rages als waarop zij bij hunne op nonactiviteit- stelling aanspraak hadden. Met intrekking van alle op dat stuk vast gestelde bepalingen zijn in een kon. besluit sa mengevat en tevens eenigszins uitgebreid de ver schillende bepalingen betreffende de bij overplaat sing aan officieren te verleenen schadeloosstellingen. Bij koninklijk besluit is bepaald dat alle officieren van het leger die zich voor de eerste maal een of meer dienstpaarden moeten aanschaf fen, of zich door veranderde dienstbestemming van een tweede dienstpaard moeten voorzien, als bijslag op hun tractement voor eens zullen genie ten eene som van f 300 voor elk dienstpaard, dat zij verplicht zijn aan te koopen. Het bedrag der sommen die in 1878 bij de landmacht voor het werffonds zullen worden te goed gedaan is vastgestelda. voor ieder aange nomen militair tamboer en hoornblazer boven de 18 jaren en voor iederen vrijwilliger op f 756. voor ieder dezer militairen bij reëngagement tel ken male, doch vóór hun 40ste jaar, soldaat zijnde f 60, korporaal of appointe f 90, onderofficier/" 120. De heer H. Van Dam, adjunct-commies bij het departement van oorlog, bureau secretarie (algemeene comptabiliteit) is door den minister van oorlog benoemd tot chef van de secretarie en expeditie. De 62ste jaarlijksche rekening en verantwoor ding van de directie der weduwen- en weezenkas van de officieren der landmacht wijst een voordeelig saldo aan van f 113.783. Voorhanden bleef aan inschrijvingen op het grootboek voor de nationale schuld f 3,543.000. Op 1 Januari 1876 bedroeg het getal weduwen 603, terwijl het in dat jaar vermeerderd is met 22, te zamen 625. Door over lijden en hertrouwen bedroeg het getal weduwen te zamen 582. Z. M. heeft aan D. P. F. Driessen, met ingang van 1 Febr., op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als adsistent aan 's rijks veeartsenijschool te Utrechtaan den voor den dienst in Indië be stemden officier-van-gezondheid der 2de klasse J. J. E. Hartmann, van het koloniaal werfdepot, ver gund het dragen van de Duitsche medaille voor nietstrijdenden. De voorstelling gisteravond in den Schouw burg gegeven was niet veel zaaks. Of eigenlijk, om niet verkeerd te worden verstaan, de voorstel ling was, als gewoonlijk van het Rotterdamsche gezelschap, uitstekend, maar het stuk had bitter weinig om 't lijf. „Jarvis of de eerlijke man" is een tooneelproduct van den ouden stempel, maar niet van den goeden, 't Is een samenraapsel van allerlei onwaarschijnlijkheden en onmogelijkheden, een reeks van versleten tooneeleffecten tot een drama dooreengemengd, een sterk drama in een woord, in den zin, waarin iemand de romans van Aimard eens sterke romans heeft genoemd. Karakters komen er niet in Voor; van dialoog is geen sprake. Maar er is een verrader, een slaap drank en een krankzinnige; een ter dood veroor deelde, die tegen zijn zin ontsnap1,., en een gehangene, die weer levend wordt, AjJes effect, alles decla matie. t Was baarlijk jammer, dat zooveel talent aan zoo'n erbarmelijk stuk werd verspeeld. 't Nastukje „Mevrouw slaapt" was alleraardigst wel, zoo hier en daar langs 't kantje van wat voor een beschaafd Nederlandsch publiek mag wor den vertoond, maar overigens zeer natuurlijk en allerkoddigst. Dat het door mevr. FaassenYan Yelzen en de heeren Rosier Faassen en Yan Zuylen voortreffelijk werd gespeeld, daaraan zal wel nie mand twijfelen. Gemengd Nieuws. Een treurig ongeval had gisteravond in den Schouwburg alhier plaats. Een der acteurs namelijk, de heer Meltzer, had het ongeluk van een der tooneeltrappen te vallen, ten gevolge waar van hij een zijner armen brak. Door tusschen- komst van den concierge, den heer Taverne, was zoo spoedig mogelijk geneeskundige hulp aanwe zig. Dr. Van Iperen legde een voorloopig verband, ■doch moest voor het behoud van den arm het ergste vreeT?Q. Gisteravond nam een ingezetene van Zutfen een biljet aan het