BUITENLAND. Frankrij k. kolken van de waarden gewaagd hadden om te glijden, door het ijs gezakt en verdronken. Zaterdag-avond, bij het vertrekken van den laatsten trein van Roozendaal maar Ant werpen, wilde een reiziger, te Antwerpen te huis behoorend, nog op den reeds in beweging zijnden trein springen. Bij deze poging viel hij, met het ongelukkig gevolg dat een zijner beenen door den trein verbrijzeld werd. De man werd in het gast huis opgenomen, waar men Zondag tot amputatie van het been is overgegaan. In het café van het hotel Coomans te Rotterdam is ten behoeve der nagelaten betrek kingen van de equipage van de „Friesland" f 266.53 bijeengebracht. Op 6 Juni j 1. werden op Nordoog, in O. Friesland, gevonden 348 stuks gouden munten uit de 14de en 15de eeuw. Ze zullen 21 dezer te Emden worden verkocht. Te Wijhe zou Zondag dedaglooner W. met zijne vrouw een bezoek brengen aan een op eenigen afstand wonend familielid. Hun weg leidde over een vonder, die over eene smalle en ondiepe sloot ligt. De man kwam er behouden over, doch de zestigjarige zwaar gebouwde vrouw viel er af en werd, ofschoon de man onmiddellijk ter hulp snelde, levenloos uit de sloot opgehaald. Zondag-nacht barstte te Middelburg brand uit in het Roosterstraatje achter de Vlis- singsche straat, in een pakhuis met lompen, beenderen enz. Dit en de naast aangrenzende panden, het eene gevuld met verfstoffen en het andere met hooi, zijn allen een prooi der vlammen geworden. Reeds sedert eenigen tijd beklaagden zich de visschers van Agde, een zeeplaatsje in het zuiden van Frankrijk, dat hun netten herhaal delijk vernield werden door een of ander dier, dat zij maar niet machtig konden worden. Op zekeren nacht, toen de visscher Michel Ilirailles zijn netten wilde inhalen, ging dit met zoo hevige schokken gepaard, dat het kleine vaartuig groot gevaar liep van om te slaan. Welke moeite de twee matrozen met hun patroon ook aanwend den, het drietal was niet in staat het visch- want binnen te halen, dat weldra in ijlende vaart met schuit en al werd voortgetrokken, zoodat men twaalf knoopen aflegde in een uur. Die gedwongen jacht met een onzichtbare» vijand duurde onder de gevaarlijkste omstandigheden den geheelen nacht voort, totdat de schier wanhopige mannen tegen den morgenstond een ietwat grooter visschersvaartuig ontmoetten, en nu gelukte het de beide equipages met vereende krachten het ge havende net naar boven te halen, waarin men een zeemonster verward vond, dat van den kop tot den staart niet minder dan 5 meter lang was, een omtrek had van 4'/j meter en ongeveer 1200 kilo woog. De bek, omstreeks 1 meter wijd, was aan de boven- en de onderkaak met zaagtanden bezet van 5 centimeter lengte, terwijl achter de onderste zich nog een dubbele rij haakvormige tanden bevond. Dat het reusachtige zeedier, later op de kade geheschen, een groot aantal nieuws gierigen lokte, spreekt van zelf. Dezer dagen is te Ronsoy, departe ment Somme, Louis Etienne Mirvault in den ouderdom van 102'^ jaren overleden. Die man heeft vreemde lotgevallen gehad. Met Lafayette den Oceaan overgestoken, om Amerika in den onafhankelijkheidsoorlog bij te staan, werd hij, ten gevolge van eene schipbreuk, gevangengeno men door Indianen, die hem ter dood wilden brengen. Hij werd echter gered door eene negerin, die hem hielp ontvluchten, en bereikte vervol gens een Engelsch schip, waar hij zich voor een Amerikaan uitgaf. Men ontdekte evenwel dat hij een Franschman was. Als zoodanig nu zou hij opgehangen worden. Doch ook ditmaal redde hem zijn goed gesternte. Hij greep naar de viool, die hij aan boord had medegebracht, en wist daar zoo roerend op te spelen, dat zoowel de equipage als de kapitein met hem begaan werden en het leven hem geschonken werd. Geboren in 1774 heeft hij geleefd onder de regeering van Lodewijk XV, Lodewijk XVI, de revolutie, het keizerrijk, de restauratie, de Juli-monarchie, de tweede re publiek, het tweede keizerrijk en de derde repu bliek. Onder Lodewijk XVIII werd