R echtzalie n. BUITENLAND. Servië. Telegrammen. te St.-Agatha verneemt men, dat voor de per- ceelen hooi-, riet- en weiland, grootendeels uiter waarden, f 1700 tot f 4000 per bunder is ge boden. Voor bouwland en uitgerooide boscbgronden werd omstreeks f 400 gulden per bunder besteed. Er waren veel koopers, voornamelijk uit Holland en Gelderland, doch ook uit de omstreken. De geheele inzetsom bedraagt ongeveer f 143,455 hetgeen aanmerkelijk meer is dan de eenige jaren geleden plaats gehad hebbende schatting. De behandeling der zaak van G. De Vos werd gisterochtend door het gerechtshof te 's-Graven- hage voortgezet. Nadat het meermalen bedoelde dienstmeisje omtrent enkele punten nog nader was ondervraagd, had het verhoor plaats der heeren doctoren en deskundigen, bij de opgraving van het lijk der vrouw tegenwoordig en met de schou wing daarvan of met het chemisch onderzoek van zelfstandigheden daaruit belast geweest. De heeren dr. Klinkert en dr. Van Loon van Rotterdam lichtten hun visum repertum nader toe. Bij de opening van het lijk trok al aanstonds de aandacht der doctoren het vinden van korreltjes ter grootte van een speldeknop, welke bevonden werden te zijn in oorspronkelijken toestand verkeerende arsenic-kristallen, hetgeen daaraan kan worden toe geschreven, dat arsenic zeer moeielijk oplost. In het lijk werd geen ander verschijnsel gevonden dat de oorzaak van den dood aanwees. Doctoren deelden als hun gevoelen mede, dat kleine giften soms wel en daarentegen groote giften geen schade kunnen veroorzaken en dat de waarnemingen me debrengen, dat in de meeste gevallen het gebruik van twee grein den dood heeft ten gevolge gehad. Het onverwacht terugvinden van kristallen was een natuurlijk verschijnsel, daar zij zich in de plooien van het slijmvlies verschuilen. Het plot seling verergeren van den ziekte toestand der lij dende vrouw op Donderdag 15 Februari, vooral doordat dit met brakingen vergezeld ging, deed hen aan het opnieuw toedienen van zekere dosis denken. Dat het arsenic na den dood in de or ganen van het lichaam zou zijn binnengedrongen, werd als onaannemelijk beschouwd. Met het chemisch onderzoek waren speciaal be last geweest de heeren apothekers Legebeeke en Koks van Rotterdam. Uit de toelichting van hun rapport bleek, dat in de verschillende organen van het lijk eene hoeveelheid van 137 milligram arse nicum, gelijkstaande met 180.8 milligram arse- niczuur of rattenkruit, is gevonden, waaruit kon worden afgeleid dat in het lichaam der vrouw minstens 23/4 greinen, oud gewicht, was aanwezig geweest. De belangrijkste getuigen, die vervolgens nog verklaringen aflegden, waren de kapelaan Lucassen der St.-Jozefskerk te Gouda en een drogist uit die gemeente. Uit de getuigenis van den eersten bleek, dat man en vrouw De Y. steeds goed bij hem stonden aangeschreven, dat zijne kerk eene echtscheiding met gevolg van tweede huwelijk niet toeliet en hij nimmer gebruik mag maken van hetgeen hij in de biecht vernomen heeft. Uit die van den laatsten, dat hij, hoewel in strijd met het voorschrift der wet, aan een onbekende en zonder vertooning van een schriftelijk biljet, maar enkel na diens naamteekening op een register, kilogram rattenkruit tegen betaling van 20 cents, zooals hij opgaf om schapen te wasschen, heeft ter hand gesteld. Ook dit laatste werd door beschuldigde tegengesproken. Hij had zich het vergif alleen voor ratten aangeschaft. Hierna was het verhoor der veldwachters aan de orde, waaruit als een belangrijk punt in dit proces bleek, dat toen besch. werd aangezegd bij de opgraving van het lijk zijner vrouw tegenwoordig te moeten zijn, hij de eerste persoon was die over vergiftiging in het algemeen begon te spreken. Hij had eens in het „Nieuws van den Dag" ge lezen dat iemand in het buitenland, van vergiftiging verdacht, wegens gebrek aan getuigenbewijs was vrijgesproken en kon met duizend eeden zweren, dat, wanneer er vergif in het lichaam zijner vrouw mocht gevonden worden, hij daaraan geheel on schuldig was en voor zich zeiven wist, dat hij er vrij van was. Na afloop