station van den Ooster spoorweg om per trein van 7.40 naar Zutfen te stoomen. Hij nam plaats in den trein en reed tot Weesp. Daar stapte hij uit en eerst nadat de conducteur hem had gewaarschuwd dat Weesp niet Zutfen is, nam hij zijn pla.ats weer in en reed mee tot Bussum. Daar verliet hij weer den trein en verdween. Toen de spoortrein die om 8.30 van Amsterdam vertrekt te Hilversum aankwam, vond men voor op de locomotief, bij de roode lantaarn tusschen den buffer een heerenhoed balanceerend. Er moest een ongeluk zijn gebeurd. De stationschef van Hilversum reed met een reserve-locomotief de lijn af, en het lijk van een ruim vijftigjarig man, dat later herkend werd als dat van den persoon die den trein van 7.40 te Bussum had verlaten, werd gevonden. Onder Bergen-op-Zoo m is wegens landlooperij aangehouden een gewezen officier van het leger hier te lande, zekere D., die in '70 ge deserteerd zijnde en later, na zijn straftijd te heb ben ondergaan, overal gezworven hebbende, thans weder in handen der justitie zal moeten gesteld worden. Gistermiddag is de trein, die te 12.40 van Utrecht naar Zwolle vertrekt, door verkeerden wisselstand, nabij de Yechtbrug op het tweede spoor geloopen. Zeven wagens, op dat spoor slaande, zijn ontspoord. De reizigers kwamen met den schrik vrij en werden door een afkomenden trein op genomen. Te Deventer is bericht ontvangen dat schipper F., die met zijn vaartuig naar Am sterdam zou gaan, Zondag in de nabijheid van Marken is overboord geslagen. Hij laat eene we duwe met twee zeer jeugdige kinderen na. Te Arnhem is Zondag-avond een spoor wegwerker belast zijnde met het werpen van zand op de rails, door den van daar naar Duitschland vertrekkenden trein overreden, waarbij hem een voet en arm afgesneden en het hoofd werd gesple ten, zoodat de man onmiddellijk de geest gaf. Zijn metgezel, die naast hem op de spoorbaan tegenover den Klarendalschen weg stond, viel van schrik in zwijm. Men schrijft uit Venloo: Op 17 De cember 11. pleegde Johan Gottfried Hess, wonende te Hamburg, bij zijn huisbaas een diefstal van geld en een gouden horlogeketting, vluchtte daar mede naar Holland en verkocht dien ketting te Venloo ver beneden pnjs. De„Untersuchungsrichter" uit Hamburg zond vervolgens zijn photographisch portret aan de politie te Venloo, en op den 24 daaraanvolgende werd genoemde J. G. Hess door den wachtmeester Van Egmond aangehouden en overgebracht naar het huis van arrest te Roer mond, alwaar Hess zal vertoeven totdat zijne uit levering aan de Duitsche regeering, die bereids langs diplomatieken weg is aangevraagd, zal plaats hebben. Genoemde wachtmeester heeft in November 11., ook op signalement, na eene onophoudelijke achtervolging van 25 uren te paard, den beruchten moordenaar en dief, Jacob Van Rhee, uit Teunis- berg (Pruisen) aangehouden, wiens uitlevering reeds is bewerkstelligd. Op Oudejaarsavond ontwaarde een jeugdig paar te Sittard, bij hunne tehuiskomst, na een weinig bruiloft gevierd te hebben, dat tijdens die korte afwezigheid uit hunne welgesloten kist ruim 60 mark ontvreemd was. Het vermoeden viel op een broeder der bruid, zekeren M. K. De politie, die men kennis van de zaak gaf, deed onmiddellijk alle mogelijke nasporingen, doch eerst den volgen den avond slaagde de brigadier der maréchaussee te Sittard er in, den verdachte in een naburig dorp aaH te treffen en te arresteeren. In zijn be zit werd nog 44 mark bevonden. Hij is ter be schikking van den officier van justitie naar Maas tricht overgebracht. BUITENLAND. Frankrijk. Bij de verkiezingen van den Parijschen ge meenteraad zijn 73 republikeinen en 4 conserva tieven gekozen. Er moeten 3 herstemmingen plaats hebben. Te Bordeaux zijn 23 republikeinen en 13 radicalen gekozen. Over 't geheel zijn de verkiezingen voorde gemeenteraden zeer gunstig voor de republikeinen uitgevallen. In de meeste steden is de republikein- sche lijst geheel