N°. 5491. A0. 4878. TT Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering A van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. EIDSOH PRIJS DEZES CO US ANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1.10. Franco per postn L40. A1/ouderlijke JVommers0.02. PRIJS DER ADVERTENTIE»: Van 16 regels Iedere regel meer Grootere letters naar plaatsruimte. 1 1.05. 0.17|. STADS - IS E E CIIT E N. HER'IJK. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, gezien liet besluit van de Gedeputeerde Staten der pro vincie Zuid-Holland, van den 24sten December 1877, n°. 29/1 {Provinciaal Blad n°. 90), houdende bepaling van de tijdstippen van den her-ijk der maten en gewichten in de verschillende gemeenten in deze provincie, voor het jaar 1878; herinneren den ingezetenen dezer gemeente hunne verplichting, overeenkomstig art. 15, lett. a., der Wet van den 7den April 1869 {Staatsblad n®. 57), tot het doen her ijken van alle reeds in gebruik zijnde maten en gewich ten onder mededeeling dat daartoe door den ijker zitting wordt gehouden in het lokaal van den ijk, op de Aalmarkt, naast de Gemeente-apotheek, en wel; Voor ée gewone gewichten, benevens de maten en strijkers, voor wijk II, op den 9 en 10 Januari, III, 11, 15 en 16 Januari, IV, 17, 18, 22 en 23 Januari, V, 24, 25, 29, 30 en 31 Januari, VI, 1, 5, 6, 7, 8, 12, 13 en 14 Februari, e VII, 15, 19, 20, 21, 22, 26 en 27 Februari, i d VIII en de buitenwijk, op den 28 Februari, 1, 5, 6, 7, en 8 Maart; voor de gewichten voor fijne weging, in gebruik bij medi- cijnbereiders, goud- en zilversmeden, speciehandelaars, en verdere in goud en zilver handelende personen, voor wijk I, II, III, IV en V, op den 12 en 13 Maart, VI, VII, VIII en de buitenwijk, op den 14 en 15 Maart, Reiken dage van des morgens 9 tot des namiddags 3 uren; dat voovts gedurende den herijk in de gemeenten van den ijkkring buiten de standplaats, zitting binnen deze ge meente zal worden gehouden, op den 5, 6, 27 en 29 April, 18 en 20 Mei, 8, 11 en 29 Juni, 1, 20 en 22 Juli, van des morgens 9 tot des namiddags 3 uren, en wijders na den 26:ten Juli, iederen Woensdag en Zaterdag van 9 Ut 1 uur. Tevens worden de belanghebbenden er op gewezen: dal zij verplicht zijn hunne maten en gewichten, be hoorlijk droog en schoon, bij den ijker, op voorschreven dagen, ot het ondergaan van den her-ijk te bezorgen; b. dat zij, die zulks verzuimen of daarin verhinderd worden, voormelde maten en gewichten vóór den lsten October nog aan den ijker op de daarvoor aangegeven dagen ter her-ijking moeten aanbiedenen c. dat, ;ia het eindigen van den termijn van den her-ijk, het gebruiken of voorhanden hebben van maten en ge wichten, niet voorzien van de vereischte stempelmerken, volgens art. 29 der bovenaangehaalde wet, verboden en strafbaar is. Vervoige-.s wordt ter kennis van de belanghebbenden gebracht, dat volgens besluit van den Minister van Water staat, Handel en Nijverheid, van den 19den December 1877, de letter L in den gewonen drukvorm, schuin gesteld, be stemd is tot goedkeuringsmerk zoowel bij den ijk als bij den her-ijk der maten en gewichten, de Koninklijke kroon, bij den ijk van weegwerktuigen voor gewoon gebruik en van gasmeters; en eene vijfslralige ster, bij den ijk van ioeegwsrktuigen voor fijnere wegingenterwijl het kan- toormeik voor de gemeente Leiden is het cijfer 7. Eindelijk dat aangezien bij sommige, vooral ijzeren weeg werktuigen, door roest en andere oorzaken, de indruk van den overgangsstempel spoedig wordt uitgewischt, op de dagen waarop de herijk plaats heeft, gelegenheid wordt gegeven, die balansen, waarvan bedoeld stempel ondui delijk is en dreigt te verdwijnen, ter overstempeling aan te bieden. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door aan plakking en door plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgem. E. KIST, Secretaris. Leiden, 3 Januari -1878. Vergadering Tan den Gemeenteraad van Leiden, op Donderdag 10 Januari, des namiddags te twee uren. Punten ter behandeling Is. Benoeming van een onderwijzer 2de klasse aan de openbare lagere school n°. 1 voor minvermogenden. (3) 2°. Verzoek van P. D. Steenhuizen, om eene loods te plaatsen buiten de Morschpoort, voor het drogen van schapenvellen (263 en 289) 3°. Voordracht tot het verleenen van vergunning voor overtochten enz., ten behoeve van den spoorweg Leiden-Woerden (272 en 284) v 4®. Idem, betrekkelijk de regeling der jaarwedden van het hulp personeel aan de openbare lagere scholen. (285, 282 on 1). LEIDEN, S Januari. Een groot muzikaal genot wacht het mu zikale Leiden. Eerstdaags zal de Nederlandsche Toonkunstenaars-vereeniging een concert geven in de Stadszaal. Als solisten zullen optreden mej. Schulz-Lessig, de heeren De Goey, Duyster, Cou- wenhoven, Locher en Hemmes. Het met smaak gekozen programma bevat, behalve werken van de Nederlandsche componisten Hol, Nicolaï, Gerns- heim, Heinze en Appy, ook compositiën van onze stadgenooten Couwenhoven en Duyster. Daaren boven zullen de damesleden der Leidsche Zang- vereeniging medewerken. Met recht kan dus ge zegd worden dat dit concert een echt Nederlandsch karakter heeft. Wij zullen ons kunnen overtuigen hoe de toonkunst door onze landgenooten wordt beoefend en tevens kennis kannen maken met de scheppingen van Nederlandsche meesters. Eene uitvoering als deze wordt ons zelden aan geboden. Wij durven dan ook met grond voor spellen, vooral met het oog op de bekende vir tuositeit der solisten en de sublieme krachten van het Leidsche vrouwenkoor, dat de belangstelling groot zal zijn en deze uitvoering eene waardige plaats zal innemen in de rij der concerten van dit winterseizoen. Gisteren vierde de typographische vereeni- ging „Laurens Jansz. Coster" alhier den Kopper maandag, waartoe zich de leden met hunne dames tegen zeven uren in het Neerlandsch Koffiehuis hadden vereenigd. Na den feestelijken optocht door de zaal onder het spelen van den feestmarsch van den heer Grentzius werd de samenkomst geopend en door den secretaris verslag uitgebracht, waar uit bleek dat de toestand van de kas, niettegen staande de groote uitkeering van ziekengeld, gun stig was te noemen. Het weduwenfonds kon zich verheugen door weinig sterfte zijne uitkeeringen van lieverlede te verhoogen. Door eenige leden met medewerking van een drietal dames werden twee tooneelstukjes opgevoerd, nl. „De verze gelde Burgemeester" en „Klaveren Vrouw." Een der medespelers gaf ook een zangvoordracht en een ander eene comische scène ten beste. De tooneelstukjes, vlug en levendig afgespeeld, die zeer de vroolijkheid gaande maakten en luide werden toegejuicht, werden nog voorafgegaan door een welkomstlied aan heeren patroons, donateurs en eereleden en door de uitvoering der ouverture „Stradella", die als al het overige lof verdient. Ver geten wij ook niet de tombola, waarvoor door den heer Tethoff Jr. aan elk die in 't bezit eener kaart was een lot was uitgereikt en die met zorg was ingericht. Onder muziek, het zingen van feestlie deren en dans werd het verdere gedeelte van den nacht genoeglijk en eendrachtig doorgebracht. Dat ook het zilveren feest der VereenigiDg het volgend jaar op niet minder aangename wijze gevierd worde! Adv.