baandag 17 December. N°. 5474. A0. 1877. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Dit Nommer bestaat uit TWEE BLADEN. LEIDSOH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Jiwamers0.02. PRIJS DEK AD VERTEN TIEN: Tan 16 regels.1 f 1.06. Iedere regel meer0.17J. Grootere letters naar plaatsruimte. Eerste Blacl STADS-BERICHTEN. NATIONALS MILITIE. BURGEMEESTER kn WETHOUDERS van LEIDEN, Gelet op artikel 19 der wet van den 19den Augustus 1SG1 Staatsblad n°. 72), betrekkelijk de Nationale Militie; Herinneren hen, die op den lsten Januari 1878 hun 19de jaar zullen zijn ingetreden, en alzoo de geborenen in het jaar 1859, al.mcde hen, die eerst na het intreden van bun 19de jaar, doch vóór het volbreDgen van hun 20ste, ingezetenen zijn geworden, dc verplichting tot het doen van de aangifte voor de Nationale Militie, in de maand Jauuari 1878. Zij geven daarbij kennis: Dat, wie moet worden ingeschreven en wie voor ingezeten wordt gehouden, omschreven is bij dc artt. 15 en 20 van ge noemde wet, dus luidende: Art. 15. Jaarlijks worden voor de militie ingeschreven alle mannelijke ingezetenen, die op den lsten Januari van het jaar hun 19de jaar waren ingetreden. Voor ingezeten wordt gehouden: 1°. hij, wiens vader, of, is deze overleden, wiens moeder, of, zijn beiden overleden, wiens voogd ingezeten is volgens de wet vau den 2Sstcn Juli 1850 (Staatsblad n°. 44); 2°. hij, die, geen ouders of voogd hebbende, gedurende de laatste, aan het in de eerste zinsnede van dit artikel ver melde tijdstip voorafgaande, achttien maanden in Nederland verblijf hield 3°. hij, van wiens ouders de langstlevende ingezeten was, al is zijn voogd geen ingezeten, mits hij binnen het Rijk ver blijf houdt. Voor ingezeten wordt niet gehouden de vreemdeling, behoo- rendc tot cencn Staat, waar de Nederlander niet aan den ver plichten krijgsdienst is onderworpen, of waar ten aanzien der dienstplichtigheid het beginsel van wedcrkeerighcid is aange nomen. Art. 20, Hij, die eerst na het intreden van zijn 19de jaar, doch vóór bet volbreDgen van zijn 20ste, ingezeten wordt, is verplicht, zich, zoodra dit plaats heeft, ter inschrijving aan te geven bij Burgemeester en Wethouders der gemeente, waar de inschrij ving, volgens art. 16, moet geschieden. Dat, wie niet wordt ingeschreven, is bepaald bij art. 17, van den volgenden inhoud: Voor de militie wordt niet ingeschreven: 1°. de in een vreemd Rijk achtergebleven zoon van een inge zeten, die geen Nederlander is; 2°, de in een vreemd Rijk verblijf houdende oudcrloozc zoon van een vreemdeling, al is zijn voogd ingezeten; 3°. de zoon van den Nederlander, die ter zake van 's lands dienst in 's Rijks Overzeesche Bezittingen of Koloniën woont. Dat, in welke gemeente men moet worden ingeschreven, te vinden is in art. 16 der wet, waarbij is verordend: De inschrijving geschiedt: 1°. van een ongehuwde in de gemeente, waar de vader, of, is deze overleden, de moeder, of, zijn beiden overleden, de voogd woont; 2°. van een gehuwde en van een weduwnaar in de gemeente waar hij woont; 3°. van hem, die geen vader, moeder of voogd heeft, of door dezen is achtergelaten, of wiens voogd buitenslands ge vestigd is, in de gemeente waar hij woont; 4°. van den buitenslands wonenden zoon van een Neder lander, die ter zake van 's lands dienst in een vreemd land woont, in de gemeente, naar zijn vader of voogd het laatst in Nederland gewoond heeft. Voorts, dat, door wie de aangifte moet worden gedaan, te vinden is in art. 18, houdende het voorschrift: Eik, die volgens art, 15 behoort te worden ingeschreven, is verplicht zich daartoe bij Burgemeester en Wethouders aan te geven tusschen den lsten en den 31sten Januari. Bij ongesteldheid, afwezigheid of ontstentenis