plaatste locomotief in aanraking gekomen, waardoor hij op den grond geworpen en aan het hoofd ge wond werd. Naar zijne woning in de Putstraat gebracht, werd hem daar de eerste geneeskundige hulp verleend. De sleepboot „Hercules" is gister ochtend van Nieuwediep naar IJmuiden gestoomd, om een daar gezonken loodskotter zoo mogelijk te lichten. Na vele en krachtige pogingen, met behulp van de stoompomp der sleepboot aange wend, is men zonder het gewenscht gevolg moeten terugkeeren. Zeer zware kabels om het gezonken vaartuig aangebracht braken als glas een be wijs dat de kotter door het loopende zand was ingesloten. Woensdag-morgen te ruim zes uren heeft te Breda in de kazerne „de Lange Stallen" G. P. A. B., oud 34 jaren, die reeds tweemaal in O.-I. dienst geweest is en thans als plaatsver vanger voor de lichting van 1877 in dienst was, zich op zijn bed door middel van een geweerschot doodgeschoten. De aanleiding tot dezen zelfmoord wordt toegeschreven aan misbruik van sterken drank en vrees om uit den militairen dienst weg gejaagd te worden. Een reeds vrij bejaard man in de ge meente Gasselte, die soms aan verstandsverbijstering lijdende was, is des nachts zijn huis uitgeloopen, zonder dat men het ontdekte. Woensdag werd hij levenloos uit een veenput opgehaald. Donderdag-nacht is een papiermolen in de buurtschap Wiersel, bij Apeldoorn, geheel afgebrand. Aan boord van het stoomschip „Alice", van de Westkust van Afrika naar Liverpool be stemd, dat vermist wordt, bevonden zich volgens de monsterrol geteekend 23 Juli onder de equipage de kok I. Marx, oud 52 jaar, uit Rotterdam en S. G. Hut, matroos, geb. in Nederland. Een van de grootste reeders van Mar seille, de heer Verminck, is een Belg van geboorte en de oudste zoon van een armen schoolmeester, die met elf kinderen gezegend was. Hij zocht als jongeling zijn fortuin op Afrika's Westkust, dreef daar zeer gelukkig handel in goudstof en elpen been en vertrok later naar Marseille. Hij is nu reeder, olie-fabrikant, koopman en een bezitter van een vermogen van verscheidene millioenen. De Marseillaansche bladen zijn vol bijzonderheden over de feesten, gegeven bij gelegenheid van het hu welijk zijner dochter met den burggraaf De Pierres, kapitein bij de dragonders. De bruidschat, waar mede de jonge dame in het huwelijksbootje stapt, bedraagt ruim een millioen. Dinsdag-avond is een spoortrein bij Hartford (Connecticut), ten gevolge van het bre ken der brug, in de rivier de Earmington gestort. Drie waggons zonken in de diepte15 personen zijn gedood en 20 gewond. Te Parijs heeft een stedelijk ambte naar, tusschen een hoop oude papieren, een opgerold beschilderd doek ontdekt. Het bleek te zijn een portret van de aartshertogin La Rochefoucauld, door Yan Loo geschilderd, en wordt op 25,000 fr. waarde geschat. Een ingezetene van het Belgische stadje Leuze heeft zich op een afgrijselijke wijze van het leven beroofd. Nadat hij zich namelijk had geblinddoekt, heeft hij zich laten overrijden door den van Brussel komenden sneltrein. De. ongelukkige werd zoo deerlijk verminkt, dat er' stukken van het lichaam aan de wielen bleven hangen. In een der zakken van den zelfmoordenaar, die slechts 21 jaar oud en Amatus Brouillard genaamd was, vond men een brief, waaruit bleek, dat hij een einde aan zijn leven had gemaakt uit wanhoop over een ongelukkige liefde. BUITENLAND. Frankrijk. In den Senaat beschuldigde gisteren Gavardie in de toelichting zijner interpellatie het ministerie van wetschennis en richtte hij heftige aanvallen tegen Gambetta. Dufaure betoogde dat de wet door het ministerie niet geschonken was. De Kamer heeft gisteren de verkiezing van Rainvilliers vernietigd. Goblet las het rapport over het wetsontwerp tot het verleeuen van amnestie voor persdelicten. De urgentie van dit wetsontwerp werd aangenomen en de discussie