N°. 5487. Vrijdag A0. 1878. 4 Januari. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering ,v van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. STADS-JBERICHTEN. LEIDSCH DAGBLAD. FBIJS DEZEB COURANT: Voor Leiden per 8 maandenf 1.10. Franco per post.. 1.40. Afzonderlijke Kommen0.02. F BUS DEB ADVERTENTIE* Van 16 regels.t 1.05. Iedere regel meer0.171. Grootere letters naar plaatsruimte. HER-IJK. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, gezien het besluit van de Gedeputeerde Staten der pro vincie Zuid-Holland, van den 24sten December 1877, n®. 29/1 Provinciaal Blad n°. 90), houdende bepaling van de tijdstippen van den her-ijk der maten en gewichten in de verschillende gemeenten in deze provincie, voor het jaar 1878; herinneren den ingezetenen dezer gemeente hunne verplichting, overeenkomstig art. 15, lett. a., der Wet van den 7den April 1869 (Staatsblad n®. 57), tot het doen her ijken van alle reeds in gebruik zijnde maten en gewich ten onder mededeeling dat daartoe door den ijker zitting wordt gehouden in het lokaal van den ijk, op de Aalmarkt, naast de Gemeente-apotheeken wel: Voor de gewone gewichten, benevens de maten en strijkers, voor wijk I, op den 8 Januari, II, i 9 en 10 Januari, b III, 11, 15 en 16 Januari, IV, 17, 18, 22 en 23 Januari, V, 24, 25, 29, 30 en 31 Januari, VI, s d 1, 5, 6, 7, 8, 12, 33 en 14 Februari, VII, i 15, 19, 20, 21,22, 26 en 27 Februari, b VIII en de buitenwijk, op den 28 Februari, 1, 5, 6, 7, en 8 Maart; voor de gewichten voor fijne weging, in gebruik bij medi- eijnbereiders, goud- en zilversmeden, speciehandelaars, en verdere in goud en zilver handelende personen, voor wijk I, II, III, IV en V, op den 12 en 13 Maart, VI, VII, VIII en de buitenwijk, op den 14 en 15 Maart, telken dage van des morgens 9 tot des namiddags 3 uren; dat voorts gedurende den herijk in de gemeenten van den ijkkring buiten de standplaats, zitting binnen deze ge meente zal worden gehouden, op den 5, 6, 27 en 29 April, 18 en 20 Mei, 8, 11 en 29 Juni, 1, 20 en 22 Juli, van des morgens 9 tot des namiddags 3 uren, en wijders na den 26sten Juli, iederen Woensdag en Zaterdag van 9 tot 1 uur. Tevens worden de belanghebbenden er op gewezen: dat zij verplicht zijn hunne maten en gewichten, be hoorlijk droog en schoon, bij den ijker, op voorschreven dagen, tot het ondergaan van den her-ijk te bezorgen; dat zij, die zulks verzuimen of daarin verhinderd worden, voormelde maten en gewichten vóór den Isten October nog aan den ijker op de daarvoor aangegeven dagen ter her-ijking moeten aanbiedenen c. dat, na het eindigen van den termijn van den her-ijk, het gebruiken of voorhanden hebben van maten en ge wichten, niet voorzien van de vereischte stempelmerken, volgens art. 29 der bovenaangehaalde wet, verboden en strafbaar is. Vervolgens wordt ter kennis van de belanghebbenden gebracht, dat volgens besluit van den Minister van Water staat, Handel en Nijverheid, van den 19den December 1877, de letter L in den gewonen drukvorm, schuin gesteld, be stemd is tot goedkeuringsmerk zoowel bij den ijk als bij den her-ijk der maten en gewichten, de Koninklijke kroon, bij den ijk van weegwerktuigen voor gewoon gebruik en van gasmeters; en eene vijfstralige ster, bij den ijk van weegwerktuigen voor fijnere wegingenterwijl het kan- toormerk voor de gemeente Leiden is het cijfer 7. Eindelijk dat aangezien bij sommige, vooral ijzeren weeg werktuigen, door roest en andere oorzaken, de indruk van den overgangsstempel spoedig wordt uitgewischt, op de dagen waarop de herijk plaats heeft, gelegenheid wordt gegeven, die balansen, waarvan bedoeld stempel ondui delijk is en dreigt te verdwijnen, ter overstempeling aan te bieden. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door aan plakking en door plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgem. E. KIST, Secretaris. Leiden, 3 Januari 4878. LEIDEN, 3 Januari. Ouder de geschenken, die den heer Nicolaï bij gelegenheid van zijne 25-jarige werkzaamheid aan de kon. muziekschool te 's-Hage werden aan geboden, verdient nog vermelding dat van den heer Dunkiereene fautaisie op Nicolaï's liedereu voor harmonie, in een prachtig gebonden partituurvoorts dat van de nationale zangschool voor handwerks lieden de beeltenis van Bach, omgeven van een prachtige lijst in Griekschen stijl. De op 3 December 11. in werking gebrachte tweede gelegenheid op den Maandag met den te 12 u. 55 m. 's namiddags uit Rotterdam naar Antwerpen vertrekkenden spoortrein, tot verzending van brieven en verdere stukken naar de Yereenigde Staten van Noord-Amerika, is vervallen en de verzending der correspondentie naar de Vereenigde Staten langs den weg van Engeland geschiedt voortaan des Maandags, Woensdags en Vrijdags, telkens met den trein welke te 6 u. 50 m. 's avonds uit Rotterdam naar Antwerpen vertrekt. De gewone audiëntie van den minister van marine zal morgen niet plaats hebben. De afdeeling Rotterdam van het Neder- landsch Tooneelverbond looft een prijs uit voor het best gekeurde, oorspronkelijk in de Neder- landsche taal geschreven tooneelstuk (treur-, too- neel- of blijspel) dat a. nog nimmer door druk of opvoering het licht heeft gezienb. ter opvoe ring geschikt wordt bevonden, en geschreven is met het oog op de samenstelling van het tooneel- gezelschap der Nieuwe Rotterdamsche Schouwburg- vereeniging, directie Le Gras, Van Zuylen en Has pels; c. van voldoenden omvang is om een gan- schen schouwburgavond, des noods met een zoo genaamd voor- of nastukje, te vullen; d. zoo het een treurspel is, een onderwerp behandelt, niet al te ver buiten den kring der denkbeelden van onzen tijd gelegen, zoo het een tooneel- of blijspel is, zich bij voorkeur in hedendaagsche liefst Nederlandsche toestanden beweegt, en het platte en laag komische vermijdt. De prijs is f 500 of f 1000, al dan niet toe te kennen door een jury, bestaande uit de heeren mr. J. E. Banck en A. C. Lofl'elt te 's-Hage, P. H. De Clercq, A. J. Le Gras en dr. H. T. Karsten te Rotterdam, welke zich op uitnoodiging van het bestuur welwillend met die taak hebben belast. Deze jury heeft het recht om het stuk, waaraan zij na lezing den prijs van f 500 mocht toewijzen, na de opvoering nogmaals f 500 toe te kennen. De mededingende schrijvers moeten hunne stuk ken inzenden vóór of op 1 Augustus 1878, ten huize van dr. H. T. Karsten, Witte de With- straat 31, te Rotterdam. De stukken moeten duidelijk geschreven zijn, doch met een andere hand dan die van den schrij ver, wiens naam niet te lezen mag zijn op het stuk zelf, maar opgegeven moet worden in een goed gesloten briefje, van buiten voorzien met een motto of spreuk, waarmede ook het stuk gemerkt moet zijn. Het bekroonde stuk wordt het eigendom der afdeeling en zal opgevoerd worden door het too- neelgezelschap der Nieuwe Rotterdamsche Schouw- burgvereeniging, op de voorwaarden, die tusscben de heeren Le Gras, Van Zuylen en Haspels en het bestuur der afdeeling zijn overeengekomen. Voor het in den loop der maand Maart te 's-Hage te houden examen van onderofficieren zijn 40 officiersplaatsen opengesteld, waaronder 2 voor het examen 2de soort. Tegelijkertijd zal er een officiers-examen plaats hebben voor het Indisch leger, waarvoor geen aantal plaatsen is bepaald. Gisteren herdacht de commissaris des konings in Gelderland, de heer L. G. A. graaf Van Lim burg Stirum den dag, waarop hij het vierde ge deelte eener eeuw aan het hoofd van dat gewest heeft gestaan. Na op ruim 14-jarigen leeftijd als cadet in dienst te zijn getreden, diende de thans 