van het getuigenverhoor werd de besch. door den president in het breede onder vraagd. Zonder eenige uiterlijke aandoening ant woordde hij op elk punt uit het onderzoek ge- weging ontruimde de vijand de positie van B f na-Glava, welke door de Serviërs bezet werd Aan de Drina en Yavor-grenzen is alles rusti» Zes en dertig dorpjes in den omtrek van Adlif hebben hunne onderwerping aan prins Milan aan geboden en bewijzen alle mogelijke diensten aaii de Servische troepen. bleken en hield eene ontkennende houding vol. Ook nu beweerde hij dat zijne vrouw zich zelve door het innemen van rattenkruit heeft vergiftigd. Het openb. ministerie, waargenomen door den adv.-gen. mr. Gregory, erlangde vervolgens het woord tot het nemen van zijn requisitoir. Daar aan liet hij eene inleiding voorafgaan, waarin hij deed uitkomen dat geen misdaad van meer ver dorvenheid en lafhartigheid getuigt dan die van vergiftiging. Behoort er nog eenige moed toe iemand het moordend staal in de borst te steken, het toedienen van vergif kon z. i. als het werk van een kind worden beschouwd. Hij moest de ver oordeeling vragen van een man die eene zeer ge zonde en liefhebbende vrouw heeft vergiftigd en daarenboven haar goeden naam door het slijk ge sleurd. Hij gaf vervolgens een kort resumé der in de akte van beschuldiging neergelegde omstan digheden; hij vereenigde zich daarbij geheel met het zeer positief gevoelen der deskundigen en achtte ad evidentiam juris bewezen dat besch. en niemand anders het vergif aan zijne vrouw had toegediend. Aan zelfvergiftiging was z. i. hier vol strekt niet te, denken en als eene opmerkelijke verklaring, in de instructie door besch. afgelegd, bracht adv.-gen. in 1t midden dat hij had gezegd dat hij wel reden zou hebben gehad om zijne vrouw te vergiftigen. Ook de ongeoorloofde omgang met de dienst bode en de verhouding van besch. tot zijne echt- genoote werd zeer door den ambt. van het O. M. gelaakt. Speciaal vestigde adv.-gen. de aandacht van het hof op de leugenachtige opgave van den besch. gebezigd bij het zich aanschaffen van rat tenkruit en op het niet houden van hoogtijd door besch., hetgeen hem door den geestelijke was ge weigerd. Evenzeer legde hij de getuigenissen der veldwachters in het nadeel des besch. uit; daarbij werd z. i. ook weder bewaarheid het spreekwoord: die zich verontschuldigt, beschuldigt zich. Adv.- gen., de schuld voldoende bewezen achtende, re- quireerde ten slotte de schuldigverklaring van d. Y. aan de misdaad van vergiftiging en diens veroor deeling tot levenslange tuchthuisstraf. De terechtzitting, die wederom door eene aan zienlijke menigte belangstellenden werd bijgewoond, werd te 4 uren tot hedenochtend verdaagd, toen mr. Yan Buren Sr., uit Rotterdam, de verdediging van den besch. voordroeg. Pleiter onderzocht den loop van de instructie en het getuigenverhoor ter terechtzitting en kwam tot de slotsom, dat niets in het nadeel van besch. kon worden aangemerkt en er geen twijfel moge lijk is, dat de vrouw uit wanhoop zich zelve het rattenkruit heeft toegediend. Daar hij de schuld van zijn cliënt overigens niet naar eisch van rech ten bewezen oordeelde, geloofde hij niet dat de straf, door het O. M. geëischt, aan den besch. zou kunnen worden opgelegd. De uitspraak is be paald op a. s. Zaterdag, des namiddags te halfdrie. Rusland. De officieuze St.-Petersburger courant deelt mede dat generaal Todleben benoemd is tot opperbevelhebber van het leger van Rustschuk, met generaal Emeritinsky tot chef van zijn staf. Hieruit blijkt dat eindelijk een ernstig begin gemaakt zal worden met de belegering der Donau- vestingen. Generaal Krüdener is met 40,000 man naar Orhanië op marsch gegaan. Hij zal zich bij Gourkho's corps voegen, ten einde den Balkan over te trekken en zich van Sofia meester te maken, zoodat blijkbaar het dubbele plan bestaat de Donau-vestingen te belegeren, benevens Schumla en Yarna door het leger van den kroonprins te laten observeeren, en tegelijkertijd van Sofia uit tegen Philippopel en Adrianopel te ageeren. Uit Belgrado wordt officieel gemeldWoensdag namen de Serviërs het défilé van St.