is zijn vader, of, is deze overleden, zijne moeder, of, zijn beiden overle den, zijn voogd tot het doen van die aaDgifte verplicht. Nog doen Burgemeester en Wethouders te weten: Dat tot deze inschrijving zitting wordt gehouden op het Raad huis, van des voormiddags 10 tot des namiddags 3 oren: op Maandag 14 Januari, voor de bewoners van de wijken 1, 2 en 3; - Dinsdag 15 m »4en6; Woensdag 16 ...6; Donderdag 17 Vrijdag 18 8 en 9 of de buitenwijk. Eindelijk, dat de geboorte-akten, die de beiaoghebbendep, bij de inschrijving:, onder opgave der woonplaats van den inge schrevene, bebooren over te leggen, dagelijks, de Zon-en feest dagen uitgezonderd, zijn te verkrijgen ter Secretarie dezer ge meente (afdeeling Burgerlijke Stand), van des voormiddags 9 tot des namiddags 3 uren, wanneer tevens voor hen, die hier niet zijn geboren, aanvrage ter verkrijging dier akten kan wor den gedaan. En wordt deze door plaatsing in de Leidscbe Courant van den 17dcn, den 24sten en den 31sten dezer maand afgekondigd. Burgemeester en Wethoaders voornoemd, v. d. BRAN DELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 15 December 1876. LEIDEN, 15 December. Zonder discussie en met algemeene stemmen heeft de gemeenteraad in eene hedenmiddag ge houden buitengewone zitting, nadat bij monde van den voorzitter de wenschelijkheid was uitge sproken dat een verkiezing in dit district voor deze gemeente wairheid was, besloten het volgende adres aan de Tweede Kamer in te dienen: „De Gemeenteraad van Leiden heeft met be langstelling kennis genomen van het onder dag- teekening van 12 December uitgebracht voorloopig verslag omtrent het wetsontwerp tot herziening van de tabel, bedoeld in art. 99 der wet Van den 4'den Juli 1850 (Stbl. n°. 87) (Kieswet), en daaruit met genoegen ontwaard dat in het afdee- lingsonderzoek vrij algemeen en met nadruk gewezen werd op de verkeerde samenstelling van het kiesdistrict Leiden, daar toch de gemeente Leiden een afzonderlijk district kon en behoorde te vormen. It eed s meermalen is gewezen op den vreemd- soortigen toestand waarin de gemeente Leiden verkeert ten aanzien van de verkiezing van afge vaardigden voor 's lauds vertegenwoordiging, en op eene wijziging daarvan aangedrongen. Zooals, naar het oordeel van den Gemeenteraad, zeer te recht in het voorloopig verslag wordt op gemerkt, gaat de eigenaardigheid der academistad geheel onder in de landelijke bevolking van het overige gedeelte van het dubbele district en wordt zij daardoor geheel overvleugeld. Leiden immers heeft 41298 inwoners en 1120 kiezers, terwijl de overige volgens het ontwerp tot dat kiesdistrict behoorende plattelandsgemeenten, waarvan een groot gedeelte in weinig of geene betrekking staat tot Leiden, te zamen eene bevolking hebben van 46396 zielen met 1591 kiezers. De Gemeenteraad acht het overbodig, uitvoerig de wenschelijkheid aan te toonen dat de beslaande wanverhouding in deze worde opgehevenzulks toch kan voor geene tegenspraak vatbaar worden geacht en uit den boezem der burgerij zijn dan ook vroeger reeds stemmen in dien zin opgegaan, waaromtrent worut verwezen naar het in Maart 1875 door ingezetenen dezer gemeente aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal ingediend adres, waarbij met aandrang op eene splitsing werd aan gedrongen. Naar het oordeel van den Gemeenteraad zoude zonder bezwaar het zoozeer gewenschte doel kunnen worden bereikt op de wijze in het voor loopig verslag aangegeven, door bij Leiden enkele der omliggende gemeenten te voegen, als b. v. Voorschoten met 2045 en Wassenaar met 3453 inwoners, en het overige gedeelte van het district Leiden met Haarlemmermeer te vereenigen, om daarmede een dubbel district uit te maken. De Gemeenteraad