N°. 5499. Vrijdag A". 1878. (8 Januari. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. LEIDSCÏÏ DAGBLAD. ■•SBH PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maandenf 1.10. Franco per post.. 1.40. AtzonderJtji® Nommera»v»0.02. PRIJS DER ADYERTENTIEN: Van 1—8 regels.».-i®T 1.06. Iedere regel meer. éeeeateeee»«Hl6 0.17|. Grootere letters naar plaatsruimte. - LEIDEN, 17 Januari. De Leidsche afdeeling der Holl. Maatschappij van fraaie kunsten en wetenschappen hield gis teravond hare aangekondigde vergadering met dames, waarin mejuffrouw Elise A. Haighton zich als spreekster deed hooren. Zij droeg eene novelle voor, getiteld„Op bergen en in dalen", en cene causerie: „Bezoek bij een kunstenares". Schelste zij in de eerste een jongmensch, die zich aan de kunst wil wijden en daarin slaagt, hoewel hij met een plaatsje op en in een groot koffiemakelaars- kantoor de koffie heeft nu eenmaal een slechten geur in de litteraire wereld, door Max Havelaar bedreigd wordt, het bezoek bij eene kunstenares gebracht geldt Marie Seebach, te Dresden, in wier woning men wordt rondgeleid aan de hand der spreekster, die met de beminnelijke vrouw werke lijk dweept. Het publiek gaf blijken van goed keuring, die evenzeer ten deel vielen aan den heer D. E. Yan Heyst, wiens vijftal dichtstukjes nu en dan aan Boswell herinnerden. Het „Bonjour en Adieu" en „Katjesspel" lokten vooral levendige bewijzen van tevredenheid uit. Het mag een goed denkbeeld geacht worden om nu en dan tot het stelsel van lezen en bijdragen terug te keeren, dat ten onrechte door onze Maatschappijen wordt verlaten. Deze welgelukte soirée littéraire leverde er het bewijs van. Zaterdag-middag te twee uren zal dr. H. A. Lorentz het hoogleeraarsambt alhier aanvaarden met het houden eener redevoering in het groot auditorium. Naar wij vernemen zal de Ned. Maatschappij voor tuinbouw en plantenkunde, afd. Leiden en omstreken, a. s. Woensdag in den Burg weder eene vergadering houden. Gedurende de maanden October, November en December jl. zijn aan het postkantoor alhier bezorgd de volgende voor het buitenland bestemde brieven, die wegens onbekendheid der adressen niet besteld konden worden: BelgiëH. Peeters, AntwerpenDuitschland Schaeffer, Elberfeldmad. E. Oblenschlager, Frank fort a/M; Bonnichsen, Lubeck; N. De Bink, SangershausenW. Meyeringh, ThaleFrankrijk A. Hardy, Coignac; H. Luther, Yan de Peere boom en C0., Ch. Feril, Parijs. De heer Mr. Pape, eerst onlangs als voor zitter van hoogen raad opgetreden, is gisteren plotseling te 's-Gravenhage overleden. Hij was in den namiddag uitgegaan om een ambtgenoot, die ongesteld was, te bezoeken, doch ter nauwernood had hij zijne woning verlaten, of hij werd bij de Koninginnegracht door eene beroerte getroffen. Een voorbijganger, die hem zag nederzinken, snelde toe, doch reeds was het te laat om hulp te bieden. Mr. Pape werd in 1854 tot raadsheer van den hoogen raad benoemd en zeventien jaren later geroepen den zetel van vice-president in te nemen, dien hij bekleedde totdat hij nu onlangs tot De Greve's opvolger werd benoemd, bij kon. besluit van 9 November 1877. Naar zijn leeftijd en gestel had men zich mogen vleien dat hij nog gedurende een vrij ruimeren tijdkring zijne rech terlijke loopbaan had mogen vervullen. Hij was geboren te Renswoude in 1812, lid van het college van curatoren der Leidsche universiteit, ridder van den Ned. Leeuw en grootofficier van de Eikekroon. De minister van waterstaat enz. brengt ter kennis van belanghebbenden, dat zij, die