Van 2 tot 29 December zijn, blijkens inge komen ambtsberichten, door longziekte aangetast in Noord-Brabant 2, Zuid-IIolland 16, Noord- Holland 1, Friesland 14, Limburg 1, totaal 34 runderen. In het vorige tijdperk van vier weken waren er 37 aangetast. Gedurende het afgeloopen jaar werd longziekte waargenomen bij 956, in 1876 bij 1723 runderen. De leden van de Eerste Kamer zijn ter vergadering bijeengeroepen op Maandag 21 Januari, 's avonds te 8 uren. De Nederlandsche commissie voor de wereld tentoonstelling te Parijs beeft aan den heer Ma ters, timmerman te Vlissingen, opgedragen het maken van de hoofd- en zijgangen der afdeeling Nederlandsche nijverheid. Men schrijft ons uit Den Haag: Zaterdag 12 dezer geeft de gevierde vioolkunstenaar Henri Wieniawski met medewerking van de zoo gunstig bekende Koninklijke Zangvereeniging Cecilia uit 's-Gravenhage te Haarlem een concert. Een extra- trein van de H. S. M. zal na afloop daarvan te 11 uren uit Haarlem naar de residentie vertrekken en te Vogelenzang, Veenenburg, Piet Gijzenbrug en Leiden stoppen. Schoone gelegenheid dus voor de bewoners van laatstgenoemde gemeenten om zonder veel moeite en kosten (de entreeprijs is niet hoog) den „koning der violisten1' te hooren en een schoon concert bij te wonen. Wij vestigen daarop de aandacht. Z. M. heeft aan A. A. A. Stuten, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit zijne betr. van ontv. der directe belastingen enz. te Gorcum, be houdens aanspraak op pensioen; H. J. G. Nan- ninga, ontvanger der directe belastingen en accijnzen te Dirksland, benoemd tot ontvanger der directe belastingen enz. te Termunterzijlbij het depar tement van financiën benoemd tot referendaris mr. J. Ph. Van Bosse, advocaat te 's-Gravenhage, en J. M. Ter Laag, thans controleur bij dat de partement; aan M. C. J. Piepers, wegens zijne aanwijzing als voorzitter van den raad van toe zicht op de spoorwegdiensten, eervol ontslag ver leend uit zijne betrekking van lid der permanente militaire spoorwegcommissie, en tot lid dier com missie benoemd W. J. Wolterbeek, lid van den raad van toezicht op de spoorwegdienstenbij het departement van waterstaat enz. benoemd tot ad ministrateur der afdeeling handel en nijverheid, mr. W. A. baron Van Verschuer, met toekenning van een eervol ontslag als referendaris bij het departement van financiën, en tot commies J. P. Breedveldaan mr. E. Alting Mees, afgetreden min. van kol., een pensioen verleend van f 2354 's jaars. G emengd Nieuws. Men meldt ons uit Katwijk: Gister- namiddag zijn van hier de eerste 4 schuiten op de versckvisscheri] uitgegaan; in den loop van deze weck zullen bij gunstig weder meer derwaarts vertrekken. Uit de scheepmakerij van den heer D. Taat is uitgehaald voor den heer D. Haasnoot de nieuwgebouwde bomschuit groot 36 voet booms genaamd „de vrouw Leuntje", zullende gevoerd worden door schipper Teunis v. d. Plas. Zekere L. L., woonachtig aan het Achterom te Delft, heeft Donderdag-avond te acht uren zijne woning verlaten, om in de Pie terstraat eene boodschap te verrichten. Hij is echter niet teruggekomen, en vrouw en kinderen, waarvan twee nog te huis zijnde zoons, een van .12 en een van 17 jaren, verkeeren in onzekerheid omtrent de oorzaak van zijne vermissing. Daar L. vroeger reeds een paar malen, in niet nuchteren toestand, in het water is geraakt, is de vrees niet ongegrond dat hij nu den dood in een der grachten zal hebben gevonden, zonder dat dit door iemand is ontdekt. Gisterochtend te halfzeven is te Zutfen de brugwachter Ten Hove, die zeker ruim 30 jaren aan de IJselbrug was geplaatst, ter wijl hij de brug wilde sluiten, van de wip in den thans diepen IJsel gevallen en verdronken. Maandag-middag is een arbeider, werkzaam aan de spoorwegbrug nabij Oosterbeek, met het lossen van balken, in de rivier gevallen en verdronken. Hij laat een vrouw met 4 kinde ren na. Uit Weenen is gemeld, dammen daar de werking van de