KOLONIËN. BUITENLAND. Frankrij R. Rusland. Tui-kije. Door de politie te Amsterdam is ge arresteerd en in verzekerde bewaring gebracht de commisskmnair v. d. B., beschuldigd van het dis- conteeren eener acceptatie, die niet voorzien is van de echte handteekeuing van den acceptant. Te Kampen is Vrijdag een kind van anderhalf jaar tegen een gloeiende kachel gevallen, ten gevolge waarvan het zulke hevige brandwonden bekwam, dat het in bcdenkelijken toestand verkeert. De vorige week heeft te Bern een raadselachtig feit plaats gehad. De heer Wildbolt, een algemeen geacht notaris, en zijn gehuwde zoon, die onlangs het presidentschap bij de plaatselijke rechtbank had nedergelegd om zijn vader in de werkzaamheden bij te staan, zijn beiden op het bureau aan hunne schrijftafel dood gevonden, blijk baar vergiftigd met blauwzuur. Betreffende de instructie in zake den brand te Velp, die nog altijd met de meeste nauwkeurigheid wordt voortgezet, verneemt men nader, dat bij het onderzoek in loco het ver moeden van brandstichting zekerheid is geworden, daar de vlammen hebben gewoed op den zolder, twee bedsteden en eene kast, die allen geheel van elkander zijn afgescheiden. Ook was aan een aantal voorwerpen eene sterke petroleumlucht merkbaar, terwijl van een aantal manufacturen, huisraad enz., die verbrand zouden zijn, niet de minste over blijfselen waren «te vinden, waardoor de onderstel ling veld wint, dat deze brand is gesticht om een te voren plaats gehad hebbenden diefstal te bedekken. Op een kostganger viel het vermoeden, daar door hem petroleum in de woning was gebracht, en daar nu bij onderzoek bleek dat hij den vorigen avond op de Steenstraat eenige kannen van die vloeistof had gehaald, werd hij Vrijdag-avond in arrest genomen en voorloopig als medeplichtige in het huis van verzekering op de Beekstraat gelogeerd. De eigenlijke dader schijnt lont gero ken te hebben, daar hij intijds gevlucht is. Zaterdag-avond te elf uren werd de door stoom gedreven schors- en bloemfabriek te Waalwijk in asch gelegd. Naar men verneemt zijn gebouwen en inboedel slechts voor een klein bedrag verzekerd. De oorzaak van den brand is onbekend. Een aantal werklieden zijn door dit- ongeval broodeloos. De onmiddellijk aangrenzende gasfabriek is door het beleid der brandweer behouden gebleven. Uit Bergen-op-Zoom wordt gemeld: In den avond van den 5den dezer werd een huzaar vermist van het hier garnizoen houdend escadron, en op dienzelfden avond liet het dienst meisje van den heer V. tevergeefs op zich wachten. Zaterdag-morgen zijn èn de huzaar èn het dienst meisje teruggekeerd; de eerste om kennis te maken met de provoost, de tweede om in aanraking te komen met de justitie, daar zij beschuldigd wordt van diefstal van zilver, ten nadeele van haren meester. Een huzaar, die zijn kameraad behulpzaam is geweest in deze desertie, zal voor den krijgs raad terechtstaan. In een der waggons 3de klasse van een trein die verleden week vau Lyon naar Macon was vertrokken, had in den tunnel van Four- vières een hevige ontploffing plaats, die de groot ste ontsteltenis bij de reizigers teweeggebracht. De machinist deed den trein zoo spoedig moge lijk stoppen en nu bleek het, dat van het bedoelde rijtuig alle glasruiten verbrijzeld waren, terwijl de zoldering voor een groot gedeelte uiteen was geslagen. In een der compartimenten vond men het deerlijk verminkte lichaam van een werkman, Rosety genaamd, van wien later bleek dat hij, toen hij in den trein plaats nam, een vrij groote hoeveelheid buskruit bij zich had. Voorts is men tot het gegronde vermoeden gekomen, dat de on gelukkige in den donkeren tunnel licht heeft willen ontsteken, ten einde de lezing van een dagblad te kunnen voortzetten, en dat dientenge volge het buskruit vuur heeft gevat. Althans in dezelfde coupé werden de overblijfselen van een kaars en van een courant gevonden. Nog levend, maar in hopeloozen toestand werd de werkman naar een ziekenhuis overgebracht. De passagiers kwamen overigens met den schrik vrij. Twee beambten der spoorwegmaat schappij Parijs-Lyon-Méditerranée gingen dezer dagen met een geladen goederenwagen van het bestelkantoor in de rue Coq-IIéron te Parijs naar het spoorwegstation. Aldaar aangekomen, misten zij een vierkant mandje met twee ooren, dat in negen verzegelde linnen zakken 18,139 franken 50 centimes aan goud en zilver bevatte; bovendien een doos met negen gouden horloges en een andere met zilverwerk, beide laatste ter gezamenlijke waarde van 4000 franken ongeveer. Daarin den avond van het vervoer een dikke mist heerschte, onderstelt men, dat behendige dieven, terwijl de wagen in beweging was, dien van achteren hebben weten te openen en zoo de manden ontvreemdden. Niet ver van St.