Zaterdag 22 December. N°. 5479. A0. 1877. Deze Oonrant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maandenf 1.10. Franco per posLB 1.40. Afzonderlijke Nonsmer»0.02. PRIJS DEB ADYERTENTIEN: Van 16 regelsX f 1.05. Iedere regel meerr, 0.17). Grootere letters naar plaatsruimte. LEIDEN, 21 December. Heden is aan de universiteit alhier bevorderd tot doctor in de rechten de heer D. Yan Capellen, geb. te Koepang (eiland Timor), na verdediging van Stellingen. Gisteravond trad in de Nutsvergadering als spreker op de heer K. Koopmans van Boekeren. In zijne inleiding zeide hij, dat evenals de christe lijke kerk bij een gebouw wordt vergeleken, ook ieder mensch moet beschouwd worden als een voorwerp, waaraan verschillende bouwheeren, zoo ten goede als ten kwade, hunne stcenen hebben aangebracht. Vervolgens las hij eenige hoofdstuk ken voor „uit het leven van den heer Arie Wil- kens, door hem zeiven beschreven." Deze hoofd stukken waren getiteld: de baker, kindermeisjes, mijn peetoom en onze Pietje. Dit laatste hoofd stuk was ongetwijfeld het schoonste, dat de heer Yan Boekeren der aanzienlijke schare deed hoo- ren. Hij schetste daarin, hoe een kindermeisje wezenlijk lid van het huisgezin kon worden, ter wijl in de overige hoofdstukken verscheidene behartigenswaardige zaken werden behandeld. De geachte spreker werd van hel begin tot het einde met belangstelling gevolgd. Door den rector en curatoren van het Gym nasium alhier wordt voorgesteld het personeel van leeraren voor de oude talen met één te vermeer deren. Met den rector zijn wij, zeggen de laatsten, van oordeel, dat aan het hoofd van het Gymnasium, aan wien het algemeen beheer over die inrichting is toevertrouwd, niet te veel lesureu mogen worden opgedragen. De regeling der lessen moet zoo ge schieden, dat de rector als het ware buiten het gewone kader der leeraren staat. Hij is belast met de handhaving der algemeene ordehij moet steeds' op de hoogte zijn van den geheelen gang van het onderwijs, zorgvuldig nagaan de vorderingen van iederen leerling, bij ontstentenis van een leeraar zelf zich met een gedeelte van het onderwijs belasten en de lessen zóó regelen, dat de gang van het onder wijs niet wordt gestoord, van tijd tot tijd in de verschillende klassen als leeraar optreden om door eigen waarneming de krachten der leerlingen beter te leeren kennen, telkens de lessen der verschil lende leeraren bijwonen, om zoodoende de eenheid van het onderwijs te bevorderen, kortom de rector moet van de geheele inrichting in het algemeen en van het geringste onderdeel in het bijzonder j volkomen op de hoogte zijn. Zal men den rector, die bovendien nog belast is met de dikwijls veel tijd roovende huishoudelijke administratie van het Gymnasium, de boven omschreven eischen mogen I stellen, dan zal het wel geen betoog behoeven, dat hij onmogelijk zijne omvangrijke taak naar behooren zal kunnen vervullen, als hem tevens evenveel, ja zelfs meer lesuren worden opgedragen, I dan waarmede een gewoon leeraar wordt belast. Eu die toestand bestaat op dit oogenblik werkelijk, I daar de rector 23 uren per week les geeft. Uit- I breiding van het personeel der leeraren in de oude I talen is dus dringend noodzakelijk. Tot dit voorstel, welks aanneming voor de tegen woordige inrichting van het