neemt alzoo de vrijheid Uwe Vergadering eerbiedig en met den meesten nadruk te verzoeken het aangeboden wetsontwerp in boven- staanden zin te willen wijzigen, waartegen blij kens de memorie van antwoord bij de Regeering geen bezwaar bestaat." Tegenwoordig waren de heerenVan den Bran- deler, voorzitter, De i remery, Librecht Lezwijn, De Laat de Kanter, Hartevelt, Snringar, Van der Zweep, Wilhelroy Damsté, Du Rieu, Van Heu- kelom, Van Iterson, Driessen, Van der Lith, Van Wensen en Juta. Afwezig met kennisgeving de heer Krantz. Naar wij vernemen zal op Dinsdag 18 De cember, 's avonds te 7 uren, weder een vergade ring plaats hebben van de leden der afdeeling Leiden en omstreken van de Nederl. Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde, waarvan het leden tal reeds tot in de zeventig geklommen is. Deze vergadering zal, bij uitzondering, een meer open lijk karakter hebben dan de vorige, in zooverre namelijk, dat aan elk der leden twee introductie kaartjes voor niet-leden ook voor dames zijn verstrekt. Als spreker zal dan optreden de heer Van Ledden Ilulsebosch, te Amsterdam, die eenige voorname tropische kultuurplanten, te weten: Koffie, Thee, Vanielje en Cacao tot on derwerp zijner rede zal kiezen, en, na de pauze, zal spreken over Meel en Zetmeel. Deze rede zal, naar men mag vertrouwen, te belangrijker zijn, daar, bij gunstig weder, dc bovengenoemde ge wassen ter kennismaking in de zaal geëxposeerd zullen worden, terwijl de spreker het gesprokene door platen zal toelichten. Het denkheeld om ook een enkelen keer dames in de gelegenheid te stellen zulk een vergadering bij te wonen, verdient zeker toejuiching en on getwijfeld zal er ook een ruim gebruik van wor den gemaakt. Voor de betrekking van leeraar in de na tuurkunde aan de h. burgerschool in Den Haag zijn voorgedragen de heeren E. H. Groenman, te Rotterdam, en dr. J. Campcrt, te Leidenvoor die van leeraar in de wiskunde en het boekhou den aan dezelfde school de heeren N. Van Eek en L. Bouwman Jr. Gedurende deze week zijn dagelijks in het Werkhuis alhier opgenomen van 6185 volwas sen personen en van 1320 kinderen. Uit Sassenheim wordt gemeld: Eene com missie uit de Gedeputeerde Staten van Z. Holland hield Donderdag in het raadhuis alhier zitting, ten einde eene uit den raad benoemde commissie en verdere belanghebbenden te hooren betredende de Teylingerlaan, loopende van het dorp Sassen heim naar het station Piet-Gijzenbrug. Do onder houdsplichtige, de heer mr. P. J. J. baron Van Heemstra, wenscht namelijk dien weg, die reeds sedert een 25tal jaren op den legger dezer ge meente voorkomt, thans daarvan afgevoerd te zien. Dat het behouden van dien grintweg naar het naastbij gelegen station en in communicatie met Noordwijk en Noordwijkerhout voor de ingezetenen van groot belang is, bleek uit het aantal opge komen belanghebbenden. Men verkeert mitsdien in niet geringe spanning hoe de einduitspraak in deze zijn zal. De Haagsche gemeenteraad kwam gistermiddag bijeen tot verdere behandeling van het ontwerp- adres aan den koning, den minister van binncn- landsche zaken en de Staten-Generaal, houdende bezwaren tegen de door de regeering ingediende kiestabel voor zoover het getal afgevaardigden voor 's-Gravenhage ter Tweede Kamer, in tegen stelling met Amsterdam en Rotterdam, niet wordt vermeerderd. Met 21 tegen 10 stemmen heeft de raad zich met het ontwerp van het dagelijksch bestuur vereenigd, nadat eene wijziging van den heer Eyssell was aangenomen om in het adres te wijzen op het nauwe verband van 's-Gravenhage met de omliggende gemeenten. De afgevaardigde uit de residentie, de heer Wintgens, die deze zaak bij den raad had ge-

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 1