hem eene diplomatieke zending toevertrouwd en na de om wenteling van 1830 werd hij beheerder der eigen dommen van den markies van Vandeuil. Mirvault had het volkomen vertrouwen van Mme. de Van deuil verworven en deze had hem tot haar erfge naam gemaakt. Dit gaf aanleiding tot een proces met Alfred de Vigny, dat vijftien jaren geduurd heeft. Bij den verkoop van het kasteel en de goederen van Vandeuil kocht hij een oude canapé, stijl Louis XV, waarop hij, uit eerbied voor de nagedachtenis zijner overledene meesteres en be schermster, nooit is gaan zitten. In de rue Bontebrie te Parijs heeft een letterzetter, Jean X.een revolver gelost op een 35-jarige weduwe, die geweigerd had met hem in het huwelijk te treden. De kogel trof de vrouw aan den linkerslaap, echter niet gevaarlijk. Onmiddellijk daarna richtte de typograaf het wapen tegen zich zeiven en trof zich tweemaalden eersten keer schoot hij zich een gedeelte van den neus af, met het tweede schot verbrijzelde hij zijn voorhoofd, aan welke verwondingen hij den vol genden dag is overleden. Volgens het „Journal des Débats" heeft de commissie van enquête naar de laatste algemeene verkiezingen van haren voorzitter, Albert Grévy, mededeeling ontvangen van een onderhoud dat de laatste had met den minister van oorlog, generaal Borel. Daaruit bleek, dat ook deze eene even on berispelijke houding in acht nam als zijne ambt- genooten en dat er eensgezindheid tusschen hem en de commissie verkregen was omtrent de in- structiën, met name aan de gendarmerie te geven. De minister heeft zich volkomen bereid getoond om de commissie in hare onderzoekingen behulp zaam te zijn. Voorts heeft Grévy medegedeeld, dat de minister van binnenlandsche zaken, De Marcère, beloofd had, de telegraphische dépêches betreffende het verkiezingstijdperk aan de com missie te zullen overleggen. Thiers moet verschillende werken hebben nagelaten, o. a. eene uitvoerige geschiedenis van de financieele onderhandelingen met Duitschland betreffende de oorlogsschadeloosstelling, en van de operatiën met de bankiers en crediet-instellingen, betreffende de afdoening daarvan. Voorts frag menten over politieke voorvallen onder Lodewijk Philips, waarbij Thiers rechtstreeks betrokken is geweest; eindelijk het verhaal van verschillende episoden van zijn presidentschap, zooals van het eerste optreden der nationale vergadering te Bor deaux, het leven te Versailles gedurende de com mune, enz. Italië. Reeds in 1868 had Victor Emmanuel te San Rossore een hevigen aanval van pleuro-pneumonie doorstaan. De linker-long werd toen aangetast. Ditmaal openbaarde zich de ontsteking in de rech- ter-long, in een orgaan dus, dat nog niet geleden had. Daarom te meer koesterde men hoop, dat des konings krachtig gestel ook dezen aanval zou heb ben overwonnen. Doch de Romeinsche miasmen- koorts kwam plotseling met den ouden vijand samenspannen. Van toen af was het ergste te duchten. Volgens het zeggen der hofbedienden, had Victor Emmanuel de gewoonte, wanneer hij in de lange winternachten niet slapen kon, op te staan, en, leunende uit een open venster, zonder zich vooraf te kleeden, eene sigaar te rooken. Het is zeer waarschijnlijk, dat hij op deze wijze de ziekte zich op den hals haalde, die hem heeft doen bezwijken. En deze waarschijnlijkheid wordt eene zekerheid, wanneer het waar is dat hij Vrijdag ochtend tot zijn kamerdienaar gezegd heeft: He dennacht, terwijl ik stond te rooken bij het open tuinvenster, voelde ik plotseling een vermaning van de malariaeen ijskoude rilling voer mij door het lijf." Volgens de „Fanfulla" zou de koning, toen hij zijn einde voelde naderen, de volgende woorden gesproken hebben„Ik sterf als katholiek. Ik heb altijd liefde en achting gehad voor den persoou van Zijne Heiligheid. Indien ik door sommige mijner daden den Paus persoonlijk smart heb veroorzaakt, dan verklaar ik dat dit mij leed doet. Maar in al wat ik heb gedaan, heb ik het bewust zijn, mijn plicht als burger en vorst vervuld en niets verricht