N°. 5477 Donderdag A0. 1877. 20 December. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon-en Feestdagen, uitgegeven. DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANTS Voor Leiden per 8 maanden1.10. •'franco per post.... Afzonderlijke Hommers in 1.40. I." n 0.02. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 1fi regels1.06. Iedere regel meer-.-i.r.TTv.Tir, 0.17J. Grootere letters naar plaatsruimte. ■-->Y LEIDEN, 19 December. Heden zijn aan de universiteit alhier bevorderd tot doctor in de rechten de heeren E. D. Von Eranquemont, geb. te Soerabaia, en J. E. Neeb, geb. te Varsseveld, beiden na verdediging van Stellingen. Gisteravond hield de afdeeling Leiden en omstreken der Nederlaüdsche Maatschappij voor tuinbouw en plantkunde wederom een vergadering. De groote zaal van den Burg was goed bezet en onder het publiek merkte men vele dames op. Als spreker trad vanwege het hoofdbestuur op de heer Van Ledden Hulsebosch, van Amsterdam. In een voor ieder der aanwezigen verstaanbare taal behandelde de geachte spreker vóór de pauze vier nuttige planten, als koffie, thee, cacao en vanielje hij maakte in de eerste plaats met het samen stel en de cultuur van iedere plant hekend, be handelde vervolgens de wijze van bereiding alvo rens de voortbrengselen in bruikbaren staat tot ons komen en eindigde zijne mededeelingen met het geven van een overzicht omtrent de geschie denis van ieder dier planten in het bijzonder. Dit eerste gedeelte, op zich zelf reeds een schoon ge heel, was nog verfraaid door het aanwezig zijn van do besprokene platen in „natura" en vele an dere voorwerpen, als vruchten, zaden enz., die veel tot verduidelijking van het gesprokene bijdroegen. Na de pauze behandelde de heer Van L. H. een ander populair wetenschappelijk ondervrerp, na melijk meel en zetmeel; hij verklaarde in welke deelen van de plant liet zetmeel aanwezig is, waar het toe dient en helderde door duidelijke voor beelden op dat het zich zonder licht niet ontwik kelen kan. Niet onaardig was de opmerking van den spreker dat, hoewel zetmeel uit drie ieder bekende deelen be staat, li. 1. zuurstof, koolstof en waterstof, de knapste professor nog niet in staat geweest is zetmeel te maken. Ten slotte toonde spr. nog aan op welke wijze hij, die eenigszins met een mikroskoop kan omgaan, tarwemeel van rogge- en aardappelmeel onderscheiden kan, terwijl hij zijn hoorders in de gelegenheid stelde bet zetmeel, zooals bet zich in de plant bevindt, door liet mikroskoop in oogenscliouw te nemen. Hiermede eindigde de beer Van L. II. zijne voordracht, die in meer dan één opzicht leerrijk was en wij meenen dan ook de tolk te zijn van het talrijke publiek, wanneer wij èn den spreker èn bet Hoofdbestuur der Maat schappij voor een zoo leerzamen en genotvollen avond dank zeggen. De kinderfeesten zijn weder aan de orde van den dag. Ze werden gisteravond ingeleid door de Burgerzangschool der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, bij welke gelegenheid de Stadszaal honderden belangstellenden, zoowel ouders, voogden, broeders, zusters en verdere betrekkingen der jeugdige zangers en zangsters, als een aantal ge- noodigden bevatte, aan wie de jeugdige musici een genoeglijken avond verschaften, getuige gedu rende den zang de van vergenoegdheid stralende aangezichten en het herhaalde handgeklap. Een en ander was niet onverdiend. Het was inderdaad prettig de kleine dilettanten, waarvan bij de meesten reeds nu het concert-kostuum niet ontbrak, de eenvoudige, maar daarom misschien juist des te meer schoone liederen met hunne zilveren kinder stemmen te hooren voordragen. Eene niet geringe verrassing werd den aanwezigen