De vereeniging Harmonie Italië. i BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN, Onder de vele veroordeelingen ter zake van vervalsching van spijzen en dranken, waar van thans in de Duitsche bladen gewag gemaakt wordt, maakt nog al sensatie eene vervalsching van bier te Munchen, die eene geheele reeks van straften ten gevolge heeft gehad. De brouwmeester van den grraf Hugo Von Montgelas had bij een brouwsel hop en mout vervangen door glyceriae en werd tot 8 dagen gevangenisstraf veroordeeld. De graaf zelf werd wegens ontduiking der mout- belasting veroordeeld tot 568 mark boete of 56 dagen gevangenis. De kooplieden Schmidt en Wermuth, die de glycerine hadden geleverd, wer den elk tot 144) mark boete veroordeeld Te Antwerpen is een moord ontdekt door een steenhouwer Mestdagh, die tevens uit drager was, op zijn vrouw, met wie hij slechts eenige dagen gehuwd was, gepleegd. Reeds den 13den Augustus was de vrouw verdwenen, maar de buren vreesden Mestdagh en durfden hem niet beschuldigen dan op goeden grond. Den 12den Augustus was eene dochter der vrouw tegenwoor dig geweest bij eene hevige mishandeling, welke deze van haren echtgenoot te verduren had. Tegen Mestdagh, door den clamor publicus als de moor denaar aangewezen, werd een paar dagen geleden een bevel tot gevangenneming uitgevaardigd. Een huiszoeking leverde geen resultaat, totdat men eindelijk de put voor faecaliën leegmaakte en daar het lijk der vrouw vond in 112 stukken gesneden, zonder evenwel eenig spoor van gebeente te ont dekken. Ook de schedel is niet gevonden. Mest dagh was, toen hij gevangengenomen werd, op het punt te verhuizeir en uiterst verbaasd bij de komst der gerechtsdienaars. Mag men de „New-York Herald1' ge- looven, dan is het middel gevonden, dat voortaan alle stremming der vaart door het ijs, althans in niet al te noordelijke streken, tot het verledene zal doen behooren. Niet slechts zal het schip, dat het vermogen bezit zware ijsmassa's te splijten, ook door drukking als ijsbreker dienst doen, maar de constructie is zoo, dat het schip ook tegen zware beklemming bij ijsgang volkomen bestand is. In Canada, waar zoo vaak de vaart is gestremd en de onderlinge handels-communicatie een deel van het jaar daardoor verbroken, werd het zoo genaamde wiuterschip gebouwd door C. W. Sewell te Quebec, een man om zijn bekwaamheid als scheepsbouwmeester bekend. Lang dacht hij na over de inrichting der boot, doch toen zijn plan tot rijpheid was gekomen, voerde hij het ook onmiddellijk uit met echt Amerikaansche voort varendheid. Die uitvoering kostte hem 60,000 dollars, maar de schitterende uitslag der in No vember tusschen Georgetown en Prince Edward's Eiland genomen proeven beloonde hem ruimschoots de moeite en kosten.Het stoomschip, dat den eigenaardigen naam kreeg van het „Noorderlicht", heeft een bijzonderen vorm, is 144 voet lang en 25 voet diep, met een diepgang van 17 voet aan den achtersteven en ongeveer 3 voet aan den boeg; de kiel, die bijzonder spits toeloopt, is hoog en reikt tot de waterlijn, waardoor de zijdelingsche drukking van het ijs tot een minimum wordt te ruggebracht. De vorm van het benedengedeelte waarborgt den bodem dus tegen alle gevaarlijke drukking en maakt het de hoot gemakkelijk zich tusscben het ijs te bewegen; met een diepgang als boven is aangegeven, heeft men daarbij steeds vier voet water boven het bovenste blad van de schroef, die twaalf voet in doorsnede heeft en 18 voet hoog is. De kiel is van sierlijken vorm, on geveer als een schaatsijzer, en loopt zoo ineen met de lijn van het achterschip, dat het moeielijk is te zien, waar de eene begint en de andere eindigt. Het schip heeft een dubbele bekleeding. De buitenste, twee en een halven duim dik, is van een soort van hout, dat in hardheid alles overtreft en voor dit doel beter is dan ijzer. Het geheele schip is zoo gesloten, dat het te water veel heeft van een metalen doodkist met oogen in de zijden, waardoor licht en lucht toegang krijgen. Het inwendige wordt verwarmd door afgewerkten stoom en er is voor gezorgd, dat voor de passa giers alles confortabel is ingericht. De machines zijn van 700 paardekrachtde cilinders