buitenland. ingezonden. Mijnheer de Redacteur, eene eerwaardige oude vrouw wan 71 jaren opstond om den prijs in ontvangst te nemen. Op dit gezicht brak een storm van toejuichingen los, terwijl de leden der commissie het brave school kind getroffen de hand schudden. Te Stedum wordt de kerk der Her vormden zooveel mogelijk in den oorspronkelijken staat teruggebracht. Ook muurschilderingen zijn reeds ontbloot. Deze kerk en die te Zuidbroek behooren tot de zeer enkele kerken van baksteen uit de 13de eeuw, die in ons land nog ongeschon den overig zijn. Te Akkrum is eene jonge dochter, die bij eene liefhebberij-tooneelvoorstelling aldaar de rol van krankzinnige vervulde, weinige dagen na de voorstelling zelve krankzinnig geworden. Er wordt verondersteld, dat het spel dermate op hare zenuwen heeft gewerkt, dat de phantasie voor de ongelukkige in werkelijkheid is overgaan. De groote suikerfabriek der firma Jonas Lingner, nabij Greifenhagen in Pomme- ren, is Zaterdag-nacht eene prooi der vlammen geworden. De brand brak des avonds omstreeks tien uren uit in den bij het établissement behoo renden kalkoven. Niettegenstaande de machinist binnen vijf minuten de stoomspuit, die 50 kubieke voeten water per minuut levert, in volle werking had gebracht, sloegen de vlammen met zulk een geweld op het fabriekgebouw over, dat aldaar aan geen redden meer te denken viel. Te 11 uren stond het geheele gebouw met de daarin aanwe zige partij van 12000 centner ruwe suiker in gloed. Alleen door de krachtige werking der twaalf spui ten, die uit de omstreken waren aangerukt, is het gelukt de gasfabriek, smederij, stallen en het heerenhuis te behouden. Van het fabriekgebouw zijn alleen de beide scheorsteenen overgebleven. De gebouwen en werktuigen waren verzekerd voor 660,000, de goederen voor 440,000 mark. De vorige week had er in E"ngeland een soort van wedloop plaats tusschen een hazewind en een spoortrein. De hazewind had namelijk zijn meester vergezeld naar het spoorwegstation van Seyton (te Londen), waar deze in den trein stapte, zonder dat hij den hond, als naar gewoonte, ge last had naar huis terug te keeren. De hazewind, zijn meester nu niet willende verlaten, volgde den trein en kwam door ongelooflijke inspanning te gelijk met den trein te Stratford. Daar zag hij zijn meester aan het raam van een der rijtuigen en ging uit alle kracht aan het blaffen. De mees ter had nu den hond opgemerkt; maar de trein zette zich weer in beweging, zoodat de hond al leen bleef. Te Stratford stapte de meester uit den trein, om den hond af te wachten. Werkelijk kwam het dier een kwartier later aan dat station. Dit maal had het den trein niet kunnen bijhouden. De hond bemerkte dadelijk zijn meester te midden eener menigte menschen. De speelbank te Saxon (Zwitserland) is ingevolge den hiertoe bepaalden termijn den 31steu December gesloten. Des avonds te 6 uren werd er bekend gemaakt dat er niet meer gespeeld mocht worden. Tegen 7 uren werd de zaal ontruimd en een politie-beambte voor de deur geplaatst. Onder wijl had de directie aangekondigd, dat de con versatie- en biljartzalen tot het gewone uur van sluiting (11 uren) zouden geopend blijven en dat aan ieder, die zijn geld bij de bank had verspeeld, 30 franken reisgeld zou worden uitgereikt, van welk aanbod door velen gebruik werd gemaakt. Een der aanwezigen, een Engelschmau, was woe dend. In de meening dat de bank eerst te mid dernacht zou worden gesloten, was hij tegen zes uren aangekomen om tot het laatste oogenblik de kansen der fortuin te beproeven, en nu zóó te worden afgescheept, dit was hem te erg! Na een geruimen tijd zijn boozeu luim te hebben uitgevierd, gaf men hem den raad, naar Monaco te gaan, de eenige plaats in Europa waar nu nog eene officieel toegelaten speelbank bestaat. Daar kon hij troost gaan zoeken. Frankinjk. Volgens inlichtingen uit goede bron, zoo leest men in de „Univers", heeft koningin Isabella op Nieuwjaarsdag hare nicht Margareta, de gemalin van don Carlos, wederom