BUITENLAND. Zwitserland. bouwen een pakhuis met papier en een bergplaats voor koloniale waren, in welks kelder 5 vaten petroleum geborgen waren, bevonden, bestond er vrees voor groote onheilen. Aan den ijver van de brandweer is het te danken dat men te ruim 1 uur den brand meester was. liet gebouw, waarin de brand is ontstaan, is met al wat er zich in bevond afgebrand. De schade aan de belendende gebouwen is zeer aanzienlijk. Naar men verneemt is alles tegen brandschade verzekerd. Maandag had de daglooner A. K. te Venlo het ongeluk, dat hem bij het lossen van een wagen ijzer een stuk van 80 kilogr. op het hoofd viel, dat hem den geheelen schedel verbrijzelde. Omtrent het uit Voorst medegedeelde wordt door den deurwaarder G. J. Te Roller al daar gemeldZiehier de ware geschiedenis. Zekere J. W. v. S., te Beekbergen, werd, nadat een aantal getuigen in die zaak waren gehoord, den 9den Mei 1877 bij vonnis, uitvoerbaar bij lijfs dwang, door het kantongerecht te Apeldoorn ver oordeeld tot betaling eener som van f 51.44 en alle proceskosten. Den llden Augustus jl. werd uit kracht van dat vonnis door den deurwaarder uit Apeldoorn bij den debiteur beslag gelegd en de goederen den 20sten Aug. d. a. v. bij executie verkocht; een aantal ingezetenen uit Beekbergen waren bij dien verkoop tegenwoordig; en de in druk door hen veroorzaakt was van dien aard, dat niemand er aan dacht om iets te koopen; een zwijn werd teruggekocht voor eenige stuivers en de totale opbrengst van den verkoop bedroeg slechts f 6.85. Dat de executant, een geacht in gezetene uit Arnhem, die zich reeds een aanzien lijk bedrag aan kosten had moeten getroosten, daardoor niet zeer gunstig gestemd was en mij als arroudissements-deurwaarder reeds den 12deu September jl. de stukken en volmacht zond, met last om V. S. zoodra mogelijk te gijzelen, zal niemand verwonderen. Na herhaaldelijk tot die gijzeling te zijn aangespoord, begaf ik mij den 21sten December jl. naar Apeldoorn om v. S., dien ik per briefkaart te A. had ontboden, in arrest te nemen, hetwelk aldaar in tegenwoordig heid van 2 getuigen (den deurwaarder te Apel doorn en een rijksveldwachter) door mij is ge schied een herhaald en dringend aanzoek van den gearresteerde om over Beekbergen door Voorst naar Zutfen te rijden, zijne vrouw mede te nemén, die dan bij hare gegoede familie te Voorst gelden ter leen zoude vragen, heb ik geweigerd, alleen heb ik, op des gearresteerden dringend verzoek, toegestaan bij de wed. W. alhier, waar 2 zijner kinderen waren gehuisvest, langs te rijden, en daarna onder toezicht der getuigen een bezoek bij zijn zwager R. onder Voorst af te leggen, het welk ten gevolge had dat die zwager zich een poosje later ten mijnent vervoegde, en, onder voorwaarde, dat V. S. dadelijk in vrijheid zon worden gesteld, aanbood ten behoeve van den executant een obligatie van f 100 te teekenen; het restant zoude v. S. dan later zelf in termijnen afdoenwelk aanbod door mij in het belang van mijn principaal werd aangenomen, zoodat ik de verdere executie staakte en van het voorge vallene proces-verbaal opmaakte, hetwelk nog ten mijnen kantore met alle andere voorafgegane offi- cieele stukken is berustende en voor ieder belang hebbende ter inzage ligt. De zanger Pauie heeft zich verbon den voor eenige opvoeringen te Madrid, ter ge legenheid van het huwelijk van den jongen koning van Spanje. Ook mej. Heilbron zal bij deze gala feesten optreden. De groote feestzaal van het paleis op het Trocadero te Parijs, waar de tentoonstelling in Mei zal geopend worden, moet de grootste zijn, welke nog gebouwd is. Zij is rond, met eene doorsnede van ongeveer 50 meters en 32 meters hoog. Op het tooneel kunnen 400 muzikanten op hun gemak plaats vinden, maar wanneer het noo- dig is kan het door middel van een beweegbaren planken vloer worden vergroot, zoodat het meer dan 1200 personen zal kunnen opnemen. Achter op het tooneel zal zich een reusachtig orgel ver heffen, ter hoogte van niet minder dan 12 meter, lie blaasbalgen worden door eene stoommachine gedreven. Yoor het overige zal