W. 5486. Donderdag 3 Januari. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. jEIDSC PEIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maandenf 1.10. Franco per post1.40. Afz nderlijke Nommers0.02. LEIffiEN, 2 Januari. Gedurende het jaar 1877 zijn aan de vee markt alhier aangevoerd236 paarden en veulens, 22,657 runderen, 4,675 kalveren, 57,896 schapen, 38,244 lammeren, 2,980 magere varkens en 10,718 biggen. Het aantal emmers duinwater, alhier gedu rende het jaar 1877 afgegeven, bedraagt: tegen betaling 393,74-1, kosteloos 200,580, totaal 594,321. Gedurende de afgeloopen maand werden in de Volkskeuken alhier afgeleverd 3552'/j portiën, als: 31 lö1,^ warme spijs, 351 vleescli en 85 spek. Gedurende het geheele jaar werden er afgeleverd 43,225 portiën, als: 37,657'/2 warme spijs, 4567 vleescli en lOOO'/j spek. Tn de Zaterdag gehouden gewone vergade ring der afdeeling wis- en naluurkunde zette de heer Donders het verband uiteen tusschen den telephoon en den phonautograaf, waarbij hij zoowel de eenvoudige samenstelling van deze uitvinding als de theorie er van deed uitkomen, en op de enorme nauwkeurigheid en gevoeligheid wees van de stoomschommelingen die men door deze een voudige machine verkrijgt. Dat de telephoon nog veel verbeterd kan worden, achtte spr. buiten twijfel, doch hij betwijfelde het zeer, of wel het timbre van den spreker kan worden onderscheiden. Het onderzoek naar het trillen van de ijzeren plaatjes op den phonautograaf door middel van den telephoon zeide spr. niet ten einde te hebben gebrachttoch was hij overtuigd dat de zwarigheden uit den weg zouden worden geruimd. Hij deelde voorts mede, dat de heer Engelman op het denk beeld was gekomen om door middel van den te lephoon pliysiologische geluiden te hooren en gaf als zijn gevoelen te kennen, dat deze toestel naar gelang van meer onderzoek, hoe langer hoe merk waardiger zou worden. De heer Bosscha deed eenige mededeelingen aangaande eenige metingen met den telephoonhij deed daarbij uitkomen voor welke stroomen de telephoon vatbaar is en hoe sterk de luchtstroom moet verminderd worden om geen geluid meer te vernemen. Bij kon. besluit van 30 December jl. is de benoeming van mr. A. H. Brandt, burgemeester van Zoeterwoude, tot secretaris dier gemeente, bekrachtigd. Te Arnhem overleed gisterochtend de heer J. P. De Keyser, predikant aldaar. Zijn nuttige werkzaamheid op velerlei gebied werd daar alge meen gekend en gewaardeerd en deed ook elders zich gevoelen. De Arnhemsche kweekschool voor onder wijzeressen, door hem gesticht, is thans een bloeiende inrichting. Op letterkundig terrein is hij o. a. door zijn onlangs verschenen „Neerland's letter kunde in de negentiende eeuw" bekend. Tn het verzoekschrift dat aan Z. M. den koning door de gepensioneerde onderofficieren en mindere militairen van het leger hier te lande zal worden aangeboden, geven zij eerbiedig te kennen dat zij deelen in de ongunstige omstandigheden der tijden, die aanleiding en grond gegeven hebben tot het indienen en vaststellen der wet van 29 Mei 1877 (Staatsblad n°. 