daarover be paald op Dinsdag. Op aandrang van Clémenceau werd de ver kiezing van Larochefoucauld Bissaccia met 253 tegen 209 stemmen nietig verklaard. Bissaccia zeide daarop: ik leg mij neer bij deze nietig verklaring en ben er trotsch op een Kamer als deze te verlaten. Hij werd tot de orde geroepen. Uit den staat der opbrengsten van het vorige jaar blijkt, dat de directe belastingen 30,458,000 fr. meer hebben opgebracht dan de raming was, en de indirecte omstreeks 70 millioen meer. Yan de indirecte belastingen is vooral de opbrengst van het gedistilleerd aanzienlijk toegenomen, namelijk met 21 millioen, zoomede van het tabaksmonopolie, dat 17 millioen, en de buitenlandsche suiker, die 18 millioen meer heeft opgebracht. Yoor de ramingen waren de ontvangsten van 1875 tot maatstraf genomen. Alzoo hebben de inkomsten meer be dragen dan in dat jaar; maar ze zijn beneden het cijfer van 1876 gebleven. Italië. De Senaat en de Kamer zullen voor zes maan den rouw aannemen en de zittingen schorsen tot 1 Pebruari. Boven de deur van het Pantheon, dat men tot een Mausoleum wil inrichten, zullen, naar men meent te weten, de volgende woorden gebeiteld worden„Italië vraagt, met de trots eener moeder en met de smart eener dochter, voor den grooten koning, die een trouw burger en een zegevierend soldaat was, de onsterfelijkheid van den rechtscha pene en van den held." De grafsteen, die in de voor den koning be stemde kapel zal opgericht worden, zal eenvoudig deze woorden tot opschrift dragenVictor Emma nuel, de eerste koning van Italië. Groot-lï it anniö. Uit Londen wordt gemeld: Uit de onder de parlementsleden rondgedeelde diplomatieke corres pondentie blijkt, dat de Porte herhaaldelijk trachtte de interventie of bemiddeling van Engeland te verkrijgen, en lord Derby ten stelligste weigerde daaraan te voldoen en de Porte niet in den waan liet, dat Engeland dergelijke rol op zich nam. De Porte scheen steeds op de materieele hulp van Engeland te blijven hopen, ondanks de vele en ondubbelzinnige verklaringen van lord Derby, dat Engeland besloten was onzijdig te blijven, hoewel het steeds bereid was zijne goede diensten ter be schikking te stellen om van Rusland gunstige voorwaarden voor Turkije te verkrijgen. Eene dépeche van den Engelschen ambassa deur Layard van den 14den meldt, dat een Rus sische parlementair te Sarnasuflar gekomen was en de staking der vijandelijkheden in Bulgarije had bekend gemaakt. Ruslantl. Uit Kesanlyk wordt van den 15den geseind; De Turken ontruimden Kotel (Kasan), Stara-Rjeka en Slivno en concentreeren zich bij Jamboli, onder weg al hunne magazijnen verbrandend. Twarditza is door de voorhoede van Malachoff's afdeeling bezet. Den 13den drongen éclaireurs van het leger van den kroonprins tot Nakarkoi en Ayaslar door, waar zij Turksche soldaten ontmoetten, die hun mededeelden, dat 't hun verboden was op de Russen te schieten, doch die dan ook verzochten niet verder gaan. De Turken vluchten overal. Heden ontving grootvorst Nicolaas een telegram van Reouf Pacha, hetwelk het vertrek meldde van Server en Namyk Pacha als gevolmachtigden naar het Russisch hoofdkwartier, waar zij den 17den of 18den verwacht worden. De Russen trekken met grooten spoed voorwaarts. Een telegram uit Kesanlyk van den 17den meldt: In den nacht van den 15den hebben de van de dragonders van Moskou op sommige plaatsen spoorweglijnen naar Jamboli en Philippopel de rails opgebroken. De Turken marcheeren naar Adrianopel. Yolgens door de dragonders ingewonnen inlichtingen bevindt Soliman Pacha zich bij Phi lippopel. Hij moet bevel gegeven hebben alles op den terugtocht te verbranden. Tartar-Bazardjik en Philippopel moeten reeds in vlammen staan. Het officieele blad maakt de rijksbegrooting voor 1878 openbaar, welke in ontvangst en in uitgaaf een totaal-cijfer aanwijst van 600,398,425 