doorgegaan. Midhat Pacha is heden naar Londen ver trokken, na in een afscheidsgehoor bij den minis ter Waddington te zijn ontvangen. Groot-1 iritarinië. De heer Forster, Zondag het woord richtende tot zijn constituenten, betoogde dat oorlog een misdaad zou wezen, tenzij hij gevoerd werd voor Engelands wettige belangen. Hij betwijfelde of de regeering oorlogzuchtige bedoelingen koesterde. Doch in elk geval zou het parlement daar tegen zijn. Hij zelf zou tot het uiterste alle oorlogs plannen bestrijden. Te Merthyr werden Zaterdag 2000 uitgehon gerde kinderen op soep onthaald. Men hoopt dat de gelden, die allengs beginnen toe te vloeien, de mogelijkheid zullen verzekeren tot afdoend hulpbetoon aan de noodlijdende mijnwerkers. In veel gezinnen was zelfs geen bord of nap meer aanwezig, om de soep er uit te eten. De „national federation of libera! associa tions" heeft eene circulaire rondgezonden, waarin er krachtig op aangedrongen wordt, dat de publieke opinie in Engeland zich luide ten gunste van den vrede doe hooren. Evenals in de „Times" wordt er in dit stuk op gewezen, dat Engelands eer, wel verre van tusschenkomst ten behoeve van Turkije te eischen, volstrekt vordert, dat Enge land niet logenstraffe wat lord Salisbury op de conferentie heeft voorgestaan en zich niet tot voorvechter van de kwade zaak make. Tot eene petitie der natie aan het parlement, in dien geest gesteld, wordt in dit stuk opgewekt. Van een aantal meetings, waarop tegen den oorlog werd geprotesteerd, wordt alweder melding gemaakt. De nationale vereeniging ter keering van Rus- lands aanvallen en ter bescherming van Britsche be langen heeft daarentegen een adres aan lord Beaconsfield gezonden, waarin interventie van En geland gevraagd wordt. Rusland. Particuliere telegrammen melden aan de Peter- burgsche bladen dat ten gevolge van Engelands raad aan de Porte, om direct met Rusland in onder handeling te treden, weldra Turksche en Russische gedelegeerden bijeen zullen komen. De wijziging in Engelands politiek zou het gevolg zijn van een on derhond van prins Gortschakofi met lord Loftus. Een telegram van den 6 den uit Bucharest meldt aan de „Daily News", dat generaal Ra- detzky door den Schipka-pas, dien de Turken wegens de scherpe koude ontruimden, den Balkan is overgetrokken. Turkije. Layard heeft aan den grootvizier officieel mede gedeeld, dat Rusland vóór elke bemiddeling een wapenstilstand wenscht, gesloten tusschen de Turk sche en Russische legerbevelhebbers. De aanvrage! van een buitengewoon krediet van 5 millioen voor oorlogsuitgaven heeft eene levendige discussie inj de Kamer uitgelokt. Een telegram uit Tiflis aan de WeenerJ/ I ■- „Presse" meldt dat Erzerum volkomen ingesloten is. Daar de meeste inwoners Christenen zijn, zul len de Russen de stad niet bombardeeren, maar haar door honger bedwingen. Men verwacht, dat ze slechts ongeveer vier weken op deze wijze weer stand zal kunnen bieden. Of nu juist menschlievendheid bij dit besluit voorgezeten heeft en of hongersnood voor de be-1 volking te verkiezen is boven een bombardement, kan men veilig in 't midden laten, als men ver neemt dat de veelvuldige sneeuw in Armenië tot dusver den aanvoer van het vereischte belegering' geschut belette. Deze omstandigheid zal toch oo zeker wel niet zonder invloed op het besluit dei Russische generaals gebleven zijn. Telegrammen. PETERSBURG, 7 Januari. Naar hetgeen van goed ingelichte zijde wordt medegedeeld, is mei hier in de regeeringskringen van oordeel, dat e: onderhandelingen over den vrede moeten plaat hebben alvorens er tusschen de Russische en Turk sche bevelhebbers een wapenstilstand kan wordei gesloten. De Russische bevelhebbers zouden daarbi, de door hen noodig geachte waarborgen en démai catielijnen moeten vaststellen. Het staat aan d Porte, tot die onderhandelingen het initiatief t| nemen.

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 2