N°. 5503. Woensdag A0. 1878. 23 januari. Dese Courant wordt dagelijks, met uitzondering M van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Aoor Leiden per 8 maanden1.10. ■"franco per post...tt» 1.40. Altonderiijdce Hommers..,.r a 0.02. PRIJS DER ADVERTENTIE»: ftn 1—8 regels.it'/ l.OT. Iedere regel meer.vu m 0.17J. Grootere letters naar plaatsruimte. LEIDEN, 22 Januari. Hoewel door liet ongunstige weder de gewone bijeenkomst der Volksvoorlezingen gisteravond niet zoo druk als gewoonlijk werd bezocht, en daardoor menige anders bezette plaats ledig bleef, hebben zeker z j die zich hierdoor niet lieten afschrikken, en dat waren er velen, een genoeglijken en leer- rijken avond doorgebracht. Men heeft wel eens gezegd dat wij als de beren op ons vet teren, d. w. z. dat wij, omdat onze eeuw zoo schaarsch aan groote mannen is, en 1 onze geschiedenis in vergelijking van vroeger, zoo weinig gewicht legt in de schaal van Europa's toestand, gaarne nog eens ons hart ophalen aan ons roemrijk verleden en de groote mannen i die dat verleden opleverde. De avond van gisteren (heeft de waarheid dier stelling onbetwistbaar be wezen. De heer G. Japikse, lid der Commissie, i bleek daarvan niet het minst doordrongen, getuige de keuze van zijn onderwerp, dat hij ter vervulling zijner spreekbeurt bestemde: Eene schets van het leven van Michiel Adriaansz. De Ruyter. De populaire toon waarop die voordracht geschiedde, de pikante bijzonderheden daarbij medegedeeld, verdienden dan ook in ruime mate de onverdeelde aandacht, die het gehoor den spreker schonk. Waarlijk, zulke voordrachten, waarbij de vroom heid en vaderlandsliefde onzer groote mannen voor het volk aanschouwelijk en helder worden voorge steld, kunnen niet anders dan een gunstigen indruk achterlaten en den wensch doen ontstaan dat hij die in staat is op die wijze de rechte snaar te treffen, ze nog dikwerf herhale. Aan het slot der bijeenkomst deelde de voor zitter mede dat hoewel om bijzondere omstandig heden het museum van oudheden daaronder niet kon begrepen worden, de wandeltentoonstellingen in de andere musea en den hortus a. s. Zondag, dank zij de welwillende medewerking der respec tieve directiën, weder zouden worden hervat. Door den uitgever J. L. Beijers te Utrecht is een prospectus verzonden van een nieuwe uitgave over de beginselen van het ornament door Anth. Grolmiin, op de onlangs te Amsterdam gehouden ten toonstelling van kunst en nijverheid bekroond met zilvereu medaille en diploma. Aangemoedigd door dezen goeden uitslag en van verschillende zijden aan gezocht dit werk uit te geven, had de vervaardiger zich tot den uitgever gewend, die niet geaarzeld heeft zijn voorstel aan te nemenhij meende hier door iets noodigs en iets goeds te geven. De geheele serie bestaat uit honderd voorbeelden. De motieven zijn ontleend zoo aan classieke als moderne modellen en aan natuurvormen. De teeke- hingeu worden door den heer Grolman zeiven op steen gebracht. Zoowel middelbare als lagere en ambachtsscholen zullen in deze uitgave een welkomen gids bij het onderwijs vinden, omdat door deze modellen het tijdroovende en lastige teekenen op het bord voor den onderwijzer vervalt. Wat dit laatste betreft, verklaart Prof. E. Gngel, die omtrent het plan een gunstig oordeel uitspreekt, met het oog op het groote practische nut, dat deze platen als hulpmiddel bij het onderwijs kunnen stichten, daar zij den leerlingen met de vaardig heid in het teekenen, tevens vormenkennis ver schaffen en hun smaak ontwikkelen, de uit gave daarvan