N°. 5498. A0. 1878. Donderdag 17 Januari. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. STADS-BERICHTEN. LEIDSCH FBIJS DEZER COURANT: Voor Leidon per 8 maanden1.1®. 1.4®. 0.01 franco per post .ALouderlijke Hommers -i* <V 4 FBIJS DEB AJDYERTENTIEN: Vin 1—8 regels. Iedere regel meer...... Grootere letters nair plaatsruimte. .7/1.05.. 0.17*. Hun, die het Leidsch Dagblad des avonds niet geregeld ontvangen, wordt verzocht daarvan aan het Bureel kennis te geven. Er zijn thans maatregelen genomen dat de courant door de ge- heele stad gewoonlijk te negen uren, uiterlijk halftien, kan bezorgd zijn. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Heriien de openbare kennisgeving omtrent de verplich ting tot het doen van aangifte voor de Nationale Militie, in de maand Januari 1878, voor hen die op den lsten Januari van dit jaar hun 19de jaar zijn ingetreden, en alzoo de personen, geboren in het jaar 1859, alsmede voor hen die eerst na het intreden van hun lade jaar, doch vóór het volbrengen van hun 20ste, ingezetenen zijn ge worden, geplaatst in de Leidsche Courant van den 17, 24 en 31 December 1877 j Doen te weten; dat tot deze inschrijving zitting wordt gehouden op het Raadhuis, van des voormiddags 10 tot des namiddags 3 uren, op Donderdag den 17den Januari, voor de bewoners van wijk VIL op Vrijdag den 18den Januari, voor de bewoners van de wijken VIII en IX of de buitenwijk, en dat de geboorte-akten, die de belanghebbenden bij de inschrijving, onder opgave der woonplaats van den inge schrevene, behooren over te leggen, dagelijks, de Zondag uitgezonderd, zijn te verkrijgen ter Secretarie dezer ge meente (afdeeling Burgerlijke Stand), van des voormid dags 9 tot des namiddags 3 uren, wanneer tevens voor hen, die hier niet zijn geboren, aanvrage ter verkrijging dier akten kan worden gedaan. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant en bij aanplakking afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgem. E. KIST, Secr. Leiden, 5 Januari 1878. PATENTBLADEN. De Burgemeester, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leiden, doet te weten, dat de ingevnlde patentbladen over het 2de kwar taal, dienst 1877/78, bij het College van Zetters, in een der vertrekken van het Raadhuis dezer gemeente, op vertoon van het aanslagbiljet verkrijgbaar zijn dagelijks van een tot drie uren van 14 tot 19 Januari eerstkomende. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afge kondigd. De Burgemeester voornoemd, v. d. BRANDELER. Leiden, 12 Janaari 1878. LEIDEN, 16 Janaari. Hedeu is aan de universiteit alhier bevorderd tot doctor in de wis- en natuurkunde de heer J. C. C. W. Yan Nooten, geb. te Schoonhoven, met academisch proefschrift„Kruidkundige waar nemingen op het gebied der horticultuur." Ter vervulling van de vaceerende betrek kingen van onderwijzer 1ste en 2de kl. aan de openbare school voor m. u. onderwijs der 1ste klasse voor jongens alhier, jaarwedde resp. 1100 en f 850, worden voorgedragenvoor de 1ste vacature: J. H. Hoogers, te Barneveld, B. Van Rnyven, te Schiedam, en R. C. Dijksterhuis, te Helder; voor de 2de: A. Van Wamel, te Enk huizen, K. H. Jurg, te Haarlem, en P. A. Kommers, te Amsterdam. Men verzoekt ons het volgende te plaatsen Eene zeer eigenaardige beweging ten gunste van het Protestantisme heeft zich in de laatste tijden in België geopenbaard, doch niet overal heeft die beweging tot het ontstaan van nieuwe gemeenten aanleiding gegeven. Eene merkwaardige uitzonde ring heeft zich voorgedaan te Rousselaaredaar is eene nieuwe gemeente ontstaaneenige Roomschen uit allerlei standen met den kantonrechter aan het hoofd, hebben zich gewend tot de Synode der Belgische kerk met het verzoek om een predi kant; de heer H. Van den Brink werd er heen gezonden, en het bleek eene ernstige en gemoe delijke beweging te zijn; daar de gemeente nog te klein in getal is, om alleen de kosten te dragen van het bouwen eener kerk en pastorie, heeft de predikant reeds verscheidene plaatsen in Nederland bezocht om giften te verzamelen. A. s. Donderdag 17 dezer om halfacht zal de heer Van den Brink alhier in de Hooglandsche kerk optreden en uitvoerige mededeeling doen aan gaande het Protestantisme in Rousselaare en West-Vlaanderen. De Haagsche gemeenteraad heeft gisteren met 19 tegen 15 stemmen verworpen het voorstel der raadscommissie voor de rioleering, tot het doen maken voor f 3000 van een schets-ontwerp voor de toepassing van het Liernurstelsel, op grond eensdeels van de meening, dat het voorstel vreemd was aan het mandaat der commissie tot onderzoek van het spoelstelsel, anderzijds omdat zoodanig schets-ontwerp overbodig werd geacht bij de ge noegzame bekendheid van het stelsel zelf en van zijne toepassing. Een inzender vestigt in het Utr. Dagblad de aandacht op de weduwen- en weezenkas voor de officieren van de landmacht, aan wier deelge- nooten de rekening en verantwoording over 1876 is uitgereikt. Dit fonds, in 1814 opgericht, sloot het vorige jaar met een saldo in kas van f 102,455,501 /2. Onder de ontvangsten, na de gewone contributiën, enz., vindt men de renten van ingeschreven kapitaal op het grootboek der nationale schuldmaar