13 U 1 V 1-u IN L. IS O. de physica en chemie aan het „Institut Garnier' te Friedrichdorf bij Bad Homburg, een plaatsje, grootendeels door afstammelingen van oude réfu giés bewoond, reeds in 1864) van een door hem uit gevonden telephoon gebruik maakte, om op eigen aardige wijze de orde en tucht in de school te bewaren. In het schoollokaal bevond zich in een hoek een oor; een dergelijk oor was ook in de kamer van den directeur. Natuurlijk waren beide ooren verbonden door telegraafdraden. Daardoor hoorde de directeur alles, wat er in het schoollo kaal voorviel. De jongens begrepen er niets van, maar hadden ten gevolge der geheimzinnige weten schap van hun leermeester, zulk een ontzag voor hem, dat hij persoonlijk nooit behoefde te straffen. Betreffende den diefstal van nage noeg f 100,000 te Pernis, verneemt men nader, dat drie broeders, neven van den bestolene, Zaterdag in hechtenis zijn genomen en naar Dordrecht overgebracht, waar zij in verhoor werden genomen. Twee van hen zijn echter weer op vrije voeten gesteld. De derde, thans nog in hechtenis, is als kind langen tijd bij zijn oom in huis geweest. Hij blijft echter ontkennen den diefstal gepleegd te hebben. Donderdag is zeer vroeg in den ochtend in het Kanaal, bij Beachy-IIead, de „Mizpah", eene Eugelsche stoomboot, aangevaren door een ander schip, welks naam onbekend is gebleven. Men weet zelfs niet, of het eene stoom boot dan wel een zeilschip was. De „Mizpah" zonk bijna terstond. De equipage had nog tijd in eene boot te komen. Maar bij het naderen van het strand is de boot omgeslagen, met het onge lukkig gevolg, dat van de daarin aanwezige man schappen maar één zich heeft kunnen redden. De bemanning van de „European", eene der grootste booten van de Union Company, is geluk kiger geweest. Deze boot, komende van Kaapstad, met bestemming naar Southampton, heeft op de kust van Ouessant schipbreuk geleden en is ver gaan doch al de opvarenden zijn gered en ook de mailpakketten zijn behouden aan wal gekomen. Waarschijnlijk, zegt de „Pa 11 Mali Gazette", zal het beroemde Krupp-kanon bij het Pruisische leger spoedig hebben uitgediend. Men weet, dat onlangs in de kanongieterij te Spandau proeven zijn genomen met staalbrons volgens het Uchatius-stelsel; deze proeven zijn zoo goed ge slaagd, dat, volgens bericht van den Berlijuschen corresp. van een Oostenrijksch militair blad, de hoofdinspectie van het Pruisische leger besloten heeft het nieuwe stelsel aan te nemen en bereids order heeft gegeven een groot deel van het bele geringsgeschut te vergieten. De nieuwe stukken zullen een kaliber hebben van 12 centimeter en eene grootere lading toelaten dan de Oostenrijksche stukken van dat kaliber. Ook te Steinfeld bij Wee- nen worden proeven genomen met nieuw gegoten stukken van staalbrons; op een afstand van 2000 meter werden voldoende uitkomsten verkregen. Van verschillende z ij den wordt ge- meld, dat er thans telephoons verkrijgbaar zijn met een toestel om aan het station van aankomst het sein te kunnen geven, dat eene dépêche wordt afgezonden. In de „Neue freie Presse" van 7 December wordt zulk een toestel beschreven, waarbij het gebruik van eene batterij niet noodig is, zoo als die te Weenen is uitgevonden door dr. Puluj, privaat-docent aan de universiteit aldaar. De Chineesche gezant te Berlijn is outevreden. Zijns inziens wordt hem en zijn per soneel te weinig eerbied betoond. Ofschoon hij door zijn keizer slechts is benoemd tot buitenge woon gezant en gevolmachtigd minister, meende hij toch ten opzichte der étiquette aanspraak te kunneu maken op alle rechten van een ambassadeur. Zoo eischte hij bijv. dat keizer Wilhelm hem voor de audiëntie een galarijtuig zou zenden, hem ten hove een fauteuil zou doen aanbieden, enz. en het heeft vrij wat moeite gekost om hem te doen inzien dat men ten hove op het punt van étiquette den Chineezen in kleingeestigheid niets toegeeft. Wat daarentegen betreft de klacht over behandeling jegens zijn personeel, op dat punt heeft hij geen ongelijk, daar zich geen zijner Chineezen op straat kan vertoouen zonder als een wonderdier te worden aangegaapt en