Spécialité de Chemises. J. C. COUCKE, LEEST DïT Agent gezocht. Prix-Courants franco sur (lemande. ADVERTENTIE N. Vijfentwintigjarige Echtvereeniging 3me Conférence Littéraire Franijaise sur Mernani, Tentoonstelling van voorwerpen van Nijverheid en Kunst, uitsluitend door Trouwen vervaardigd, van een glaasje bier na afloop van een voorstel ling in den schouwburg op de Oude Yest, opge richt werd en eerst ouder beperkte hulpmiddelen, maar later onder gunstiger omstandigheden, voor stellingen gaf, waardoor het doel der stichters, om voor den burgerman een niet alleen nuttige maar ook aangename verpoozing te verkrijgen, meer en meer bereikt werd. Van die stichters was thans de heer J. H. M. Taverne alleen nog tegenwoordig. Het streven der Vereeni- ging om steeds op hare baan vooruit te gaan; de steun, die haar van verschillende zijden, zoo door leden als verdere stadgenooten, werd geschonken; de vruchten, die daardoor getuige de vele en met verschillende doeleinden gegeven uitvoerin gen werden verkregen; het nut, dat zij daar door stichtte, en eindelijk de voor de Vereeniging heuglijke datum, waarop baron Van Heemstra het beschermheerschap aanvaardde, en daarmede het gevierde tienjarig bestaan der Vereeniging in herinnering brengendedit alles werd niet ver geten. Veel en velen waren er bij dit alles wat stof tot dank gaf, zoowel vroegere bestuurders, werkende en eereleden en zij die zich op eenige wijze verdienstelijk tegenover de Vereeniging hadden gemaakt, als in de voornaamste plaats de beschermheer, die niet alleen steeds getoond had een levendig belang in de Vereeniging te stellen en in alles wat goed en schoon is, maar haar ook telkens wanneer het noodig was, met raad en daad bijstond en steunde. Een open en warm woord van dank mocht daarom hier niet ontbreken, met den wensch dat èn beschermheer èn Vereeniging nog lang voor elkaar mochten bewaard blijven. Telkens gaven de feestgenooten, bij enkele meer in 't bijzonder voor de Vereeniging zelve of er mede in betrekking staande personen belang rijke zinsneden, onder daverend applaus van hunne ingenomenheid blijk; en nog was aan de laatste toejuichingen geen einde gekomen, toen de be schermheer van zijn fauteuil opstond en in eenige toepasselijke dichtregelen wees op hetgeen „Har monie" was, deed en thans is, reden te over had om haar met haar vijftienjarig feest geluk te wenschen, daarom bij deze gelegenheid aan hare banier een lauwerkrans hechtte en ten slotte den volgenden wensch uitsprak Werk' deez' stonde zoo ten zegen Van den band, die ons omsnoert, Zij door haar weer kracht verkregen Op den weg, die hooger voert. Leev' deez' kring nog vele jaren In den dienst der poëzie! Blijv' zij steeds haar leus bewaren, Neem' zij toe in harmonie! Vloei zoo onder haren naam Oef'ning steeds met vriendschap saam Dat het bij eene gelegenheid als deze niet bij één gedicht zou blijven, sprak als 't ware van zelf. De omstandigheden toch brengen dit over 't algemeen eigenaardig mede; niet altijd echter. Hoeveel te gewichtiger is 't daarom voor een vereeniging wanneer onze geachte en op letterkun dig gebied gunstig bekende stadgenoot de heer D. E. Van Heyst niet schroomde naar aanleiding van haar vijftienjarig bestaan eenige dichtregelen te vervaardigen, die wij in de gelegenheid ge steld zijn hier te laten volgen Niet altijd is 't vroolijk en zonnig op aard, Dat komt weer de winter ons melden. Geen plant en geen bloem die ons oog meer ontwaart; De grond is verstijfd, het geboomt' is ontblaard, En neevlig zijn lanen en velden. Zoo heeft ook het leven zijn neevlen en kou, Zijn duisternis, stormen en vlagen; Zoo dekken de wolken het heerlijkste blauw, Zoo hult zich de toekomst in 't somberste grauw, En zitten wij moedloos te klagen. Want zie, bij den arbeid voor 't daaglijksche brood, Als eischen en lasten vermeêren, Bestormt ons de vreeze voor dreigenden nood. Want is onze lust en onze ijver ook groot, Zij kunnen de zorgen niet weren. Dan klopt ons het harte niet vroolijk en blij, Al moge ons de moed niet ontzinken; Dan schijnt ons de tijd van genieten voorbij, Dan mist ons bestaan zijn poëtische zij: Wij moeten in 't proza verzinken. Dan is het de Kunst, door wier vriendlijke hand De zorg ons een wijl wordt ontnomen; De Kunst, die ons leidt daar dat heerlijke land, Waar dichtgloed de koude nes levens verbant, Het land der illusies en droomen! En daarom ook is deze kring ons zoo waard, Waar we allen in vriendschap verpoozen; Hier worden er loovers en bloesems vergaard, En als aan ons poozen uw bijval zich paart Dan plukken wij geurige rozen. Feestgenootenwaarde vrienden Neemt den blijden heilgroet aan Nu een reeks van vijftien jaren Onze Kunstbond heeft bestaan. Zij een woord van warme erkentnis Den Beschermheer toegewijd! Vriend van al wat goed en schoon is En tot burgerdeugden leidt. Toen, nu vijftien jaar geleden, 't Kleine boompje werd geplant, Gaf zijn steun ons moed