N°. 5490. Dinsdag A0. 1878. 8 Januari. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Uit en oyer de „Stemmen." Eeeds eenige dagen ligt op onze schrijftafel 9 der „Stemmen over staatkundige en maat schappelijke vraagstukken", en bij al de lectuur, ivaarmee de vruchtbare pers ons schier overstelpt, ag een aflevering van dat tijdschrift toch niet ngelezen. Inderdaad ook ditmaal behoeven wij ins den tijd niet te beklagen, aan het doorloopen an dat geschrift besteed. Zij bevat drie stukken, Waarvan wij het laatste, „Brief aan Dr. W. J. F. uyens, door Dr. H. J. E. Van Hoorn" met tilzwijgen zullen voorbijgaan, als voor ons blad inder ter bespreking geschikt. Des te beter leent zich daartoe nommer 2 van den inhoud, om de omgekeerde volgorde der stuk- ken, waarmee wij eenmaal begonnen zijn, te blij ven in acht nemen. Het is getiteld„Onze ken- fiis van den aard en het wezen der smetstoffen" en van de hand van Dr. M. J. Godefroi. Bij de bespreking van dat belangrijk geschrift zullen wij ons echter het minst hebben bezig te Wouden juist met datgene, wat onze lezers met jjet oog op het opschrift waarschijnlijk in de eerste plaats zouden verwachtenen wij hebben daarvoor een zeer gegronde redende in den titel bedoelde kennis toch we spreken hier natuurlijk opge- g van den schrijver is vrij illusoir. Daarom Jaf de natuurkundige afdeeling der koninklijke academie op een tweetal desbetreffende vragen, door den minister Heemskerk tot haar gericht, net oprechte en de wetenschap waardige antwoord „Op het gebied, dat hier moet worden bestreden, is niets met volkomen zekerheid bekend en mist men den vasten grond, waarop een wetenschappe lijke uitspraak moet rusten." Jammer echter, dat dit stelsel niet altijd en door alle beoefenaars der wetenschap werd gehul digd, zoodat men soms tot theorieën kwam, waar voor geen enkele wetenschappelijke bewijsgrond was aan te voeren, en uit kracht van die onbe wezen stelling in voorkomende gevallen voorschrif ten gaf, wier doeltreffendheid eveneens verre van bewijsbaar was. Zoo hebben wij, zegt Dr. Godefroi, in 1866 (tijdens de toen heerschende cholera- iepidemie) tal van personen zeer gerust zien voort leven te midden der zich aan alle zijden der stad ^uitbreidende cholera, in de overtuiging dat zij iet zouden worden aangetast, als zij maar be hoorlijk zorg droegen, hun privaten dagelijks eenige alen met ijzervitriool te desinfecteeren Dat geschiedde natuurlijk in de onderstelling, dat de smetstof bij voorkeur werd overgebracht oor de excrementen, de uitwerpselen, der cho lera-lijders, en toch dat juist was verre van uit- emaakt, en is het nog niet, ja 't mag zelfs vrij in waarschijnlijk heeten. Toch stichtte die zelfs an regeeringswege aanbevolen maatregel groot nut. Ilmmers hij vestigde bij het groote publiek een zekere gerustheid, een gevoel van veiligheid, en dat, we weten het allen, is, in tegenoverstelling van beangstheid, uitermate dienstig om den mensch minder vatbaar te maken voor besmetting. Toch zijn dergelijke onwetenschappelijke ad- iezen, onder het mom der wetenschap gegeven, ilfs uit een practisch oogpunt te betreuren. Of effen zij niet alle vertrouwen op, zoodra men er op wetenschappelijke gronden op moet terugkomen Maar waaraan hebben wij, leeken, ons dan te .bonden In het laatste gedeelte van zijn geschrift - en hierop vestigen wij vooral aandacht toont r. Godefroi niet alleen te kunnen afbreken, maar ok opbouwen, als hij zegt, dat de beste voorbe- oedmiddelen