-Davids Head in het kanaal van Bristol is in den nacht van Dinsdag op Woensdag het Italiaansche schip „Pensiero" aangevaren door eene Britsche stoomboot. Het zonk terstond en van de elf opvarenden is er slechts één gered. BATAVIA, 6 December. De tentoonstelling aan het Koningsplein der inzendingen voor de Parijsche wereldtentoonstelling werd 2 December door een zeer groot aantal personen bezocht. Een ingezetene van Batavia heeft der regeering, zegt het „Bat. Hand.", een som van f 15,000 aangeboden om naar die tentoonstelling te zenden den heer v. Schmidt auf Altenstadt, secretaris der Balaviasche tentoonstellingscommissie. Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indië zijn de volgende beschikkingen genomen Civiel Departement. Verleend: Een tweej. verlof naar Ned. w. ziekte, aan den 3dcn commies bij de algem. rekenkamer W. C. liooghwinkel; naar Europa, aan den leeraar aan de land bouwschool J. P. Strieker en aan den hoofdonderw. aan de openb. lag. school te Samarang W. E. G. L. Haanstra. Ont slagen: Eervol, met behoud van recht op pensioen: de ads - res. van Bodjonegoro F. B. Van Leeuwen; de gew. opz. bij den waterstaat Th. Ia Fontainede ambt. op onderstand A. J. Hel- lant; eervol-' de adj.-comm. bij deu post en telegr. F. A. Ten Cate en de klerk op het ads.-res.-kant. te Temanggoeng A. H. K. Brunner; de 3de comm. bij de algem. rekeek. A. F. Ste- phan; eervol, w. ziekte, met behoud van recht op pens., de ads.- res. van Poerwokerto jhr. R. Wichers; eervol, de gcw. comm. 5de kl. bij den post en tel. G. E. A. Cordromp; bij den dienst der staatsspoorwegen op Java eervol de teekenaar G. C. De Rooy; bij den dienst der havenwerken te Batavia, op verzoek, eervol, de 2de boekhouders B. G. Wortman en H. Th. Kraft. Benoemd: Tot ads.-res. van Bodjonegoro, F. L. WattendorfT; tot id. vau Batang, F. L. Wittenrood; tot 2deu subst.-grifT. bij den raad van just, te Batavia jhr. mr. C. A. Van Sijpesteyn; tot ing. 2de kl. bij het mijnwezen in N.-I., D. De Jough Hzn. tot adj.-translateur voor de Jav. taal te Soerakarta, W. L. J. Hanssens. Bij den post- en telegraafd.tot commies 1ste kl., H. J. Douwes; tot comm. 2de kl., H. Th. E. Handt en A. De Graaf. Bij de in- en nitvoerr. en acc.tot contr. te Batavia, A. D. Verzijl; tot adj.-contr. aldaar W. F. Klusman. Bij'slands algem. pakb. te Batavia: tot onderpakkuism., W. H. Van Slim ming; tot boekh. J. II. "VVellig; tot comm. Ph. E. Abrahams; tot hoofdonderw. aan de openb. 3de lag. school te Samarang, K. J. Razelius; tot huipond. aan de openb. lag. school te Bon- thain, J. P. Millot. Bij de havenw. te Batavia: tot 2den boekh. E. Pechler, tot betaalm. W. N. Doeve, tot laten kl. J. E. Ni- colaas; tot 2den kl. H. F. G. Oosthoek. Departement van Oorlog. Ontslagen: Eervol, de burg. schrijver 5de kl. II. Van Gelden. Bevorderd: Totkapt.-kwart., C. W. E. Stumpff, P. M. E. Soeters, J. W. Evers, F. J. H. Van Iloutum, H. Stutterheim en H. K. J. Van den Bussche. Bij de inf. tot lsten luit., C. Sandt van Nooten, P. L. A. Col- lard, P. A. Le Maire, F. W. Everts en J. N. A. Van Bame- veld; tot dir. offic.-van-gez. 1ste kl. A. E. Neeb. Benoemd: Tot magnzijnm. 3de kl. (2de luit.) bij de genie, J. M. Schmitz. Geplaatst: Bij het 10de bat. inf. de 1ste luit. T. W. J. Buys en de 2de luit. P. A. P. Vermeulen, J. J. Clerkx en H. J. B. Clerkx; bij den staf der genie, resp. te Samarang, Batavia en Willem I, de 1ste luit. W. Cool, en de 2de luit. E. B. E. Ruempol en E. Tielenius Krnythoff. Overgeplaatst.- Bij de intend, in de 1ste mil. afd. te Batavia de lste luit.