Ramp te Curacao. N°. 5488. Zaterdag A0. 1878. 5 Januari. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering A van Zon-en Feestdagen, uitgegeven. J LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per S maanden1.10. Franco per post....1.40. Afzonderlijke Hommers0.02. PRIJS DEB ADYERTENTIEN ▼an 16 regels..(.-r.«.>......rv.....-/T1.05. Iedere regel meer..,..B 0.17J. Grootere letters naar plaatsrnimte. Bij den ondergeteekende is door tusschenkomst van mr. A. J. Wijnstroom ingekomen een gift van f 27.87 tot leniging van de ramp van Cu rasao en Bonaire. De Burgemeester van Leiden, v. d. BRANDELER. LEIDEN, dl Januari. Zondag a. s., den 6den Januari, zal het vijf tien jaren geleden zijn dat hier ter stede door eenige burgers de dilettanten-tooneelvereeniging „Harmonie" werd opgericht, welke in die reeks van jaren door hare uitvoeringen, die meestal door een vriendschappelijk samenzijn of bal gevolgd werden, haren stadgenooten vele genoeglijke avonden heeft aangeboden. Maar tevens bleef zij ook bij menige gelegenheid niet in gebreke voor dat ge noeglijke het nuttige meer in de plaats te doen treden, getuige de voorstellingeu, die door haar, naarmate de omstandigheden dit medebrachten, tot een of ander liefdadig doel hetzij in den Schouw burg of elders werden gegeven. In een en ander vonden het bestuur en de leden aanleiding om dit vijftienjarig bestaan, wat over 't algemeen voor een vereeniging hier ter stede tot de zeldzaam heden mag gerekend worden, door een buitenge wone soiree als tweede voorstelling in dit seizoen in de Stadszaal op feestelijke wijze te herdenken. De arrondissements-rechtbank te 's-Graven- hage heeft heden, in de onteigenings-proceduren der spoorwegmaatschappij LeidenWoerden, de vol gende schadeloosstelling toegekend, als: f 5320.75 aan H. Van Saazen (aanbod f 5200, conclusie O. M. f 4912.11); 3696.10 aan J. Verkley (aanbod f 3200, conclusie O. M. f 3335.11) en f 3613.90 aan Capteyn-Coppert (aanbod f 2700, conclusie O. M. f 3292.40). Naar aanleiding eener oproeping door den heer Renard, gepensioneerd adjudant-ouderofficier, is op eene te Delft gehouden vergadering van ruim veertig gepensioneerde onderofficieren en minderen in rang met algemeene stemmen beslo ten zich, op het voorbeeld van Leiden, te wenden tot Z. M. en tot de Staten-Generaal met het eerbiedig verzoek om ook hunne pensioenen meer in overeenstemming te brengen met de eischen des tijds. Zooals reeds vroeger werd medegedeeld, zal in den zomer van dit jaar te Leeuwarden eene tentoonstelling worden gehouden van voorwerpen van nijverheid en kunst, in den uitgebreidsten zin, uitsluitend door vrouwen vervaardigd. Ruime in zendingen zullen die tentoonstelling zeker belang wekkend maken. Door vrouwen worden zoo vele vakkeu beoefend van nijverheid, kunst en smaak, er worden door haar zoo vele andere belangrijke zaken vervaardigd, dat het wel de moeite waard is, die nader leeren kennen, eene tentoonstel ling als thans te Leeuwarden wordt voorbereid zal dit laatste zekerlijk zeer bevorderlijk zijn. Wij wekken derhalve tot een groote inzending op. Voor het jaar 1878 zijn benoemd tot lid en voorzitter der commissie van examen ter verkrij ging van een diploma als stuurman aan boord van koopvaardijschepen, J. H. P. E. Kniphorst, ge pensioneerd kapitein-luitenant ter zee te 's-Gra- venhage; tot leden: A. Jongkees, officier-machi nist 2de klasse