zilveren roebels. Turkije. Naar men uit Konstantinopel van den 17den dezer verneemt, hebben de Turksche couranten last ontvangen om ten opzichte van Rusland een ge matigden toon aan te slaan. Het blad „Yakit" is geschorst, omdat het een tegen den keizer van Rusland gericht artikel openbaar had gemaakt. De „Standard" meldt: De Turksche gevol machtigden hebben vier van des sultans rijtuigen en 54 zijner paarden medegenomen. Zij namen ook een volledig stel zilver mede, met het doel om een feestmaal te geven aan de Russische ge volmachtigden, wanneer de wapenstilstand gesloten wordt. Hunne instructiën en volmachten zijn van dien aard, dat het sluiten van den wapenstilstand volkomen zeker is. Telegrammen. PEST, 18 Januari. De afgevaardigde Miletic, die sedert Juni van het vorige jaar in voorloopige hechtenis was, is door de jury schuldig verklaard aan hoogverraad en tot 5 jaren dwangarbeid ver oordeeld. MADRID, 18 Januari. De Senaat heeft de toe lage aan de koningin bij het overlijden des konings uit te keeren goedgekeurd. De koning heeft den afgevaardigden, die het antwoord op de koninklijke boodschap overbrachten, geantwoord, dat hij ver trouwde, dat zijn huwelijk zijn geluk en dat van Spanje zou bevorderen. LONDEN, 19 Jan. Aan de „Daily Telegraph" wordt uit Pera geseind: „De Turksche gevol machtigden ontmoetten den grootvorst Nikolaas te Tirnova. De grootvorst verklaarde dat hij slechts wilde onderhandelen te Adrianopel, dat derhalve onmiddellijk moest worden overgegeven. De gevol machtigden stemden hierin toe, en Djemil-pacha ontving bevel om Adrianopel te ontruimen." PETERSBURG, 19 Januari. Uit Schipka wordt onder dagteekening van gisteren gemeldDe cava lerie der garde, onder genenaal Skobeleff, trok op 16 dezer Philippopel binnen. De huizen van Bul garen waren door de Turken in brand gestoken, doch de Russen bluschten de vlammen. BERLIJN, 19 Januari. De „National Zeitung" bevat een particulier telegram uit Parijs van den 18den, houdende dat volgens geloofwaardige aldaar ontvangen berichten het sluiten van den wapen stilstand onmiddellijk ophanden is. Ter markt te Leiden aangevoerd, 18 en 19 Jan. Wintertarwe 21 hectoliter f 13.25 a 13.75. Zomer tarwe 21 hectol. 10.25 a j 10.75Winterrogge 18 heet. f 8.50 a 9.50. Zomerrogge 18 hectol./8.25 a 8.75. Zomergerst 17 hectol. 7. a 7.60 Chevalier-gerst 17 hectol. 7.75 a f 8.25. Zware Haver 25 hectol. f 5.00 a 5.50. Lichte Haver 95 hectol. f 4.00 a 4.25. Dui- venboonen 16 hectol. 8.00 a f 8.50- Paardenboonen 18 hectol. f 8.00 a 8.25. Ossen stuks a Stieren, 2 stuks f 107 a 120. Melkkoeien 30 stuks 230. a ƒ280. Kalfkoeien 10 stuks 250.— a f 290.Varekoeien 60 stuks f 100.a f 240. Vette koeien 38 stuks f 210.a ƒ300.— Kalveren (vette) 36 stuks 38.— a 70.—. Kalveren (magere) 14 stuks f 5.a 11.Kalveren (gras) 6 stuks f 32.— a ƒ70.Hamels (magere) 19S stuks/18.—a 22.Hamels (vette) 298 stuks, 24.— a38. Ooien (magere) stuks a Varkens (ma gere) 10 stuks ƒ8.a 14. Varkens (biggen) 40 stuks 4.— a 7.—. Grasboter 45G0 kilogr., 1ste qualit. i vat 68.00 a 72.00. Schei- 2de qualit. vat f 60.00 a 64.00Grasboter 1ste qual. per kilogr. 1.70 a 1.80, Schei- 2de qualiteit per kilogr. f 1.50 a 1.60. Ter markt aangebracht 146 runderen, 56 kalveren, 496 schapen. De gezondheids-commissie te Petersburg heeft deu invoer van de teerhapsules van Guyot ge autoriseerd wegens hunne uitstekende uitwer king ingeval van verkoudheid, catharren, bronchitis en tering. Twee kapsules, ingenomen telkens als men gaat eten, brengen spoedig beterschap aan. De behandeling kost slechts zes a acht centen )er dag. Om zeker te zijn dat men de echte kapsules ïeeft, moet men op de driekleurige handteekening van den heer Guyot, op het etiquette, letten. In de meeste goede apotheken zijn de kapsules te verkrijgen.

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 2