-kwartierm H. Kits van Heyningen; als onder-intend. lste kl. in de 3de mil. afd. op Java, P. F. Kraal; als id. bij de intend, te Atjeb, H. W. C. Brederode. Departement van Marine. Ontslagen: Eervol, de kl. bij het dep. der mar. J. Bassant. Benoemd: Tot loods J. L. V. Schalk. In zijne Zaterdag gehouden toespraak tot de Kamer heeft Grévy den lof der Kamer verkondigd, die een ernstig conflict wist op te lossen door de vreedzame vestiging van het parlementaire stelsel. Hij hoopte, dat de Kamer altijd gematigd en ver zoenend zou zijn en de eensgezindheid tusschen de openbare machten zou handhaven: eene eens gezindheid, die alleen rust en veiligheid van ar beid kan verzekeren. De Kamer heeft de verkiezing van Combes on geldig verklaard met 180 tegen 139 stemmen. Op dit besluit volgden levendige protesten van de rechterzijde. De minister van openbare werken Freycinet heeft bij de Kamer ingediend een ontwerp om van particuliere spooowegmaatschappijen 2615 ki lometer spoorwegen aan te koopen tot een bedrag van 500 millioen. Het ontwerp is urgent verklaard. In den Senaat is de heer Pelessier, candidaat der linkerzijde, tot quaestor gekozen met 111 stemmen, tegen 109 op generaal Espivent. Te Lowatz, waarheen den 8sten dezer het Rus sische hoofdkwartier is overgebracht, ontving groot vorst Nicolaas den 9den de kennisgeving, dat Turkije een wapenstilstand wilde sluiten. Zijn antwoord daarop, dat hij hiervan bericht zou zenden naar Petersburg, komt weinig overeen met de verklaring der Russische regeering, dat hare legerbevelhebbers reeds instructiën hadden ontvan gen over het sluiten van een wapenstilstand. In het leger is men geenszins ingenomen met een staking der vijandelijkhedenmen verlangt in het hoofdkwartier evenals in het leger met de weer loosheid van den vijand zijn voordeel te doen en eene reeks van gemakkelijke overwinningen te behalen. Van daar eenige neiging om de onder handelingen met Mehemed Ali niet te bespoedigen. Te Bucharest liep het gerucht dat grootvorst Nicolaas den wapenstilstand afhankelijk had ver klaard van de overgave van Adrianopel en men had daar slechts geringe verwachtingen van de onderhandelingen, tenzij de militaire autoriteiten verplicht werden zich geheel naar den wensch vau Gortschakoft te gedragen. De grootvorst antwoordde verder op de eerste opening van Turkije, dat er van wapenstilstand geen sprake kon zijn, tenzij daarbij tevens de grondslagen werden gelegd voor de vredesonder handelingen. Turkije heeft aan zijn ambassadeur te Londen bericht gezonden, dat het niet kan onderhandelen met de vazalstaten Servië, Rumenië en Montenegro, doch deze ook binnen den wapen stilstand wil begrijpen. Uit Tiflis wordt van den 12den gemeld: Een detachement Russische cavalerie, uit 10 sot- niën bestaande, onder den generaal-majoor Coris Melikoff, van Kiocha uitgezonden, heeft op den straatweg naar Trapezus bij Baiburt een afdeeling Turksche cavalerie ter sterkte van 6500 man aange vallen, het verslagen en vervolgd tot Kopdag. De Russen maakten vaandels buit, een aantal geweren, paarden en allerlei voorraad. Zij namen 1 offleier en 100 soldaten gevangen. Sedert den 9den dezer is Erzerum volkomen ingesloten. De Turken, die Chryskala bezet houden, ontvangen versterking. In Armenië kan men de benoeming eener commissie tegemoet zien, die het burgerlijk bestuur van het veroverde gebied zal organiseeren. Opper- Armenië zal twee gouvernementen vormen, dat van Kars en Erzerum, die samen een generaal- gouvernement zullen uitmaken en onder het bestuur zullen worden gesteld van een keizerlijken prins. Ook daar wekken de ontberingen, welke officieren en soldaten hebben te verduren, het verlangen naar het einde des oorlogs. In het leger bij Deveboyum kost een pond suiker 2 roebels, een pond kaarsen evenveel, 100 sigaretten 2'/i roebel, een flesch rum 5 roebels. De aanzienlijke toelage voor den oorlog geeft niet veel, daar zij in papier wordt betaald en niet in goud, gelijk in Bulgarije het geval is. De troepen ontvangen niets dan vleesch; aardappelen en groenten zijn sinds lang niet meer gezienin plaats van brood ontvangt de soldaat eene nauwlijks eetbare soort van zwarte beschuit. Te Konstantinopel heerscht groote verslagenheid. Op grond van den bedenkelijken toestand heeft de Porte Hamdi Pacha tot grootvizier benoemd. In de gezondheid van Edhem Pacha, die te kort schoot om hem zijn zware taak te doen vervullen, is de reden gevonden voor zijn ontslag. Het burgerlijk bestuur van Adrianopel is naar Rodosto verplaatst. Een telegram uit Konstantinopel meldt dat door den Duitschen ambassadeur, prins Reuss, die verklaarde dat naar zijne meening de voorwaarden tot den vrede niet hard zouden zijn, aangemoe digd, de Porte, om aan Europa een bewijs te geven, hoe oprecht zij het herstel van den vrede verlangt, bij Rusland stappen gedaan heeft om de vredesvoorwaarden te vernemen.

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 2