Dinsdag N°. 5502. A0. 1878. 22 Januari. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. - STADS-BEBICHTEN. LEIDSCH DAGBLAD. PEIJS DEZER COURANT; Voor Leiden per 8 maanden.-1.10. Franco per post.. 1.40. A&onderliiie Nummersa °-02- PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 1—6 regela.t 1.06. ledera regel meer0.17J. Grootere letters naar plaatsruimte. T BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN doen te weten dat, ingevolge Art. 2 der verordening regelende de in vordering der plaatselijke belasting op de bonden, ieder bonder van een of meer honden, die aan die belasting onderhevig zijn, verplicht is, daarvan jaarlijks vóór of op den 31sten Januari bij den gemeente-ontvanger aangifte te doen, door inlevering van een behoorlijk ingevnld en door den aangever onderteekend biljet; dat bedoelde invnllingsbiljetten voor het dienstjaar 1878 koste- loos ten kantore van den ontvanger verkrijgbaar zijn. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, Januari 1878. BURGEMEESTER en WETHOUDERS tan LEIDEN roe pen bij deze op alle leveranciers, werkbazen enz., welke over bet afgeloopen jaar 1877 ten laste der gemeente eenige vordering hebben, om hunne rekeningen ten spoedigste, uiterlijk vóór nlt°. Januari e. k., ter gemeente-secretarie (afdeeling financiën) in te leveren. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester, E. KIST, Secretaris. Leiden, 5 Jannari 1878. Vergadering Tan den Gemeenteraad Tan Leiden, op Donderdag 24 Januari, des namiddags te twee uren. Punten ter behandeling 1". Beooeming van een onderwijzer 1ste klasse aan de jon gensschool der 1ste klasse. (9) 2°. Idem als voreD, van een onderwijzer 2de klasse. (9) 3". Idem, van een hulponderwijzer aan de school n°. 2 voor onvermogenden. (13) - 4°. Verzoek van J. A. Longepée, om continuatie als stadsheel meester. (2) 5®. Idem als voren, van prof. A. E. Simon Thomas, als prae- lector in de verloskunde. (11) 6". Idem, van J. Van Zonneveld, ter bekoming van grond in de Brandewijnsteeg. (4 en 15) B 7®. Idem als voren, van H. Pcltenburg, bij de voormalige Heerenpoort. (5 en 14) t 8®. Idem, van Mej. A. J. Verkerk, tot demping van eene sloot aan de Haagsche trekvaart. (6) 9®. Voordracht betrekkelijk de verhuring van den Burg. (8) 10®. Verzoek van Th. Plommer, om te worden opgenomen in het Pensioenfonds. (10) 11®. Voordracht betrekkelijk de belegging van bet legaat Bozzi en suppletoirs staat van begrooting, dienst 1878. (12 en 16) 12®. Derde suppletoir kohier der plaatselijke directe belasting, dienst 1877. NATIONALE MILITIE. KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gelet op art. 26 der wet van 19 Augustus 1861, betrekkelijk de Nationale Militie (Staatsblad N®. 72); Doen te weten: dat het register van inschrijving en de alpbabetische naamlijst der in 1877 voor de Nationale Militie ingeschrevenen van den 22sten tot den 31eten Januari e. k. ter gemeente- secretarie voor elk ter lezing worden nedergelcgd; dat bezwaar tegen register en ljjet, binnen den tijd derneder- leggiag, kan worden ingebracht aan den Commissaris des Konings in deze provincie, schriftelijk op ongczegeld papier, bij den Bur gemeester in te leveren. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 21 Januari 1878. GRONDBELASTING. De BURGEMEESTER, Hoofd vau bet Gemeentebestuur van Leiden, doet te weten, dat aan den ontvanger der directe belas tingen alhier is ter hand gesteld het, op den 19den dezer maand, invorderbaar verklaard kohier der grondbelasting op de ge bouwde en ongebouwde eigendommen binnen deze gemeente, over het jaar 1878, en dat ieder verplicht is zjjnen aanslag, op den bij de Wet bepaalden wet, te voldoen. Wijders worden de ingezetenen herinnerd aan de bepalingen der Wet van den 26sten Mei 1870 (Staatsblad N®. 