te WillemsoordJ. P. J. Lucardie, directeur der zeevaartkundige school te Rotterdam D. C. Rietbergen, oud-gezagvoerder op de groote vaart te Rotterdam; O. Van Slooten, inspecteur van het loodswezen in het 1ste district te Gro ningen J. V. Wierdsma, gewezen luitenant-ter zee, werkzaam hij de kon, Nederl. Stoomboot maatschappij te Amsterdam; tot lid en secretaris, mr. W. II. K. Mouthaan, secretaris der kamer van koophandel en fabrieken te Amsterdamtot plaatsvervangende ledenmr. C. C. Dutilh, te RotterdamL. Janse Bz., hoofdonderwijzer aan de kweekschool voor de zeevaart te Amsterdam S. Stapert, oud-gezagvoerder op de groote vaart, te RotterdamL. J. W. Rovers, oud-gezagvoer der op de groote vaart, expert van „Veritas" te Groningen. De minister van waterstaat enz. heeft bepaald dat gehouden zullen wordendrie zittingen te Amsterdam, twee te Rotterdam, twee te Groningen en een te Middelburg. Tijd en plaats van elke zitting worden telkens drie weken te voren door den voorzitter der commissie in de Staatscourant bekend gemaakt. De heer C. C. Jasper, oud-leerling der burger-avondschool te Delft, thans bouwkundige te Batavia, ontving onlangs van de Engelsche regeering, door tusschenkomst van den gouverne- ments-secretaris, een zilveren schenkkan in étui, als blijk van waardeering wegens de menschlie- vendheid door hem betoond ten opzichte van En gelsche schipbreukelingen, die indertijd, nabij den vuurtoren in de Meeuwenbaai, door hem werden gered en op eigen kosten verpleegd en verzorgd. Bedoelde vuurtoren is het werk van den heer Jasper. Aan dr. J. W. De Groot, leeraar in de geschiedenis en aardrijkskunde aan de h. b. school en het gymnasium te Kampen, is de titel van conrector verleend. W. P. Iluyser, eerste klerk bij het depar tement van oorlog, bureau personeel en militaire zaken (pensioenen) is bij ministerieele beschikking uit zijne betrekking eervol ontslagen. Mr. J. M. Richelle, van Aarlanderveen, heeft in de heden gehouden zitting van den hoogen raad den eed als advocaat bij dat rechtscollege afgelegd. Naar men verneemt zal de Eerste Kamer eerst in de tweede helft dezer maand bijeenkomen tot behandeling der kiestabel. Door gedeputeerde staten van Noord-Holland is bepaald, dat de verkiezing voor een lid der provinciale staten, zitting hebbende voor het hoofd kiesdistrict Amsterdam, ter voorziening in de va cature, ontstaan door het overlijden van den heer G. H. Kuiper, zal plaats hebben op 22 Januari, en de herstemming, zoo die noodig mocht zijn, op 5 Februari e. k. Z. M. heeft aan Ch. E. Lullin, op zijn ver zoek, eervol ontslag verleend als consul der Neder landen te Genève, onder dankbetuiging; aan G. A. Elsweier, te Aalten, vergund het aannemen en dragen van: het Düppeler-storm-kruis, het Alsen- kruis voor strijders, de krijgsgedenkmunt van 1864 voor strijders en het herinneringskruis van 1866 voor strijders, hem op bevel van den koning van Pruisen uitgereikt; als blijk van goedk. en tevr. toegekendde zilveren medaille aan de Tes- selsche zeeloodsen K. Meyer en S. Buys en aan den kapitein en stuurman der sleepboot „de Stad Amsterdam", J. Rozendaal en Jb. Griek, wegens de redding der bemanning van het op 31 October 11. nabij de 2de ton van het Westgat in zinkenden staat aangetroffen Amerikaansche fregat D. W. Chap man de bronzen medaille aan J. C. Edeling, te Bata via, wegens de redding op 3 Mei 1876, van een der leerlingen