A\ 1877. Woensdag 12 December. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering v van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. STADS-BERICHTEN. DAGBLAD. PRIJS DEZER COURAHT: Jfoor I-eiden per 8 maanden1.10. franco per post.1.40. Afzonderlijke Hommers0.02. PRIJS DER ADYERTENTIEN Van 16 regel»If 1.05. Iedere regel meer Grootere letters naar plaatsruimte. BURGEMEESTER en WETHOUDERS tan LEIDEN, Gezien het adres van GERRIT OVERDUIN, koopman, wonende aan de Oranjegracht N°. 6, daarbij verzoekende aan den kant van den wal vóór zijne woning schapenvellen te mogen blooten; Geven bij deze kennis aan het publiek dat genoemd verzoek op de Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd is; alsmede dat op Maandag den 17den December aanst.voormiddags te elf uren, op het Raadhuis, gelegenheid zal worden gegeven om be zwaren tegen dat verzoek in te brengen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. n. BRANDELER, Burgemeester. B. KIST, Secretaris. Leiden, 11 December 1877. LEIDEK, 11 December. Heden is aan de universiteit alhier bevorderd tot doctor in de rechten de heer P. A. J. L. Truyens, geb. te Weert, na verdediging van Stellingen. De arrond.-rechtbank te 's-Hage deed heden uitspraak in vier onteigeningszaken der spoorweg maatschappij LeidenWoerden en bepaalde, met verklaring van onteigening der betrokken perceelen de toe te kennen schadeloosstelling aan: P. De Wit op 2218; H. De Boer, wed. Langeveld, op 3663.20; P. Th. Everard op 2817 en F. B. Sluyterman van Loo op 1631.29. Vervolgens werd door het openb. min. in vier zaken derzelfde maatschappij conclusie genomen. Naar het. gevoelen van den subst.-officier Mr. Van der Kemp moest de schadeloosstelling aanN. Kaptein worden bepaald op 4781.30; T. Meyer c. s. op 4066J. Meyer, wed. Hoogeveen, op f 1552.25 en aan E. Zonneveld, wed. Heemskerk, op 2302.90. De uitspraak in deze zaken is op den 21sten dezer bepaald. Hierna werden weder in drie onteigeningszaken de pleidooien gevoerd. De Commissie voor de volksvoorlezingen wenscht in de eerste plaats en vóór alles het familieleven, anders gezegd de huiselijkheid bij hare hoorders te bevorderen. Daartoe strekken al de voordrachten die zij gedurende den winter houdt. Zucht tot onderzoek en mededeeling in den huisel ijken kring is steeds haar streven en wordt dit door hare bijeenkomsten opgewekt en bij de volksklasse in toepassing gebracht, dan zeker is het doel dat zij zich voorstelt ten volle bereikt. Om hiertoe mede te werken strekte de voor dracht van den heer J. A. Van Dijk op gister avond. Eene bij weinigen bekende novelle „Een Godsoordeel" van Mr. Jacob van Lennep, in zijne nagelaten verspreide geschriften, gaf hem daartoe overvloedige stof. Het talrijk opgekomen publiek, dat hem van het begin tot het einde met aandacht volgde, was wèl een bewijs, zoo voor de uitne mendheid zijner keuze als voor de wijze waarop de voordracht geschiedde. Mocht nu maar wat de spreker aan 't slot hoopte in vervuiling komen, en de Bibliotheek van tNut, waar men de boeken schier om niet ter lezing krijgt, meer en meer door het volk worden aan gezocht om ook in den huiselijken kring de ge schriften onzer Nederlandsche letterkundigen te genieten. De Teylingerlaan, onder de gemeente Sassen- heiin en Voorhout gelegen, komt op den legger der wegen en voetpaden in die gemeenten voor. De eigenaar van die laan, de heer baron Aan Heemstra, heeft daartegen bezwaren ingediend, en wenscht de laan van den legger te