telephoon heeft versterkt. Met twee korte einden leiddraad verbond men twee telephoons aan het einde van den hoofd-leiddraad, en hield dan tegen elk oor een van de beide te lephoons, waardoor men het geluid dubbel sterk hoorde. Dit stelsel is uit te breiden. De heer C. R. Erowein, te Amsterdam, deelt mede, dat hiJ nog meer telephoons aan den hoofd-leiddraad verbonden heeft; het geluid bleek tot in elke telephoon met dezelfde sterkte voortgeleid te wor den als in een enkele; dus kunnen zoovele per sonen als er telephoons aan den leiddraad ver bonden zijn, het gesprokene gelijktijdig hooren. Evenzoo kan een vierstemmig gezang, nabij vier telephoons gezongen, aan het andere einde van den hoofd-leiddraad goed in zijn geheel gehoord worden. Vrij dag-avond heeft op den Great "Northern spoorweg in Engeland een driedubbel spoorwegongeluk plaats gehad. Een goederentrein raakte bij Hatfield uit het spoor, en terwijl ette lijke wagens daar overhoop lagen op de lijn, kwam de sneltrein uit Schotland met volle vaart daar tegen botsen. Gelukkig was die van een uitste kenden remtoestel voorzien, en ofschoon vele pas sagiers gekwetst werden, was de ramp lang zoo verschrikkelijk niet als zij anders zou geweest zijn. Intusschen kwam een gewone trein van den zui delijken kant en eene nieuwe botsing vond plaats die trein had minder vaart, maar ook minder goe den remloestel en leed daardoor meer schade. De „Daily News" neemt daaruit aanleiding om op het gebruik der verbeterde remtoestellen (vacuum brake) ook op de gewone treinen aan te dringen. Zaterdag-avond is een toestel tot het ophijschen en nederlaten van werklieden in eene steenkolenmijn onder Quaregnon (Henegouwen) op eene hoogte van ongeveer 150 meter ten gevolge van het breken der ketens naar beneden gestort, waarbij vijftien personen het leven verloren en eenige bovendien op schrikkelijke wijze verminkt werden. Van een meisje b. v. werden het hoofd, een arm en een been afgescheurd. KOLONIËN. BATAVIA, 30 November. Van de in het gebouw der Nederlandsch-Indische Maatschappij van Nijverheid en Landbouw ten toongestelde inzendingen van Nederlandsch-Iudië naar de internationale tentoonstelling, die in 1878 te Parijs zal worden gehouden, zegt de „Java- bode" o. m.: Allermerkwaardigst, en ongetwijfeld een der belangrijkste van de geheele tentoonstelling, is de afdeeling van het mijnwezen, voor het bijeenbren gen waarvan vooral de mijn-ingenieur 1ste klasse Huguenin geen moeite en zorg gespaard heeft. Op een schaal van 1 op 50 (de diepte-schaal is van 1 op 20) is daar een model van een Ban- kasche vallei-mijn met valleikant ontginning, en wordt de geheele bewerking met de Chineesche tinboor voorgesteldmen ziet het landschap en het werkvolk, poppen van ruim een decimeter lengte, en heeft de meest aanschouwelijk mogelijke voorstelling der winning van het tin. Een piramide van 400 op elkander gestapelde schuitjes tin stelt de gemiddelde dagelijksche tin-productie over de laatste 45 jaar voor, en een andere piramide stelt voor het één millioenste gedeelte der geheele tin productie van het eiland Banka gedurende het zelfde tijdperk. Een monster Ombiliëu-steenkool, van de ont ginningsrivier Doerian, in koperen letters versierd met zijn eigen chemische ontleding, en met de woorden„Appel aux capitaux stériles", opent de rij der steenkool-monsters van de vallei der Toe- ban, van Tinggi, van de vallei der Djaro, van Segala Midar, van de mijn Oranje-Nassau, van Celebes en van Nieuw-Guinea, en daarop volgt een geheele rij der rijke voortbrengselen van den benedengrond van N.