K°. 5478. Vrijdag A0. 1877. 2i December. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering ,A van Zon-en Feestdagen, uitgegeven. LEIDSCH 1) A ftBT. A1). PRIJS DEZER COURANT: Vom- Leiden per 8 maanden1.10. 1.40. franco per post. Atonderlijke Nommers0.02. PRIJS DEB ADYERTENTIEN Van 18 regels,.r.-r»-».,«,..vrr«....-$?ƒ 1.06. Iedere regel meer.-.T.Tvrrrm^, 0.17|. Grootere letters naar plaatsruimte. .Jgff LEIBEN, 20 December. Heden zijn aan de universiteit alhier bevorderd lot doctor in de rechten de heeren H. F. Van Meurs, geb. te Harderwijk, en V. Van Lawick, ;eb. te Soerabaia, beiden na verdediging van Stellingen. Wij vernemen dat het door eenige inge zetenen van Botterdam opgevatte denkbeeld, om aldaar een goedkoop dagblad van vrijzinnige rich ting in het leven te roepen, met veel sympathie wordt begroet. In een dezer dagen gehouden ver gadering werd de daartoe strekkende vennootschap geconstitueerd, nadat door de aanwezigen voor een anzienlijk gedeelte van het benoodigde kapitaal was geteekend. Directie en uitgave van het op te richten blad, dat onder den titel van „Rotter- amsch Nieuwsblad" zal verschijnen, werden op gedragen aan de heeren A. W. Sijthofi' en C. G. Frentzen. Er bestaat gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Ned.-Indië door middel van et stoomschip „Wyberton" van de Rotterdamsche loyd, waarvan het vertrek uit Rotterdam op den 22sten dezer is bepaald. Behalve naar Batavia zal eene brievenmail naar Padang worden verzonden. De gedrukte stukken en monsters van koopwaren ehooren uiterlijk in den avond van den 21sten en de brieven den volgenden dag, des morgens vóór 10 uren, te Rotterdam aangekomen te zijn. Van bet verven der houtwerken enz. voor komende bij eenige gevels en opstanden van bet gebouw, genaamd Caecilia-gasthuis, is als minste inschrijver voor de som van f 220 aannemer ge- jworden A. C. Hoppenbrouwer, huisschilder alhier. Gedurende de tweede helft der maand Novem ber zijn aan het postkantoor alhier bezorgd de vol gende brieven, die wegens onbekendheid der adres sen niet besteld konden worden P. Meyer, C. D. Mol, mej. L. Ruys, II. Biolk, Johanna Stikkelorum, I. Koelemeyer, Bles, E. H. Boede, üublein, mej. C. Klouw, A. Van Witten, D. v. d. Tang, Amsterdam Everwiju, Bremen P. W. Terplegt, Delft; mej. Verbeek, De Groot, W. Van Rappard, 's-GravenhageWalgen en Zn., Hilversum; Van der Meer, Kralingen; Visseur C"., wed. M. Iloos-Parinentier, Rotterdam; C. Iluizerveld, Schiedam; M. Wijbrandi, Utrecht; J. Van Andel, Wormerveer; mevr. Scheidius- Reuchliu, D. Van Weagen, beiden niet vermeld. De minister van waterstaat, handel en nijver heid brengt ter kennis van belanghebbenden, dat bij zijn departement, na vergelijkend onderzoek, twee of meer klerken kunnen aangesteld worden op eene jaarwedde, aanvankelijk van f 400 voor ieder. Dit vergelijkend onderzoek zal aanvangen Maandag 7 Januari e. k. Alle aanvragen tot toe lating, door belanghebbenden eigenhandig geschre ven op gezegeld papier, moeten bij het departement zijn ingeleverd, uiterlijk op 2 Jannari e. k. en vergezeld van de noodige bewijsstukken. Boekwerken en photographieën, bestemd voor de Vereenigde Staten van Amerika worden alleen ter verzending per post toegelaten voor zooveel zij aan geen inkomend recht in de Ver eenigde Staten onderworpeu zijD, als: a. boeken welke meer dan 20 jaar oud zijn en alle boek werken waarvan de waarde niet meer dan één dollar bedraagt; b. tijdschriften en andere derge lijke uitgaven, bepaaldelijk ten gebrnike van de personen