Hugland. Turkije. China. Telegrammen. Ook te Nancy wil men een standbeeld voor Thiers oprichten. Eene daarvoor geopende inschrij ving heeft reeds veel deelneming gevonden. Grroot-TBritsmnië. De „Times" geeft eene verklaring van de ver houding van Engeland tot het Somali-land. Wij vernemen uit eene goede bron, zegt het blad, dat eene quaestie over landbezit, welke voor Engelanc en Egypte van zeer veel belang is, op het punt staat van beslist te worden. Men weet dat de Afrikaansche kust tegenover Aden, bekend onder den naam van het Somali-land, sedert eenigen tijc door Egypte bezet is. De nieuw gekomenen be schouwen zich als de rechtmatige eigenaars dezer landstreek, welke eertijds in naam aan Turkije behoorde, maar inderdaad geheel onafhankelijk was. Groote werken zijn in de voornaamste haven plaatsen ondernomente Zeïla hebben de Egypte naars eene kade gemaakt en te Berbera eene kade, een vuurtoren, een belastingkantoor, een hospitaal, kazernen en eene nieuwe moskee. Een weg is van Zeïla naar Haras, de hoofdstad des lands, geopend, en thans heeft er tusschen de twee genoemde havens en Tujurra, eene noordelijker gelegen stad, een aanzienlijke handel plaats in gom, struisvederen, koffie, leder en vee. Engeland heeft sedert verscheidene jaren met het opperhoofd der Somali-stammen verdragen gesloten, die het den bestendigen toevoer van levensmiddelen verzekerden, welke voornamelijk van Berbera en van Boelhas, eene open reede in de nabijheid van Berbera, kwamen. De Egyptische bezetting van Berbera heeft gedreigd den handel met Aden te vernietigen. De handel te Boelhas is reeds opgeschorter is sprake van het opleggen van verhoogde belastingen te Berbera en te Zeïla en van het scheppen van schadelijke monopoliën. Men spreekt ook van de vestiging eener Italiaan- sche kolonie op de kust en van den aankoop van grondgebied door Frankrijk van de inlandsche stammen. De khedive heeft zich geneigd getoond, aan de wenschen van Engeland te voldoen, zooals hij altijd gedaan heeft. Hij heeft aangeboden om Berbera en Boelhas tot vrijhavens te maken. Wat Zeïla aangaat, daar hij deze haven van Turkije gekregen heeft krachtens een specialen firman, die hem de betaling eener jaarlijksche schatting van 15,000 pond sterling oplegt, doet hij opmerken, dat hij in de noodzakelijkheid is, aldaar zekere rechten te heffen, die echter 5 ten honderd van de waarde niet zullen te boven gaan. De havens, van welke gesproken is, waren eer tijds verzamelplaatsen van slaven en het middel punt van den handel met het land der Gallas in het zuiden van Abyssinië. De khedive heeft zijne medewerking aangeboden voor de onderdrukking van dezen onmenschelijken handel en zich belast met de kust te bewaken. Engeland heeft, naar men zegt, deze voorstellen gunstig aangenomen en er in toegestemd, den onderkoning van Egypte te beschouwen als erfelijk gouverneur van het Somali-land, onder de suzereiniteit der Porte. De 10de graad N. Br. is als zuidelijke grens vast gesteld. Intusschen moet eene dergelijke overeen komst, om wettig te zijn, de goedkeuring der Turksche regeering ontvangen. Italië. De proclamatie, welke de nieuwe koning, Hum- bert I, tot de natie heeft uitgevaardigd, luidt als volgt: „De grootste ramp heeft ons plotseling getroffen. Koning Victor Emmanuel, de stichter van het koninkrijk Italië en van zijne eenheid, is ons ontvallen. Ik was getuige van zijn laatsten adem tocht, die der natie gold, van zijne laatste wen schen voor het geluk des volks, van zijne laatste woorden, die in mijn hart steeds weerklank zullen vinden. Het valt mij zwaar de smart te bedwin gen, 't geen mij door mijn plicht geboden wordt. Op dit oogenblik kan er slechts één troost zijn ons zijner waardig te toonen: ik door zijne voet stappen te drukken, gij door de burgerdeugden te blijven betrachten, die hem in staat stelden de moeilijke onderneming, Italië groot en één te maken, te volbrengen. Ik zal het groote voorbeeld van