N°. 5471 Vrijdag A0. 1877. (4 December. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maandenf 1.10, Franco per post.1.40. Afzonderlijke Nammersq.02. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regels.».7/ 1.05. Iedere regel meer«v*.*»0.17J. Grootcre letters naar plaatsruimte. LEIDEN, 13 December. De opbrengst van 's rijks middelen over de elf afgeloopen maanden des jaars is 816,676.97 beneden hetzelfde tijdvak van het vorige jaar ge bleven. Dit is voornamelijk te wijten aan eene mindere opbrengst van de successie-rechten tot een bedrag van f 1,995,969 en van de rechten op den invoer van 550,439. Dit verminderd bedrag is niet opgewogen kunnen worden door de ver meerderde opbrengst der directe belastingen met ƒ398,890, der accijnzen met ƒ956,368 en der posterijen met ƒ133,168. De totale opbrengst blijft nog altijd 5'/4 millioen boven de raming. De maand December kan daarin zelfs nog wel eenige verbe tering brengen, want de laatste maanden des jaars zijn gewoonlijk de beste. Maar dit neemt niet weg, dat de stijgende opbrengst der belastingen, die men in de laatste jaren kon waarnemen, dit jaar achterwege blijft. Bij de heden in Den Haag gehouden aanbe steding van benoodigdheden voor het corps mari niers was minste inschrijver voor wollen dekens de firma J. Zuurdeeg en Zn. alhier, voor ƒ1521. De commissie uit het gerechtshof te 's-Gra- venhage heeft gisteren als candidaat-notaris toege laten de heeren Laboyrie te 's-Hage, Treurniet te Bleiswijk en Snoek te Qorcum. Het examen is hiermede geëindigd. Bij ministerieele beschikking van den 4den dezer heeft de minister voor waterstaat, handel en nijverheid bepaald dat de door middel des Edison's electrische autograpkische pen vermenig vuldigde stukken als drukwerk worden beschouwd. Op uitnoodiging van het Rotterdamsch- Afrikaausck comité zal de hoogleeraar P. J. Veth morgenavond in de groote zaal van 't Nut te Rotterdam eene voordracht houden, tot toelichting van 't doel dat men zich met de plannen, waar voor het internationaal comité tot onderzoek en beschaving van Centraal-Afrika werkzaam is, voor oogen heeft gesteld. De machtiging tot aanvaarding der aan de parochiale kerk der R.-K. gemeente te Eist door wijlen J. M. Jansen aldaar besproken making is door Z. M. den koning bij besluit van 28 No vember geweigerd. Bij het departement van koloniën is, ten behoeve van de noodlijdenden in de kolonie Curasao, ontvangendoor tusschenkomst van den consul der Nederlanden te Koningsbergen, f 11,85van den heer N. G. Reuvekamp, president van de ver- eeniging „Ons genoegen" te Deventer, 40, zijnde de opbrengst eener tooneelvoorstellingvan den oud-apostolisch vicaris van Curasao, J. P. A. Kistemaker, te Zenderen, 110,53, zijnde de op brengst eener collecte door den burgemeester Van Ambt Almelo gehouden. In de Eerste Kamer was heden geen genoeg zaam aantal leden tegenwoordig. Morgen te halfeen zal zij weder bijeenkomen. Tweede Kamer. Heden liep de discussie over het hoofdstuk waterstaat. De minister verklaarde dat hij zijn kracht zal zoeken in de beginselen van vrijen handel, de nijverheidsbelangen bevor derende zonder het belang der schatkist uit het het oog te verliezen. Voorts verdedigde hij de benoeming van een administrateur van waterstaat. Verschillende onderdeelen werden besproken. Mor gen voortzetting. Z. M. heeft benoemd met ingang van 1 Ja nuari e. k., ter vervanging van de op 31 Decem ber aftredende en niet herkiesbare leden van den geneeskundigen raad voor Zuid-Holland: dr. J. C. G. Evers, hoogleeraar te 's-Gravenhage; dr. P. M. Mess, te Scheveningendr. C. J. Snijders, te 's-Gravesandedr. C. J. Vaillant, te Schiedam; W.A. G. Kapteyn, heel- en vroed meester te Nieuw- veenG. J. Jacobsou, oud-apotheker te Schiedam; mr. J. G. Patijn, te 's-Gravenhagetot plaatsver vangende leden van den geneeskundigen raad dr. J. A. Delhcz, te Dordrecht; J. Broeksmit, heel- en vroedmeester te Zwijndrecht; A. Van Scher- penzeel, apotheker te Schoonhoven; J. A. J. Van de Ven, apotheker te Dordrecht; mr. G. A. Van Hamel, te Rotterdammet 1 Januari tot tijdelijk leeraar aan de rijks hoogere burgerschool te Win terswijk P. A. Van Deinse, te Enschedé; dr. J. J. Couvée, te Breda, met ingang van een nader door den minister van binneul. zaken te bepalen tijdstip, benoemd tot leeraar aan de rijks hoogere burgerschool te Middelburg. Gr e in e li g" cl Nieuws. Heden herdacht de heer J. W. Blank- waardt te Zoeterwoude zijn 25-jarig jubilé als bode van het Haagsche begrafenisfonds. Door de directeuren werd hem bij die gelegenheid een gouden horloge en door zijne medeambtgenooten alhier een gouden ketting vereerd Ook van andere zijde ondervond hij vele blijken van belangstelling. Hedenochtend te halfzeven is in Den Haag een begin van brand ontstaan op de eerste verdieping van het koffiehuis „de Pauw" in de Schoolstraat. De verdere voortgang van het vuur werd spoedig gestuit door een krachtigen straal uit de waterleiding, zoodat de inmiddels ter plaatse aangebrachte brandspuiten niet behoefden te werken. Sedert eenigen tijd hebben bij bijna alle expeditiën bij herhaling vermissingen plaats van verzonden goederennaar men verneemt, ook weder onlangs van zilveren voorwerpen per expe ditie van Van Gend en Loos, verzonden aan het adres van een magazijn in gouden en zilveren werken te Utrecht. In verband hiermede zijn gis ternacht te Utrecht een der bedienden van genoemd expeditiekantoor en zijn vrouw in hechtenis genomen. Uit Alblasserdam wordt gemeld: Nadat Maandag in deze gemeente eenige proeven met den verrespreker (telephoon) genomen waren, heeft men Dinsdag dit werktuig op grooteren afstand beproefd, en daartoe een verbinding gemaakt met het naburige Ridderkerk, op drie kwartier afstand aan de overzijde der rivier. Die proeven zijn uitnemend geslaagd, en men was algemeen overtuigd, dat bij eenige oefening, zoowel in hetspre- ken als in het hooren, deze nieuwe vinding van groot nut kan worden, en reeds nu met succes op groote nijverheids-etablissementen kan worden ingevoerd. De Ned. stoomboot „Stella", van Gibraltar naar Rotterdam, is Dinsdag met onklare veiligheidskleppen te Lissabon binnengeloopen. Een stoker is gedood en een andere gewond. Uit Warschau wordt medegedeeld, dat de ondervinding aldaar heeft beslist ten voor- deele van de straatbekleeding met ijzer. De gewone bevloering met steenen (graniet of veldsteenen, op een zand-, kies- of cementbedding) was de slechtste; die met asphalt hield evenmin stand en bleek voor de paarden gevaarlijk; daarentegen hield zich de ijzeren bestrating boven verwachting goed. Op eene lengte van 2 kilometer is sedert 9 jaren na genoeg geen enkele reparatie noodig geweest, en wat vernieuwd moest worden, werd, zonder hinder voor het verkeer, in een paar minuten afgedaan. De ijzeren straat ligt in Warschau o. a. in het drukste kwartier der stad, waar gemiddeld 100 rijtuigen per minuut passeeren. De oorspronkelijke bevloering ligt nog precies als vóór 9 jaren. Noch zelfs bij sneeuw, noch bij gladheid blijkt het