N°. 8489. Maandag A". 1878. 7 Januari. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. STADS -BERICHTEN. De Academie-bouwplannen. LEIDSOH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden1.10. franco per post.R l.dO. Afzonderipe Hommers0.02. A T PRIJS DER ADYERTENTIEN: Van 16 regelsW 1.05. leden regel meer0.17*. Grootere letters naar plaatsruimte. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Herzien de openbare kennisgeving omtrent de verplich ting tot het doen van aangifte voor de Nationale Militie, in de maand Januari 1878, voor hen die op den lsten Januari van dit jaar hun 10de jaar zijn ingetreden, en alzoo de personen, geboren in het jaar 1859, alsmede voor hen die eerst na het intreden van hun 19de jaar, doch vóór het volbrengen van hun 20ste, ingezetenen zijn ge worden, geplaatst in de Leidsche Courant van den 17, 24 en 31 December 1877; Doen te weten: dat tot deze inschrijving zitting wordt gehouden op het Raadhuis, van des voormiddags 10 tot des namiddags 3 uren, Op Maandag den 14den Januari, voor de bewoners van de wijken I, II en III, op Dinsdag den 15den Januari, voor de bewoners van de wijken IV en V, op Woensdag den 16den Januari, voor de bewoners van wijk VI, op Donderdag den 17der. Januari, voor de bewoners van wijk VII, op Vrijdag den 18den Januari, voor de bewoners van de wijken VIII en IX of de buitenwijk, en dat de geboorte-akten, die de belanghebbenden bij de inschrijving, onder opgave der woonplaats van den inge schrevene, belmoren over te leggen, dagelijks, de Zondag uitgezonderd, zijn te verkrijgen ter Secretarie dezer ge meente (afdeeling Burgerlijke Stand), van des voormid dags 9 tot des namiddags 3 uren, wanneer tevens voor hen, die hier niet zijn geboren, aanvrage ter verkrijging dier akten kan worden gedaan. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant en bij aanplakking afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgem. E. KIST, Secr. Leiden, 5 Januari 1878. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN doen tc weten dat, ingevolge Art. 2 der verordening regelende de in vordering der plaatselijke belasting op de honden, ieder honder van een of meer honden, die aan die belasting onderhevig zjjn, verplicht is, daarvan jaarlijks vóór of op den 31sten Jannari bij den gemeente-ontvanger aangifte te doen, door inlevering van een behoorlijk ingevuld en door den aangever onderteekend biljet: dat bedoelde invnllingsbiljetten voor het dienstjaar 1878 koste loos ten kantore van den ontvanger verkrijgbaar zijn. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 5 Jannari 1878. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN roe pen bij deze op alle leveranciers, werkbazen enz., welke over het afgeloopen jaar 1877 ten laste der gemeente eenige vordering hebben, om hunne rekeningen ten spoedigste, uiterlijk vóór nlt°. Jannari e. k., ter gemeente-secretarie (afdeeling financiën) in tc leveren. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 5 Januari 1878. Vergadering van den Gemeenteraad op Donder dag 10 Januari e. k. Wat nu? Die vraag moet na den onvruchtbaren uitslag van den prijskamp, uitgeschreven in zake den Leidschen academiebouw, 'opkomen bij allen, die het wel meenen met onze universiteit, met de stad i onzer inwoning, ja met bet vaderland. Reeds in de regelen, die wij bij gelegenheid I van den aanvang des nieuwen tijdkrings aan bei hoofd van ons blad plaatsten, brachten wij die belangrijke zaak ter sprake. Wat wij daar zeiden is slechts al te waar: de hemel beware ons voor een gemengde constructie, getrokken