt mede, dat te Parijs een bende jonge dieven gearresteerd is, waarvan de oudste, de aanvoerder, slechts 18 jaar oud wa3. Zij hielden zich op in eene groeve achter het Trocadero, die vroeger de steenhakkers nu en dan tot een schuilplaats kozen. Bij den inval der politie was dat onderaardsch verblijf geheel met bougies verlicht, en onthaalden de heeren zich op vleeschpastei, worst en sardines, met den noodigen wijn en likeuren. Bovendien werden er de over blijfselen van een fazant en een haas gevonden. Twee niet afgestroopte konijnen waren nog in voorraad. Eenige dagen geleden brachteneenige werklieden in een kruideniersmagazijn te Saint- Jeau de Bruel (Aveyron), vijf vaatjes petroleum, waarvan een op den grond in stukken viel en het gevaarlijk vocht zich op den vloer verspreidde. Een der aanwezigen kreeg de ongelukkige gedachte het vocht aan te steken, „om te zien hoe dit zou branden." Aanstonds verhief zich een hevige vlam, die het vuur aan de andere vaatjes meedeelde, en alles wat in het magazijn was verslond. Het vuur bereikte weldra de eerste verdieping en eenige oogenbiikken later stond het huis geheel in brand. Alles, huis en inhoud, werd door de vlammen vernieldniets was verzekerd. Ongelukkig is er een menschenleven te betreuren. Een man van dertig jaren, die meehielp om den brand te blus- schen, is in de vlammen omgekomen. Te Nantes werd eenige dagen geleden het bekende drama opgevoerd „Marceau ou les enfants de la République." De directeur van den schouwburg had van de militaire autoriteiten ver gunning bekomen eenige soldaten als figuranten en voor de militaire muziek te gebruiken. Na de eerste voorstelling werd die vergunning ingetrok ken en de chef der militaire muziek kreeg 15 dagen arrest, omdat hij zijn soldaten de „Marseil laise" had laten accompagneeren. In een vertrek op de zesde verdieping van een huis op de boulevard Beaumarchais te Parijs ontstond dezer dagen een begin van brand, dat door een medebewoner van dat huis werd op gemerkt ten gevolge van den dikken rook, die zich overal een uitweg baande. Daar de huurder af wezig en de kamer gesloten was, opende men de deur met behulp van den portier en van een po litiebeambte en nu vond men te midden der vlam men een tweetal schreiende kinderen die reeds half verstikt waren door den rook. Men onderstelt, dat zij den brand hadden veroorzaakt door een met spiritus gevulde lamp in de nabijheid van een bran dend fornuis te brengen. Gelukkig kwam men nog tijdig genoeg om de kleinen voor verstikking te bewaren. Men verneemt het overlijden van den bekenden Eranschen natuurkundige Antoine Becquerel, op 90-jarigen leeftijd. Hij was een leerling van de „Ecole polytechnique" en nam deel aan den veld- topht in Spanje. Na 1814 verliet hij den mili- iprea dienst en wijdde zich geheel aan de we tenschap; vooral op het gebied der electriciteil is deze hem veel verschuldigd. Becquerel werd in 1829 lid van de Academie van Wetenschappen, in 1837 hoogleeraar bij het „Muséum d'Histoire naturelle" te Parijs. De Academie kende hem in 1874 de groote medaille toe, terwijl hij van de „Royal Society" te Londen de groote Coley-medaille ontving. Ook de beroemde Regnault is na een langdurige ziekte gestorven in den ouderdom van bijna 68 jaar. Op het gebied der proefondervindelijke na tuurkunde had hij zich een onvergankelijken naam verworven. Meer dan 300 personen woonden het diner bij, dat door het Parijsche aardrijkskundig ge nootschap eergisteren aan Stanley in het hotel du Louvre werd aangeboden. Aan het slot van den maaltijd deelde de voorzitter aan Stanley mede, dat het genootschap besloten had hem de groote gouden medaille te geven. Stanley antwoordde daarop in het Engelsch; hij schreef zijn succes op reke ning van zijn grooten voorganger Livingstone en stelde voor diens naam te geven aan de groote rivier, die de wateren in het centrum van Afrika voedt. Daarna stelde de senator Eoucher de Careil een toost in op de pers, waarvan Stauley zulk een eminente vertegenwoordiger is; deze toost werd door de Parijsche correspondenten van de „New- York Herald" en de „Daily Telegraph" beantwoord. Een aardige verrassing was de komst van den minister van onderwijs Bardoux, die aan het maal geen deel had kunnen nemen en nu zelf aan Stanley de insignes van „officier d'instruction publique" overhandigde met een warme toespraak, waarin hij wees op de beteekenis van Stanley's reizen voor de wetenschap en de menschheid. Stanley dankte met bewogen stem voor deze onderscheidingmen bleef tot laat in den nacht gezellig bijeen. Uit Darmstadt worden eenige bijzonderheden medegedeeld ten opzichte van de verduistering van gelden, die aldaar heeft plaats gehad door den kassier der amortisatiekas. Jaren lang heeft dit misbruik geduurd, hetwelk eerst tegen het einde van het vorige jaar is ontdekt. Men heeft nu beslag gelegd op de cautie door den kassier gestort en daarenboven op de gelden ten zijnen huize gevonden. Uit het nadere bericht, door de plaatselijke dagbladen te dezen aanzien opgenomen, blijkt, dat 188,000 mark in beslag zijn genomen, Of daarmede de ontbrekende gelden gedekt zullen kunnen worden, is nog niet bekend, want tot he den weet men het juiste bedrag der verduisterde gelden nog niet. Verscheiden bankiers, te Darm stadt gevestigd, zijn in de zaak betrokken, naar men verneemt. Door tusschenkomst