Gymnasium hoogst wenschelijk en voor de aanstaande nieuwe regeling noodzakelijk is, vinden curatoren eene gereede I aanleiding in de omstandigheid, dat tijdelijk aan I het Gymnasium verbonden is Dr. J. J. Hartman, I een man, die volgens het oordeel van den rector I en volgens hunne eigene ervaring in alle opzichten I voldoet aan de eischen, die aan een kundig en geschikt leeraar moeten gesteld worden en die bij I de groote vraag, welke alom naar bekwame docenten I bestaat, zoodra zijne tijdelijke functie hier ophoudt, zeker voor ons Gymnasium zal verloren gaan. Volgens den Leidschen Studenten-almanak zijn voor het academiejaar 1877/1878 aan de rijks-universiteit alhier 823 studenten ingeschreven. Hiervan behooren 58 tot de letterkundige, 487 tot de rechtsgeleerde, 41 tot de theologische, 184 tot de medische en 53 tot de philosophische facul teit. Het aantal leden van het Leidsch studenten corps bedraagt 780. Het vorige jaar waren er 1003 ingeschreven, waarvan 139 elders studeerende. De juridische faculteit telde toen 510 studenten, alhier studeerende. Den 18den en 19den dezer had alhier het examen plaats van bewaarschool-onderwijzeressen acht leerlingen van de kweekschool en twee van elders. Behalve ééne adspirante, die zich had teruggetrokken, werden allen toegelaten, n. 1. alphahethisch gerangschikt, mej.Maréchal, Gest- man, Hoogteiling, Meurs, Ouvlee, Schaap, Stout, Themps; benevens mej. Bottinga-Gevecke, van Geertruidenberg. Hedenmiddag had in de Stadszaal de jaar- lijksche uitvoering plaats door de beide laagste klassen der Muziekschool van de Maatschappij voor Toonkunst, die zoowel door ouders en voog den als andere familiebetrekkingen en belangstel lenden werd bijgewoond en waarbij de leerlingen proeven van hunne bekwaamheden aflegden. Wij la ten hier de namen volgen van de leerlingen, aan wie prijzen of eervolle vermeldingen zijn toege kend, henevens van hen die tot hoogere klassen zijn bevorderd. Piano. Bevorderingen. Ven de 1ste naar de 2de klasse M. De Graaff, S. P. Kist, G. 41. Pleyte, M. C. van Heyat, S. H. Palmer van den Broek, M. Doeff, M. Sipkes, J. J. Hagen, A. Herdiogh, J. E. Qnant, H. C. Weber, A. 41. Weber, V. J. W. H. Stegerhoek, H. Renvekamp Gille. Van de late naar de 3de klasse: J. F. L. Hocfftcke Van de 2de naar de 3de klasse: M. J. E. Van Eldik, L. Driessen, H. L. Maarschalk, A. Werope, H. C. Meerbnrg, II. J. L. Sicherer, J. F. 41. R. Simon Thomas, J. F. Qnant, E. G. C. Kooyker, E. B. Van Uriel, P. Maarschalk, J. Kcimcrioger, E. L. G. Weyergang, J. J. Knottcr. Van de 2de naar de 4de klasse: E. M. J. Krulder. Prijzen, late klasse: M. De Graaff, S. P. Kist, G. M. Pleyte, M. C. Van Heyst, S. H. Palmer van den Broek, 11. Florijn, 41. Doeff. 2de klasse: L. Driessen, 41. J. E. Van Eldik, H. L. 4Iaar- sohalk, A. Wcmpe, J. Boekwijt, J. J. Knotter, J. F. Qnant, E. 41. J. Krnlder. Eervollcvermeldingen. lste klasseJ. F. L. Hocfftcke, S. Den Beer Poortngael, 41. Sipkes, C. I.ulofs, J. Smits, A. Herdingh, J. J. Hagen, H. C. Weber, A, M. Weber, V. J. W. H. Stegerhoek, L. C. Van 't Hooft, P. Rosensteio. 