82), dat zij ver plicht zijn van alle stichtingen, herbouwingen, bij- of opbouwin gen, of gedeeltelijke vernieuwingen, in de termen der Wet vallende, binnen drie maailden na de gebeele of gedeeltelijke ingebruik stelling der gebonwen, aangifte te doen bij het Bestuur der gemeente, waar de eigendommen gelegen zijn, terwijl die aangifte, rechtstreeks, zonder tusschenkomst Tan derden, dagelijks van negen tot Tier uren, met uitzondering van Zon- en Feest dagen ter Secretarie dezer gemeente kan geschieden. I En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afge kondigd. De Burgemeester voornoemd, v. d. BRANDELER. LeideD, 21 Januari 1878. LEIDEIN, 21 Januari. Op Maandag 28 dezer zal in de Kweekschool voor zeevaart alhier eene keuring plaats hebben van knapen, die eene verbintenis in 's rijks zee dienst wenschen aan te gaan. Het bestuur van het Heilige Geest of Arme Wees- en Kinderbuis geeft in een verslag eenige mededeelingen aangaande den staat van zaken in dat gesticht. Het stedelijk jaarlijksche subsidie is steeds verminderende. De voedingslijst is dit jaar verbeterd en de gehalten vleescb en vet zijn daarin vermeerderd. Het drinkwater, dat in het gesticht veel te wenschen overlaat, zal dit jaar groote geldelijke offers kosten, ten gevolge van het in richten eener duinwaterleiding; bovendien zal het 't budget jaarlijks met 50 verhoogen. Aan het einde van het vorige jaar telde het gesticht 198 verpleegden, thans 200, als64 jongens en 53 meisjes boven en 46 jongens en 37 meisjes beneden de 14 jaar. Van deze 200 kinderen gaan er 12 op de bewaarschool en 71 op de lagere school; de overige 117 zijn in betrek king of in huis dienstdoende. Hiervan zijn volle weezen 61 jongens en 53 meisjeshalve weezen li jongens en 16 meisjes. Houkinderen of op contract verpleegde jongens 34 en meisjes 20. Dat jaar werden ontslagen op 21-jarigen leeftijd 12, aan de familie teruggegeven 9, in zeedienst zijn gegaan 4 en overleden zijn 4 verpleegden. Als milicien gingen er in dienst 2. Er werden opgenomen 31 jongens en meisjes, waaronder 8 houkinderen. Tot degenen, die het weeshuis ver lieten, behoorden 3 werkjongens en 9 dienende meisjes. Het huis voor besmettelijke ziekten be hoefde geen dienst te doen; ook de oogzieken, door prof. Doyer verpleegd, namen in aantal af. De staat der geldmiddelen is niet ongunstig te noemenhet blijft steeds het streven van het bestuur, inkomsten en uitgaven met elkaar in overeenstemming te houden. Naar men verneemt bestaat er veel kans dat de spoorweglijn LeidenWoerden met 15 Octo ber a. s. in exploitatie zal komen. De heer dr. C. Leemans geeft eene verbe tering van een bericht omtrent de vergadering van de letterkundige afdeeling der Kon. Academie van wetenschappen, gehouden te Amsterdam op 14 Ja nuari jl. Volgens een in de N. K. Crt. voorko mend bericht zou de heer Leemans op die ver gadering het woord gevraagd hebben om een po ging te doen en die bij de leden ingang te doen vinden, om het museum van oudheden op te rui men. Hoe men tot zulk een verregaand misver stand gekomen is, blijft den heer Leemans vol strekt onverklaarbaar. Maar hij mag den schijn niet op zich laten rusten van zulk eene krank zinnige handeling of poging, die geheel het tegen overgestelde ten doel had. Hij vestigde de aan dacht der Vergadering op pogingen die in 't werk werden gesteld om het rijksmuseum van oudheden te Leiden van eene of meer der belangrijkste afdee- lingen te berooven, ten