-Nicolaas stormenderhandde verliezen aan beide zijden zijn nog onbekend. Denzelfden dag maakte een detachement zich, na een hardnekkig gevecht, meester van de verschansingen bij de brug over de Morawa bij Cecina, vernielde de brug en sneed daardoor de verbinding tusschen Nisch en Les- kovatz af. Ten gevolge van eene omtrekkende be- i 806 schapen. BRUSSEL, 21 December. De Kamers zijn uit. eengegaan tot 22 Januari. ATHENE, 21 December. De Christenen op Kreta verkiezen eene vergadering van afgevaar- digden, welke de militaire hoofden zal aanwijzen De Porte heeft op raad van Layard een buiten gewoon commissaris gezonden, die den opstande lingen waarborgen zal geven voor de uitvoering der toegezegde hervormingen. De opstandelingen vragen echter aanhechting aan Griekenland. Een meeting van inwoners van Rethymo heeft den wensch naar onafhankelijkheid van Kreta uitge sproken. Men verzekert dat het contingent van Tunis het Turksche garnizoen zal vervangen. WEENEN, 21 December. Aan de „Polit. Corr." wordt uit Konstantinopel geseind: Verscheidene Mahomedaansche afgevaardigden willen in een der eerste zittingen van het parlement de regeering ver zoeken, vredesonderhandelingen aan te knoopen. De Porte is voornemens weldra de oproeping van 300,000 man nieuwe troepen te bevelen.Men verwacht eene proclamatie van den sultan aan het Servische volk, waarin prins Milan van den troon vervallen verklaard wordt. BUCHAREST, 21 December. De vorst van Rumenië heeft keizer Wilhelm, voor uitstekende krijgsverrichtingen, het IJzeren Kruis ontvangen. WEENEN, 21 December. Officieus wordt ver zekerd dat de Britsche regeering te Konstantinopel onderhandelt over hel openstellen van de straat der Dardanellen voor oorlogschepen en de Porte tracht over te halen om op de Russische eischen vooruit te loopen, door te verklaren, dat zij hare goedkeuring hecht aan de besluiten, op de confe rentie van verleden jaar genomen, hetgeen tot dusver door haar was geweigerd PARIJS, 21 December. Yan de verkiezingen voor de algemeene raden is de uitslag in 41 districten bekend; 25 zijn daarvan in republi- keinschen, 19 in conservatieven geest. De repu blikeinen winnen vijf zetels en verliezen er e'e'n. BERLIJN, 22 December. Aan de „Nat. Zeit." wordt uit Konstantinopel geseindEr is bevel gegeven tot ontruiming van Sofia. Volgens een gerucht zou Sofia door de Turken in de asch zijn gelegd. Aan het legercorps van Soliman-pacha is bevel gegeven, om zich op Adrianopel terug te trekken. AMSTERDAM, 22 December. Op de Beurs alhier liep heden het gerucht omtrent een wapen stilstand tusschen Rusland en Turkije. 395ste STAATSLOTERIJ. Trekking van Zaterdag 23 December. VIJFDE KLASSE. ZEVENTIENDE LIJST. N°. 6168 1000 en premie i 30,000. N». 7H3 70 en premie 3000. N°. 5558 100. Prijzen van f 70. 36 7882 10272 11630 12562 14923 17621 19186 2097S 3511 8277 10684 11764 13840 17012 19078 20212 7260 9486 10697 Ter markt te Lelden aangevoerd, 31 en 33 D ec. Wintertarwe 14 hectoliter f 13.25 a 13.75. tarwe 14 hectol. J 10.25 aJ 10.75Winterrogge 17 iet f 8 50 a ƒ9.50. Zomerrogge 17 hectol./ S.25 a 8.75. Zomergerst 15 hectol. 7. a 7.50 - Chevalier-gerst la hectol. 7.75 a f 8.25. Zware Haver 20 hectol. f ->.u a ƒ5.50. Lichte Haver 20 hectol. ƒ4.00 a 4.25. nui- venboonen 10 hectol. ƒ8.00 a 8.50 - Paardenboonen hectol. 1 8.00 a y8.25. Ossen stuks/ a Stieren, 3 stuks f 100 a 150. Kalfkoeien 30 stuks 115. a 245. -. Varekoeien 60 stuks UV.- a f 240.Vette koeien 67 stuks f 180.a ƒ290.— Kalveren (vette) 20 stuks 40.a 75.— magere) 3 stuks f 10.a ƒ18.^a'vere,cq ,i- 10 stuks ƒ59.- a ƒ70.—. Hamels (magere) 18»stuk» f 14.— a ƒ24.—. Hamels (vette) 618 stuks, f ƒ0.- J 1 44.Varkens (magere) 56 stuks 10.a 1 Varkens (biggen) 110 stuks 3.a ƒ10.nfl Grasboter 6450 kilogr., lste qualit. -i vat/60.00 Schei- 2de qualit. vat f 52.00 a J 56.00Grasboter 1st qual. per kilogr. 1.50 a 1 60, Schei- 2de quali ei kilogr. f 1.30 a 1.40. kalveren. Ter markt aangebracht 170 runderen, 33

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 2