Te ongeveer halfnegen in den avond van Zondag jl. hoorde men in de rue Visconti te Parijs plotseling verscheiden schoten vallen, gevolgd door hevige noodkreten. Het volgende was er gebeurd. Eenigen tijd te voren had de heer "W. zich met zijn jonge vrouw per rijtuig van zijn woning in de rue Jacob op weg begeven naar den boulevard St.-Michel, om een bezoek te brengen aan zijne schoonmoeder. Bij het instappen nu had de heer W. twee jongelieden opgemerkt, die hem schenen te bespieden, maar wat hij niet wist: zij hadden uit al hun macht het rijtuig nageloopen en het in de rue Visconti ingehaald. Daar sprong een hunner naar het neergelaten portier, beval den koetsier stil te houden en noodzaakte den heer W. uit te stijgen. Op dit oogenblik vielen er drie schoten; de heer W. was gewond. Onmiddellijk echter kwamen verscheidene omstanders toeschie ten en ontwapenden den aanvaller juist toen hij weder op zijn slachtoffer wilde aanleggen. Intus- schen had mevrouw W. de vlucht genomen in de richting der rue Jacob. De heer W. was spoedig weer op de been; de kogel, die op een portefeuille was afgestuit, had hem slechts licht gewond onder den linkerschouder. Bij het voorloopig onderzoek is gebleken, dat de aanvaller, een student, reeds vroeger tot de vertrekken van mevrouw W. had trachten door te dringen en het haar lastig maakte. Een lang niet alledaagse he verras- sing viel onlangs een schrijnwerkersgezel te Ber lijn ten deel. De man, in de Lützowstrasse woon achtig, ontving van een onbekende uit Leipzig een brief met 271 /a tblr. en waarin hem tevens vergiffenis werd gevraagd voor een diefstal van 25 thlr., door den afzender twee jaar vroeger gepleegd ten koste der zuurverdiende spaarpen ningen van den werkman. Thans zond de eerlijke dief het geld, eenmaal uit nood ontvreemd, met intrest terug. Inderdaad herinnerde zich nu de schrijnwerker, dat omstreeks dien tijd de genoemde som op onverklaarbare wijze uit zijn latafel was verdwenen, en tevens vergat hij niet in gezelschap van eenige vrienden, des avonds genoodigd, een dronk in te stellen op het welzijn van den Leip- ziger onbekende. R, echtzake n. In de zaak van het klooster der Kruisheeren te St.-Agatha, welke Dinsdag bij de rechtbank te 's-IIertogenbosch opnieuw heeft gediend, is door den Staat geconcludeerd tot niet-ontvankelijkver- klaring, immers en in allen gevalle, dat de vor dering aan den eischer zal worden ontzegd, met zijne veroordeeling in de kosten, op grond dat het klooster der Kruisheeren te St.-Agatha als bestaand rechtspersoon niet kan erkend worden en dus de bevoegdheid mist om in rechten op te treden dat de eischer „vel quasi" dan ook wel zegt, maar volstrekt niet bewijst, noch bewijzen kan, dat hij de bij dagvaarding bedoelde perceelen bezit, en dat wel bezit pro domino. De eischer verzocht een naderen termijn tot concludeeren. BUITENLAND. Frankrij k. Mac Mahon heeft ten gevolge van het onder houd, dat hij Woensdag met d'Audiflret-Pasquier had, een brief geschreven aan Dufaure, die zich gisteren naar het Elysée begaf. De voorzitters van de bureaux der linkerzijde in den Senaat hielden een bijeenkomst met d'Audif- fret. Zij hadden eene interpellatie gereed gemaakt om ophelderingen omtrent den afloop der crisis uit te lokken. D'Audiffret zeide hun, dat er geen spraak was van de zitting der Kamers te schorsen. De linkerzijde stelde dientengevolge de interpel latie uit. Dufaure, van 't Elysée teruggekomen, vertelde in de couloirs van den Senaat, dat de vorming van het ministerie goed vorderde en dat de voor naamste zaak, die nog te regelen viel, de redactie der boodschap was. DuitseHIand. In de Wurtembergsche Kamer van afgevaardig den is een voorstel om de gemeentebesturen te machtigen, alle vonnissen, tegen ingezetenen hunner gemeenten wegens vervalsching van eet- en drink waren uitgesproken, openbaar te maken, met al- gemeene stemmen op twee na aangenomen. Het eerste bericht, waarin de keizer Maan dag mededeeling ontving van de overgave van Plewna, was een rechtstreeksch