Gemengd Nieuws. BUITENLAND. Frankrij k. volkomen waardig. Even keurig werd mevr. De Pompadour door mej. Beersmans voorgesteld. Ook mevr. Van Oflel-Kley (Dons Ouinault) had eer van haar spel. De overige rollen zijn minder be- teekenend, en waren dan ook niet alle even goed bezet. Behalve J. Haspels (Choiseul) en Le Gras (Diderot) schoot elk der overige personen in de taak, die hem was toebedeeld, te kort. Maar op 't geheel had dat weinig invloed en de voorstelling had een volkomen succes. In het Nutsgebouw gisteren werd van wege de Maatschappij voor Toonkunst alhier de eerste soirée voor kamermuziek gegeven. Het viertal, bestaande uit de heeren Joseph Cramer, eerste viool, W. B. Weidner, tweede viool, W. Robert, alt, en Ernest Appy, violoncel, bracht op artistische wijze een drietal toonwerken ten ge- hoore, t. w. de quartetten: op. 74 N°. 1 van J. Ilaydn, op. 21 (Es-dur) van onzen landgenoot Joh. J. H. Verhulst en op. 18 N°. 5 van L. Van Beethoven. Het was een kostelijke avond. Er werd ruimschoots gelegenheid aangeboden èn de schoone composities èn het meesterschap over de instrumenten naar waarde te schatten en op prijs te stellen. De aanwezigen toonden bij herhaling hunne ingenomenheid. De ademlooze stilte waar mede zij de uitvoering volgden, bewees dat deze op hen blijkbaar den gewenschten indruk maakte. Het kleine zaaltje was evenwel nog niet geheel bezet, het geen des te meer te verwonderen valt, wanneer men de opkomst op de vroegere soirees aldaar in aan merking neemt. Toen was de zaal steeds bijna te klein. Moet men daaruit opmaken dat de smaak voor kamermuziek hier ter stede sedert zóó mer kelijk is verminderd? Het is te hopen dat dit geenszins het geval zij, maar dat er andere rede nen voor de geringe opkomst bestonden. De stoomboot „Stad Heusden", op reis van Dordrecht naar Rotterdam, ontmoette Maandag op de rivier de Noord bij Zwijndrecht eene sleepboot met acht schepen. De stoomboot, de sleepboot willende passeeren, geraakte door te veel af te houden aan den grond. De sleepboot, dit bemerkende, hield af, maar de schepen daar achter dreven door en één daarvan kwam in aan raking met de „Stad Heusden". Een meisje van circa 15 a 16 jaar, dat helpen wilde, had het on geluk tusschen het zwaard van het schip te geraken en werd als het ware geheel verpletterd. De kapi tein moet ook letsel gekregen hebben, zoodat hij de reis naar Rotterdam niet kon mede maken de stuurman kreeg een slag van het roer, waardoor zijn arm gebroken werd. Hoewel de boot be schadigd werd, is de reis heen en terug toch voortgezet. In de centrale werkplaats der Spoor weg-exploitatie-maatschappij te Zwolle, was men Maandag bezig een stuk gloeiend ijzer, ter zwaarte van p. m. 300 KG., door middel der loopkraan van het vuur naar het aambeeld van den grooten hamer over te brengen, toen de stang waaraan het stuk bevestigd was brak, zoodat beide neerploften. Van zes werklieden die zich bij de loopkraan be vonden, sprongen er vijf ten snelste naar de eene zijde; de zesde, een schilder, 22 jaar oud, die voor de anderen uitweek, werd door een gedeelte der massa getroffen, zoodat hij twee ribben brak en ernstig aan de ruggegraat bezeerd werd. De verwonde bevindt zich vrij wel. De „Gelderlander" meldt, dat zijn uitgever namens den Staat der Nederlanden in rechten wordt vervolgd wegens een in dat blad geplaatst artikel over den verkoop der domeingoe deren van St.-Agatha. Maandag is die uitgever voor den kantonrechter verschenen. Voor Amsterdamsche rekening iswe- der per West-Indische mail f 31,000 aan stofgoud uit de delverijen aldaar aangebracht. Omtrent eene proefneming met den telephoon tusschen Utrecht en Zutfen zegt de „Zutph. Ct." Deze proefneming, waarbij verschil lende ingezetenen tegenwoordig waren, en die aan het station alhier van acht uren tot halfelf is ge schied, werd met het beste succes bekroond. Wat in Utrecht gezegd of gefloten werd, kon hier in de geheele kamer duidelijk worden gehoord; zelfs werden de sprekers aan het stemgeluid herkend. De oude vrouw te Rotterdam, die na den brand in den nacht van Zaterdag op Zondag naar het ziekenhuis werd gebracht, is Maandag avond aldaar overleden, ten gevolge van eene acute longontsteking, ontstaan door het water dat dooi de brandspuiten in het vertrek werd