-gen. Polis heeft in de gisteren gehou den zitting van den hoogen raad zijne conclusie voorgedragen in de eerste reeks onteigeningszaken der spoorwegmaatschappij LeidenWoerden, waarin jl. Woensdag werd gepleit. Die conclusie strekt tot verwerping van den eisch tot cassatie. De uitspraak is bepaald op 14- dezer. In eene dezer dagen te 's-Gravenhage ge houden vergadering van het hoofdcomité voor de uitzending van een schip naar de IJszee, is mededeeling gadaan, dat de bouw van het schip goed vordert en dat dit met het oog op eene mogelijke overwintering (die men echter zooveel mogelijk zal trachten te vermijden) behoorlijk wordt ingericht. Als hoofddoel der expeditie is Spitsbergen aangewezen. Reeds nu zal men daar of op Nova-Zembla eene geschikte plaats zoeken, waar later een Nederlandsch meteorologisch station zal kunnen worden opgericht. Terwijl het uitbren gen van dit station voor eene latere reis bewaard blijft, zal men ditmaal reeds meteorologische en magnetische waarnemingen doen, de diepte der zee, de temperatuur van het water, ook de diepte en de richting der beweging trachten te bepalen. Een zoöloog, die de expeditie zal medemaken, zal eene collectie van voor zijn studievak belangrijke voor werpen bijeenbrengen. Men zal er thans zijn werk van maken, om de overige toestellen tot het doen van waarnemingen te verkrijgen. Nog is er echter daartoe gebrek aan geld, en wanneer de natie nog f 10,000 bijeenbrengt, bestaat er gegronde ver wachting, dat de verrichte waarnemingen uiterst belangrijke resultaten zullen opleveren. Het hoofd comité zal daartoe thans eene nieuwe oproeping aan alle Nederlanders in de dagbladen doen plaatsen. Het Bestuur van het Vondelspark te Am sterdam heeft tegen den aanstaanden zomer een wedstrijd uitgeschreven van bloem- en mozaïek- perken, waartoe aan de mededingers de noodige ruimte zal worden afgestaan. De mededinging is tweeledig, namelijk 1*. voor veranderlijke of bloem perken en 2°. voor blijvende of mozaïekperken. De eerste moet van 1 Juni tot 30 September, de laatste van 15 Juni tot 15 October in goeden staat onderhouden worden. Voor 1°. zijn prijzen van f 300, f 100 en f 50, voor 2°. 200, f 100 en f 50 uitgeloofd. De aanvragen tot mededinging moeten vóér 1 April bij den heer C. A. A. Dudok de Wit aldaar worden ingezonden. De belangheb benden zullen in het begin dier maand worden opgeroepen voor de aanwijzing der perken. De beoordeeling is opgedragen aan de heeren jhr. S. Backer, J. J. Kluppel, H. Luden, mr. D. Visser van Hazerswoude, J. A. Willink Wz. en C. A. A. Dudok de Wit. Het rapport van den commissaris-generaal der Parijsche tentoonstelling in 1878, den sena tor-hoofdingenieur Krantz, zegt van de Neder landsche afdeeling: „De voorbereiding der Neder landsche afdeeling is een weinig ten achteren; maar de commissaris-gedelegeerde te Parijs zet alle zeilen bij om den verloren tijd te herwinnen. De plannen, die ons zijn voorgelegd, doen ons gelooven, dat het Hollandsche front even belang rijk zal zijn en even degelijk behandeld zal wor den als het Belgische. De hoekkoepel, aan het einde der Nederlandsche afdeeling, zal worden ge wijd aan de afzonderlijke tentoonstelling van de voortbrengselen uit den Indischen archipel." Nog kan hier worden bijgevoegd, dat in het geheel reeds door 35,000 personen plaats is aangevraagd voor de tentoonstelling hunner voorwerpen. Van „Erica", het bekende jaarboekje der Maatschappij van weldadigheid, is de jaargang voor 1878 verschenen. Zooals men weet, is het doel dezer uitgave vooreerst meer kennis te verspreiden omtrent den werkkring van de Maatschappij van weldadigheid, en ten andere uit de zuivere opbrengst het onderwijs in hare koloniën te helpen bevor deren. Ook in den nieuw verschenen jaargang vindt men menige belangwekkende bijdrage in proza of poëzie. Terwijl wij op 't nette boekje de aandacht ves tigen, vermelden wij tevens, dat den 25sten Augus tus e. k. de Maatschappij van weldadigheid 60 jaren zal hebben bestaan. Z. M. de koning heeft bepaald dat de ge nerale staf zal zijn samengesteld uit een generaal- majoor chef, 1 kolonel, 7 luitenant-kolonels en majoors, 13 kapiteins. Bij kon. besluit is bepaald dat de officieren die op nonactiviteit zullen worden gesteld voor een bepaalden tijd in hel genot blijven van scha deloosstellingen, voor zoodanig aantal rations fou-

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 1