als eene der meest nuttige en belangrijke, welke op de volle sympathie en ondersteuning van allen aanspraak maakt, die in de verbetering van het teekenonderwijs en de ontwikkeling van den kunstmaak op de elementaire teekenscholen belang stellen. In de laatste jaren werd in den Haagschen gemeenteraad herhaaldelijk de aandacht gevestigd op de behoefte aan vergrooting of verbouwing van het stadhuis. Het gevolg hiervan was dat Burg. en Weth. den architect-directeur voor de gemeen tewerken het ontwerpen van een plan voor een nieuw stadhuis opdroegen. Gedurende de gemeen teraadszitting van gisteren waren die plannen voor de leden van den raad in de vergaderzaal ter be zichtiging gesteld. Het front en de zijgevels, zooals die in de teekeningen zijn voorgesteld, zijn in sier lijken bouwstijl en wat den algemeenen indruk be treft, komt het ontwerp in hoofdzaak overeen met den thans bestaanden bouwtrant van het raadhuis. Volgens de teekening vormt het gebouw een ge heel met het politiebureel op de Groenmarkt. Naar men zegt wordt de bouw van het nieuwe stadhuis op eene som van rnim een millioen geraamd. Naar aanleiding vaö het besluit van den Amsterdamschen gemeenteraad, waarbij aan den heer J. Bles vergunning is verleend tot het plaatsen van kiosken op den openbaren weg tot verkoop van nieuwsbladen enz.hebben burgemeester en wethouders aan den raad voorgesteld, zoodanige vergunningen ook bij aanvrage aan anderen te verleenen, onder voorwaarde, dat de ontwerpen der kiosken door burgemeester en wethouders worden goedgekeurd, de gebouwtjes niet gebruikt worden tot het doen van aankondigingen en voor den in te nemen grond een retributie worde be taald van 15 per vierkanten meter. De Eerste Kamer heeft gisteren de werk zaamheden hervat. Op voorstel van den voorzitter werd besloten de reeds vroeger ingekomen wets ontwerpen tot: 1. goedkeuring van een Iractaat tusschen Zwitserland en Nederland gesloten; 2. onteigening van perceelen voor den spoorweg van Winterswijk naar de Pruisische grenzen; 3. be krachtiging van den afstand van rijksgrond ten behoeve van de verbreeding der Lange Pooten te 's-Hage; en 4. herziening van de kiestabel, naar de afdeelingen te verzenden. Het museum voor moderne kunst te Amster dam heeft de schilderij van Van Beers„Begrafenis van Karei den Grooten", niet aangekocht voor 30,000 fr., maar voor 6000. De minister van waterstaat enz. heeft dezer dagen ten gehoore ontvangen den voorzitter en den secretaris van het Nationaal Leder-industrie- bond, die den minister namens het Bond hunne bezwaren hebben ontwikkeld tegen het tarief van 1877, dat niet in verhouding staat tot dat in andere landen en waardoor de toestand van de leder-industrie hier te lande onhoudbaar is. De minister heeft verklaard de zienswijze van het Bond over den kwijnenden staat van een der belangrijkste takken van nijverheid te deelen en alle pogingen in het werk te zullen stellen om de gewenschte recipro citeit bij de andere mogendheden te verkrijgen. Er loopt een gerucht, dat de koning in Maart zijn lustslot 't Loo weder zal betrekken. De officier-van-gezondheid 1ste kl. K. G. P. Sloos wordt met den eersten Pebr. a. s. gede tacheerd bij het hospitaal der marine te Willemsoord. De afdeelingen van de Eerste Kamer hebben zich heden bezig gehouden met het onderzoek der aanhangige wetsontwerpen, waaronder de kiestabel. Den 18den Pebruari a. s., 's namiddags te een uur, zal aan het departement van oorlog worden aan besteed de levering van omstreeks 600 remontpaar- den, als omstreeks 