zien afgevoerd. Eene commissie uit Gedeputeerde Staten, bestaande uit de heeren mr. C. W. Hubrecht en mr. P. L. E. Biussé, zai op Donderdag 13 dezer des voor- middags te twaalf uren in het raadhuis te Sassen- heim zitting houden, ten einde belanghebbenden te hooren. Gisteren vergaderde te Amsterdam de afdee- ling letterkunde der koninklijke academie van wetenschappen, waarin door prof. Veth verslag werd uitgebracht namens de commissie, belast met het onderzoek van het verzoek der heeren Weyprecht en Wilczek, tot ondersteuning hunner pogingen ter vestiging van internationale stations in de Noordpoolgewesten, tot het doen van syn chronische en andere waarnemingen. Dit rapport, gesteld door den heer De Jonge, die ter vergadering niet aanwezig kon zijn, gaat uit van vier leden der academie, behoorende tot haar beide afdee- lingen. In beginsel juicht de commissie het denk beeld toe, reeds in 1872 door prof. Buys Ballot uitgesproken en thans door de beide Oostenrijk- sche zeevaarders tot het hunne gemaakt, nadat het te Leipzig en Weenen door prof Bays Ballot was ontwikkeld. De commissie meent dat als Nederlands medewerking tot de totstandkoming dezer internationale arctische onderneming wordt gevraagd, Nederland zich daaraan niet mag ont trekken. Voor dat land zijn Spitsbergen en Novaja Semla het best aangewezen, in de antarctische gewesten behoort het zich niet te vestigen. Voor alsnog zal echter volgens mededeelingen der heeren Weyprecht en Wilczek, aan het plan geen uit voering worden gegeven wegeus den heerschenden oorlog. De commissie beschouwt dit uitstel gunstig voor Nederland, dat zich nn kan voorbereiden, ook voor den voorgenomen tocht naar de Pool gewesten, die den steun der academie en van de regcering verdient. In het laatst van de maand Mei 1878 zal het vaartuig naar Spitsbergen en Novaja Semla vertrekken. Mr. P. F. Hubrecht, secretaris-generaal van het Nederlandsch departement van binnenlandsche zaken, is benoemd tot commandeur der orde van de kroon van Italië. De Staatscourant behelst het overzicht van de verslagen der in 1877 gehouden eindexamens van de hoogere burgerscholen. Voor den dienst der gouvernements-marine in Ned.-Indië zijn beuoodigd eenige 3de stuurlieden. Jongelieden, beneden den leeftijd van 24 jaren, en bij voorkeur afkomstig van de Kweekschool voor de zeevaart te Amsterdam, die genegen zijn mede te dingen, kunnen zich, bij gezegeld request, tot het departemeut van koloniën wenden, onder overlegging van de vereischte stukken. Ingevolge een nieuwe telegraaf-overeenkomst, den llden April tusschen Nederland en Duitsch- land gesloten, wordt, te rekenen van den lsten Januari aanstaande, het thaüs geldende tarief voor het verkeer met Duitschland buiten werking ge steld en een nieuw, volkomen eenvormig woord tarief ingevoerd. Van dat tijdstip wordt geheven a. voor het gewone telegram op alle afstanden, een grondtaks onafhankelijk van het aantal woor den, van 0.24; een woordtaks voor ieder woord dat het telegram bevat, van f 0,06b. voor het dringende telegram op alle afstanden, een grond taks van 0.72; een woord taks van /"O.18. Over eenkomstig artikel 3 der overeenkomst wordt, bij de heffing der seinkosten het verschuldigd bedrag tot het naast hoogere door vijf deelbare getal in centen afgegrond. Voor het vooruit te betalen antwoord-telegram worden de kosten van een ge woon telegram van tien woorden berekend. Is voor het antwoord een ander aantal woorden voor uitbetaald, zoo moet dit