N°. 5495. Maandag A°. 1878. 14 Januari. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. STADS-BERICHTEN. BUITENLAND. IDSCÏÏ DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: j-* Voor Leiden per 3 maanden1.10. FrnDCO per post....."T» n l.*0. Afzonderlijke Hommers0.02. PRIJS DER ADVERTENTIES: V«n 1—6 regela...it/ 1.05. IcdoPc regel meer«v n 0.174 Grootere letters naar plaatsruimte. j BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Herzien de openbare kennisgeving omtrent de verplich ting tot het doen van aangifte voor de Nationale Militie, in de maand Januari 1878, voor hen die op den lsten Januari van dit jaar hun 19de jaar zijn ingetreden, en alzoo de personen, geboren in het jaar 1869, alsmede voor hen die eerst na het intreden van hun 19de jaar, doch vóór het volbrengen van hun 20ste, ingezetenen zijn ge worden, geplaatst in de Leidsche Courant van den 17, 24 en 31 December 1877; Doen te weten: dat tot deze inschrijving zitting wordt gehouden op het Raadhuis, van des voormiddags 10 tot des namiddags 3 uren, Op Maandag den 14den Januari, voor de bewoners van de wijken I, II en III, op Dinsdag den 15den Januari, voor de bewoners van de wijken IV en V, op Woensdag den 16den Januari, voor de bewoners van wijk VI, op Donderdag den 17der. Januari, voor de bewoners van wijk VII, op Vrijdag den 18den Januari, voor de bewoners van de wijken VIII en IX of de buitenwijk, en dat de geboorte-akten, die de belanghebbenden bij de inschrijving, onder opgave der woonplaats van den inge schrevene. behooren over te leggen, dagelijks, de Zondag uitgezonderd, zijn te verkrijgen ter Secretarie dezer ge meente (afdeeling Burgerlijke Stand), van des voormid dags 9 tot des namiddags 3 uren, wanneer tevens voor hen, die hier niet zijn geboren, aanvrage ter verkrijging dier akten kan worden gedaan. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant en bij aanplakking afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. D. BRANDELER, Burgem. E. KIST, Secr. Leiden, 5 Januari 1878. PATENTBLADEN. De Burgemeester, Hoofd van het Gemeentebestnur van Leiden, doet te weten, dat de ingevulde patentbladen over het 2de kwar taal, dienst 1877/78, bij het College van Zetters, in een der vertrekk' u van het Raadhuis dezer gemeente, op vertoon van het aanslagbiljet verkrijgbaar zijn dagelijks van een tot drie uren van 14 tot 19 Januari eerstkomende. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afge kondigd. De Burgemeester voornoemd, v. d. BRANDELER. Leiden, 12 Januari 1878. LEIDEN, 12 Januari. De afdeeling voor taal-, letter-, geschiedkun dige en wijsgeerige wetenschappen der kon. acad. v. w. zal a. s. Maandag hare gewone vergadering houden. Gedurende deze week zijn dagelijks in het "Werkhuis alhier opgenomen van 6688 volwas sen personen en van 1621 kinderen. Per stoomschip „Prinses Amalia" vertrekt 26 dezer uit het Nieuwediep een detachement aanvullingstroepen, sterk 200 militairen, benevens 10 onderofficieren, onder bevel van den naar Java terugkeerenden kapitein der infanterie van het O.-I. leger W. J. C. Kalshovenbegeleid van den lsten luit. van dat wapen en leger N. T. Steur, waaraan nog toegevoegd zijn de 1ste luit. der inf. (gedetacheerd bij het wapen der artillerie) J. S. Wernas, vergezeld van echtgenoote, en de 2de luits. der infant. J. H. Reurts en R. Bal. De adelborsten der 1ste kl. G. P. Posthuma en P. C. Y. Zwaanshals worden met 16 dezer geplaatst aan boord van Zr. Ms. wachtschip te Willemsoord. Te Samarang overleed den 9den dezer dr. J. J. Kerbert, vroeger doctor te Arnhem, sedert het vorige jaar geneesheer bij het krankzinnigen-wezen in N.-I., bekend door zijne geschriften over ge neeskunde, statistiek, enz. Yoor de restauratie van de Groote Kerk in Den Haag hebben kerkvoogden der Ned. herv. gemeente van een onbekende een bankbiljet van f 1000 ontvangen^ Z. M. heeft aan jhr. mr. P. J. A. M. Yan der Does de Willebois, afgetreden minister van buitenl. zaken, een pensioen verleend ten laste van den Staat, groot f 4000 'sjaars; met 1 Febr. aan dr. W. Kapteyn, op zijn verzoek, eervol ont slag verleend als leeraar aan de rijks hoogere burgerschool te Middelburg, en als zoodanig op een nader door den minister van binnenlandsche zaken te bepalen tijdstip benoemd dr. II. Japikse, te Goes; aan J. W. Yan Royen, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester van Nijeveen; met 1 Febr. benoemd tot directeur van een der rijkstelegraafkantoren den telegr. 