de zaal ruimte bevatten voor 6000 personen en verlicht worden door ten minste 4000 gaspitten Uit Nieuw-York wordt naar Londen getelegrapheerdStormweder van het ZW. zal op den Atlantischen Oceaan de geheele week heer- schenwaarschuwt uitgaande schepen. Op de En- gelsche en vermoedelijk ook op de Eransche kust en baai van Biscaye zullen op of na den 16den Januari, gevolgd door eene andere in dezelfde streken een dag of twee later, hevige stormen woeden uit het NO. of ZW. met regen. Lage barometerstanden zullen aan de Noord-Britsche en Noordsche kusten bemerkt worden omstreeks den 20sten, gevolgd door hevige ZW. tot NW. winden met sneeuw. De bekende ontdekkings-reiziger Stanley is Vrijdag te Rome aangekomen en door verschillende personen uit naam van het aardrijks kundig genootschap en andere lichamen verwel komd. De voorzitter van het genootschap haastte zich hem een bezoek te brengen en betuigde hem zijn leedwezen wegens de onmogelijkheid, waarin men, ten gevolge van koning Victor Em manuels overlijden, zich bevond om hem behoor lijk te ontvangen. Het genootschap had zich voorgesteld hem in eene plechtige vergadering de gouden medaille te overhandigen, hem, gelijk vroeger aan Livingstone, door den pas gestorven koning toegekend. De medaille zou, met den daarbij behoorenden brief des konings, dienzelfden avond den heer Stanley in eene particuliere bij eenkomst worden ter hand gesteld. De „Diritto", een en ander mededeelende, zegt, dat de vermaarde reiziger, ofschoon slechts 37 jaren oud, bijna geheel grijs is. Maandag is hij te Marseille gearriveerd. R e c h t zake n. In de vorige week werd de bekende zaak tusschen Chassepot te Parijs en De Beaumont, wapenfabrikant te Maastricht, voor het gerechtshof te 's-Hertogenbosch behandeld. In die zaak, gewichtig om de beginselen van octrooirecht, vol gens de wet van 1817, en de som door den eisc'ner Chassepot gevorderd als vergoeding wegens het namaken van zijn in Nederland geoctrooieerd stelsel, thans behalve verdere schadevergoeding reeds bedragende f 500,000, doch ten gevolge van latere leveringen door den heer De Beaumont aan de Nederl. regeering, klimmendetot f 2,500,000, was vroeger de vordering door de rechtbank te Maastricht en het prov. gerechtshof in Limburg aan den eischer Chassepot ontzegddie beslissingen werden echter vernietigd door den hoogen raad, met terugzending der zaak aan het hof van Limburg. Dit beval een onderzoek van deskundigen, samengesteld uit de heeren officieren Risseeuw, roofd van de commissie belast met de keuring der wapenen te Maastricht, Joost, gewezen secretaris bij de commissie met de beproeving der achterlaadgeweren belast, en Van Breda, werk zaam aan 's rijks geweerwinkel te Delft. Deze ieeren brachten een zeer uitvoerig en belangrijk wetenschappelijk verslag uit, waarvan de conclusie was, dat het stelsel De Beaumont niet bevatte een namaak van het stelsel Chassepot. Evenals bij de vroegere behandelingen traden ook nu weder opvoor den appellant Chassepot, de advocaat mr. L. Nijpels van Maastricht en voor den geïntimeerde De Beaumont, mr. D. Van 3ck, advocaat te 's-Gravenhage. De stellingen van en geïntimeerde, dat de wet van 1817 aan den geoctrooieerden verbeteraar van een vroeger ver eend octrooi het recht gaf om het vroeger octrooi na te maken, dat de feiten aan den geïntimeerde ten laste gelegd, niet medebrachten dat deze de oor hem aan de regeering geleverde geweren in den handel had gebracht, en dat ten slotte het verslag van de deskundigen tot de conclusie moest leiden, dat het stelsel van den appellant niet was nagemaakt, werden met warmte bestreden en ver dedigd. Het hof bepaalde zijne uitspraak over zes weken. Italië. Zeer groot is het aantal vreemdelingen, die naar Rome stroomen om Victor Emmanuels uit vaart, welke morgen moet plaats hebben, bij te wonen. Reeds zijn 2700 aanvragen van deputa- tiën daartoe ontvangen. De aartshertog Reinier van Oostenrijk, Prins Napoleon e. a. bevinden zich te Rome. Ook de keizer van Japan heeft zijne deelneming betuigd. De Duitsche ambassadeur heeft op last van