van het instituut Kramat uit de snelstroomende kali Baroeaan den onbezoldigden rijksveldwachter J. H. A. Nieuwenhuis, te Die- men, wegens het redden van drenkelingen in 1870 en laatstelijk op 16 Augustus 1.1., uit de Keulsche vaart aldaar; en aan Ph. Van Vugt te Naarden, wegens het redden van een kind uit de binnen gracht aldaar op 25 Juni 1.1.alsmede aan ieder een loffelijk getuigschrifttot burgemeester der gemeente Denekamp benoemd G. W. Hoogklim mer; den officier-van-gezondheid 1ste kl. W. H. L. Michgorius, van het personeel van den geneesk. dienst der landmacht, op nonactiviteit gesteld bij het departement van waterstaat, handel en nij verheid benoemdtot hoofddirecteur J. P. Hofstede en W. C. A. Staring; tot referendaris W. F. Koster; tot inspecteur A. Jansen, J. J. Doffeg- nies, A. H. Van Thiel en J. M. Collette; tot hoofdcommies W. D. Van Cranenburg, jhr. J. H. A. Roëll, A. Borsboom, J. Margadant, mr. N. J. Van IJsselsteyn, D. De Haan, A. J. W. Van Diepen en H. J. Stokvis; tot commies J. H. Van Cranenburgh, jhr. E. Van Citters, C. A. Van Oldenbarneveld genaamd Witte Tnllingh, W. A. Peereboom, jhr. mr. J. H. Van Reenen, J. G. Liernur, C. Van Vliet Cz., G. Blom, tevens controleur magazijnmeester der postzegels, P. J. Van de Kasteele, J. J. A. Stutzer, W. C. P. Van der Burgh en A. Krnyt; tot adjunct-commies met den personeelen rang van commies D. Post; tot graveur V. J. Van Hinsbergh; tot adjunct commies P. P. Saraber, J. W. Van Schagen, C. C. Muller, P. L. Putters, J. C. Vermeer, mr. W. F. C. Doorn, P. A. Vernède, E. R. Van Weideren baron Rengers, J. W. Rees, P. F. Blom, J. M. Gevers Leuven, A. Van Poeteren, V. G. E. Ahn, J. Van de Poll, P. W. H. Linckens, W. J. Geerling, C. M. J. Plokker, M. P. De Jonge Lughten en P. C. G. Engelbregt; tot bode J. Ten Voorden, W. Wolff, W. Reevers, J. J. Schamper, R. A. Schüffer, H. Ligtvoet, P. J. De Graaff, A. Gelauff, J. De Meulder en E. Ten Have; tot pakker met rang van bode J. Clauzer, J. E. Van Lookeren en H. A. Van der Hooft; tot bouwkundige voor de landsgebouwen C. H. Peters; tot telegr. 1ste kl. B. J. De Bruyn, L. Visser, J. H. Jansen, J. R. Von Ronnen, C. P. Bus, H. J. Burgers, H. C. J. F. Croes en J. B. Warmelink; tot telegr. 2de kl. J. K. Van Loo, S. T. Heeringa en P. Nieuwenhuizen Tz.J. C. C. W. Van Nooten gesteld ter beschikking van den gouverneur-generaal van Ned. Indië, om te worden benoemd tot leeraar aan de landbouwschool te Buitenzorg, tevens amanuensis hij 's lands plantentuin aldaar. Gremengd Nieuws. Hedenmiddag te een uur waren twee schippersknechts bezig met ledige vaten in te schepen aan den Ouden Rijn nabij het Amst. Veer. Een hunner, die een te water gerold vat wilde redden, had het ongeluk zelf naast het vat in 't water te vallen; nadat hij kopje onder ge dompeld had werd hij gelukkig door zijn mak ker op het droge gebracht. De man was eerst zeer verschrikt, doch gaf spoedig teekenen dat hij blijde was dat het met een koud bad afliep. Ten noorden van Scheveningenop de hoogte van den oesterput, is gisteren aangespoeld een kajuit van een schip, waarin eenige kisten van zeelieden. Behalve andere voorwerpen is er gevonden een sleuteltje, bevestigd aan een plaatje, waarin gegrift„Seamens Bertsporth"; voorts twee pbotographische portretten van een man en vrouw en een linnen zak waarop de letters R L.

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 1