geen cent van het kasgeld, ten bedrage van ruim f 102,000, is geboekt. Heeft dat geld, vraagt de inzender, een geheel jaar ren teloos gelegen? Wie, die een kas beheert, zou zoo iets durven wagen? De uitgaven wordt geregeld door de inkomsten gedekt, zoodat er geen eigen lijk kasgeld noodig is. De vraag is duswaar is de rente gebleven van bedoelde som? Is het geld niet belegd, dan is de kashouder verantwoordelijk voor dit renteverlies; immers de deelgenooten hebben recht op rente. Vooral de aandacht van den minister van oorlog wordt op die zaak gevestigd. De gemeente Deventer heeft eene bijdrage van f 35,000 verleend voor het bouwen van een rijkskweekschool voor hulponderwijzers met daaraan verbonden leerschool. De hoofdonderwijzers J. De Jong, W. Kooiman en H. C. De Vletter zijn gesteld ter beschikking van den gouverneur-generaal van Ned.-Indië om te worden benoemd tot onderwijzer der 3de klasse voor den dienst daar te lande. Bij de benoeming van jhr. mr. A. J. Th, Van den Bergh tot procureur-generaal bij het gerechtshof te 's-Gravenhage en van jhr. mr. J. J. E. De Jong van Beek en Donk tot procureur- generaal bij het gerechtshof te 's-Hertogenbosch, zijn de benoemden tevens tijdelijk belast met de functiën van directeur van politie in hun ressort aan Th. Scholten, te Amsterdam, is vergund het aannemen en dragen der versierselen van ridder der Kroonorde van Italië. Blijkens bericht van Zr. Ms. agent en consul-generaal te Alexandrië, van den 3den dezer, zijn, met het oog op het uitbreken der cholera te Djeddah en Mekka, door den Egyptischen in ternationalen gezondheidsraad de volgende quaran taine-maatregelen voorgeschrevenEene quarantaine van tien dagen wordt opgelegd te Gebel-el-Thor aan schepen, die pelgrims aan boord hebben. Bij elk opnieuw voorkomend cholerageval wordt deze quarantaine verlengd. Bovendien zullen de pelgrims onder quarantaine het Suez-kanaal passeeren, en die voor Egypte bestemd, zullen aan de „Bronnen van Mozes" aan eene tweede quarantaine van drie dagen onderworpen worden. Op schepen van Djeddah komende, zonder pelgrims aan boord, wordt eene quarantaine van vijf dagen aan de „Bronnen van Mozes" toegepast. Het stoomschip „Voorwaarts", kapt. Aukes, van Batavia naar Nieuwediep, arriveerde te Port- Said en vertrok van daar den 16den dezer. De Nederlandsche Bank had op 14 Jan. bij een munt- en muntmateriaal van 127,238,454.83 voor eene som van f 94,941,354.29 minder aan bankbiljetten in omloop dan waartoe zij gerech tigd is, terwijl het muntmateriaal op zijne beurt f 37,976,541.71meer bedraagt, dan m verhouding tot de schuldvorderingen tot dekking noodig zou wezen. Gremengd Nieuws. In de groote zaal van hetLeesmuseum te Amsterdam is gisteren een koperen gedenkplaat der stichting geplaatst. Die plaat, ter vervaardiging opgedragen aan den graveur A. L. Snoek, is on geveer 75 centimeter in het vierkant, weegt 25 KG. en is geheel uit de hand gegraveerd met de facsi miles der stichters, een arbeid, die wegens zijn omvang niet alledaagsch is en met veel talent is uitgevoerd. Gistermiddag is te Delft door den agent van politie der 2de klasse M. Van der Horst wegens bedelarij aangehouden Ij. K., verpleegde in het armhuis te Rotterdam. De aan gehoudene is ter beschikking der justitie naar Den Haag overgebracht. Maandag zijn te Arnhem door den brigadier-majoor Klinkspoor en den rijksveldwachter Davids vier personen gevankelijk binnengebracht, verdacht van medeplichtigheid aan den brand te Velp. Een van hen was de eigenaar van den ma nufactuurwinkel Bluming, voorts zijne echtgenoot en nog twee vrouwen. Vrijdag was reeds de per soon gearresteerd, die bij den kruidenier Minkman op de Steenstraat de vijf kan petroleum had ge haald en door den heer Minkman terstond was herkend. De man, die eerst ontkende, heeft dan ook later zijne schuld beleden. Een persoon is er nog voortvluchtigdeze zou de manufacturen hebben weggevoerd voordat de brand uitbarstte. De daad schijnt met niet veel overleg te zijn gepleegd. De brand was ontstaan in de bovenverdieping en be neden vond men een kastje, waarin geen spoor van brand zichtbaar was en de papieren, waarin de zoogenaamde verbrande manufacturen gepakt waren geweest, nog ongeschonden werden aange troffen. De planken van de bedstede waren met petroleum hestreken en blijkbaar aangestoken, want niets toonde aan dat de vlammen daarheen een weg hadden gevonden. Op den zolder eindelijk vond men nog een vaatje petroleum het vat zelf was van het perron van het station gestolen maar door het water der spuiten had de ontvlambare vloeistof hare kracht verloren. Men meldt uit Deventer van 15 dezer: In den afgeloopen nacht ongeveer te 12 uren/ ontstond alhier brand in het bovenste gedeel\e van een pand in de Walstraat, dat tot werk»"'laatg diende van den kleermaker S., die daar 'Djj jarr met eenige knechten werkzaam was, 'terwijl he° onderste gedeelte door een ander yezjQ bewoond was. De vlammen deelden zich smedig aan twee belendende gebouwen mede, daarvan de daken weldra geheel in vlam stolden. Daar zich in de onmiddellijke nabijheid van de brandende ge-

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 1