keizer Wilhelm een krans op de lijkkist gelegd. In geheel Opper-Italië hebben de bisschoppen en aartsbisschoppen bevolen een Requiem voor den overleden koning te zingen. De aartsbisschop van Turijn heeft naar aanleiding van zijn dood een lang mandement uitgevaardigd, waarin hij zyne droefheid en bewondering voor den gestorvene uitspreekt. Blijkens het regeeringsbericht omtrent de vee ziekten is de stand van het mond- en klauwzeer sedert 15 December nagenoeg onveranderd gebleven. In het daarbij gevoegd jaarlijksch overzicht wordt o. a. geconstateerd, dat in het afgeloopen jaar de blijvende veeziekten in zoover zijn afge nomen, dat het tegenwoordig cijfer der ziektege vallen als normaal kan worden beschouwd. Wegens den levendigen handel, zoowel binnenslands, als met het buitenland, laat het zich toch niet ver wachten, dat Zwitserland ten volle en duurzaam van alle besmettelijke veeziekten bevrijd zou blij ven. Inzonderheid wordt de aandacht gevestigd op het feit, dat het mond- en klauwzeer het langst aanhoudt in die landstreken, waar de wettelijke voorschriften ter bestrijding der kwaal gebrekkig worden toegepast, terwijl de ziekte reeds sinds lang verdwenen is op alle plaatsen, waar die maat regelen streng worden ten uitvoer gebracht. De voortplanting van het mond- en klauwzeer wordt tevens bevorderd door geheimhouding der ziekte gevallen en door de sluikerij, inzonderheid door het binnensmokkelen van varkens en schapen uit Prankrijk en Italië. Ter bestrijding van het eerst genoemde kwaad moeten de wetsbepalingen op de schadevergoeding streng worden gehandhaafd en zooveel mogelijk verscherpt; ter bestrijding van het laatste moeten de bijzondere maatregelen langs de grenzen nog altoos worden toegepast. Rusland. Officieel wordt uit Odessa van 14 dezer te halfeen namiddag gemeld, dat het bombardement van Theodosia niet herhaald is. 's Avonds te zeven uren van den vorigen dag trokken de Turksche monitors in westelijke richting af. Van den 15den wordt bericht, dat Novorassiyk te halfelf gebombar deerd is door de Turksche stoomboot „Anapa". Uit Kertsch wordt geseindHeden kruist in de nabij heid voor den zeeboezem eene Turksche stoomboot. Uit Petersburg wordt het volgende gemeld omtrent de krijgsbewegingen, die met de omsin geling van het Schipka-leger geëindigd zijn: „Onmiddellijk na den val van Plewna zond grootvorst Nicolaas ter versterking van generaal Gourko de derde divisie van de infanterie der garde en het 7de corps af, opdat die generaal des te veiliger over den Balkan zou kunnen gaan. Tevens werd den generaals Karzoff en Radetzky aanbevolen, zich gereed te houden. Ter versterking van laatstgenoemde werd generaal Skobeleff met de 16de divisie, drie bataljons scherpschutters en iet 9de regement kozakken afgezonden; generaal Karzoff ontving slechts een bataljon scherpschut ters als versterking. Nauwelijks had generaal Gourko den Balkan overschredenof Radetzky en Karzoff' kregen bevel zich tot den marsch voor te berei den. Generaal Dellinghausen kreeg order, een deel der Turksche krachten door demonstratiën tegen Ahmedi, Twarditza en Hainkoi bezig te houden. Radetzky kreeg nog de 30ste divisie infanterie en drie regimenten cavalerie. Er werd toen besloten, dat Karzoff zijne bewe ging over den Trajanuspas den 2den beginnen zou. Hij daalde de bergen met zes bataljons, tien sotniën kozakken en drie batterijen af; het overige gedeelte zijner divisie had den weg over Etropol en Slatitza genomen. Twee kolonnes werden be stemd om het dorp Schipka om te trekken. De rechtervleugel, onder Skobeleff', bestaande uit de 16de divisie, drie bataljons scherpschutters, de Bulgaarsche militie, twee compagnieën sappeurs en het 6de regiment Donsche kozakken, nam zijn weg over Selensdarwo, Karadli en Hemedi. De linkervleugel, onder prins Mirski, bestaande uit de 9de en de 30ste divisie, eene brigade scherp schutters en twee halve regimenten kozakken, marcheerde over Krestaz, Seltzo, Gusowo en Janina. Radetzky zelf bleef op den Nikolaasberg. Drie

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 2