liggen naast elkaar en hebben een middellijn van 60 duim; de twee circuleerketels hebben 11 voet diameter en zijn 9 voet lang. Er zijn drie fornuizen, waarin 13 ton steenkolen per etmaal worden verstookt. De consul der Yereenigde Staten van Columbia in het departement Leonta, Peru, heeft onlangs de aandacht van presiden t Brado op een merkwaardigen boom gevestigd, die in de nabijheid van het dorp Mayobamba groeit. Deze boom, die bij de inboorlingen bekend is als Tamai- Caspi (regenboom) heeft, bij vollen wasdom, eene hoogte van 58 voet en eene doorsnede gemiddeld van 39 duim. Verwonderlijk is 't zooals hij de vochtigheid der atmosfeer opneemt, en men wil weten dat er aanhoudend uit zijn stam water te voorschijn komt en een regen van zijne takken afdroppelt. Zoo rijkelijk is de toevoer van water, dat de grond er om henen in een modderpoel is herschapen. Als de rivieren in den zomertijd droog zijn en over het algemeen het water schaarsch is, geeft deze boom het meeste water. Men is voor nemens zulke boomen in Peru aan te kweeken. In de Amerikaansche stad Providence worden 220 straatlantaarns over negen mijlen lengte alle tegelijk ontstoken en gebluscht door middel van electriciteit, hetgeen door dén man wordt ver richt. Na een proefneming van verscheidene maan den is gebleken dat deze methode niet slechts zeer doeltreffend is, maar ook aan de eischen der prak tijk voldoet, dat wanneer al de 2500 lantaarns der stad op deze wijze worden behandeld, eene bezuiniging van 2500 dollars per jaar op werkloon en gasverlies kan worden verkregen. KOLONIËN. BATAVIA, 30 November. De westmoesson is ingevallen. Sedert gisteren regent het overvloedig, Aan de onderwerping van Kraeng Bonto- Bonto wordt in de Indische dagbladen getwijfeld met opgave van redenen. De verzameling der voor de Parijsche ten toonstelling bestemde Indische producten en voor werpen overtreft in omvang en rijkdom'de indertijd te Weenen geëxposeerde. Algemeen is de wensch dai de regeering bevordere het vertrek naar Parijs van jhr. Von Schmidt auf Altenstadt, referendaris ter algemeene secretarie en secretaris der com missie, als de aangewezen persoon om voor de be hoorlijke étalage en de noodige verklaring ter ten toonstelling te zorgen. Door dtn gouverneur-generaal van Ned.-Indië zijn de volgende beschikkingen genomen Civiel Departement. Ontslagen: Eervol, uit 's lands dienst, met behoud van recht op pen9., de gew. adj.-inspecteur bij den post- en telegraafd., met verlof in Europa, P. M. Timmer; eervol, uit 's lands dicn9t, de klerk op het bureau van den gouverneur van Sumatra'9 Westkust, C. R. Davies. Ben 0 emd Tot hoofdond.: aau de op. lag. school te Sumcnap J. Zeven, aan de op. 2de lag. school te Djokdjokarta H. B. H. Horsker, aan de op. lag. school te Magelang J. J. Looyé, aan die te Tjilatjap P. Veen, aan die te Klatten H. F. Weehuizen; tot lsten hulponderw.: aan de op. 5de lag. school te Socrabaia, G. Hemmes, aan de op. lag. school te Magelang J. Westerbeek, aan die te Sumenap A. J. Verbeek; tot 3den commies bij het depart, van ouderwijs enz., M. A. II. Veit; tot 3den huipond. aan de op. lag. school te Ternatc W. Op ten Noort. Departement van Oorlog. Ontslagen: Op verzoek, eervol, uit Zr. Ms. milit. dienst,' w. volbr. diensttijd, met behoud van recht op pens., de kapt. der inf. G. A. Vau Dijck. Geplaatst: Bij de inf., het 1ste bat., de 1ste luit. II. L. Vorstenhos (als adj.) eu P. P. J. Lignac. Gesteld op nonactiviteit: Bij de inf.: de 1ste luit. T. M. A. C. Platte, van het garn.-hat. der Z.-o. afd. van Borneo. Hersteld in act.: Bij de inf.: de luit.-kol. J. P. Van Lier en de maj. C. G. H. F. Van Schendel, zijnde laatstgen. geplaatst bij het lete garn.