bestaan in het geregeld bevorderen van reinheid, het verwijderen van schadelijke gassen verspreidende bestanddeelen, het zorgen voor een zuivere atmosfeer, in één woord in het behartigen van al datgene, wat de gezond heidsleer voorschrijft. Immers, zonder te kannen bewijzen dat onreinheid, onzuivere lucht enz. als zoodanig besmetting veroorzaken, mag men op grond der ervaring aannemen, dat personen, die aan al deze ongunstige factoren zijn blootgesteld, tijdens het heerschen van epidemieën bij voorkeur door de besmetting worden aangetast. Worden die voorbehoedmiddelen van reinheid enz., vooral ook in de woningen der minderge- goeden, altijd, en niet alleen bij het uitbreken eener besmettelijke ziekte, desnoods onder toezicht eener bevoegde autoriteit, in acht genomen, dan mag men bij een geregelde levenswijze vrij zeker zyn, dat er bij een naderende epidemie slechts weinig offers zullen vallen. Het belangrijk geschrift van Dr. Godefroi heeft ons zoo lang beziggehouden, dat wij nog slechts terloops melding kunnen maken van het eerste stuk, in N°. 9 der „Stemmen" voorkomende, dat een belangwekkend overzicht bevat van de wet geving op den kinderarbeid in fabrieken in En geland en Erankrijk en in een volgende aflevering zal worden voortgezet. In de maand December zijn binnen de gemeente Leiden geboren 139 kinderen, als: 75 zoons en 64 dochters, waaronder zijn begrepen 2 tweeling geboorten; overleden 87 personen, als: 16 mannen, 18 vrouwen, 27 zoons en 26 dochtersdaarenboven als levenloos aangegeven 5; gehuwd 10 paren. Gedurende het jaar 1877 zijn in deze gemeente geboren: 833 zoons en 784 dochters, te zamen 1617 kinderen; overleden van het mannelijk ge slacht 597, van het vrouwelijk geslacht 553, te zamen 1150, waarvan ongehuwd van het manne lijk geslacht 406, van het vrouwelijk geslacht 361, gehuwde mannen 136, gehuwde vrouwen 102, we duwnaars 55, weduwen 90. Nog zijn alhier inge schreven 18 personen van het mannelijk en 13 van het vrouelijk geslacht, elders overleden, doch alhier gewoond hebbende, en 65 kinderen als leven loos aangegeven. Gehuwd 331 paren. Bij de heden gehouden openbare verkoo- ping van cokes van partijen van 100, 50, 10, en 5 hectoliters waren de hoogste prijzen f 30.00, 15.00, 3,30 en 1,55; de laagste 30.00, 15.00, f 3.00 en ƒ1.50. Vrijdag-avond werd te Noordwijk-Binnen in het „Hof van Holland" de tweede vergadering van leden der Hollandsche Maatschappij van land bouw gehouden, welke werd bijgewoond door 20 leden te Noordwijk en 2 te Sassenheim woon achtig. Nadat een bijzonder reglement voor de thans gevestigde afdeeling „Noordwijk en Omstre ken" was vastgesteld, is het volgende bestuur be noemd tot voorzitter de heer C. L. C. W. Pické, ondervoorzitter de heer W. Boomkamp, secretaris de heer P. Alkemade Mz., penningmeester de heer D. van Konijnenburg en tot leden de heeren W. Hoog te Noordwijkerhout, W. C. Balkenende en A. Bakker te Noordwijk. Staande de vergadering werden als leden der nieuwe afdeeling toegelaten de heeren P. Hoogendam en A. Marbus, zoodat de afdeeling thans ongeveer 40 leden telt. Het stoomschip „Prins Hendrik", kap. Braat, 24 November van Nieuwediep vertrokken, is Za terdag te Batavia gearriveerd. De Ned. hoofdcommissie voor de interna tionale tentoonstelling te Parijs in 1878 heeft be sloten te Amsterdam te vestigen het bureau der verzendingen met een nevenbureau te Rotterdam; de inzendingen zullen moeten plaats hebben tusschen 15 Januari en 1 Februari