telegram van den czaar. De keizer heeft hem daarop onmiddellijk per telegraaf eene felicitatie gezonden. De Duitsche rijksregeering heeft Oostenrijks voorstel ter verlenging van het haudelstractaat tot 30 Juni 1878 aangenomen. I talië. Dinsdag den 4den dezer, zoo leest men in de „Opinione", ontving eene geachte Russische familie te Rome een telegram, ongeveer in deze bewoor dingen „Wladimir is bij Orchanië aan eene knie gewond. Wij gaan hem met Alexis bezoeken. Alexander." Denzelfden avond las men in de ministerieele „Italië": „Uit het hoofdkwartier te Bogot wordt geseind, dat de grootvorst Wladimir, tweede zoon van den czaar, eergisteren, Zondag, bij Orchanië door een kogel in de knie is gewond geworden. De kwetsuur is hoogst gevaarlijk. Men verwacht den keizer, die den gewonde zal komen bezoeken." De eveneens ministerieele „Bersagliere" maakte dienzelfden avond eene dépêche openbaar van haar „eigen telegraphisch agentschap" uit Bucharest, aldus luidende„De grootvorst Wladimir is Zondag bij Orchanië door een kogel in de knie gewond. De wond is zeer bedenkelijk. Men verwacht het bezoek van den keizer". De niet minder ministerieele „Nazione" te Elorence, welke ook haar eigen agentschap zegt te hebben, wist den volgenden ochtend te verhalen, dat de ongelukkige grootvorst in de dij gewond was en voegde er bij, dat, naar men vreesde, het been zou moeten worden afgezet. Geen enkel ander blad had iets van de zaak vernomen en een dag later was het dan ook bo ven allen twijfel verheven, dat noch Wladimir, noch Alexis, noch Alexander, waarvan het tele gram gewaagde, tot het keizerlijk gezin behoorden, maar eenvoudig bloedverwanten waren van de bo venbedoelde Russische familie te Rome. Door het vermakelijk quiproquo is thans naar het oor deel der „Opinione" toevalligerwijs onweerlegbaar gestaafd wat sedert lang algemeen vermoed werd, dat namelijk de particuliere telegrammen, door den minister van binnenlandsche zaken, wiens orga nen de bovengenoemde bladen zijn, of door zijne ambtenaren worden nagezien. En nu merkt het oppositieblad aan, dat niet slechts het geheim, maar ook de eigendom van telegrammen onschendbaar behoort te wezen. In de zitting van den 6den dezer heeft de heer Corte, een lid van de dissentieerende groep der linkerzijde, tot groote vroolijkheid der leden, de zaak in de Kamer gebracht en deswege den mi nister om inlichtingen verzocht, die antwoordde, dat het niet mogelijk was dergelijke misbruiken altijd te verhinderen, dat zij'ook in het buiten land vaak genoeg voorkwamen, dat hij, voor zich, verklaren kon, noch middellijk, noch rechtstreeks tot het mededeelen van particuliere telegrammen aan eenig dagblad vergunning gegeven te hebben en dat hij onderzoeken zou, in hoever eenig amb tenaar aan het geleurde schuldig was. De heer Corte nam akte van deze belofte en daarmede was het incident afgeloopen. In een telegram uit Rome wordt gemeld, dat de bisschoppen allerwegen last hebben ont vangen, gebeden uit te schrijven voor het herstel van den Paus. Het consistorie is uitgesteld tot 21 dezer. Oroot-TESi'itairmië. Aan een diner, bij gelegenheid van de opening van eene nieuwe conservatieve vereeniging Dins dag te Edinburg gegeven, heeft de heer Gathorne Hardy, de minister van oorlog, eene toespraak ge houden, waarin hij verklaarde, dat de Britsche regeering niet de minste schuld had aan den oor log. Dat de liberale partij als partij daartoe ook niet bijgedragen had, zeide hij wel te moeten aannemen. De regeering slaat den loop der zaken in het Oosten bestendig nauwlettend gade: zij heeft eene voorwaardelijke onzijdigheid in acht genomen en Rusland met de meeste rondheid ge wezen op eenige punten, waarmede de Britsche belangen in het bijzonder gemoeid waren. Andere punten kunnen zich in den loop der gebeurte nissen voordoen, maar van de door Engeland aan Rusland gestelde voorwaarden is er tot nu geene geschonden. Pie i na is thans gevallen en 7 minister geloofde, dat ieder sympathie hebben moest voor de dapperheid, waarmede die pW verdedigd was. Hij hoopte, dat er zich eene ge* legenheid zou voordoen voor de Engelsche re»!