aantal in den tekst van het oorspronkelijke telegram worden vermeld. Voor uitbetaling van meer dan dertig woorden wordt niet toegelaten. Voor de kennisgeving van ontvang wordt dezelfde fariefprijs als voor een gewoon te legram van tien woorden geheven. Bij de Holl. IJzeren-Spoorwegmaatschappij i is benoemd tot ingenieur van weg en werken de heer A. K. P. E. R. Van Hasselt, thans ingenieur adviseur, ter vervanging van den heer P. J. Mouthaan, die met 1 Januari a. s. is benoemd tot ingenieur-adviseur met den titel van hoofdingenieur. Burg. en Weth. van Amsterdam hebben voorgesteld als adsistenten bij de geneeskundige faculteit aan de universiteit aldaar te benoemen: 1 prosector bij de ontleedkunde, op 1000; lste ads. bij het physiol. laboratorium, op ƒ1000, 2de id. op ƒ600; ads. bij het ziektekundig labor, op f 1000 1ste ads. bij de ziektekundige ontleedkunde op ƒ1000, 2de id. op 300adsist. bij de genees kunde (polykliniek) op 200id. id. (oefeningen) op f 200; id. bij de heelkunde (operatiën) op 400 id. id. (polykliniek) op f 200, id. bij de verlosk. ƒ400, id. bij de polykliniek voor vrouwenziekten op ƒ200. Eerste Kamer. Algemeene beraadslagin gen zijn gevoerd over de ontwerpen uitmakende de Indische begrooting voor 1878. De min. van kol. betuigde zijn dank voor de welwillendheid, bij deze Kamer ondervonden. De vier hoofdstuk ken der begrooting werden met algemeene stemmen aangenomen, evenzoo eenige ontwerpen van kolo nialen aard. Bij dat tot bekrachtiging van verleende credieten gaf de minister te kennen dat hij reeds vroeger als minister de overschrijding der begroo ting door credieten had afgekeurd; dat die in den laatslen tijd waren verminderd, en dat hij in het vervolg zooveel mogelijk daartegen zou waken. Tweede Kamer. In de zitting van heden is het hoofdstuk financiën met algemeene st. aan genomen. Het hoofdstuk oorlog gaf aanleiding tot breedvoerig debat. De minister verklaarde dat bij de regeeriug de levende strijdkrachten hoofd zaak is en wel de intensieve verbetering tegen het minimum van persoonlijke en financieele kracht. Afschaffing der plaatsvervanging zou bij de nieuwe militiewet ter sprake komen. Over verhooging van het militie-contingent dacht de minister nog als in Augustus. De algemeene beraadslaging is ge sloten. Morgen zijn de artikelen aan de orde. Z. M. heeft, op zijn verzoek, ingetrokken de benoeming van mr. J. G. A. Eaber tot kanton- rechter-plaatsvervanger te Amsterdam (derde kan ton), en daartoe benoemd mr. J. W. Foest; Zr. Ms. adjudant in buitengewonen dienst, den generaal-ma- joor II. J. R. Beyen, van den staf der artillerie, thans Ier beschikking van den minister van oorlog, op zijne aanvrage op pensioen gesteld en het bedrag daarvan bepaald op ƒ3794 's jaars. G e in engd Nieuws. Drie paarden, behoorende tot het re giment huzaren, alhier in garnizoen, zijn afgemaakt als lijdende aan kwaden droes. Een dag of acht geleden werd in het binnengasthuis te Amsterdam een vrouw opgeno men. die des nachts op straat met gebroken dij been was gevonden. Zij verklaarde te zijn geval len. Uit een onderzoek is der politie echter ge bleken, dat de rnim zeventigjarige vrouw door haar dochter de trappen was afgesmeten, hetgeen de moeder ter wille van de dochter had verzwegen. De kleine orang-oetang, die in Artis te Amsterdam verblijf hield, is overleden. Door een leerling wordtmedegedeeld, dat de heer Philipp Reiss, directeur en leeraar in

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 1