114); dat toch hunne financieele zorgen, door het voortdurend stijgen der prijzen van de eerste levensbehoeften, schier met eiken dag toenemendat zij den druk hiervan nog meer gevoelen nu, te laat voor hen, de nieuwe wet de militaire pensioenen tot een billijker cijfer heeft opgevoerd, en wel in dier voege dat daarbij respectievelijk den korporaal en soldaat een even groot bedrag is verzekerd als thans door den vroeger gepensioneerden adjudant-onderofficier en sergeant majoor genoten wordtdat zij daarom met eerbied en vertrouwen aan Uwe Majesteit het verzoek on derwerpen, om ook hunne pensioenen meer in over eenstemming te brengen met de eischen des tijds en alzoo alsnog op adressanten van toepassing te verklaren de gunstige bepalingen der wet van 29 Mei 1877 (Staatsblad n°. 114), De minister van marine bericht dat de vol gende onderofficieren en minderen bij de zeemacht, blijkens uit Oost-Indië ontvangen bericht, aan boord van het stoomschip Friesland zijn ingescheept: O. Sanstra, E. Luttenberg, J. Rinders, D. Peeman, D. L. Stevenson, W. J. Porrey, J. Karté, B. Egmond, L. De Neef, L. Yalk, H. N. Pierie, C. Onvlee, T. Hermsen, C. Yan Driel, K. Slijper, T. A. Flink, A. Jongepier, II. Horsmeyer, D. J. Smits, G. J. A. Yan Neden, W. H. Yan Wees, J. Bontjer, J. Castricum, D. Yan der Parre, H. J. Griethuizen, W. J. Kalkwarf, C. Yan der Linde, J. Zikkenheimer, C. Wapstra, G. B. Yan Dijk. De commissie tot het besturen van natio nale en internationale tuinbouwtentoonstellingen in het paleis voor volksvlijt te Amsterdam heeft besloten tot het houden eener tuinbouwtentoon stelling van 11 tot 16 April 1878. Er is een programma vastgesteld, waarbij voor een bedrag van f 3600 aan prijzen uitgeloofd wordt. Tot ridder van de Kroon van Italië is benoemd de heer Th. Scholten, te Amsterdam, correspondent van het Iialiaansch aardrijkskundig genootschap. Voor den hoogen raad werden heden de pleidooien gevoerd in de eerste serie van ont- eigeuingszaken der spoorwegmaatschappij Leiden- Woerden. Het openbaar ministerie zal in deze zaken Maandag zijne conclusiën voordragen. Men schrijft ons uit Den Haag: Het blijk van achting, den heer Nicolaï door oud-leerlingen, vrienden en vereerders geschonken, bestaat uit een prachtalbum, vervaardigd door den heer Rink, hem bij gelegenheid van zijn 25-jarig jubileum op 1 Januari 1878 door zijne vrienden, vereerders en oud-leerlingen aangeboden. Z. K. H. prins Alexander opende de rij van die velen, terwijl een der albumbladen is beschreven met een treffend gedicht van dr. Wap te Delft in 's dichters eigen handschrift. Een prachtige bronzen pendule, gedekt door het beeld der overwinning, twee candelabres en een spiegel, waarvan het lofwerk eene muzikale tropee voorstelt, zijn daarbij als geschenken ge voegd. Getroffen door deze bewijzen van hoog schatting en waardeering, kon de jubilaris nauwe lijks woorden vinden hiervoor zijn dank te ver tolken. Niettemin kweet hij zich van deze taak op eene wijze die een diepen indruk maakte. Hij bracht in gevoelvolle woorden aan zijne mede- leeraren dank voor den steun in zijn loopbaan ge schonken, zoomede aan allen die hem dezen onver- getelijken dag hadden bereid. Aandoenlijk was echter het oogenblik toen Nicolaï, den blik op zijne levendsloopbaan terugwerpende, zich richtte tot den vaderlijken vriend, prof. Lehmans uit Leiden, den weldoener en beschermer zijner jeugd, die met anderen zich het lot van den jeugdigen wees, waarin men een bijzonderen aanleg voor de Toonkunst meende te bespeuren, had aangetrok ken, op onbekrompen wijze de ontwikkeling van dat talent had bevorderd en tot zijne plaatsing aan de muziekschool alhier had medegewerkt. Na den dood van den heer Rennefeld is de onderdirecteur, de heer F. C. Delfos, tijde