en krachten, Bood hij helpend ons de hand. Ons verbond erkent zijn zorgen En waardeert zijn sympathie. Dat Baron van Heemstra leve! Is de wensch der „Harmonie". Feestgenooten! laat ons voortgaan, Waar de kunst haar vaan ontplooit. Moge het ons aan krachten falen, Moed en ijver falen nooit! Niet den dartlen wansmaak dienen Die van toom noch breidel weet! En bij 't wuft genot der zinnen Deugd en zeedlijkheid vergeet! Zuivre kunstzin aan te kweeken Is het doel door ons beoogd, Dat alleen is 't schoone en ware Wat veredelt en verhoogt. In dit uur van zoete herinnring Doen wij 't oud verbond gestand. Eendracht zij ook onze leuze d' Oude leus van Nederland! Ze werden uitgesproken door het lid den heer Van Berkel op een wijze geheel in overeenstemming met den geest van het gedicht, waardoor de toe juichingen, die hem en den dichter, hoewel zelf niet tegenwoordig, ten deel vielen, volkomen ge rechtvaardigd waren. Het overige gedeelte van de eerste afdeeling van het feestprogramma was verder gewijd aan losse voordrachten in proza of poëzie, die door hun afwisselend karakter blijk baar voor de aanwezigen eenige aantrekkelijkheid bleven behouden, waartoe voorzeker niet weinig bijdroegen de vocale en instrumentale voordrachten, waaronder de hobo-solo met begeleiding van het orkest vooral en zeker niet ten onrechte de bijzondere aandacht trok. De wijze toch, waarop de solist het drietal nommers voordrseg, verdient allen lof. Niettegenstaande de vele nummers van het programma wenschte het bestuur het geduld der danslustigen evenwel op een niet te lange proef te stellen, zoodat vroegtijdig met het bal een aan vang kon worden gemaakt. Alvorens daartoe werd overgegaan, vereenigden zich het bestuur, de beschermheer, eere-leden en werkende leden in de sterpkamer, waar, onder een hartelijke toespraak van den president, de eerewijn werd aangeboden en op den bloei en voorspoed der vereeniging menige toost werd gedronken en tevens menig blijk gegeven van den goeden band die hen allen verbindt. Ook gedurende de verdere opgewekte feestviering waarvoor op het programma thans, evenals op het allereerste bal der vereeniging, een rozengalop voorkwam, waarvoorde prijzen, die nogal uit elkander liepen, bij de uitreiking menigmaal de algemeene hilariteit, "vooral in verband met den winner of de 7 a winster, opwekten bleven de bewijzen daarvan niet uit. Moge het blijken dat deze baud, zoo noodig, door dezen feestavond nog nauwer werd toegehaaldVoor de vereeniging kan dit niet anders dan heilzaam zijn. Wegens den Koppermaandag verschijnt dit nom- mer eenige uren vroeger. De beursnoteeringen kunnen daardoor niet worden medegedeeld. CHEMI8IER, 4 en 5 Tarwenakkcr, Rotterdam; tan ABRAHAM ANTHONY DE GRAAFF en WILHELMINA HOUVAST. Hunne dankbare Kinderen. Leiben, 7 Januari 1878. Tot diepe droefheid van mij en mijne kinde ren overleed heden, na eene langdurige ongesteld heid, mijne dierbare Echtgenoote MARTHE GERTRUDE ADELAÏDE TOUSSAINT, in den ouderdom van ruim 69 jaren. Leiben, Uit aller naam, 4 Januari 1878. P. ENGELS. Visites kunnen niet worden afgewacht. Na een smartelijk lijden overleed heden tot mijne en mijner kinderen diepe droefheid mijne geliefde Echtgenoote ELISABETH JOHANNA PILANEN, in den ouderdom van 52 jaar. Ieder die haar gekend heeft zal beseffen wat wij in haar verliezen. A. WAGEMANS. Lbiben, 5 Januari 1878. Eenige en algemeene kennisgeving. Voor de talrijke blijken van innige deelneming, mijne betrekkingen en mij bij het overlijden mijner Echtgenoote bewezen, betuig ik bij deze allen mijn hartelijken dank. E. VOGELSANG. Leiben, 7 Januari 1878. MERCREDI 9 au lieu de Jeudl, GEHOORZAAL8 heures. TE LEEUWARDEN. De Commissie voor bovengenoemde tentoonstel ling, welke in de maanden Juni en Juli zal worden gehouden, noodigt alle vrouwen, welke eenig vak van Nijverheid of Kunst beoefenen, dringend uit, de door haar gemaakte voorwerpen in te zenden. Programma's en inlichtingen worden, op franco aanvrage, door de Secretaresse toegezonden. Namens de Commissie, R. MENALDAHarmens, Pres. M. J. E. MIEDEMASteenbergii, Secr. Allen die goede betrekkingen verlangen in Den Haag of omstreken, 't zij mannelijke of vrouwe lijke personen, als KELLNERS, BEDIENDEN, KEUKENMEIDEN WERKMEIDEN, KINDERJUFFROUWEN, BUFFETJUFFROUWEN, HUI8HOUD8TER8, KINDERMEIDEN, MEIDEN- ALLEEN, enz. enz., vervoegen zich tot het alom gunstig bekende kantoor van informatie: Lage Nieuwstraat 393, Den Haag, waar men zich ook tevens belast met bet huren en verhuren, koopen en verkoopen van huizen en alle affaires. DE DIRECTIE. Postzegel voor antwoord. Een zeer aanzienlijk Exporthuls (voornamelijk in Rijnwijnen) zoekt voor deze stad en omstreken een nauwgezetten, bekwamen AGENT op zeer gunstige voorwaarden te engageeren. Eranco brieven (met opgaaf van slechts prima referentiën) onder letters A W 8 poste restante Frankfort a. M.

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 3