N°. 5468. A0. 1877. 10 December. Maandag Dit Nommer toestaat uit TWEE BLADEN. Eerste Blad. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Toot Leiden per 8 maanden1.10. Franco per post.1.40. Afzonderlijke Kommers0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon-en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES: Tan 16 regelsf 1.05. Iedere regel meer0.17J. Grootere letters naar plaatsruimte. LEIDEN, 9 December. Heden aanvaardde de heer dr. K. Martin het hoogleeraarsambt aan de universiteit alhier met het houden eener redevoering over: Geologische Theorien der Jetztzeit mit einleitenden Bemerkungen aus der Vorgeschichte der Geologie. De Staatscourant behelst het verslag der jury, die belast is geweest met het beoordeelen der ingekomen ontwerpen voor een nieuw univer siteitsgebouw alhier. De ontwerpen zullen door het publiek kosteloos kunnen bezichtigd worden in de kapel op het Binnenhof te VGravenhage, van Zon dag 9 December tot en met Zondag 23 December, dagelijks van 10 tot 3 uren. De commissie heeft 36 ontwerpen te beoordee len gehad. Aan geen daarvan kon naar haar oor deel een der twee uitgeloofde prijzen worden toegekend. Maar zij heeft met algemeene stemmen besloten, voor te stellen om aan elk der vijf ont werpen, genummerd 3, 12, 15, 17 en 35, een vijfde van het gezamenlijk hedrag der twee prijzen toe te kennen, als belooning voor het werk der vervaardigers en tegen afstand van hunne plannen. De vijf bedoelde ontwerpen hadden respectievelijk tot zinspreuk: 3. Vivat Academia; 12. Quis; 15. Eigen kunst is eigen leven; 17. Vaderlandsche bouwkunde; 35. Art et Science. De jury bestond, gelijk men weet, uit de heeren A. J. Enschedé, Ilase, Boeswillwald, Cuypers, Beyaert, Ton Ferstel, Gosschalk en Van den Ëergh. Behalve aan de gisteren medegedeelden is ook aan den kapt.- kwartiermeester W. JLefèbre, bij het personeel der militaire administratie alhier, door den minister van oorlog machtiging verleend om het cijfer in het vroeger aan hem uitgereikt onderscheidingsteeken voor XV jaren Nederl. dienst als officier in XX te doen verwisselen. Gedurende deze week zijn dagelijks in het Werkhuis alhier opgenomen van 6681 volwas sen personen en van 1322 kinderen. Sedert den 3den dezer is eene nieuwe ge legenheid geopend tot verzending van brieven en verdere stukken naar de Vereenigde Staten van Noord-Amerika, door middel eener des Dinsdags avonds uit Londen vertrekkende post. Dienten gevolge geschiedt de verzending dier correspon dentie langs den weg van Engeland thans als volgt des Maandagsmet den spoortrein, vertrekkende uit Rotterdam naar Antwerpen ten 12.55 namidd. met dien, vertrekkende te 6.50 av. uit Rotterdam naar Antwerpen; des Woensdags en "Vrijdags: met den trein van 6.50 av. uit Rotterdam naar Antwerpen. De geneeskundige staatscommissie heeft tot arts bevorderd den heer J. Prins Eokkes, en voor het 1ste gedeelte den heer E. Wintgens toegelaten, beiden med. doctorandi. De commissie is uiteen gegaan tot half Februari. - H. K. H. de prinses van Wied, geboren prinses der Nederlanden, is gisterochtend op haar kasteel te Neuwied van een zoon bevallen. Aan de universiteit te Amsterdam zijn thana ingeschreven 395 studenten, en wel in de god geleerdheid 22, rechtsgeleerdheid 28, geneeskunde 316, wis- en natuurkunde 23, lettesen en wijs begeerte 6. Onder de 316 in de geneeskunde zijn 249 militaire studenten en onder de 23 in de wis- en natuurkunde 1 idem. De minister van oorlog heeft bepaald, dat onverminderd het daaromtrent bepaalde voor deta chementen sterker dan 24 mau, van het mar- cheeren en overnachten van troepen beneden die sterkte, door de autoriteit die den marsch regelt, tjjdig, zoo noodig per telegram, aan de betrokken burgemeesters zal worden kennis gegeven. Bij kon. besluit is een verhoogde bezoldiging toegekend aan de geëmployeerden bij de militaire ziekeninrichtingen, belast met de verzorging van lijders aan besmettelijke ziekten. In de zitting der Tweede Kamer van gisteren verklaarde de minister met het leerplan voor de gymnasia in overleg te zullen treden met den inspecteur. Een geheel nieuw leerplan acht de minister noodzakelijk, en mocht dit niet te ver krijgen zijn, dan door wijziging der wet op het hooger onderwijs op dit punt, dan zal hij daartegen niet opzien. Den inspecteur zou hij opdragen op te geven, waar deze de oprichting van gymnasia wenschelijk mocht achten. De belangen van het gymnasiaal onderwijs mogen echter niet aan het belang der gemeenten worden opgeofferd. In het bezwaar tegen de beperking der examens vindt de minister aanleiding, weldra het besluit in dit opzicht te herzien. Met de examen-regeling staat de benoeming van professoren in verband. Met groote bezadigdheid dient gehandeld te worden om een niet te groot aantal professoren te benoemen. Op de vraag van den heer Tcding van Berkhout betoogde de minister, dat hij twee hooglceraren noodig acht, één voor de dogmatiek en de ander voor het kerkelijk recht en dat eene loyale en royale handeling tegenover de synode bij de rege ling van het aanvullingsonderwijs in de theologie