lijk belast met de directie der Tooneelschool te PRIJS DER ADYEKTENTIEN: Van 16 regelsf 1.05. Iedere regel meer0.17$. Groolere letlers naar plaatsruimte. Amsterdam, daarin bijgestaan door mevr. de wed. Rennefeld. Het onderwijs in het lezen is opge dragen aan den heer P. H. Hugenholtz Jr., voor dat in aesthetiek hoopt men prof. Pierson te win nen. Yoor het teekenen is nog geen geschikt Ieer- aar gevonden. Als dames-patronessen van de Too neelschool zijn, op uitnoodiging van de commis sie van beheer en met goedkeuring van het hoofd bestuur, opgetredenmevr. Schimmel-Kalff, mevr. Waller-Schill, mevr. v. Leeuwen-Matthes en me- jonkvr. A. Bicker. Z. M. heeft aan J. Mets, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als officier van administratie 3de klasse bij de kon. Ned. marine en hem be noemd tot leerling-consul; G. Rosenthal erkend en toegelaten als consul-generaal van Portugal in de Nederlanden, op den voet van Ned. onderdaan ;L. G. A. graaf Yan Limburg Stirum, commissaris des konings in de provincie Gelderland, benoemd tot minister van staat; bij het departement van binnenl. zaken tot adjunct-commies, den eersten klerk A. P. Huber, en tot boden de vaste knechts W. Van den Bogert en J. L. C. Yerstraaten aan den lioofd-commies A. baron Calkoen, ten gevolge van het overbrengen der zaken betreffende de spoorwegen naar het departement van water staat, handel en nijverheid, eervol ontslag verleend uit die betrekking, behoudens zijne aanspraak op pensioen of wachtgeld; de benoeming van dr. G. J. Dozy tot directeur en leeraar aan de rijks hoogere burgerschool te Heerenveen, op zijn ver zoek, ingetrokken, en benoemd tot directeur en leeraar aan die school J. N. Valkhof!; den com mies bij het departement van oorlog C. P. Kahl- mann eervol uit zijne betrekking ontslagen; het lid van den raad van toezicht op de spoorweg diensten M. C. J. Piepers aangewezen als voor zitter van dien raad. Gr e meng cl Nieuws. Gisternacht is twee mijlpalen ten noorden van Noordwijk door stormweder gestrand het schip „Johanna Petronella", kapt. Hiüebrand, van Rochester met cement naar Amsterdam bestemd. De equipage is door de reddingboot gered. Tijdens het vervoer der paarden van het kon. Nederl. circus naar het spoorwegstation te 's-Hage is gisterochtend een der hengsten ont snapt en rende in vollen galop langs den Bezuiden- houtschen weg in de richting naar de Pooten. In de stallen van het circus op het Plein schijnt het ros gedurende zijn verblijf daar ter stede zich blijkbaar thuis te hebben gevoeld, want na de ontvluchting zocht het de verlaten woning nog eens op en bleef daar uit vrije beweging stilstaan tot groote geruststelling van de velen, die van deze holvaart ongelukken vreesden. De hooge schoorsteen van het politie bureau der 5de sectie op de Noordermarkt te Amsterdam stortte Maandag-namiddag door den feilen stormwind naar omlaag en verpletterde op eenige passen afstand den gemeenteveldwachter van Overveen, Hendrik Dijs. De ongelukkige was terstond dood. De „N. Rott. Ct.'' meldt dat mevr. De Yries 11. Vrijdag bij de voorstelling in den grooten schouwburg een ongeluk is overkomen, dat ernstiger bleek te zijn dan men vermoedde. Zij heeft den arm niet slechts gekneusd, maar ge broken. Wel is er alle hoop, dat de arm weder goed genezen zal, maar in de eerste weken zal zij niet kunnen optreden.

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 1