a. s. De kosten van vervoer naar bet tentoonstellingsgebouw en terug, alsmede die der assurantie, komen voor rekening van den inzender. Het comité der diaconessen-inrichting te 's-Gravenhage heeft eene gift van ƒ2000 ontvangen van den beer en mevrouw Van Wassenaer Catwijck voor het nieuw te bouwen diaconessen-gesticht onder leiding van mevrouw De Bronovo, met be paling dat daarin een herinneringssteen moet worden geplaatst ter eere van wijlen H. M. de koningin. Naar men verneemt wordt tegen Mei a. s. de ritmeester F. C. W. Juckema van Burmania baron Rengers eervol ontheven uit zijne betrek king van adjudant bij den inspecteur der cavalerie en daarin vervangen door den ritmeester J. C. Rijnbende, thans werkzaam aan het departement van oorlog. Tot conrector aan het gymnasium te Assen is benoemd de heer P. J. Scrinerius, doctorandus, waarnemend praeceptor te Delft. Gremengd IN" i e n w s. Op de Haagsche kermis, die 13 Mei e. k. aanvangt en den 21sten eindigt, zullen even als ten vorigen jare alle zoogenaamde cafés chan- tants, straatmuzikanten en straatkunstenaars geweerd worden. Het getal spellen, beignets-, wafel- en poffertjeskramen zal eene aanmerkelijke inkrimping ondergaan, terwijl de jeugd (P) slechts in drie draaimolens haar kermisvreugde zal kunnen bot vieren. Scbeveningen behoudt haar caroussel. Een raad van onderzoek zal 14 dezer zitting houden te Rotterdam. De luit.-kol. Krom hout is president van dien raad. Het geldt het onderzoek van gedragingen van luitenant V. Mevrouw N. Van Anrooy te Kampen vraagt aan de vrouwen en meisjes van Nederland bijdragen van tien cent, ten einde eene som bij een te verzamelen, waarvoor eene zijden Nederland- sche vlag kan aangeschaft worden, welke zal ont plooid worden op het eerste station van eenig belang, waar het naar de Noordpoolstreken bestemde Nederlandsche schip zal ankeren. Mocht de bijeen gegaarde som meer bedragen, dan voor het beoogde doel vereischt wordt, dan zou het resteerende be steed kunnen worden tot den aankoop van een of meer instrumenten, ten dienste der in te stellen wetenschappelijke onderzoekingen. Uit Amersfoort schrijft men dat de berichten omtrent ongeregeldheden, die er op Nieuwjaarsavond zouden zijn voorgekomen, op zijn minst genomen zeer overdreven zijn. De zaak was eenvoudig dezeEen troep zingende en schreeu wende jongens vormde hier en daar samenscholin gen. Aanleiding daartoe was het verbod om vuur werk af te steken of te schieten. Van tijd tot tijd werden op de stedelijke autoriteiten minder liefe lijke toespelingen gemaakt, maar ten gevolge van de flinke en bedaarde houding der 'politie werd de orde nergens gestoord en hadd^n nergens bal dadigheden plaats. Van requir^eren Van troepen of schoonvegen van straten do;or de rijdende artille risten is in 't minst geen sj>;rake geweest. De politie heeft op dien avond drie personen gearresteerd, maar dit geschiedde wegens dronkenschap en vech ten, en deze feiten, die daar overigens niet zoo buitengewoon zeldzaam zijn, stonden in geen ver band met optochten der Amersfoortsche straat jeugd en verdienden de eer eener buitengewone vermelding in geenen deele. EIDSCÏÏ DAGBLAD. PSIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden-1.10. Franco per post.1A0. .Afzonderlijke Nommers0.02. PRIJS DER ADTERTENT1EN: Van 16 regels....1.05. Iedere regel meer....i.;.', 0.17$. Grootere letters naar plaatsruimte. LEIDEN, 7 Januari.

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 1