zijne gehechtheid aan 't vaderland, van zijne liefde voor den vooruitgang en van zijne trouw jegens de vrije instellingen, die de trots zijn van mijn huis, volgen. Mijne eenige eerzucht zal zijn de liefde mijns volks te verdienen. „Italianen, uw koning is doodZijn opvolger zal u bewijzen dat de instellingen niet sterven Laten wij eensgezind elkaar ter zijde staan, en bevestigen wij op dit oogenblik van diepe smart de eendracht, die Italië steeds ten zegen was!1' Aangaande de laatste oogenblikken des konings wordt het volgende bericht: Victor Emmanue heeft 's namiddags van den 9den dezer kalm een priester bij zich ontvangen, die hem de Heilige Sacramenten toediende. Hij liet vervolgens den kroonprins en zijne gemalin roepen en sprak ge durende eenige minuten met hen. Weinige oogen blikken daarna nam de huiduitslag toe. Hierop liet de koning zijne omgeving tot zich komen en richtte tot ieder in 't bijzonder eenige woorden. Korten tijd later stierf hij. In een ander bericht uit Rome wordt gemeld: De koning heeft gebiecht voor den door den paus hem gezonden geestelijke van het apostolisch pa leis, msgr. Marinelli. Ook ontving de koning nog een bezoek van den pauselijken huisprelaat Cenni. De kapelaan des konings, Arzino, deelde hem de communie toe. De Oostenrijksch-Hongaarsche ge zant, de heer v. Haymerle, was met den kroon prins en kroonprinses en de hooge staatsambtena ren bij de communie en het toedienen van het laatste oliesel tegenwoordig. Te halfdrie nam de benauwdheid van den lijder toe. Men liet hem zuurstof inademen en daardoor scheen hij zich wat verlicht te gevoelen. Hij groette de aanwe zigen door driemalen het hoofd te buigen. Ver volgens slaakte hij een zucht en stierf. Op dat oogenblik kwam de Russische gezant in het Quirinaal met een telegram van den keizer aan den koning. Al lijdt 't geen twijfel, dat door 't forceereu der Balkan-linie op drie verschillende punten het weer standsvermogen der Turken grootendeels gebroken is en dat bij elke schrede, welke de Russen verder in het Tumlja- en Maritza-dal vorderen, ook de moedeloosheid en wanhoop bij de Turken zullen toenemen, toch is 't niet te ontkennen, dat naar mate de Russen voortdringen ook de bezwaren voor hen grooter worden, om in dit jaargetijde een leger, dat door eene groote met drijfijs be dekte rivier en door een onherbergzaam gebergte als de Balkan van zijne operatie-basis gescheiden is, van de, noodige levensmiddelen, fourage en ammunitie te voorzien. Uit Cettinje wordt gemeld, dat de vesting Antivari zich op genade of ongenade aan prins Nikita heeft overgegeven. Volgens bericht uit Konstantinopel is Hamdi Pacha, minister van binnenlandsche zaken, in plaats van Edhem Pacha tot grootvizier benoemd. - De Porte heeft van Rusland ten antwoord ontvangen, dat Rusland de voorwaarden tot den wapenstilstand beschouwd wil hebben als basis voor de vredesonderhandelingen. Uit Taschkent is naar St.-Petersburg bericht gezonden, dat de Chiueezen in Kasghar belangrijke vorderingen gemaakt hebben. In November ver meesterden zij de plaatsen Kula Burgur, Kutschaibai en Utsch-Turfau, wier inwoners zij, naar hunne onveranderlijke gewoonte, allen over den kling joegen. Op het oogenblik hadden zij met 50,000 man het beleg geslagen voor de hoofdstad Kashgar. WEENEN, 11 Januari. Aan de „Polit. Corresp.'1 wordt uit Belgrado gemeld, dat na een hevigen strijd van vijf dagen de Serviërs stormenderhand Goritza, Vinik en al de hoogten, die de vesting Nisch bestrijken, genomen hebben, waarbij zij zeer belangrijke verliezen leden. Het gevolg was, dat Nisch hedenochtend kapituleerde en de Ser vische troepen des middags de vesting binnenrukten. Het „Fremdenblatt" meldt, dat aartshertog leinier den keizer bij de begrafenis-plechtigheid van Victor Emmanuel vertegenwoordigen zal. Te vens zal de aartshertog koning Humbert met zijne troonsbestijging geluk wenschen. PARIJS, 11 Januari. Het „Mémorial diploma tique" deelt