voor eene benoeming als opzichter der 2de klasse voor het stoomwezen, op eene jaarwedde van f 800, in aanmerking wenschen te komen, zich vóér 12 Fe bruari a. s. met huu verzoek schriftelijk behooren aan te melden bij het departement van waterstaat, handel en mij verheid, met overlegging van hunne geboorte-akte en zoodanige getuigschriften of ver klaringen, waaruit blijkt, dat de adressant in allen deele practisch ervaren is in de kennis van de samenstelling en het onderzoek van stoomketels, benevens eene verklaring van een geneesheer, dat hij, wat lichaamsbouw betreft, geschikt is voor de uitoefening der betrekking. Terwijl de laatste officieele berichten, van den heer Schouw Santvoort ontvangen, van den llden November gedagteekend zijn, werden Dins dag particuliere berichten te Amsterdam ontvangen, die eenig licht geven omtrent den datum van zijn overlijden en den indruk, dien dit verlies in Djambi maakte. Op den 22sten November 's avonds, zoo wordt daarin gezegd, zat hij tot halftwaalf bij ons nog in den maneschijn gezond en wel; alleen zeide hij toen, dat hij wat slaperig wasden volgenden dag werd hij door zijn bediende wakker geroepen, en toen men, na geen antwoord ontvangen te hebben, zfjn kamer binnendrong, bleek het, dat hij reeds voor eenigen tijd in zijn bed was overleden; hij scheen in zijn slaap heel kalm gestorven te zijn en bij onderzoek bleek het den geneesheer, dat hij den natuurlijken dood was gestorven. Yooral in de tevreden stemming, waarin hij in den laat- sten tijd verkeerde, missen wij hem dubbel. In het begin had hij zich wel wat zwaartillend voor gedaan, maar hij werd later zoo gezellig en vroolijk, naarmate de zwarigheden, die hij zich had voor gesteld, langzamerhand hunne oplossing vonden. Voor zijne begrafenis is door den politieken agent zoo plechtig mogelijk gezorgdeen lange stoet ver gezelde hem naar zijne laatste rustplaatsalle voor naamste Djambineesche hoofden waren tegenwoordig. Den 9den Febr. e. k. zal in Den Haag eene buitengewone algemeene vergadering gehouden worden van de vereeniging „Eigen Hulp", waarin de behandeling der volgende onderwerpen aan de orde zal worden gesteld: benoeming van eene commissie van drie leden tot onderzoek der reke ning, overweging van hetgeen kan geschieden in zake de borgstellingen van rekenplichtige ambte naren; aanvulling, voor zooveel noodig, van den raad van toezicht; voorstel van het hoofdbestuur tot oprichting eener algemeene afdeeling voor de geheele Vereeniging onder den naam van spaar en voorschotkas. De minister van binnenlandsche zaken heeft in overleg met zijn ambtgenoot van financiën be paald, dat de aanvragen om dispensatie van de verbodsbepalingen omtrent in- en doorvoer van buitenslands van vee en daarvan afkomstige voor werpen, voortaan kunnen geschieden op ongezegeld papier en dat van de daarop gevolgde gunstige beschikkingen geen zegel- en legesrechten meer gevorderd mogen worden. De minister van oorlog heeft gelast, dat de miliciens van de lichting van 1876 van het bataljon mineurs en sappeurs den 15den Juli a. s. met groot verlof moeten worden gezonden. Gisteren is aan het ministerie van water staat, handel en nijverheid aanbesteedde levering van stalen spoorstaven met ijzeren eindverbindingen en van haakbonten, in drie perceelen. Yoor de perceelen 1 en 2, spoorstaven met eindverbindingen, was minste inschrijver de heer F. Krupp te Essen, elk perceel voor f 166.500. Yoor het 3de perceel, haakbouten, hadden het minst ingeschreven de hee- ren A. Leroi en C°. te Molenbeek St.