bovendien bereid in de uitvoering der derde klasse van Mendelssohn's „Ave Maria", waarbij op niet onaardige wijze de solo-partij door een der meisjes-leerlingen werd voorgedragen. De geheele zeventiende openbare les leverde, in één woord, het bewijs aan welke goede handen het onderwijs is toevertrouwd en begrij pelijk was 't dan ook dat de voorzitter der Com missie, de heer dr. Rogge, in zijne korte toespraak een woord van dank richtte tot de heeren Wetrens en Taylor, die in het afgeloopen jaar zich weer met zooveel liefde en ijver op de vorming van het onder wijs der leerlingen hebben toegelegd. Ook de laatsten, en deze wel in de eerste plaats, sprak hij toe. Zij toch hadden allen, die aanwezig waren, verkwikt en hen, die zoo zoetjes aan oud begon nen te worden, zich nog eens in de kinderjaren doen terugdenken. Wat den toestand der Zang school zelve betreft, moge er al vroeger van duis ternis en donkere wolken zijn gesproken, toch hebben commissarissen hoop op de toekomst. In 't afgeloopen jaar is 't getal leerlingen wel is waar niet zeer toegenomen, maar deze toch gaven, zij 't dan ook niet allen, reden tot tevredenheid. Daarvan zouden de bevorderingen en de uit te reiken prijzen getuigen. Dat die prijzen er waren, zeide spr., was vooral te danken aan een muziek liefhebber hier ter stede, die van zijne belang stelling daardoor een sprekend bewijs had gegeven. Zoolang er zulken nog zijn, behoeft men den moed niet te verliezen en mogen de leerlingen de prijzen des te meer in waarde houden. Toch zijn er nog zoo veel kinderen in de stad, die geen onder wijs in het zingen ontvangen en integendeel op deze school behoorden. Dat is zeker te betreuren. Spr. wenschte dat hierin verandering mocht komen; een woord van opwekking achtte hij daartoe niet ongepast. Mogen allen steeds meer en meer over tuigd worden van den hcilzaraen invloed dien het kinderlied op den mensch, ook in lateren leef tijd, uitoefent. Yan harte wenscben wij dat de school van die overtuiging door een steeds grooter wor dend aantal leerlingen de duidelijke blijken moge opleveren. Zij heeft gisteravond getoond dat zij dit volkomen verdient. Onder hen, die deze openbare les bijwoonden, behoorden ook de lieer burgemeester dr. W. C. Van den Brandeler, de wethouder mr. P. C. Librecht Lezwijn en commissiën van verschillende corporation. Bevorderd werden van dc lste naar de 2de klasse: (Meisjes.) M. Japikse, M. E. J. Levedag, J. E. West- dijk, A. F. S. Simonis, E. M. J. Oudshoom, C. A. Bernard, H. J. L. Westdijk, J. E. Quant, B. J. De Ruyter, H. H. Schlöman, C. L. H. Planjer, J. Visser, A. E. Plemp, A. S. Schmier, M. M. Den Houter, G. E. J. Visser, W. Papöt, F. M. Meerburg, A. S. E. Steenhauer, 'J. A. Renaud, N. M. J. Rodbard, B. F. M. E. Van Hartrop, M. A. J. Scbretlen. (Jongens.) W. J. J. De Haan, J. M. Felix, A. B. II. Vlaanderen, A. J. Lindeman en J. P. E. Van Ewijk. Van de 2de naar de 3de klasse: (Meisjes.) J. M. Boekwijt, T. Smit, M. H. Scblöman, C. Brutel de ia Rivière, J. C. Van Loghem, J. P. De Jongh, L. C. H. Springer, A. C. W. Martin, A. M. Pander, S. S. Ballego, C. M. Ilolswilder, M. II. R. Van Linden. (Jongens.) H. J. Couvée, J. A. M. Rijk, E. H. Proot, E. L. J. Kindt, W. F. Van Hartrop, G. Rogge, A. J. Stallinga en J. Hoefftcke. Eervolle vermeldingen werden uitgereikt aan: lste klasse. (Meisjes.) E. M. J. Oudshoorn, H. J. L. Westdijk, J. E. Quant, W. Papót, C. B. Simonis, S. M. A. Blote, M. C. G. Jollie, M. Bremmer, M. M. Den Houter, C. De Cocq. (Jongens.) W. J. J. De Haan, A. F. Oostdijk, J. F. Terburgh, K. A. Felix, A. J. Lindeman, C. Wood, N. Brummelkamp, J. Bots, B. H. J. Van Linden en J. M. Monde. 