mede, dat ten gevolge van den dood van den koning van Italië het huwelijk van den koning van Spanje eenige dagen is uitgesteld. ROME, 11 Januari. Koning Humbert heeft den hofrouw voor een half jaar bevolen. In een dagorder aan het leger brengt de koning de militaire en burgerlijke deugden van zijn overleden vader in herinnering. MADRID, 11 Januari. De Cortes, in congres vereenigd, ontving heden door een koninklijke boodschap, welke door Canovas di Castillo voor gelezen werd, mededeeling van het aanstaande huwelijk des konings. RAGUSA, 11 Januari. Het Montenegrijnsche hoofdleger trekt op Scutari aan. KONSTANTINOPEL, 11 Januari. In de gis teren door de Kamer gehouden zitting is door sommige leden voorgesteld, om bij de regeering aan te dringen op rechterlijke en administratieve hervormingen. Van regeeringswege werd geantwoord, dat de wetsontwerpen betreffende de gendarmerie en de rechtbanken gereed zijn en spoedig zullen aangeboden worden. ATHENE, 11 Januari. De voormalige minister president, Bulgaris, is aan een aanval van beroerte overleden. Het gerucht betreffende de aftreding van den minister van oorlog, Zimbrakatis, is ongegrondin iet ministerie heerscht volkomen overeenstemming. CORRESPONDENTIE. Ingezonden ukken in den trant van dat van den heer J. mogen voor de personen, die er in betrokken zijn, waarde hebben onze lezers hebben er niets aan. Ter markt te Lelden aangevoerd, 11 en 13 Jan. Wintertarwe 15 hectoliter f 13.25 a 13.75. Zomer tarwe 15 hectol. 10.25 ajf 10.75 Winterrogge 12 heet. f 8.50 a ƒ9.50. Zomerrogge 12 hectol./ 8.25 a/8.75. Zomergerst 12 hectol. 7. a 7.50 Chevalidr-gerst 12 hectol. 7.75 a f 8.25. Zware Haver 19 hectol. f 5.00 a 6.50. Lichte Haver 19 hectol. ƒ4.00 a 4.25.Dui- venboonen 8 hectol. 8.00 a 8.50 - Paard enboonen 9 hectol. f 8.00 a ƒ8.25. Ossen 4 stuks 150 a ƒ170. - - Stieren, 5 stuks f 60 a 140. Melkkoeien 25 stuks ƒ140. a 220. Kalfkoeien 4 stuks 160.— a f 220.Varekoeien 27 stuks f 110.— a f 215. Vette koeien 22 stuks f 200.a 286.—Kalveren (vette) 21 stuks 36.— a 120.Kalveren (magere) 20 stuks f 5.a 12.Kalveren (gras) 5 stuks 30.a 65.Hamels (magere) stuks fa Hamels (vette) 320 stuks, f 25.a45. Ooien (magere) 95 stuks 15.—. a 18.Varkens (ma gere) 10 stuks ƒ15.a 18. Varkens (biggen) 54 stuks 4.50 a 8.—. Grasboter 5000 kilogr., lste qualit. -j vat 67.00 a 71.00. Schei- 2de qualit. vat f 59.00 a j 63.00 Grasboter lste qual. per kilogr. 1.677 a 1.777, Schei-2de qualiteitper kilogr. f 1.477 a 1.577. Ter markt aangebracht 87 runderen, 49 kalveren, 415 schapen. Een ieder weet, welk een heerlijk geneesmiddel de teer is in geval van bronchitis, tering, cathar- ren, verkoudheden en in 5t algemeen tegen alle aandoeningen van bronches en longen. Vele zieken helaas voor wie dit geneesmiddel uitstekend zou wezen, gebruiken de teer niet, ïetzij uit tegenzin tegen den smaak, hetzij dat iet hun verveelde om het teerwater klaar te maken, dank zij het geniale denkbeeld van den heer Guyot, Pharmacieu te Parijs, hebben al die min of meer rechtvaardige grieven van de zieken op gehouden te bestaan. Het is den heer Guyot gelukt de teer te om geven met een licht bedeksel van doorschijnende Gelatine en er ronde kapsules van te maken ter grootte van een pil. Deze kapsules kan men zeer gemakkelijk innemen op 't oogenblik dat men gaat etenze hebben volstrekt geen smaak. Zoodra ze in de maag komen smelt de Gelatine en wordt de teer opgenomen. Deze kapsules zijn zeer duur zaam, zóó zelfs, dat de kapsules van een aange- iroken flacon nog na jaren te gebruiken zijn. De teerkapsules van Guyot zijn een zeer rationeel geneesmiddel, dat niet meer kost dan zes of acht centen daags en tevens ontslaat van het gebruik van alle borstkruiden. De heer Guyot kan slechts instaan voor die flacons, waarop zich zijne handteekening bevindt, gedrukt in drie kleuren en die in de meeste goede apotheken te verkrijgen zijn.

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 2