behoeve van het te Am sterdam in aanbouw verkeerende museum van schil derijen. Hij riep de hulp van de afdeeling in om zulk een gevaar te bestrijden. De voorzitter achtte het raadzaam, en de heer Leemans vereenigde zich daarmede gaarne, het onderwerp in een buitenge wone vergadering te behandelen, dat dan ook na afloop van de gewone vergadering is geschied. Bij de regimenten infanterie zullen de mili ciens van de lichting van 1877, die door loting voor het zoogenaamde blijvend gedeelte zijn be stemd, in werkelijken dienst worden gehouden tot 30 September e. k. De overige miliciens der lichting van deze regimenten zullen ultimo April met groot verlof worden gezonden. Bij de heden gehouden openbare verkoo- ping van cokes van partijen van 50, 10 en 5 hectoliters waren de hoogste prijzen f 15.00, f 3,20 en f 1,50; de laagste f 15.00, f 3.00 en ƒ1.50. De rijkscommissie voor de examens ter ver krijging van het diploma als stuurman aan boord van koopvaardijschepen zal, aanvangende den llden Eebruari aanstaande te 9 uren des morgens, zit ting houden te Amsterdam in het stadhuis aldaar. Zij, die tot een der examens wenschen toegelaten te worden, moeten hiervan vóór of op 2 Eebruari 1878 schriftelijk en vrachtvrij aan den voorzitter der commissie kennis geven, met overlegging van geboorte-akte en opgave der tegenwoordige woon plaats. Bij die kennisgeving moet tevens vermeld worden, of de candidaat al dan niet bewijzen wenscht te leveren van zijne kennis omtrent het stoomwerktuig. Met den lsten September van dit jaar zullen acht jongelingen worden bestemd om, vol gens het daaromtrent vastgestelde reglement, onder het opperzicht van dr. H. Wefers Bettink, hoog leeraar aan de hoogeschool te Utrecht, te worden opgeleid tot militair apotheker voor den dienst in Oost-Indië. Het vergelijkend examen zal plaats hebben te Utrecht in het pharmaceutisch labora torium op Dinsdag 4 Juni en volgende dagen. De op zegel geschreven verzoekschriften tot deze toelating moeten vóór 1 Mei bij het ministerie van koloniën zijn ontvangen, met bijvoeging der vereischte stukken. De „Nouvelles de Versailles" wil weten, dat de prins van Oranje met eene dochter van koningin Victoria huwen zal. Dit bericht zou ontleend zijn aan een brief van bet huis Hope. Z. M. heeft bij het personeel van den geneeskundigen dienst der landmacht in Ned.- Indië benoemd tot officier-van-gezondheid 2de klasse dr. G. A. Schulz, geapprobeerd als arts in het gebied van het Zwitsersche medicinaal-con cordaat. Gemengd Nieuws. Een begin van brand, in een schoor steen van de Doelenkazerne alhier hedenmorgen ontstaan, is spoedig door de spuit van de Kweek school voor zeevaart gebluscht. De directie der Fr ansc he opera in D en Haag is er in geslaagd de nieuwe partitie van Aïda aan te koopen in plaats van de jl. Zaterdag vóór de repetitie vermoedelijk ontvreemde muziek, zoodat de opvoering op den aangekondigden avond zal kunnen plaats hebben. Dezer dagen is in Den Haag gearres teerd eene vrouw verdacht van in eene bovenwo ning in de Spuistraat, waarin zij als naaister werkzaam was, opzettelijk brand te hebben gesticht, welke gelukkig door de buren werd gebluscht, terwijl tevens in baar bezit moeten zijn gevonden voorwerpen aan de huisgenooten toebehoorende. Tegen den welbekenden straat-impro visator Meyer, vroeger hotelhouder op den „Duno", is, terwijl hij zich te Amsterdam ophield, proces verbaal opgemaakt, omdat hij bij een zijner fami lieleden, die hem nog wel veel goed doet, de ruiten heeft ingeslagen. Van zijne arrestatie is ook partij

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 1