te hebben tegen den godsdienst mijner vaderen." De gemeenteraad van Rome heeft nog denzelfden dag van 's konings overlijden de volgende procla matie openbaar gemaakt: „Romeinen, Z. M. de koning Victor Emmanuel heeft opgehouden te leven; maar zijn werk is onsterfelijk en zijn roemrijke naam en de naam van Italië zijn onaf scheidelijk aan elkander verbonden. Hij heeft ons een heilig onderpand ter bewaring achtergelaten: vrije instellingen, de onafhankelijkheid en de een heid van het vaderland, voor welke zijn edele vader is gestorven en voor welke hij geleefd heeft, ten einde ze door zijn doorluchtigen zoon te laten voltooien. Onze rouw is in onze harten en in de diepe erkentelijkheid, die voortleven zal en die wij onverkort aan onze zonen zullen overdragen. Romeinen, moge onze vaderlandsliefde de smart verzachten van den doorluchtigen erfgenaam van Savooie, in wiens handen Italië gerust zijn lot toevertrouwt." De raad heeft 100,000 lires toegestaan tot het oprichten van een standbeeld voor Victor Emmanuel. Er is voorts met dat doel eene openbare inschrijving geopend. In tegenwoordigheid des konings en van prins Amadeus, benevens een schitterenden staf, hebben Zaterdag de troepen te Rome den eed van trouw aan den nieuwen souverein afgelegd. De kreten: „Leve Humbert, leve de koning van Italië!", weergalmden door de lucht. Onder daverenden bijval van eene groote volksmassa reed de koning terug naar het Quirinaal. De koning heeft naar aanleiding van een besluit in den ministerraad, dat op staatkundige gronden rust, bepaald, dat het lijk van Victor Emmanuel bijgezet zal worden in het Pantheon. Te Turijn heeft men namelijk verlangd, dat het lijk in den koninklijken grafkelder zou worden bijgezet. Rusland. Uit Gabrowa wordt van den llden dezer gemeld: Nadat generaal Kurzow het dal van de Geopsu van Turken had gezuiverd, zond hij een vliegende kolonne tegen Kalowa en Klissura, welke plaatsen werden bezet. Hij kwam daardoor in aanraking met de van Jelatitza en Tetewen naderende gedeelten zijner divisie. Uit Selwi wordt bericht dat de voorhoede van generaal Gourkho Metsilck, Peikern en Ichtiman heeft veroverd. Zij leed slechts geringe verliezen. Turkije. De Porte heeft besloten Server Pacha en Namak Pacha als onderhandelaars met onbeperkte volmacht naar Kezanlik te zenden, waar grootvorst Nikolaas verwacht wordt. Te Konstantinopel neemt de ontevredenheid bij het publiek voortdurend toe. Openlijk worden beschuldigingen uitgesproken tegen de ministers en tegen het hof, dat zij den bestaanden treurigen toestand hebben teweeggebracht. Vooral in het Turksche parlement openbaart zich deze ontevre denheid, die overigens door de dagbladen, als de „Bassired", wordt gevoed. Een afgevaardigde voor Pristina bracht een artikel van dit blad ter sprake, waarin het gebrek aan eensgezindheid bij de bevelhebbers heftig gelaakt werd en als de oorzaak werd aangewezen, dat nieuwe maatregelen voor de verdediging achterwege bleven. Het hoofd van de oppositie, Adjia Achmed uit Smyrna, richtte hevige aanvallen op den grootvizier Edhem Pacha en op Mahmoud Damat Pacha. De Kamer nam een motie aan, welke de organiseering van den landstorm en het onderdrukken van de verdeeldheid onder de generaals aan de regeering als de meest ge- wenschte maatregelen aanbeval. Ten gevolge van deze stemming namen 38 leden van de rechterzijde hun ontslag. De sultan heeft te midden der moeielijkheden van het oogenblik een nieuwen grootvizier be noemd. In de keizerlijke hat, welke het ontslag bevat van Edhem Pacha, verklaart de sultan uit drukkelijk, dat deze zijn vertrouwen niet heeft verbeurd, doch het gewicht van het oogenblik maakt met het oog op den gezondheidstoestand van Edhem pacha zijn vervanging noodzakelijk. Het komt er thans op aan met snelheid de noodige maatregelen te beramen en uit te voeren. Daartoe zijn in het ministerie wijzigingen gebracht. Said pacha, tot dusver secretaris van den sultan, is

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 2