ijzer lastig voor de paarden. Ook voor 't reinhouden der straten is deze methode hoogst doelmatig. De kósten schijnen volstrekt geen bezwaar op te leveren. De politie te Drempt en die te Does burg doen onderzoek naar het. verdwijnen van ze keren J. G., oud 26 jaar, zoon van een landbou wer te Drempt. Sedert Woensdag 5 dezer wordt deze persoon vermist. Nog laat in den nacht heeft men hem te Doesburg gezien, doch verder niets van hem vernomen. Een schildwacht die niet ver van den weg, waarover J. G. moest komen, op post stond, verhaalt dat hij in dien nacht een vree- selijken twist heeft gehoord, daarna geroep om hulp en eindelijk gekerm. Velen gelooven aan een misdaad, anderen aan misbruik van sterken drank. Op verschillende plaatsen heeft men in 't water gezocht, doch nog altijd tevergeefs. Uit Petersburg zijnonlangslOstoom- veldkeukens naar het oorlogstooneel gezonden. Deze door den kolonel Lijschcn vervaardigde keu kens zijn, vooreerst bij wijze van proefneming, bij den uitvinder besteld. De toestel heeft de ge daante van een staande ton met rechte wanden en is aan de bovenzijde voorzien van een rond uit vertind koper vervaardigd deksel met herme tische sluiting. Dit deksel is door middel van sterke schroeven snel op den cilindervormigen ketel te bevestigen of daarvan af te nemen. Naast den kookketel bevindt zich nog een kleine cilinder, de zoogenaamde samowar (theeketel), die tot het koken van water bestemd is. In den grooten ketel kan tusschen de 2'/j en 3'/s uur, naarmate den hoedanigheid van de brandstof, een voor 250 man voldoende hoeveelheid eten uit ruwe producten be reid worden. In den samowar kookt het water reeds in een half uur. Diezelfde tijd is ook noodig om spijzen te bereiden uit verduurzaamde levensmid delen. De vuurhaard bevindt zich aan den onder kant van den toestel en elk soort brandstof, zooals hout, steenkolen, turf, stroo enz. is daarin te ge bruiken. Met een kleine wijziging kan ook met voordeel petroleum als brandstof worden gebezigd. De geheele toestel hangt bij het vervoer aan het, achterste gedeelte van een voertuig, waaraan een sterke ijzeren halve ring aangebracht is. De uit einden van dien halven ring zijn zoodanig inge richt, dat de toestel gemakkelijk daarin bevestigd en weder er uitgenomen kan worden. Op den met 2 paarden bespannen wagen kan brandstof en pro visie worden medegevoerd. Daar ook gedurende het rijden gekookt kan worden, bestaat de moge lijkheid, dat de soldaat na een grooten marsch op de rustplaats onmiddellijk eet en thee drinkt, zon der er op te moeten wachten dat eerst de bezwaar lijke taak om in de kleine veldketels te koken vol bracht is. Ook is bij de bereiding der spijzen met deze inrichting een betere en meer gelijkvormige qualiteit van eten te verkrijgen dan met de ge wone veldketels. Tegelijk wordt bet opzoeken van brandstof en het aanmaken der vuren vermeden, dat vooral met slecht en nat weer groote bezwa ren meebrengt. Een vreeselijk voorval heeft in het dorp Garenne algemeene ontsteltenis verwekt. M. L., loodgieter, die werk had te Parijs, kwam onlangs des avonds te Garenne, waar hij vernam, dat zijne vrouw en twee kinderen levend verbrand waren in hunne woning. Het volgende had plaats gehadSinds een jaar leed om onbekende redenen vrouw L. aan zwaarmoedigheid, en verscheidene malen had zij den wensch geuit weldra te zullen sterven. Haar man had de onvoorzichtigheid gehad aan deze woorden geen gewicht te hechten. Echter

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 1