waaraan zij zijn gericht; C. enkele pho- tographische afbeeldingen, niet bestemd om in den handel te worden gebracht, maar voor den geadres seerde zelf of ter uildeeling aan familieleden of vrienden van den afzender. Boekwerken en pbo- tographieën die niet onder de hierboven vermelde kunnen gerangschikt worden, zijn, als aan inko mende rechten onderworpen, overeenkomstig de bepalingen van het Berner postverdrag, van de verzending per post uitgesloten. Aan den kapitein-ingenieur A. J. Van Prelm, eerstaanwezend ingenieur bij den aanleg van staats spoorwegen alhier, is van regeeringswege opge dragen het indienen van een ontwerp voor het leggen van een spoorweg tusschen Amsterdam en IJmuiden. De minister van binnenlandsche zaken zal a. s. Zaterdag geen audiëntie verleencn. Naar men verneemt is door de wed. G. Smit, onlangs te Ileilo overleden, f 5000 gele gateerd aan de Prius-Hendrik-stichting (voor be jaarde zeelieden) te Egmond aan Zee. A. T. H. Driessen, rijks- en provinciaal veearts te Oss, en D. P. P. Driessen, vecarts- adsistent aan 's rijks veeartsenijschool te Utrecht, zijn gesteld ter beschikking van den gouverneur- generaal van Ned.-Indië, om te worden benoemd tot gouvernements-veearts daar te lande. Tweede Kamer. Bij de behandeling der kiestabel, waarover heden belangrijke algemeene beraadslagingen zijn gevoerd, ook met oog op de Katholieke partij, stelde de beer Viruly voor, Leiden als zelfstandig kiesdistrict voor de Tweede Kamer met een afgevaardigde en alleen met toe voeging van Leiderdorp te vormen en de overige thans onder het district Leiden gelegen districten over te breDgën onder Haarlemmermeer, dat 2 afgevaardigden zou erlangen. De voorsteller ont kende alle politieke strekking van dit amendement, dat hij als uitvloeisel wensebte le beschouwen, als het verlangeu van bijna geheel Leiden'. De beer Cre- mers vereenigde zich met het beginsel van het amendement in zoover het aan Leiden als uni- versiteits-stad en intellectueel middelpunt stem in de vertegenwoordig geeft. Ilij zoowel als de minis ter achtten het echter in strijd met de strekking en den aard eeuer herziening der kiestabel. Het amendement is verworpen met 56 tegen 18 stem men. De gebeele wet werd aangenomen met 41 tegen 31. De Leidsche afgevaardigden bleven bui ten stemming. Z. M. heeft benoemd tot consul der Neder landen te Barcelona, buiten bezwaar van 'g rijks schatkist, C. E. Fynje, tot dusver vice-consul der Nederlanden te Malaga; benoemd: tot burgem. der gem. Amerongen en Leersum, H. Spruyt, met toekenning van eervol ontslag als burgem. der gem. Appelterntot burgem. der gem. Koewacht, C. P. J. Dierick; aan den bij het leger in Ned.- Indië dienenden korporaal B. M. V. Sch'.eenstein, vergund het dragen van het IJzeren Kruis der 2de klasse en van het Dnitscb® herinneringsteeken voor den veldtocht in 1870/71; aan den bij het leger in Ned.-Indië dienenden faselier T. Ilaug vergund het dragen van de Wurtembergsche me daille en van up nérinnefingsleckCJ13 voor ve'tl" tochten tegen Pruisen in 1866 en tegen Frankrijk in 1870/71; ter zake der krijgsverrichtingen tegen Atjeh gedurende het tijdperk van 1 October 1876 tot ultimo Mei 1877, waaronder in 't bijzonder de operatiën tegen Simpang-Olim, met inbegrip der gevechten op de Djamboe-Ayer-rivier (13 en 18 October) en op de Aracoender-rivier (31 Oc tober en 14 November), benoemd tot ridder 4de klasse der Militaire Willemsorde: den kapitein- luitenant-ter-zee E. J. "Van der Sleydende luit.