2de klasse: J. Schilbam, J. P. A. Van Wijk, A. Slcyaer, H. J. L. Sicherer, P. Van Driel, H. C. Aleerbnrg, C. 41. Parmen- tier, 41. C. Parmentier, E. G. C. Kooyker, E. B. Van Driel, J. Reimeringer. Viool. Bevorderingen: Van de lste naar de 2de klasse: B. Vos, C. L. Modderman, H. G. Reimeringer, W. Blanken, 41. De Haas, J. G. Weyergang, S. Piek, F. Taverne, J. W. C. Kolff, K. A. Van Bemmelen, C. Pleyte. Van de lste naar de 3de kl.G. P. Doesbnrg, W. Driessen. Van de 2de naar de 3de kl.: C. L. Rümke, J. P. Wassenaar, A H. Dros, F. Schnt. Prijzen, lste klasse: W. Blanken, G. P. Doesbnrg, C. 41. Steffelaar, 41. De Haas, W. Driessen, K. A. Van Bemmelen, A. Somerwil. 2de kl.: A. 11. Dros, O. W. Sipkes, F. Schut. Eervolle vermeldingen, lste klasse: IJ. H. Rogge, H. Kloppenbnrg, J. A. M. Rijk, J. J. Knotter, R. F. C. Wilh. Damste', C. M. Pleyte, J. A. Van de Laar, A. H. Oort, K. A. Felix, J. Borgcrsdijk. 2de kl.: G. F. Van Eldik. Violoncel. Prijzen, lste klasse: J. M. Fclix; 2de kl.: J. H. Rogge. Van de elcmentairklasse bevorderd tot de zang- cf tot eeoe iostromentale klasse: A. B. Krantz, J. W. De Goeje, E. Dntry van Haeften, J. R. Kern, W. G. Hoët, M P. Meer bnrg, M. A. 41 aas Geesteranos, 41. ld. Dotry van Haeftcn, W. E. Van Eek, A. F. Van Leenwen, H. A. Lefêbre, C. C. De* Loos, W. J. Tuning, H. G. J. Maas Geesteranns, C. Meerbnrg. Zang. Bevorderingen. Van de lste naar de 2deklasje: H. J. Kloppenburg, C. 41. E. Kolff, R. H. Kotteer, H. G. Good- smit A. R. 41. Kaiser, G. C. Kloppenbnrg, 41. De Graaff, B. Sissingh, 41. Pleyte, H. H. O. Kloppenbnrg, C. A. Hagen, D J. Den Beer Poortngael, W. B. Oort, A. H. Oort, H. Oort, E. F. Witte, L. J. Lefèbre, W. Van Bemmelen, F. Taverne, A. Somerwil. Prijzen, lste klasse: A. G. Brongersma, 41. Van Geer, J. M. H. Knappert, E. J. Weyergang, B. F. Weyergang, N. D. Dee. Eervolle vermeldingen, lste klasseC. 41. E. Kolff, H. G. Goudsmit, M. De Graaff, G. C. Kloppenbnrg, A. R. 41. Kaiser, C. Lulofs, M. J. Broekhoff, H. H. O. Kloppenburg, F. Taverne, A. Somerwil, W. B. Oort en A. H. Oort. Hedenavond wordt het examen der hoogere klassen voortgezet. De zaal is ook nu goed bezet, terwijl de jeugdige musici bij de reeds uitgevoerde nummers herhaaldelijk de goedkeuring der aan wezigen mochten wegdragen. Ook van deze klassen laten wij hier den uitslag volgen: Piano. Bevorderingco. Van de 3de naar de 4de klasse: 41. A. De Graaf, J. 41. Van Bemmelen, M. Reimeringer, C. H. Sissingh, F. Koopmans van Boekeren, C. A. Bock, L. Dc Haas. Van de 3de naar deBdekl.41. J. C. Stokhuyzcn. Van de 4de naar de 5de kl.J. VanRiel, A. A. Kolff, G. E. Kolff, J. Olivier, L. C. J. Palmer van den Brock, J. P. L. Paters, A. P. Backer, H. C. Backer, M. Kloppenburg, C. J. Rjjko, G. C. Sijthoff, D. M. Oort, D. A. Parmentier, A. D. J. Van 't Hooft. Van de 5de naar de 6de kl.: N. D. A. Van 't Hooft, H. Hope Dom, F. G. C. Goudsmit, 41. E. Boogaard, B. Corls, A. F. Van Bemmelen. Van do 6de naar de 7de kl.: 41. P. Van Koeverden. Van de 7de naar de Sate kl.C. J. Werst, M. A. Terlang, G. F. Vos, G. E. 41. Blankwaardt. Pr|jzen. 8de klasse: F. Koopmans van Boekeren, C. H. Sissingh, C. A. Bock. 4de kl.C. J. K|jke, G. C. Sijthoff, J. P. L. Paters, A. P. Backer, 41. Kloppenburg, A. A. Kolff, G. E. Kolff, J. Olivier, Ch. Palmer van den Broek. 5de kl.: F. G. C. Goudsmit, 41. E. Bogaard, A. F. Van Bemmelem, H. Hope Dom. 6de kl.: M. P. Van Kocvordcn, J. J. Van Bemmelen, 41. W. Van Grasstek. 7de kl.M. A. Terlaag, G. F. Vos, G. E. M. Blaokwaurdt. 