wenschelijk was, daar de regeering zoodoende vrijer werd in de keuze der hoogleerarcn in de theologie. Tweede Kamer. In de zitting vam he den is ingekomen de nominatielijst voor lid van den hoogen raad bestaande uit de heeren: Loke, raadsheer te 's-GravenhageAsser, raadsheer te Amsterdam; Feith, rechter te Amsterdam; Alting Mees, oud-minister; De Ranitz, president te Zwolle, en Heyligers, auditeur militair. Het hoofd stuk binnenl. zaken is na discussie, waarbij de minister wettelijke regeling voor de levensverze keringmaatschappijen in het verschiet stelde, una niem; daarna is hoofdstuk marine aangenomen. Vóér den aanvang der openbare zitting zijn in de afdeelingen onderzocht de wetsontwerpen tot her ziening der kiestabel, wijziging der begrooting van Curasao en vaststelling van de begrooting van het domeinfonds. Z. M. heeft aan H. Nekkers of H. De Nekker, gewezen hoofdonderwijzer der rijks lagere school n° 3, te Frederiksoord, gemeente Vledder (Drente), verleend een pensioen ten laste van den Staat, ten bedrage van f 126; benoemd tot burgem. der gem. Groenlo H. F. Hesselink van Suchtelen, der gem. Ruinen jhr. H. G. Van Holthe tot Echten; met ingang van 15 Febr. e. k. benoemd tot leeraar aan de rijks hoogere burgerschool te Alkmaar J. J. Terwen, te Almelo. Gemengd Nieuws. Gisteren werd door het Rotter- damsch Feestgebouw-gezelschap in de Stadszaal de eerste soirée gegeven, welke door een vrij talrijk publiek werd bijgewoond, dat zich bij sommige voordrachten blijkbaar goed amuseerde. De in verschillend kostuum optredende dames ontvingen herhaaldelijk luide toejuichingen en werden genoodzaakt telkens nog drie a vier voordrachten teu beste te geven. Ook de heeren voldeden vrij goed. In 't bijzonder was dit 't, geval met den heer Onsaio in zijne afwisselende en soms ver bazingwekkende kunstverrichtingen. Evenzoo trok ken de „buitengewone werkzaamheden" van de equilibriste Grandsart de aandacht, vooral die op den telegraafdraad. Daverend werden beiden dan ook toegejuicht. Het optreden van de zoogenaamde Frederika-troupe had insgelijks ten genoege der toeschouwers plaats. Vooral de niet altijd even onzachte manoeuvres van den leerling-schaatsen rijder deden hen dikwijls hartelijk lachen, evenals de rijderessen in hare verschillende bewegingen en figuren met belangstelling werden gevolgd. Het effect zou zeker nog beter geweest zijn, indien de ex-leerling-schaatsenrijder zich hierbij evenals de dames ook in een toepasselijk kostuum gestoken had. Het instrumentale gedeelte der soirée bepaalde zich slechts tot pianospel. Hedenavond zal het gezelschap nogmaals optreden. Hedennacht omstreeks hal ft wee is in Den Haag brand uitgebarsten in het bovenhuis hoek Prinse- en Molenstraten bewoond door eene jullrouw, die in bewusteloozen toestand uit het raam langs ladders werd gered en reeds vrij ern stig verwond was. In het eerst had de brand een dreigend aanzien, daar de vlammen spoedig naar buiten sloegen en dikke rookwolken opstegen. Doch door spoedig aangebrachte hulp van de brandweer, ook door de aanwending van de brandkranen der waterleiding, werd het gevaar vrij spoedig ge keerd, zoodat om halfvier de brandweer grooten- deels kon inrukken. Men verzekert, dat de be woonster van het bovenhuis in den eersten schrik de woning verlaten had, doch weldra tot redding van cenige voorwerpen teruggekeerd was, toen zij door den zwaren rook bedwelmd werd en in dien staat met moeite werd gered. In de Groote of St.-Ba vo'skerk te Haarlem wordt thans ijverig gewerkt aan de her- sleiling, welke nu onafgebroken zal worden voort gezet. In de laatste dagen heeft men schilderwerk ontdekt op een der zuilen in den koortrans. Het loofwerk van het kapiteel, dat sierlijk gebeeldhouwd is, is verguld; de grond, waarop de bladen zich verheffen, is donkerblauw-groeneen geschilderd tapijtwerk overdekt de schacht der zuil. De grond van dit muurtapijt is zwart en bezaaid met gouden vischjes; een roode rand met gouden bloemen omboordt het geheel. In een der sluitsteenen van het gewelf, dat op deze zuil rust, ziet men een relief, voorstellende eene uit de wolken komende hand, die een vischje houdt gelijk aan de gouden vischjes, welke op het tapijtwerk voorkomende tweede sluitsteen van dit gewelfvak stelt Adam en Eva voor, naast den boom met de slang. In den nacht van Woensdag op Don derdag stond te Amsterdam een matroos op het Damrak te kijken naar een vechtpartij, toen de man, niets kwaads vermoedende, eensklaps zich een steek voelde toebrengen in den rug. Naast hem stond een persoon die van deze daad verdacht wordt, doch wat er aanleiding toe was kan men moeielijk gissen, daar de getroffene tusschen andere toeschouwers stond en niemand hinderde. De ver wonde matroos bevindt zich voorloopig in het binnengasthuis. De messteek, dien hij opliep, is vrij diep. Donderdag-avond zijn tusschen het rijks-telegraafkantoor te Arnhem en dat te Nijme gen proeven met den verrespreker (telephoon) ge nomen. De uitslag was voor eene eerste proef neming uitmuntend te noemen. Tn den regel kon

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 1