- ter-zee 1ste kl. J. G. J. Spanjaard en J. J. Stooker; de luitenants-ter-zee 2de kl. J. H. Wouters, F. Böhtlingk, C. J. De Vriese en G. H. Thomas sen a Thuessink Van der Hoop; den officier van" gezondheid 2de kl. dr. G. A. Haremaker; den machinist 2de kl. II. L. Yerwohlt; den tot schie mansmaat bevorderden kwartiermeester H. Ilille; den matroos 1ste kl. C. Swanson en den vuur- stoker 2de kl. M. L. Meyerden gezaghebber 3de kl. D. Nolles; den lsten stuurman D. Van Baten burg, sedert bevorderd tot gezaghebber 3de kl. en den in commissie gestelden 2den stuurman D. Bucbell, sedert definitief benoemd; toegekend de eeresabel met het gebruikelijk opschrift aan den luitenant-ter-zee 2de kl. J. II. Beucker Andreae; bij afzonderlijke dagorders zoo in Indië als in Nederland, eervol doen vermeldenden officier van gezondheid 1ste kl. J. O. Harthoorn; de luite- nants-ter-zee 2de kl. B. J. G. Yolck en J. C. Van Wessem; den machinist 1ste kl. in liet vaste corps C. R. Van Kooien, den sedert om dienst- eindiging ontslagen kwartiermeester J. T. Wind- houwer; den konstabelsmaat G. C. Verhoef; de matrozen 1ste kl. J. Naerebout, sedert om dienst- eindiging ontslagen; J. J. Tjmoot de Porto en den sedert tot matroos 2de kl. bevorderden ma troos 3de kl. H. J. Ilemmerig; den in commissie gestelden 2den stuurman O. P. P. Ampt; den sedert tot marinier 2de kl. bevorderden marinier 3de kl. E. Jansen; en bijzondere tevredenheid betuigd aan de luitenants-ter-zee 2de kl. J. L. M. Van Gorkum en II. Van den Pauvert; ter zake der krijgsverrichtingen tegen Atjeh en wel bijzonder wegens de operatiën tegen Simpang-Olim op 14 November 1876 benoemd tot ridder 4de kl. der Militaire Willemsorde: den lstcn luitenant der infanterie P. A. Le Grand en den sergeant der infanterie A. F. D. Schreibcr; toegekend de eeresabel met het gebruikelijk opschrift, aan den majoor der infanterie P. C. Burgersden kapitein der infanterie II. E. Schoggers en den lsten luitenant van dat wapen A. G. Popelier; bij af zonderlijke dagorders, zoo in Indië als in Neder land, eervol doen vermelden den korporaal der infanterie A. Van der Bijl, sedert bevorderd tot sergeant. Waren de verwachtingen betreflende het reeds voor lang aangekondigde Ullman-concert hoog gespannen, getuige de flink bezette Stadszaal, geenszins zal men zich daarin teleurgesteld hebben gezien. Integendeel zullen ze zelfs in vele, zoo niet in alle opzichten zijn overtroffen gewor den. De personen toch, die do heer Ullman voor zijne kunstreis door Europa thans aan zich ver bonden heeft, behooren ontegenzeglijk tot de kunstenaars van den eersten rang en verschaffen een genot, zooals hier slechts zeer zelden wordt aangeboden. Het zuivere, buitengemeen omvang rijke sopraangelnid van mevrouw Dósiróe Artot, gepaard met hare schoonc voordracht; de indruk wekkende voordracht van Wieniawski op zijne viool, waaruit hii als 't ware de hecrlnkste tonei) 1 weet te tooveren; het ongee^cuaarde pianospel yyn Brassin, die door zijne voordrachten het I seheele auditorium eveneens in verrukking bracht; Bottesini, die aan contrabas zulke fijn be schaafde tonen weet te oni)°^cn' ^y^bbcn nètachtStrUrneni <0t D°lt0C °nr^r>t!e 'in een geheel geacht en veel overeenkomst met die *nischen ander instrument hadden, waardoor een duo viool en contrabas tot de mogelijkheden behoort t gaf al reden tot waardeering of bewondering Hoewel door „plotselinge ongesteldheid" van den heer Padilla de baryton-voordraebten moesten achterwege blijven, werd men voor die teleurstelling

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 1