8ste kl.: J. F. Kuiper. Eervolle vermeldingen. 3de klasse: J. M. De Loos, 41. J. C. Stokbnyzeu, 41. A. De Graaf, J. II. Van Bemmelen, 41. Reimeringer, H. Witte, A. Boekwijt, P. G. Wassenaar, F. E. C. Heynsios, L. De Haas. 4de kl.: H. C. Backer, D. 41. Oort. D. A. Parmentier, A. D. J. Van 't Hooft, E. W. Van 't Hooft, J. Van Riel. 5de kl.N. D. A. Van 't Hooft. 61e kl.J. 41. De Loos, G. A. Werst, P. C. S. De Balbian. Viool. Bevorderingen. Van de 2de naar de 4do klasse: O. W.Sipkes.Van de 3de naar do 4dekl.: L. Knappert, A. 11. J. Heynsius, H. G. Hagen, J. R. Koopmans van Boekeren, C. 41. Rogge. Van de 4Je naar de 5Je kl.G. J. Bos, II. J. 41eerbnrg, H. 41. EnlhoveD, J. Wilbelmy I lamste'. Van de 4de naar dc 6de kl.: H. Doesburg, L. Springer.Van de 6de naar de 7de: W. Van der Bljj, S. Vos, J. G. Arentz. Prijzen. 3de klasse: L. Knappert, H. G. Hagen, J. R. Koopmans van Boekeren, C. 41. Rogge. 4de kl.H. Does burg, H. J. Meerbnrg, L Springer, 11. M. Eutkovcn. 6de kl.: S. Vos, W. Van der Blij, J. G. Arentz. Eervolle vermeldingen. 4de klasse: G. Bos, J, Wil belmy Damstd. Violoncel. Prijzen. 3de klasse: A. A. Andrcson. 4de kl.: E. Rijke. Clarinet. Prijzen. 4de klasse: W. Koopmans van Boekeren. 5de kl.: C. Lau. Eervolle vermeldingen, lsteklastc: J. Van derStaay. 3de kl.: J. C. Boter. Theorie. Bevorderingen. Van de 3de naar de 4de klasse: L. Springer, A. B. Suringar, 41. M. E. Van Hartrop, II. Doesburg. Van de 4de naar de 5de: M. A. Terlaag, 41. E. Boogaard, G. E. 41. Blankwaardt, J. G. Arentz, W. Van der Blij, J. M. J. Van Hartrop. Prijzen. 3de klasse: L. Springer, A. B. Suringar, 41. M. E. Van Hartrop. 4de kl.: 41. A. Terlaag, 41. E. Bogaard, G. E. M. Blankwaardt, J. G. Arentz. Zang. Bevorderingen. Van de 2de naar de 3dekl.:G.H. Kuetscr, J. A. Krantz, J. 41. Krantz, E. C. Kuappcrt, C. 41. RQmke, J. M. Do Loos, F. E. C. Heynsius, A. J. O. Zuurdeeg, A. 11. Hartcvclt, L. C. Van 't Hooft, W. F. Werst, S. Suringar, A. 41. Doeff, A. J. Kraal, C. E. Van Hettinga Tromp, G. M. Pleyte, W. 41. De Graaff, 41. P. Van Koeverden. Pr|jzen. 2de klasse: J. A. Krantz, J. 41. Krantz, E. C. Kuappcrt, J. M. De Ixjos, F. E. llcynsins, A. 11. Hartcvclt, L. C. Van 't Hooft, W. F. Werst, S. Suringar, A. 41. Doeff, A. J. Kraal, E. G. C. Kooyker, L. E. F. Weyergang, H. C. Hartcvclt, G. 41. Pleyte, F. Van Praag. 3de kl.G. F. Vos, A. Van Schilfgaarden, D. Van Hettinga Tromp, M. W. Van Grasstek, C. Wilbelmy Damsté, G. E. Kolff, C. H. De Waal, J. Knappert, F. Koopmans van Boekeren, M. E. Boo gaard, J. J. Van Bemmelen, G. A. Werst, J. F. J. Simon Thomas, J. P. De Brnyo Kops, E. W. Van 't Hooft, S. M. De Bink, A. P. Backer, C. S. 41. Koenen, J. 41. Kneuen, G. C. Sijthoff, J. Van Masyk Huiaer vso Recnen. Eervolle vermeldingen. 2de klasseG. H. Koetser, C. 41. Rümke, A. J. O. Zuurdeeg, V. J. W. H. Stegerhoek, J. A. Van Grasstek, W. F. Sleyser, W. 41. De Graaff. 3de kl,C. J. Werst, B. Corts, N. D. A. Van 't Hooft, J. 41. Van Reenen, 41 Kloppenbnrg, W. H. O. Kraal, C. H. Backer, R. F. C. Wilbelmy Damste'. Elementaire Solozang. Pr|jzen. J. 41. De Loos, A. B. Sn- ringar, D. Driessen en C. Koenen. De arrondissements-rechtbank te 's-Gra- venhage heeft heden, in de onteigeningsprocedure der Spoorwegmaatschappij Leiden-Woerden, de

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 1