van hen wer den zeer aanzienlijke sommen, behoorende aan de schatkist, gebezigd tot het sluiten van beleenin gen, enz. Uit de beraadslagingen, over deze aangelegen heid in de Tweede Kamer gehouden, is gebleken dat de directeur der amortisatiekas, zoomede de minister van financiën en de verschillende ambte naren onder hen belast met de controle der boe ken door den bedoelden kassier gehouden, in dit opzicht gedurende een reeks van jaren hun plicht hebben verzuimd. Niet weinig trok het de aan dacht, dat de minister van financiën vroeger di recteur was der amortisatiekas en dat destijds reeds misbruiken van dien aard werden gepleegd door den bedoelden kassier, hetgeen tot voor korten tijd heeft voortgeduurd. Met het doel om zich uit de klem te helpen, heeft de minister van financiën zich tot den groothertog gewend, met een verzoek om ontslag. De groothertog heeft dit verzoek van de hand gewezen, met de opmerking dat eerst de quaestie der verduisterde gelden moest zijn afgeloopen en naar behooren geregeld. Spanje. Te Aranjuez zijn 187 leden van de Kamer der afgevaardigden aangekomen en onmiddellijk ont vangen door de prinses Mercedes en de familie Montpensier, die wegens den dood van Victor Emanuel in rouwgewaad waren gekleed. De heer Posada Herrera voerde het woord; hij wenschte de infante geluk en hoopte, dat de nieuwe ko ningin tot de welvaart van Spanje zou bijdragen. De infante betuigde haar dank en verzekerde, dat haar als Spaansche koningin niets meer ter harte zou liggen, dan het welzijn des lands. De presi dent der Kamer zou de afgevaardigden aan den hertog en de hertogin van Montpensier voorstellen. De gemeenteraad der hoofdstad en de algemeene raad zouden de nieuwe koningin te Aranjuez gaan geluk wenschen. Ualië. - - Bij koninklijk besluit is volledige amnestie verleend wegens de tot heden gepleegde staatkun dige vergrijpen en drukpersdelicten. Verder worden de straflen kwijtgescholden van alle vergrijpen van anderen aard, waarop geen hoogere straf dan van zes maanden is gesteld. Oostenx*.-Hong-. Monarchie. In de regeeringskringen te Weenen ziet men in de Engelsche troonrede een meer vreedzamen dan oorlogzuchtigen geest en in de verklaringen der Engelsche ministers vindt men eene merk waardige overeenkomst met die, welke door graaf Andrassy in de Oostenrijksche en Hongaarsche delégatiën zijn afgelegd. De zaak van den burggraaf d'Equivilliers men heeft hem ten onrechte een markies ge noemd is nog niet nader opgehelderd. Men zegt, dat hij gebleken is de agent van eene buitenland sche mo gendheid te zijn en men verklaart het op die wijze dat hij over zulke groote sommen beschikken kon; want de in beslag genomen wapenen, die de burg graaf had afgezonden, vertegenwoordigen eene waarde van honderd duizend gulden. Te Konstantinopel is men, volgens onderscheidene van daar ontvangen berichten, door de Engelsche troonrede teleurgesteld. De Porte heeft beraadslaagd over de maatregelen, die men nemen zou, indien de onderhandelingen schipbreuk mochten lijden, en eene commissie ter voorbereiding van die maat regelen benoemd, waarin ook leden van het parle ment zitting verkregen hebben. De „Polit. Corr." meldt uit authentieke bron uit Konstantinopel onder dagteekening van den 20stenDe Turksche gevolmachtigden zijn den 18den door den Russischen generaal Skobeleff te Hermauly ontvangen. Hunne instructie brengt mede, dat zij, indien de Russische voorwaarden buiten verwachting hard zijn, per telegraaf nieuwt instructies vragen aan hunne regeering. Gedurig wint de meening meer veld, dat de Porte, gedwongen door het dreigend aanzien, hetwelk de binnen- landsche aangelegenheden, en voornamelijk in de 1 hoofdstad, aannemen, voor iederen prijs de schor sing der vijandelijkheden zal willen verkrijgen. Ongeveer 300,000 menschen hebben de vlucht genomen naar Konstantinopel. De „Turquie", eeu officieus blad, dringt er op aan, dat de Porte zonder verwijl vrede sluite, zonder zich te bekommeren over de belangen van andere mogendheden. Dikwijls komt de vraag bij ons ophoe is het toch mogelijk, dat de arbeiders, die in de open lucht moeten werken en aan alle afwisselingen van ons veranderlijk klimaat zijn blootgesteld, nog ge zond blijven? Men zou werkelijk gaan gelooven, dat die ar beidende klasse van een ander maaksel is, maar wanneer men de doctoren spreekt en anderen, die met hun gezondheidstoestand beter bekend zijn, dan verneemt men helaas, dat er in dien kring oneindig velen gevonden worden, die aan verkoud heid, bronchitis, catharren of andere aandoenin gen van borst en longen lijden. Yoor hen is het werkelijk een zegen, dat de Teerkapsules van Guyot zijn uitgevonden, die door den arbeider gedu rende zijn arbeid kunnen worden ingenomen, en die alle borstdranken, patés en siropen vervangen, die hij thuis zou moeten bereiden en innemen. Daarenboven heeft dit geneesmiddel het voorrecht van bijzonder goedkoop te zijn. Elke flacon Teerkapsules bevat zestig kapsules, zoodat de geheele behandeling slechts 6 a 8 cen ten daags kost. Het is zeker, dat zoowel de goed- koope prijs als de uitstekende uitwerking dier kap sules er veel toe hebben bijgedragen om dit ge neesmiddel de populariteit te doen verwerven, die het tegenwoordig in alle landen geniet. Te ver krijgen in de meeste goede apotheken.

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 2