ten doel te staan aan spot, dikwijls ook aan beleedigende pla- 1 gerij. Hiertegen heeft de politie dan ook afdoende maatregelen genomen. I Een bericht, uit Victoria (Vaucou- vers-eiland) te Nieuw-Pork ontvangen, meldt de ontdekking van rijke goudkwarts-lagen in het gewest Cariboe, in Britsch Columbia. Egypte gaat zeer vooruit in materi- eele welvaart, hetgeen grootendeels is toe te schrij ven aan de waterbouwkundige werken. De land bouw, hoewel nog in achterlijken staat, is de voor naamste bron van welvaart, en de bebouwbare oppervlakte, welke in 1S00 slechts 9600 Engelsche vierkante mijlen bedroeg, is thans tot 11,500 aangegroeid. Alleen in de laatste jareu zijn niet minder dan 500,000 acres aangewonnen. Deze maatstaf alleen is echter lang niet voldoende om er de opkomst van den landbouw naar af te me ten. Er zijn nog andere factoren, en wel de invoer van gewassen, die er 60 jaar vroeger geheel on bekend waren, alsook eene vermeerdering in op brengst der inheemscke producten,-die men toen ongelooflijk zou geacht hebben. De katoen, waar van in 1821 het eerste gewas werd ingezameld, heeft nu een oogst van 600,000 balen geleverd en zal waarschijnlijk weldra het cijfer van 1,000,000 balen bereiken. De graangewassen brachten in 1875 volgens de opgaven het achtvoudige op van 40 jaar vroeger. De waarde van den uitvoer ver meerderde met een vierde en die van den invoer met een vijfde gedurende het tienjarig tijdvak 18661875, niettegenstaande de opening van het kanaal van Suez voor een deel des handels als afleider heeft gewerkt. Ook de bevolkingscijfers duiden grooteu vooruitgang aan. Alexandrië, dat een eeuw geleden tot 6000 zielen was ingekrom pen, heeft nu meer dan 200,000 inwoners. Kaïro heeft in de laatste 60 jaren zijn bevolkingscijfer verdubbeld en de bevolking des lands bedraagt thans 2,000,000 mensclien meer dan tijdens den inval der Frauscheu. IPriinlsrij lx. In de Kamer van afgevaardigden heeft gisteren de heer Laborde zijne verkiezing verdedigd. Er was geen der ministers aanwezig. De Beurs was lager op geruchten omtrent de samenstelling vau het Kabinet en ontbinding dei- Kamer. De republikeinsche bladen melden, dat de constitutioneelen aan d'Audiffret-Pasquier hebben opgedragen, bij Mac Mahon de noodige stappen te doen, om hem te bewegen de onderhandelingen met Dufaure te hervatten. Dientengevolge heeft d'Audiflret-Pasquier gisternamiddag Dufaure be zocht. Deze verklaarde dat, het beginsel der mi- nisterieele verantwoordelijkheid eenmaal erkend zijnde, hij bereid was tot eene transactie over de keuze voor ministers van oorlog, marine en buiten- landsche zaken. Daarna heeft d'Audiflret-Pasquier zich naar Mac Mahon begeven, die hem ten ant woord gaf: dat hij zijn besluit had genomen, dat er een nieuw ministerie was gevormd en er geen sprake kon zijn van transactie of verzoening. De partijen der linkerzijde in den Senaat zouden gisteren na afloop der zitting eene algemeene ver gadering houden. Welk een vernederend en schandelijk schouw spel, zegt het „Journal des Débats", bieden wij Europa en der wereld aanTrouweloosheid, veinzerij en verraad zijn op zoo gewelddadige wijze in 's lands bestuur ingevoerd, dat men slechts met geschreven nota's in overleg durft treden en dat men geen woord van eer meer uitwisselen kan anders dan men geldt wisselt, op handteekeuing namelijk of door loketten. Het vertrouwen is ver woest. Men slaat geen geloof aan iets of iemand meerHet is nutteloos, van den maarschalk iets anders te verwachten dan de uitvoering van zijn consigne en van wat hij voor zijn plicht houdt. Het is duidelijk, dat er tusschen hem en het land een ontzaglijk misverstand bestaat en dat voor beiden niets anders overschiet dan van elkander te scheiden. Er zijn noodlottige tegen strijdigheden,voor welke slechts eene enkele oplossing mogelijk isWanneer in eene monarchie een minister het niet eens is met den souverein, die hem benoemd heeft, en zijn geweten hem verbiedt zijne bevelen te gehoorzamen, gehoorzaamt hij aan zijn geweten door zich terug te trekken. Hij brengt zijn meester niet ten val, bij weigert hem te dienen hij stelt de