-bat. van Groot-Atjeh. Tijdelijk gedetacheerd: Bij het corps min. en sapp., de 1ste luit. P. C. Koopmans. Departement van Marine. Benoemd: Bij het loodswezen te Soerabaia, tot loods E. Taunay, tot loodsleerling C. S. Gebhardt. BUITENLAND. Frankrijk. Het ontslag van den minister van oorlog, Borel, wordt tegengesproken. Borel is volkomen gelijk gezind met zijne ambtgenooten ten opzichte van de quaesties, waarnaar de ministerraad een onder zoek heeft ingesteld. Gri-oot-13i'itarmië. Graaf Andrassy heeft verklaard, dat het onmo gelijk was, gevolg te geven aan de denkbeelden van Engeland, omdat deze strekten om den be- staanden toestand bijna onveranderd te doen voort bestaan. Rusland zou Engelands voorstellen ook niet aannemen. De „Italia" verklaart stellig, dat op Italië vol strekt geenerlei verbintenis rust betrekkelijk de zaken in het Oosten. Husland. Uit Bogot wordt onder dagteekening van3jl nuari geseind: Generaal Gourko telegrapheertd.jfl 2den des ochtends uit Taschkisen, dat, terwijl fl Russen de door de Turken verlaten posities 1.1 zetten, een gedeelte der Russische troepen den vijal begon te vervolgen. Een hevig treffen vond tel plaats bij Bugarow, waar het detachement stl van generaal Welcaminoff. Dit detachement stol geschaard in de richting van Sofiahet werd del de Turken, die uit Sofia kwamen, aangegrepl en van drie kanten ingesloten. De Turken viell met onstuimigheid aan; de eerste brigade dl 31ste divisie liet hen tot op 50 pas naderl vóórdat zij vuur gaf, en vocht verder met I bajonet. Na een bloedigen strijd werden de Turkl teruggeworpen, meer dan 1000 lijken achterlatel Z:j werden op hun vlucht door de Russen vervolgl De verliezen der Russen bedragen ongeveer 2(1 dooden en gewonden. In Schandornik vielen til stukken stalen geschut door de Turken achtergjjj laten den Russen in handen. Gourko was van pil den 2den Januari tegen Sofia op te rukken. Hiel over is tot dusver echter nog geen bericht ontvangel Over het detachement van Daudeville, dat dl last had langs Babagora Schandornik om te trekkeia zijn de volgende berichten ingekomen. Den nacl van 28 op 29 December had het detachemel veel te lijden van een verschrikkelijken sneeuwstot» bij een koude van 15 graden. Bij Babagora m 5600 voet bleven 10 officieren en 810 soldatl ziek of door de koude aangetast achter. 53 soldatl zijn bevroren. I Bij het detachement van den kroonprins dedl den lsten Januari twee compagnieën van het Jl kukkisch-regiment een aanval op het dorp Tsckatwj ladern of Tatschepotluk, dat zóó sterk door Tsche:^| kessen en Bashi-Bozouks was bezet, dat nog compagnieën moesten te hulp komen eer de Turk. verdreven waren. Het dorp werd in brand gestoke De Turken lieten 42 lijken achterhet verlies dl Russen is gering. Telegr*a mmen. PETERSBURG, 6 Januari. Grootvorst Niet laas bericht den czaar, onder dagteekening van de 3den, dat de Russen na een onbeteekenende schete mutseling bij Wraschdewna Sofia innamen. Hu verlies bedroeg 24 soldaten. LONDEN, 6 Januari. De „Observer" van de 6den gelooft, dat Erankrijk kort geleden inliet tingen gevraagd heeft, of eenige handeling te opzichte van Egypte in Engelands bedoelinge ligt. Engeland verzekerde dat dit niet het ge val was. Eerste Huwelijksafkondiging van 6 Januari. H. J. Smit jm. 25 j. en M. H. Van den Doj jd. 21 j. J. J. Van Tertholen jm. 27 j. ei M. C. Karstens jd. 21 j. W. E. Landzaat jm 20 j. en J. C. Brokaar jd. 21 j. J. P. C Meerburg jm. 28 j. en T. J. Norenburg jd. 26 j. - vierde gisteravond haar vijftienjarig bestaan. D leden met hunne dames en vele genoodigden hoewel de introductie zooveel mogelijk beperk was, hadden zich naar aanleiding daarvan in d Stadszaal vereenigd. Op het platform, waar zie anders het tooneel bevond, prijkte thans eene ui groen op smaakvolle wijze aangebrachte „huid aan den beschermheer," Toen het uur daar wa: waarop de opening zou plaats hebben, werd mi R. Th. baron Van Heemstra van Eroma en Eibers buren op plechtige wijze en onder het spelen va: een door den heer Grentzius vervaardigden feest marsch de zaal binnen- en naar zijnejplaats geleid waarna eveneens de bestuursleden en verdere com missarissen in een halven kring zich bij hem voc het orkest aansloten. Het uitspreken der feestrede was opgedragei' aan den secretaris, den heer W. J. Van der Werfl die daartoe in het spreekgestoelte plaats nar en in de eerste plaats allen een hartelijk welkou toeriep. Daarna ging hij in korte trekken de ge schiedenis der vereeniging na, en bleef daarbi meer in 't bijzonder stilstaan over de wij» waarop ze door zes personen onder het drinkei

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 2