2de klasse. (Meisjes.) P. T. Visser, W. S. Van Benten. (Jongens.) E. II. Proot, G. Rogge, C. Rooden- burg, J. G. Dirkse, P. J. Burgersdijk, H. W. Blote, F. F. Duyverwan en A. J. Stallinga. 3de klasse. (Meisjes.) E. J. Oudshoom, E. J. M. Stallinga, M. Van Hartrop, J. C. Van Ewijk, E. Oudshoorn en S. E. Paters. Prijzen werden toegekend aan lste klasse. (Meisjes.) M. Japikse, M. E. J. Levedag, J. E. Westdijk, A. F. S. Simonis, C. A. Bernard, M. A. J. Schretlen, A. E. Plemp, F. M. Meerburg, B. J. De Ruyter, H. II. Schlöman, J. A. Renaud, G. E. J. Visser, A. S. Schmier, C. L. II. Planjer, J. Visser. (Jongens.) J. M. Felix, F. T. W. G. Veldhuyzen, J. P. E. Van Ewijk en H. L. De Haas. 2de klasse. (Meisjes.) J. M. Boekwijt, T. Smit, M. II. Schlöman, C. Brutel de la Rivière, J. C. Van Loghem, J. P. De Jongh, L. C. H. Springer, A. C. W. Martin, A. M. Pander, S. S. Ballego, C. M. Holswilder, M. II. R. Van Linden, G. T. Ilessels, G. Schretlen, II. M. Florijn, M. E. Van Dijk, E. Plemp, J. M. Proot, J. M. Oudshoorn, G. H. J. J. Vlaanderen, M. P. Oudshoorn, E. M. J. Krulder, G. C. Oudshoorn, C. H. Holswilder. (Jongens.) H. J. Couvée, J. A. M. Rijk, E. L. J. Kindt, W. F. Van Hartrop, H. J. Van Dijk en W. C. Blanken. 3de klasse. (Meisjes.) J. S. Rodbard, E. II. Felix, P. C. S. De Balbian, A. S. Stallinga, M. M. E. Van Hartrop, E. J. Levedag, J. J. De Haas, M. M. Duy- verman, H. J. Bremmer, C. Bremmer, A. F. De Haas, E. M. M. Binnendijk, S. M. Hasselbach, M. J. E. Van Eldik, A. S. Smulders, E. J. Smit, A. J. Van Loghem, M. A. Rogge. (Jongens.) M. De Haas, J. II. Meerburg, J. F. Quant, J. C. A. Binnendijk, P. J. Hasselbach en H. C. Meerburg. Zaterdag 29 dezer zal aan het gebouw van het provinciaal bestuur te 's-Gravenhage worden aanbesteed: het maken van een gebouw voor een heliometer, benevens het verrichten van eenige daarbij behoorende werkzaamheden op het terrein van de sterrenwacht alhier. In do gisteravond gehouden zitting der Tweede Kamer is de wet op de middelen met algemeene stemmen aangenomen. Daarna was aan de orde de opmaking der nominatie voor een lid van den hoogen raad. Benoemd werden tot eersten candidaat mr. C. D. Asser, met 43 van de 56 stemmentweeden mr. J. J. Loke, raadsheer in bet gerechtshof te 's-Gravenhage, met 39 van do 53 stemmen; derden mr. P. R. Peith, rechter in de arrond.-rechtbank te Amsterdam, met 34 van de 51 (bij tweede stemming); vierden J. II. De Laat de Kanter, procureur to Goes, met 37 van dc 51 stemmen (bij tweede stemming)vjjfden S. M. S. De Ranitz, president der rechtbank te Zwolle, met 28 van de 49 stemmen. De verkiezing van een lid der Staten dezer provincie, in het hoofdkicsdislrict Gouda, ter ver vulling der vacature ontstaan door het overlijden van den heer M. Bisdom van Vliet, die als zoo danig in het jaar 1883 zou hebben moeten aftre den, zal plants hebben op 15 Januari c. k.de herstemming, zoo die noodig mocht zijn, op 29 Januari. De generaal-majoor van het Oost-Indische leger G. E. Tolsma, adjudant des konings, is te Utrecht overleden. De kapitein Van Moock, van den generalen staf, is benoemd tot chef van den staf der tweede divisie infanterie, tevens fungcerend adjudant bij gemelde divisie te Haarlem. Aan de universiteit te Groningen is bevor derd tot doctor in de wis- en natuurkunde de heer W. J. Steenhuis, geboren te Wetsinge. Eerste Kamer. Van de Tweede Kamer is ontvangen het wetsontwerp tot vaststelling der middelen voor 1878; verzonden naar dc afdeclingen. Nadat dc voorzitter de afdcelingen vc-rzocht had zich terstond met het onderzoek var) dat wetsontwerp te willen onledig houden, werd de vergadering gescheiden.

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 1