uit de 5 best geoordeelde van de 18 betere ontwerpen. Trouwens de geest, welke uit de verschillende plannen spreekt, is zoo geheel tegenstrijdig, dat een dergelijke combinatie ten eenen male tot de onmogelijkheden zou moeten gerekend worden. Een beschrijving van elk dier ontwerpen, aan geduid 3, 12, 15, 27 en 35, zou deze onze be wering, zoo daarvoor nog bewijs noodig was, nader kunnen stavendoch onze ruimte gedoogt dat niet. Toch willen wij in een paar hoofdtrekkeu die plannen nader karakteriseeren, om het verschil in opvatting althans eenigermate te doen uitkomen. Zoo b. v. kenmerkte N0. 3 met het motto „Vivat academia" zich door eenvoud en duidelijkheid, die wellicht niet zonder invloed bleven op den wel ietwat al te soberen Italiaanschen renaissance-stijl, waarin het was uitgevoerd. N°. 35 daarentegen, met het devies „Art et science," in Gothischen bouwtrant, van gebakken steen, met gehouwen steen afge zet, muntte uit door sierlijkheid van teekening, vooral op te merken in het binnenperspeclief der groote aula. Ondanks de Pransche opschriften, trouwens somtijds vrij verminkt, viel het Duitsche karakter van het werk niet te miskennen. Tusschen de drie andere ontwerpen, N°. 12, 15 en 27, met de motto's „Quis," „Eigen kunst is eigen leven" en „Wer wagt gewinnt," bestond althans dit punt van overeenkomst, dat zij alle eenigermate tot de Noordsche renaissance over helden, N°. 15, gelijk trouwens het devies reeds aanduidde, met streng vasthouden aan de oud- Hollandsche voorbeelden, N°. 27, van Duitschen oorsprong, een vrije opvatting huldigende, terwijl eindelijk in N°. 12 het Engelsche streven niet te miskennen viel naar oorspronkelijkheid van effect en schilderachtigheid van de geheele samen stelling; het goed behandelde, hoewel niet geheel vervolledigde perspectief boeide dan ook in hooge mate de aandacht der beschouwers, al lokte het soms tegenspraak uit. Men gevoelt het, aan een omwerking van een zoo uiteenloopend vijftal tot een geheel valt niet te denken. Buitendien zijn er onder de 13 overige vooropgestelde ontwerpen eenige aan te wijzen, die eveneens zeer veel schoons bevatten, met name Nos. 7 en 11. Te meer zou een zoo stellige uitsluiting ten gnnste van meergemeld vijftal des te bedenkelijker zijn, dewijl sommige bepalingen van het programma van uitschrijving de mededingers wel wat al -te zeer aan banden legden. Zoo bedroeg de grond vlakte van een der uitstekendste plannen bijna 5500 M2., ofschoon het programma vaststelde, dat daardoor slechts ongeveer 3500 M2 mocht worden ingenomen van het plein, dat met zijn oppervlakte van 20000 M2 toch waarlijk ruimte genoeg aanbiedt. Maar wat dan? vraagt de belangstellende. Zou althans met de aanbevelenswaardige hoofdideeën uit zooveel goeds tot leiddraad niet een fiksch geheel zijn samen te stellen? Het is mogelijk, doch wellicht zou het uitschrijven van eenj nieuwe prijs vraag met inachtneming van hetgeen uit de in gekomen ontwerpen valt te leeren, de voorkeur verdienen. In dat geval zou men hoogst waarschijn lijk niet overstelpt worden door een vloed van plannen, gelijk er thans te zien waren, die de universiteit tusschen pakhuizen en winkels plaatsten, of wel der Minerva in den gevel een soort van scherpschutter tot metgezel schonken, plannen die slechts vervaardigd schenen om den lachlust der beschouwers op te wekken. Integendeel men zou waarschijnlijk slechts keur van ontwerpen bekomen. Doch daartoe ware het wenschelijk geweest, dat de jury, gelijk ook in het programma werd beloofd, haar rapport meer met redenen had omkleed. Daarover ligt