75-jarige grijsaard den lande reeds meer dan 60 jaren in verschillende belangrijke betrekkingen. Tijdens de grondwetsherziening was hij president der Eerste Kamer. In 1853 verwisselde hij de betrekking van commissaris des konings in Groningen met zijne tegenwoordige ambtsbetrekking. Van Z. M. den ko ning ontving hij de benoeming tot minister van staat, terwijl de vele deputatiën, zoo van autoriteiten als van particulieren en vertegenwoordigers van verschil lende gezindheden, door betuigingen van erken telijkheid en een tal van prachtige geschenken in goud en zilver hem dezen dag tot een wa ren feestdag maakten. Tot die geschenken behoort o. a. een gedreven zilveren bokaal van de Staten van Gelderland, een gouden medaille van ver schillende ambtenaren der provincie, een groot al bum, (blauw fluweel met het zilveren wapen der provincie en andere ornamenten, op sierlijken stan daard), aangeboden door Gelderlands burgemees ters, met hunne portretteneen groote, zilveren inktkoker van de ambtenaren ter provinciale griffie twee zilveren candelabres, met prachtig geschre ven perkament in met zilver bewerkt étui, aan geboden door 113 notabele ingezetenen der hoofd stad. Naar de „Midd. Ct." verneemt is de derde zeeofficier, die aan den voorgenomen Noordpool tocht deel zal nemen, de luitenant-ter-zee 2de kl. jhr. H. M. Speelman. Uit de hoofdcommissie voor de viering van het derde eeuwfeest der Unie van Utrecht is een uitvoerend comité gevormd, bestaande uit de heeren Van Doorn, commissaris des konings, Boer, wet houder te Utrecht, Huydecoper van Maarsseveen, lid der Eerste Kamer, Römer, curator der Utr. universiteit, prof. Beets, rector magnificus, en mr. Ealck, als secretaris. De feestrede zal door prof. Beets worden gehouden. Naar men verneemt wordt de heer W. M. Van Heun, commies bij het departement van oorlog, met de maand April a. s. in het genot gesteld van pensioen. Tot eerste klerken bij zijn departement zijn door den minister van oorlog benoemd de sergeant majoor titulair bij het reg. grenadiers en jagers P. Vrugt; de sergeant bij het 2de regiment ves ting-artillerie Parent en de wachtmeester van het 2de reg. veldartillerie Drost; allen tot dusverre bij dat departement gedetacheerd. Door wijlen mej. S. Helder, wed. den heer G. Smit, onlangs te Heiloo overleden, is een legaat van f 15,000 vermaakt aan de Ned. herv. gemeente aldaar en een van f 5000 aan de diaconie der gemeente. In de heden gehouden vergadering der Ver- eeniging ter beoefening van de krijgswetenschap is, in weerwil van zijn wensch dat hij niet on gaarne zou willen aftreden, de generaal Knoop met eenparigheid van stemmen tot voorzitter van dit genootschap herkozen, welke keuze de be noemde zich liet welgevallen. De Engelsche vice-consul te Carril meldt uit Corunna van 21 December, dat den 7den dier maand door visschers op de Corrubedo-klippen een groot schip is ontdekt, naar de masten te oordeelen een stoomschip. Verscheidene voorwer pen, waaronder balen tabak, koffie, rotting en eenige kleederen zijn aangespoeld, welke goederen door de Spaansche autoriteiten in bezit zijn genomen. Er is evenwel niets gevonden waaruit de naam van het schip kan worden afgeleid. De vice-consul is 7 dagen in de nabijheid van het wrak gebleven om te zien of er ook een gedeelte daarvan zou aanspoelen, doch er zijn noch booten, noch wrak hout langs de kust gevonden. Men onderstelde alzoo dat het volk en de passagiers door een voor bijkomend schip gered zullen zijn. Z. M. heeft mr. L. W. A. Besier, refe rendaris bij het muntcollege, aangewezen om ge durende het jaar 1878, in geval van afwezigheid van een der leden van het muntcollege, en bij de behandeling der onderwerpen, bedoeld bij artt.

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 1