-I., magneet-ijzererts, zand steen, graniet, gips, zwavel, harde klei, bruin ijzer erts, mangaanerts, terpentijn, kalksteen, aardolie, kalkspaat, kalkhoudende kleisteen, koperhoudende ijzerpyrieten, roode klei, vulkanische conglomeraat, eetbare aarde, mergel, sanidien-trachiet, ruwe pe troleum, trachiet, verharde vulkanische asch, geel ijzer raam en rood ijzer raam (als verfstof te ge bruiken), omzwaveld hout, prachtig Patjitanmar- mer, bega of porselein-aarde en verscheidene an dere gesteenten, ruwe en geslepen jaspis, goud, diamanten, brillanten en edele steenen, met mo dellen en werktuigen in gebruik bij de diamant- graverij en slijperij te Bandjermasin, minerale wa teren van Madioen, en zout en zoutwater uit de modderwellen van Koewoe. De afdeeling boschwezen is met zorg, en vooral met takt behandeld. De monsters houtwerk zijn blokken, half doorgezaagd om de dwarse doorsnede, en half gekloofd om de doorsnede overlangs te toonen, terwijl van hetzelfde blok de eene helft gepolijst is, ten einde het onderscheid met het ruwe hout te doen uitkomen. Scheepvaart en visscherij zijn op zeer practiscke wijze vertegenwoordigd. Talrijke modellen van prauwen, van schepen te Rembang gebouwd, van een ziekensloep der marine, van vaartuigen van Ambon, Billiton, Nieuw-Guinea, Sumatra, Borneo, de.Poggie's, Ternate en Bali, van seros te Batavia, Ambon en Billiton, en van vischgereedschap uit vele streken van den Archipel. BUITENLAND. Italië. De correspondent van „Daily News" meldtDe dood van den generaal Lamarmora vindt bij alle standen veel deelneming. De koning heeft aan den burgemeester van Florence een telegram gezonden, waarin hij verklaart het verlies van dien dapperen soldaat en hoogst verdienstelijken burger diep te betreuren. De leden der koninklijke familie hebben insgelijks van hun leedwezen doen blijken. Eenige dagbladen zijn met rouwrand verschenen. Nog weinige oogenblikken vóór zijn overlijden sprak generaal Lamarmora met de grootste sympathie over Italië en de tegenwoordige dynastie. Een deel van zijn aanzienlijk vermogen laat hij na aan het hospitaal te Turijn, aan de nijverheidsinrichtingen van zijne geboortestad Biella en aan de armen van Florence. Busland. De correspondent van „Daily News'1 meldt „Een officier, die dezer dagen uit het hoofdkwar tier van het Lom-leger aankwam, zegt mij dat generaal Radetzky voor 4 a 5 dagen over den Schipka-pas den Balkan overtrok, nadat de Turken ten gevolge van de strenge koude hunne posities verlaten hadden. De moeilijkheid aan het verkrijgen van levensmiddelen en ammunitie verbonden, wel ke door Bulgaren tegen de steile hellingen naar de door storm en sneeuw geteisterde bergspitsen, waarop de Turksche posities waren, gebracht moes ten worden, zal wel de voornaamste oorzaak van den aftocht der Turken zijn. In het hoofdkwar tier aan de Lom wist men niets omtrent generaal Radetzky's verdere bewegingen, zoodat hij waar schijnlijk niet verder dan Kesanlyk gegaan is. De verbroken communicatie over den Donau, die onge veer met het tijdstip samenviel, waarop hij uit zijne bergposities opbrak, zou dan ook een verder voortrukken bemoeilijken. Bovendien is 't waar schijnlijk, dat hij zelfs geenszins het plan had verder te gaan dan Kesanlyk, waar hij zijn troe pen goede winterkwartieren kan geven in plaats van de sneeuwhutten op den guren bergtop". Telegrammen. VERSAILLES, 8 Januari. De redevoering, waarmede de waarnemende president Gauthier de Rumilly, als oudste in jaren, de zitting van den Senaat opende, werd door de linkerzijde luide toegejuicht, terwijl zij door de rechterzijde inj volmaakte stilte werd aangehoord. De keuze van' den president is op Donderdag bepaald, waarns de zitting gesloten werd. De zitting der Kamer werd door Desseaux, als oudste in jaren, met eene rede geopend, waarin hij den dood van Ducamp herdacht, die, naar Lambessa getransporteerd, 't slaehtofler werd van een nietswaardig regeeringsstelsel. Cassagnac, die den voorzitter in de rede viel en riepuwe repu bliek is verachtelijk! werd tot de orde geroepen. Donderdag zal in de Kamer de verkiezing van het bureau plaats hebben. Generaal Ducrot zou in zijn militair comman- dement vervangen worden, ten gevolge van stappen der linkerzijde.

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 2