thans een sluier van geheimzinnigheid verspreid, welks op heffing gewenscht zou zijn vooral tegenover het buitenland, dat zoo krachtdadig mededong, en waar men thans wellicht zich een verkeerde voorstelling zou vormen van Nederlandsche toestanden. LEIDEN, 5 Jannari. Heden was het 40 jaren geleden, dat de officier van gezondheid 2de klasse bij de dd. schutterij alhier, de heer J. L. A. Desertine, tot officier bij deze schutterij werd benoemd. Vele zijner kameradeïi lieten dien dag niet onopgemerkt voorbijgaan. De heer W. O. Swaving, van Oegstgeest, die gelijktijdig aan de hoogere burgerschool te Haarlem en te Zierikzee benoemd was tot tijdelijk leeraar in de geschiedenis, heeft zijne benoeming te Haarlem aangenomen. Gedurende deze week zijn dagelijks in het Werkhuis alhier opgenomen van 7182 volwas sen personen en van 1320 kinderen. Gedurende het jaar 1877 zijn aldaar opgenomen 25,865 volwassen personen en 8028 kinderen, te zamea 33,893. Ten einde het vervoer van brievenmalen per stoombootmaatschappij „Zeeland" tusschen Neder land en Engeland te bespoedigen, heeft de Maat schappij tot exploitatie van staatsspoorwegen te Utrecht aan den minister van waterstaat verzocht om op het gedeelte RozendaalZevenbergen en later ook op RozendaalBreda, toebehoorende aan den Grand Central Beige, toe te passen art. 5 der wet van 9 April 1875. Dit artikel schrijft voor, dat de spoorwegmaatschappijen verplicht zijn te gedoogen, dat de weg, waarover haar dienst loopt, door andere spoorwegmaatschappijen worde ge bruikt tegen schadeloosstelling, die bij gebreke van minnelijke schikking door den rechter zal worden bepaald. De minister van waterstaat heeft aan de directie van den Grand Central Beige geschreven, dat hij art. 5 zal toepassen. Tot nu toe werden te Zevenbergen en Rosendaal voor de treinen van de Exploitatie-maatschappij locomotieven van den G. C. B. gespannen, die de genoemde treinen dan naar Rosendaal of Zevenbergen sleepten, waar er weder een locomotief van de exploitatie-maatschappij voor werd geplaatst. Dat verwisselen van locomo tieven gaf oponthoud, dat zal worden vermeden, als art. 5 wordt uitgevoerd. De brieven voor Engeland zullen omstreeks 5 uren verzonden worden uit Amsterdam per trein, die dan naar Antwerpen gaat. Te Rozendaal zullen de brieven door een afzonderlijken locomotief met één wagen op staatskosten vervoerd worden naar Vlissingen. De reizigers van Amsterdam en Rot terdam voor Vlissingen zullen evenwel, evenals thans, reeds ongeveer een uur vroeger vertrekken. Naar men verneemt is aan het ministerie van binnenlandsche zaken eene nieuwe regeling in bewerking van de provinciale griffiën, gepaard met belangrijke tractementsverhooging der daar aan verbonden ambtenaren. Gelijk men weet, be stond daartoe het plan reeds bij den minister on middellijk na zijn optreden. Het bestuur der Vereeniging voor Suriname te Amsterdam heeft het bericht ontvangen, dat prins Hendrik het eere-voorzitterschap dier Ver eeniging met genoegen heeft aanvaard. Bij beschikking van den minister van bin nenlandsche zaken is tot chef van het bureau der secretarie en expeditie bij zijn departement benoemd de adjunct-commies bij dat departement A. Be- linfante. De hoofdingenieur der marine bij 's rijks werf te Amsterdam L. C. P. W. Visser is door den koning van Zweden en Noorwegen benoemd tot ridder der orde van Wasa. Met den 16 den dezer worden de volgende officieren en scheepsklerken geplaatstaan boord van het wachtschip te Willemsoord, de luit.-ter-zee 2de

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 1