2de kl. J. D. Doorman. Gemengd N i e u w s. Door het gerechtshof te 's-Graven- hage is bij arrest van heden eene gevangenisstraf van drie jaren opgelegd aan een Scheveningschen knipersknecht, die zich in de maand October van het vorige jaar aan diefstal van zes vaten haring ten nadeele van den reeder en koopman d. D. te Scheveningen heeft schuldig gemaakt. Zekere A. C. was in Den Haag zooveel als directeur van een „ouderlingen kolenhandel." Hij verbond zich b. v. aan de deelnemers in dien handel op 1 Januari 1878 zes hectoliters puike Ruhrkolen te leveren, als zij elke week in 1877 tien cent bij hem stortten, hetgeen dus tot f 5.20 klom. Nog aanlokkender was 's mans zaak, om dat hij het schitterend vooruitzicht opende op bons voor levensmiddelenen brandstoffen. Natuurlijk waren velen dom genoeg hun dubbeltjes heel ge regeld aan hem af te dragen en staan zij er thans zeer verbaasd over, dat de vriendelijke A. C. is verdwenen, zonder de minste vergoeding te geven voor hetgeen hij aan geld ontving. "Uit Delft wordt gemeld dat de man, die in het stedelijk gasthuis aldaar werd gebracht, niet is de vermiste L. L., maar iemand uit de gemeente Naaldwijk, die door de familie naar Delft is gebracht, ten einde geneeskundig te wor den behandeld. Uit Yoorst wordt gemeld: In den af- geloopen zomer werd bij een kroeghouder te Beek bergen de boedel bij executie verkocht, zoo men zeide wegens schulden aan een slijter in jenever, ten bedrage van ongeveer f 225, zoo voor gele verde sterke dranken als reeds gemaakte kosten. De geheele boedel bracht bij verkoop op f 6.85, zoodat er ongeveer f 220 schuldig bleef. Voor eenige dagen ontving de debiteur per briefkaart de uitnoodiging, om op zekere plaats te Apeldoorn te komen. Hieraan werd door hem voldaandoch nu werd hij door twee deurwaarders en een rijks veldwachter in arrest genomen, voorgevende dat zij in last hadden hem te Zutfen in gijzeling te brengen. Per rijtuig werd de reis naar Zutfen ondernomen. Tn Voorst gekomen, werd den debi teur voorgesteld, ten einde de gevangenis te kun nen ontgaan, bij daar wonende bemiddelde fami liebetrekkingen een bezoek te brengen, ten einde hun vrees aan te jagen en daardoor als het ware geld af te persen. Die toeleg gelukte volkomen. De vier personen reden met een vrij aanzienlijke som huiswaarts, blijkbaar zeer voldaan over de zoo goed gelukte pogingen. Een rijk grondbezitter, de heer V. O. te Ede, is tusschen die plaats en Veenendaal ver dronken in eene sloot gevonden. Volgens sommi gen is het aan een ongeluk toe te schrijven en zou hij ten gevolge der duisternis in het wate? geraakt zijn. In de kunstwolfabriek te Ginneken is gisternacht brand uitgebarsten, die echter spoe dig gebluscht werd. Een bejaarde vrouw, die meende dat de brand bij hare dochter was, is van schrik plotseling overleden. Te Leeuwarden waren Woensdag middag twee mannen bezig om uit een praam, geladen met staven ijzer en steenkolen, deze laat- sten te lossen in het trekschip naar Franeker, om daarna de staven in de barge naar Bolsward over te brengen. Onderwijl kantelde de praamzakken steenkool en staven ijzer rolden over en door elkaar en een der twee werklieden geraakte daar onder in het water. Het duurde wel een half uur, voordat de man onder de zware massa kon weg gehaald worden. Hij had toen opgehouden te leven. Het gaat, volgens de Held. en Nieuwe- dieper Ct., met het ramtorenschip „Koning der Nederlanden" niet zeer voordeelig. Er zijn scheuren in den cilinder ontdekt, die eene tot nu toe onbe kende lekkage teweegbrachten. Er schijnt nog altijd quaestie te zijn bedoelden bodem van achteren te versmallen. Uit Nederland werden in 't afgeloo- pen jaar naar Oost-Indië gezonden 3046 militai ren, waaronder 884 Nederlanders, 299 Duitsehers, 996 Belgen, 658 Franschen, 10 Elzassers, 52 Zwitsers, 13 Oostenrijkers, 12 Italianen, 1 Rus, 1 Deen, 115 Luxemburgers, 4 Zweden en 1 Pool. Een Kanaal-sleepboot is 9 dezer van Miilwall naar Ferrol vertrokken, om de naald van Cleopatra naar Londen te sleepen. De gezagvoer der van de „Cleopatra" rapporteert dat de cilin der, waarin de naald zich bevindt, geheel dicht is. Uit Luxemburg wordt gemeld dat het proces van de curatoren der Maatschappij der „Bassins Houillers" tegen baron de Blochausen, betreffende de Prins-Hendrik-spoorwegmaatschappij, is beslist ten voordeele der regeering. Het hoog gerechtshof heeft de eischers niet ontvankelijk verklaard en hen tot boete en in de kosten ver oordeeld. Te Bordeaux zijn verleden week in eene openbare veiling twee flesschen wijn, merk: Chateau-Lafitte, van het jaar 1811, verkocht voor 620 fr. Eene der belangrij kste veilingen van kort gehoornd vee, die men tot heden in Engeland gehad heeft, is verleden week te Bowness, in het graafschap Cumberland, gehouden. Twee en dertig runderen van de genoemde soort hebben ƒ113,859 opgebracht, dat is gemiddeld meer dan f 3000 per stuk. Het „Soerab. Handelsblad" schrijft: Ieder, die een ingezonden stuk in onze kolommen wenscht geplaatst te zien, moet daar een bankje bij doen van f 25. 't Is niet om 't geld, maar om een bewijs te hebben van de vertrouwbaarheid van den inzender. Frankrij „Journal des Débp'iS" Het daags eene verandering meldt, dat er eerst- "k zal plaats hebben in het personeel der procureurs^eneraal door betontsI van diegenen, wel Ke zich gecompromitteerd hebben in de staaUur.de van 16 Mei. De minister van justitie heelt tot dusver met dien maatregel ge dacht, omdat hij met de meeste zorg het gedrag dier ambtenaren heeft willen onderzoeken, waartoe tijd vereischt werd.

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 1