-Jean, voor f 11,249.50. Het comité der diaconessen-inrichting te 's-Gravenhage heeft andermaal eene gift van f 2000 ontvangen, met de toevoeging der vol gende regelen „Ook ter nagedachtenis vau H. M. onze geliefde koningin wordt deze bijdrage voor den bouw van het nieuwe diaconessenhuis aange boden met hartelijke zegenbede. B. G. v. P." Naar men verneemt hebben aan de Academie te Breda vergaderingen van de hoofden van on derwijs, onder voorzitterschap van den gouverneur plaats gehad, waarin, naar men wil, gehandeld is over de voorgenomen verplaatsing van de krijgs school naar Den Haag, in verband met de appli catie-jaren van de cadetten der Militaire Academie. Het „Handelsblad" meldt dat door den Amsterdamschen gemeenteraad onlangs in geheime zitting is besloteu, bij de prov. staten f 1,000,000 subsidie te vragen als bijdrage in de kosten van uitdieping van het IJ. Bij het ministerie van koloniën is bericht ontvangen, dat aan boord van het vermiste stoom schip „Friesland" waren ingescheept de volgende militairen: de adjudant-onderofficier-schrijver C. I. Yerkrusen, geb. t^ Brummen; de serg. der inf. J. M. G. Crans, geb. te Maastricht; de serg.- maj. der genie J. C. Terbruggen, geb. te Utrecht; de serg. der inf. J. F. Deeman geb. te Amsterdam de serg. der inf. P. Rond, geb, te Wormerveer; de serg. der inf. F. Struyk, geb. te Assen; de serg. der inf. M. Van de Rijt, geb. te Stratum (Noord-Brabant); de ziekenvader G. E. Begre, geb. te Ligerz (Zwitserland); de ziekenvader A. Bühler, geb. te Niederroeningen (Zwitserland); de serg. der inf. P. Scheltema, geb. te Leek (Groningen); de korporaal der inf. W. A. H. Yan Alphen, geb. te Leeuwarden; de korporaal der caval. G. C. F. J. Kern, geb. te Breda; de soldaten der infanterie: J. Reuter geb. te Holle- rich (Luxemburg); H. Declercq, geb. teThourout (België)J. G. Schleck, geb. te Cornesse (België) M. Meulensteen geb. te Tilburg; P. Vau Hoek, geb. te Oosterhout; M. Berard, geb. te Jülich (Pruisen)J. O. Jacquin, geb. te Yerrières (Frank rijk) D. Onvlee, geb. te LeidenE. Brocke, geb. te Oosterloo (België); K. Stinissen geb. te GoorF. Yan Wassenhove, geb. te Aeltre (België) A. Guinze, geb. te Tourcoing (Frankrijk)G. B. De Blaauw, geb. te Amsterdam; C. Petit, geb. te Parijs; A. A. Maas, geb. te Amsterdam; G. G. Van Grinsven, geb. te 's-Bosch; G. Kuyper, geb. te Krommenie; M. S. Goldstein, geb. te Grodens (Polen)de soldaat der cavalerie H. C. Wunderlich, geb. te 's-IIage; de kanonnier P. Brijker, geb. te Franeker; de ziekenoppassers Th. Wittwer, geb. te Verrières (Zwitserland)en J. Leegwater, geb. te Berkhout (Noord-Holland). Blijkens mededeeling van de reederij waren bovendien aan boord 15 onderofficieren en min deren, die vermoedelijk reeds vroeger in Indië den dienst verlaten hadden, en niet door tusschen- komst der militaire overheid werden ingescheept. Hun namen zijn nog niet bij het departement van koloniën of de reederij bekend. Men meldt dat voor de lijn Amsterdam Zaandam der staatsspoorwegen een hulpstation aan het Westerdok te Amsterdam zal worden ingericht. Naar men verneemt zal het Nederlandsche gouvernement zich noch bij de begrafenisplechtig heid van koning Victor Emanuel, noch bij de voltrekking van het huwelijk van den koning van Spanje door een buitengewonen missionaris doen vertegenwoordigen Door den consul der Nederlanden te Stok- holm is tot vice-consul der Nederlanden te Lysekil aangesteld G. J. Sundberg aldaar.

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 1