een bezoek gebracht, die echter met hare kinderen naar buiten was gegaan. Zondag 11. nu heeft de koningin haar en don Carlos in een zeer hartelijken brief hare geluk- wenschen aangeboden naar aanleiding van het Drie koningenfeest. Voor het overige schijnt zij zich gereed te maken om in Spanje het huwelijk van haar zoon te gaan bijwonen. Middelerwijl heeft de „Eigaro" brieven openbaar gemaakt, in 1876 tusschen haar en den minister-president Canovas del Castillo gewisseld, waaruit blijken moet, dat deze laatste zijne beloften jegens haar niet gehou den heeft, en dat de koningin, zich niet meer gebonden rekenende, de bezoeken heeft afgelegd, welke, zonder iets politieks te hebben, blijk gaven van de gevoelens van dankbaarheid voor don Car los' gastvrijheid in 1875. De koningin had name lijk in 1876 vóór haar terugkeer in Spanje vijf voorwaarden gesteld: dat zij met hare drie doch ters naar Madrid zou gaan zoodra koning Alphon- sus aldaar uit het noorden zou zijn teruggekomen dat zij het recht zou hebben om naar goedvinden zich in en uit het land te begeven; dat zij in overleg met den koning hare definitieve residentie kiezen zou; dat hare dochters tot hare meerder jarigheid steeds bij haar zouden blijven; dat zij haar dienstpersoneel in volkomen vrijheid zelve zou mogen kiezen. Deze voorwaarden werden goed gekeurd, doch de koningin is ontevreden terug gekomen te Parijs, en wel zonder hare dochters, die volgens de „Eigaro," onder min of meer rech- matige voorwendsels, door haar zoon en de infante van haar gescheiden zijn. Italië. Uit Rome wordt gemeld dat koning Victor Emmanuel gistermiddag te halfdrie is overleden, na voorzien te zijn van de genademiddelen der kerk. Hij was geboren den 14den Maart 1820. Grroot-Britarmië. De regeering heeft aan boord van een Engelsch stoomschip te Cardiff 2000 kisten met patronen, bestemd naar Turkije, in beslag laten nemen. Het beslag is echter later weder opgeheven, daar de inhoud der kisten niet uit patronen, maar alleen uit patroonhulzen bestaat. Rusland. Officieel wordt uit Bogot van den 8sten gemeld In den nacht van 6 op 7 dezer zond generaal Kazeff vier bataljons en 300 kozakken uit, om de Turksche stellingen, die den weg naar den Tranjaanschen muur versperden, om te trekken. Den Ssten werd eene Turksche redoute genomen. De Russische banier werd hierna op een der hoogste punten van den Balkan geplant. De Turken vluchtten hierop. Onze voorhoede trok daarna naar Teke. Den 7den verdreef Krasowsky de Turken uit hunne versterkte stellingen bij Dewibchja Mogila en sloeg hen terug tot Starja Reka. De Turken lieten omstreeks 270 dooden achter. Een officieel Russisch telegram meldt de volgende bijzonderheden omtrent de verovering van Sofia: Aan het gevecht om de brug over de Isker nam de voorhoede onder generaal Rauch deel, die uit de regimenten Preobradschenski en Ismailow en uit de brigade garde-jagers bestond. De strijd duurde anderhalf uur en werd door eene omtrekkende beweging van het regiment Preo bradschenski, dat de Isker over het ijs overtrok, beslist. De Turken verlieten hunne stellingen, vluchtten over de brug van Sofia en staken deze in brand. Het vuur werd echter door onze trroepen gebluscht, waarop de artillerie de brug overtrok. Den 3den trokken de Russische troepen met muziek en gezang en onder een algemeen gejubel der bevolking Sofia binnen. Onmiddellijk na den intocht van generaal Gourkho werd een plechtige dienst in de kathedraal gehouden. Sedert 1434 is dit de eerste maal, dat christen troepen Sofia binnentrekken. Een anti-Russisch blad, de „Neue freie Presse", zegt dat de bezetting van Sofia na de vermeeste ring van Plewna het grootste voordeel is, dat de Russen tot dusver in Europa behaalden. Het bezit van deze groote, volkrijke stad ontsluit voor de Russische armee een ruim en rijk requisitie-ge- bied, zoodat nood en ontberingen, althans voor het Russische westerleger, voorbij zijn. Bovendien zal Sofia, dat door den besten kunstweg in geheel Turkije