* ring om aan dezen oorlog een einde te maken" Hij verzekerde, dat de regeering niets vuriget wenschte dan zulk eene gelegenheid te vinden0 De „Daily News" is van oordeel, dat devo0r. waarden van een eveutueelen vrede tussche" Rusland en Turkije, welke punten betreffen, waar"! mede ook de belangen van andere mogendheden gemoeid zijn, niet zullen vastgesteld worden zon der overleg met die mogendheden. Ten aanzien van de toekomst van Konstantinopel b. v. heeft prins Gortschakoff dat duidelijk genoeg gezeul Door zulk gemeenschappelijk overleg zal men^e zwarigheden, die zich bij het sluiten van den vrede voordoen, te boven kunnen komen. De „Morning Post" meent, dat de val van Plewna Engeland tot besef van het gevaar, waar door het bedreigd wordt, zal brengen. Het blad verwacht van de regeering onmiddellijk eene de monstratie, die toont, dat zij het gevaar bem-iint De „Standard" waarschuwt voornamelijk °tegen pogingen die zouden kunnen gedaan worden om Engeland van de onderhandelingen over den vrede uit te sluiten. Rusland. Officieel wordt uit Bogot geseind: „Naar verklaring der krijgsgevangen chefs van den staf bestaat het leger te Plewna uit 60 tabors, met zestig stukken geschut, weinig ruiterij en 7 pacha' De poging van Osman-pacha, om zich door de belegeraars heen te slaan, was heldhaftig en de geheele vroegere verdediging waardig. De Turken vochten als leeuwen, maar vonden een daaraan ge evenredigden tegenstand. Zij wierpen zich met alle kracht op de linkerflank der Russische grenadiers, uit Siberische regimenten bestaande, en drongen, ondanks een moorddadig geweer- en kartetsvuur, tot de loop graven door. De grenadiers streden als wanhopigenen toen het regiment Astrakan en dat van Samogatikwa men toesnellen, wierpen zij gezamenlijk de Turken uit de loopgraven, en maakten zich van een vaandel en zes kanonnen meester. Toen ondernam het geheele corps grenadiers een aanval op de Turken, en wierp hen terug achter de Wid; onze andere troepen en de Rumeniërs tastten de Turken in den rug en de flank aan, waarop de dappere verdedigers van Plewna zich weldra genoodzaakt zagen de wapenen neder te leggen en zich met het geheele leger over te geven. Op 11 dezer is in de Turk- sche verschansing n°. 5, op den weg van Plewna naar Grovitzy, op de plek waar Osman Pacha zijn standaard had geplant, in tegenwoordigheid van den czaar een dankstond gehouden. Daarna gebruikte de keizer te Plewna het ontbijt en ontving Osman Pacha, met wien hij zich vriendelijk onderhield en wien hij uit hoogachting zijn degen teruggaf. Volgens „Daily News" bedraagt het aantal zieken en gewonden binnen Plewna 20,000. Aan de „Polit. Corr." wordt uit Bucharest bericht, dat het grootste gedeelte van het leger, dat voor Plewna lag, ter versterking van het leger van den czarewitz is bestemdhet andere deel zal langs den straatweg naar Sofia marcheeren. Het Rumeensche leger zal de oevers van den Donao bewaken en Widdin isoleeren. Volgens Russische berichten was Osman Pacb aan het been, volgens eene andere lezing echter aan de hand ernstig gewond; toch voerde hij per soonlijk met generaal Ganjetzky, bevelhebber vu het Russische grenadierscorps, de onderhandeling over de overgave. Hij stemde volkomen in eene onvoorwaardelijke capitulatie, maar uitdruk kelijk verklaarde hij zich slechts den keizer vjj Rusland op genade of ongenade over te geven, niet den vorst van Rumenië, dien hij een re noemde. Hij gaf zijn degen dan ook aan oen Em sischen generaal der grenadiers over. Terstond na 't vernemen van den val T~ Plewna stelde de czaar zijn eigen rijtuig en z'J- gewoon escorte ter beschikking van den gewon e en gevangen Turkschen generaal. De plechtige intocht der geallieerde troepen - Plewna had Dinsdag-namiddag tusschen 2 en uren plaats, waarbij de 2de Rumeensche divisie voorhoede vormde. Grootvorst Nicolaas hat r

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 2