macht, welke hij slechts als toever trouwd pand bezat, weder in de handen, waaruit V- die ontving. Indien de wil van Frankrijk, duidelHt uitgesproken, nadrukkelijk kenbaar gemaakt hf geluk niet heeft van overeen te komen met'die van zijn eersten minister, dan bestaat er vo den maarschalk eene in het oog vallende solut'^ eene aftreding, waarbij de eerbiedige dankbetui' gingen van de groote meerderheid der FransohJ hem zouden volgen. O root-3 iritarmië. j Volgens telegraphisch bericht uit Kaapstad aau de Londensche bladen is de oorlog afgeioopen De corpsen vrijwilligers zijn ontbonden. Kreli schijnt I naar Amapowo gevlucht te zijn en het gonverne- ment geeft nu in het westelijk gedeelte van het land der Galeaka's terreinen uit aan Europeanen Oostenr.-llong.-Monarcliie, De commissie voor het budget uit de Oosten l rijksche delegatie heeft na langdurige debatten met eene wijziging der redactie, het voorstel van het rijksministerie aangenomen, om de middelen j toe te staan tot dekking der gemeenschappelijke i uitgaven der monarchie gedurende het eerste kwar- taal van 1878. Ook de Hongaarsche delegatie ver- eenigde zich met het voorstel harer commissie om met geringe wijziging der redactie, liet indenk niteitsvoorstel der regeering voor drie maanden goed te keuren. Over de Oostersche staatkunde van graaf Andrassy behelst de „Köln. Z." als hoofdartikel de volgende beschouwingen: De staatkunde van graaf Andrassy, wordt daarin gezegd, ten opzichte van het Oostersche vraagstuk is niet vrijhij is gebonden door het lidmaat schap van keizer Frans Jozef van het rlrie-kei- 'zersverboud. Dat verbond waarborgt aau Oosten- rijk-Hongarije het voordeel, niet aan den tegen- woordigen oorlog te moeten deelnemen en toch zijne belangen bij den eventueelen vrede behartigd te zien. Daartegenover staat het nadeel, dat Ruslands macht vergroot en Turkijes kracht verzwakt wordt. Maar zou dat nadeel te voorkomen geweest zijn, indien graaf Audrassy zijn keizer buiten het ver bond der drie keizers had weten te houden Zeker niet, want men vergete niet, dat er voor dat ver bond reeds ecu twee-keizersverbond bestond. Graaf Andrassy had dus slechts de keus om uf tegen over dat Russisch-Duitsche verbond eene andere alliantie tot stand te brengen, bf Oostenrijks-Bon- garijes belangen te redden, door zich aan dat ver bond aan te sluiten. Was zulk eene alliantie mogelijk geweest, dan had Oostenrijk-Hongarije op Frankrijk of op Engeland moeten kunnen reke nen. Maar Frankrijk hield zich met reden buiten alles wat dit laud met Duitschland in botsing zou kuuneu brengen en eene Oostenrijksck-Eugel- sche alliantie zou onmiddellijk Italië aau de zijde van Duitschland en Rusland gebracht hebben. Dan had Oostenrijk-Hongarije gevaar geloopeu vau alles i te verliezen, want wellicht Duitschland en zeker Italië kunnen Oostenrijksch of Hongaars, h gebied gebruiken. Door deel te nemen aan het ltussisck- Duitsche verbond daarentegen zette graai'Andrassy niets op het spel dan de toekomst van Turkije, I die hij toch in geen geval had kunnen redden. I Graaf Andrassy zelf heeft den 7den dezer in I de commissie der Oostenrijksche delegatie de ver- I klaring afgelegd, dat de Oostenrijksch-lIoDgaar- I sche staatkunde recht op haar doel afgaat, in over- I eenstemming is met die van andere groote mo- I gendheden en een beslissenden invloed op de re- I geling van het Oostersche vraagstuk ui'.oefent. Rusland. Uit Bucharest wordt gemeld, dat Osman-Pack I zich heeft overgegeven en Plewna in handen u M van het Russisch-Rumeensche leger. De overgave geschiedde na een levendigen strijd op genade o ongenade. De Turken, voegt het bericht er bij. kwamen om van honger en koude. Turkije. De Turksche vrouwen zijn reeds sedert he. begin van den oorlog ijverig werkzaam I om kleederen voor het leger, pluksel voor de ge I wonden te maken enz. In alle harems 'iee^cé|l de levendigste bedrijvigheid. Maar tegen alle ufil sche gewoonten in beginnen de vrouwen zie a I ook buiten de harems verdienstelijk te ma'en^ VI in de hospitalen werkzaam te zijn en zelfs on

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 2