met Orhanië en vandaar met noordelijk Bulgarije verbonden is, door bekwame ingenieurs weldra in een wapenplaats van den eersten rang herschapen zijn, van waar uit de operaties tegen Philippopel en Adrianopel met kracht kunnen worden voortgezet. Tui-liije. Reuters Office meldt dat, nadat de sultan den wapenstilstand bekrachtigd had, Reouf-pacha, de minister van oorlog, bevel gaf aan de Turksche commandanten, met de Russische bevelhebbers een wapenstilstand te sluiten. Voor evenwel toe te stem men in directe onderhandelingen, telegrafeerde Server-pacha, de minister van buitenlandsche zaken, Musurus, den Turkschen gezant bij het En- gelsche hof, aan lord Derby te vragen, met Rusland de voorwaarden voor den wapenstilstand vast te stellen. Lord Derby antwoordde hierop aan Musurus, dat Rqsland een zoodanig verzoek van Engeland van de hand wijzen zou, waarom hij de Porte aan raadde, rechtstreeks met Rusland te onderhandelen. Het blijkt thans volkomen onwaar te zijn, dat de Turken den Schipka-pas verlaten hebben en het is dus ook niet waar, dat generaal Radetzky door dien pas in Rumelië is gevallen. Het bericht kwam uit Bucharest, maar is uit het Russische hoofdkwartier niet bevestigd, terwijl uit Konstan - tinopel gemeld wordt, dat het geschutvuur in den pas levendig bleef, onder bijvoeging, dat het weder zachter is geworden. Het heette, naar men weet, dat de Turken den pas juist wegens de strenge koude verlaten hadden. Telegrammen. ROME, 9 Januari. De kroonprins Humbert is tot koning geproclameerd. Hij bevestigde de minis ters in hun ambt. De droefheid over het overlijdeu van Victor Emmanuel is algemeen. De winkels zijn gesloten. PETERSBURG, 10 Januari. Uit Tiflis wordt gemeld: Ten gevolge der bezetting van het dorp Tlidscha door de Russen, is de rechtstreeksche gemeenschap tusschen Erzerum en Trebizonde af gebroken. PARIJS, 10 Januari. Volgens een hier ontvan gen telegram uit Bogot van den 9den, had, naar men verzekerde, de Turksche opperbevelhebber van den Russischen de mededeeling ontvangen, dat laastgenoemde gemachtigd was onderhandelingen aan te knoopen tot vaststelling van de grondsla gen voor een wapenstilstand. De Turksche mili taire overheid had tot onderhandelaar aangewe zen Mouchir Mehemet-Ali, die zich thans te Ta- ranba (Bazardschik) bevindt. Deze mededeeling was naar Petersburg overgebracht. Uit Konstantinopel wordt van den 9den gemeld, dat daar men tot een rechtstreeksche wapenstil stand besloten had, nog dienzelfden dag instruc- tiën aan den Turkschen opperbevelhebber zouden worden gezonden, om zich met de Russen daar over te verstaan. X. schijnt het der Maatschappij van fraaie kun sten en wetenschappen of haar bestuur ten kwade te duiden dat andere maatschappijen en vereeni- gingen op den algemeen bekenden, door haar sedert tal van jaren gekozen vergade ringsavond uitvoeringen geven of bijeenkomsten houden en op deze wijze met de M. v. fr. k. con- curreeren. Wanneer eene vereeniging een vasten vergaderingsavond heeft en door de keuze van lo kaal en sprekers niet meer in staat is daarin ver andering te brengen, dan ligt de schuld niet aan haar, maar aan de voorstanders of dirigenten der andere lezingen of uitvoeringen, die eerst zouden kunnen onderzoeken of de avond tot vasten vergaderingsavond eener geregeld werkende maat schappij is bestemd. Niet zij, maar de vereeniging wier vaste vergaderingsavond wordt voorbijgezien, heeft recht zich te beklagen. Het bestuur der „fraaie kunsten" heeft daarenboven vroeger de onaange name gevolgen van het veranderen der leesavonden ondervonden en daarom, eenigen tijd geleden, ook verklaard dat dit niet meer zou plaats hebben. In dit geval deed ik echter meer. Ik bracht een be zoek aan den heer Wetrens den 2den dezer en maakte hem op de zaak attent. Meer kon en mocht ik niet doen. De bedreiging van X. dat eenige leden bedanken zullen, acht ik niet ernstig gemeend. Mijne medeleden hechten te veel aan

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 2