320 voor het wapen der cavalarie, in 10 partijen van 32 stuks, te leveren te Haarlem, en omstreeks 280 voor het wapen der artillerie in 10 partijen van 28 stuks, te leveren te Utrecht. De minister van financiën maakt bekend, dat het saldo van 's Bijks schatkist bij de Ne- derlandsche Bank, op 19 Januari jl., en de som der betaalmiddelen op dat tijdstip bij de betaal meesters aanwezig, te zamen een bedrag uitmaak ten van 24,354,154.81 Z. M. heeft aan B. Nachenins Jz., te Am sterdam, vergund het aannemen en dragen der ver sierselen van officier der orde van Medjidie; met ingang van een nader door den minister van bin- nenl. zaken te bepalen tijdstip, tot leeraar aan de rijks hoogere burgerschool te Roermond benoemd dr. L. Voorzanger, te Dordrecht; P. C. G. Van Motman, ontv. der dir. bel. enz. te Marrum, be noemd tot ontv. derz. middelen te Wormerveer. Gremengd Nieuws. Donderdag is te Katwijk eene schuit met versche visch aan geweest, die besomde ƒ164 in 5 dagen. Zaterdag zijn twee schuiten afgevaren, welke in deze week worden terugverwacht. De geheele vloot staat gereed om met gunstig weer op de visscherij uit te gaan. De dief of de dieven op deZeeuwsche spoorweglijn geven van tijd tot tijd blijk, dat zii door de velerlei klachten nog niet van hun hand werk zijn afgeschrikt. Dezer dagen werd aan een beambte van het gemeentebuis te Vlissingen, per expeditie van Gend Loos uit Amsterdam toe gezonden 100 sigaren en een zijden foulard, be hoorlijk ingepakt. Bij aankomst waren de zijden foulard en 14 sigaren verdwenen, terwijl het pakje de kenmerken droeg van geopend te zijn geweest. De bestolene heeft hiervan aangifte gedaan bij de politie, onder overlegging van de moodige bewijs middelen, om het feit te constateeren. Daar men, na de proefneming met de sleepboot „Hercules", de onmogelijkheid heeft in gezien om den ter hoogte van Egmond gezonken loodskotter te lichten, zal met gunstig weer een torpedo in het vaartuig worden nedergelaten, om het uit elkander te doen springen en onschadelijk te maken voor de scheepvaart. Omtrent den moordaanslag op den burgemeester van Nieuwkoop, den heer H. B. Onderwater, verneemt men van verschillende kanten nog eenige bijzonderheden. De persoon, die als de vermoedelijke dader in hechtenis is genomen, is de voorganger van den burgemeester, W. C. graaf van R. L., die op 1 October 11. ontslagen werd als burgemeester van Nieuwkoop en sedert dat ontslag een wrok schijnt gekoesterd te hebben tegen zijn opvolger. In den nacht van Donderdag op Vrijdag, tusschen 12 en 1 uur, lag de heer On derwater te bed, toen hij wakker schrikte door een schot, hetwelk van buiten door het raam en de luiken zijner slaapkamer kwam en waarvan de kogel ketste tegen den bovenwand van het ledikant. De heer Onderwater hoorde buiten iemand loopen, en kort daarna werd voor de tweede maal door het raam heen geschotenditmaal kwam de kogel tegen de zoldering terecht en viel van daar in het bed. De heer Onderwater en zijne dienstbode, die op het hooren der schoten naar benedem was ge komen om te vernemen wat er gebeurde, begaven zich nu naar eene bovenkamer, om door een raam dat daar uitzicht naar buiten gaf, zich te verge wissen wie de schoten gelost had. Zij herkenden nu den oud-burgemeester, die nog altijd voor het huis stond te razen en te vloeken. Des ochtends werd v. R. L. van zijn bed opgelicht en gevan kelijk naar Utrecht vervoerd. Zaterdag 11. hebben de rechter-commissaris en de officier van justitie

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 1