geworpen. Zij was 73 jaar oud. Hare zuster, Pietje Zuur, die door nachtwerken in het onderhoud van beiden moest voorzien, heeft, daar zij niet verzekerd waren, bijna alles verloren en is nu ten huize van den heer W. Bouwman Jr. tijdelijk gehuisvest. Omtrent het ongeluk aan de Zwaan te Audel wordt nader gemeldHet ongeval heeft zich aldus toegedragen. De Bossche boot lag ge stopt tot het ontschepen van eenige passagiers; tegelijkertijd kwam eene schroefboot afvaren, op sleep hebbende een schip, dat in aanvaring kwam met de Bossche boot, aan denzelfden kant waar de passagiers werden ontscheept, hetgeen eenige ver warring teweegbracht, terwijl daarop het veerbootje met gemeld schip in botsing kwam, waardoor het omsloeg. De passagiers hebben zich allen gered. De weduwe van den onder vermoeden van vergiftiging overleden gepensioneerden O.-I. officier De Geer Boers blijft nog steeds in hech tenis. Onderscheidene bezwarende omstandigheden zijn aan den dag gekomen, al is het resultaat, waartoe de met het onderzoek der ingewanden en van het overschot van den wijn belaste deskun digen zijn gekomen, niet van dien aard, dat met zekerheid tot vergiftiging kan worden geconcludeerd. 't Is thans voor het eerst, dat de repeteergeweren in den werkelijken oorlog worden gebruikt. De Turksche cavalerie is er mede ge wapend. Behalve deze zijn alleen de Zwitsersche troepen en de Oostenrijksche gendarmerie er van voorzien. Intusschen is men in Oostenrijk en Italië reeds sedert een paar jaren bezig te zoeken naar een model van een repeteergeweer, dat, zoo al niet aan de geheele infanterie, dan toch aan eenige keurcorpsen gegeven zou kunnen worden. Met het geweer Kropatschek, werden onlangs in Oostenrijk zeer belangrijke proeven genomen, waar omtrent de „Yedetti" het volgende mededeelt: Een hoogst gewichtig vraagstuk betrekkelijk de bewapening der infanterie zal wellicht spoedig opgelost worden: de invoering namelijk van het repeteer-ge i eer, systeem-Kropatschek. Een groot aantal dezer wapens wordt tegenwoordig met zeer gunstig resultaat beproefd bij het 21ste jagers bataljon. Een vergelijkende schietproef met het geweer Werudl heeft op treffende wijze de meer derheid van het repeteergeweer boven het gewoon achterlaadgeweer doen uitkomen. In een halve minuut gaf een peloton van 30 man 8 salvo's met het Kropatschek- tegen 4 salvo's met het Werndl-geweer. Ook de inrichting van het repe teergeweer voldoet in alle opzichten aan de eischen van een oorlogswapenzijn eenvoudige samenstel ling waarborgt een groote mate van soliditeit, en bij de menigvuldige proeven, die er mede geno men zijn, is voldoende gebleken dat de manschap pen zeer gemakkelijk leeren er zich van te bedienen. Aan boord van het stoomschip „Fri- sia", dat de vorige week, van Nieuw-York ko mende, te Hamburg binnenliep, bevond zich een Duitscher, die, van alle middelen ontbloot, te Nieuw-York heimelijk op den stoomer had weten te komen en zich van een plaats in de tweede kajuit meester te maken. Zijn eenige rijkdom be stond in een sigarenkist. Eerst te Plymouth ont dekte men zijn ongewettigd verblijf aan boord. Hij werd te Hamburg aan de havenpolitie uit geleverd. In de Vereenigde Staten is de drui venoogst van dit jaar zoo overvloedig, dat, volgens een blad van San-Francisco, een landbouwer in de omstreken van Santa-Rose zijne zwijnen met druiven heeft vet gemest, met het uitstekende re sultaat, dat het vleesch van zijne varkens 25 ets. (Nederlandsch) per pond opbracht, terwijl dat van andere varkens niet meer dan 10 a 15 ets. waard was. In de Kamer las gisteren de heer Ferry de verklaring voor van de begrootings-commissie, daarop neerkomende, dat zij de heffing van op centen der vier directe belastingen slechts zal toe staan aan een parlementair kabinet; dat, indien de begrootmg met vóór den lsten Januari wordt goedgekeurd, de verantwoordelijkheid zal neerk men op hen, die onnoodig de crisis verlengen- l' dat bij gevolg de commissie geen rapport zal uit" brengen, zoolang de tegenwoordige staat vati zaken voortduurt. Rouher zeide dat de begrootings-commissie het recht niet had te verklaren, dat men de begrootin niet behandelen zou vóór de oplossing der pol5 tieke quaestie. De meerderheid, die zich bedienen zou van dit wapen, zou eene zware verantwoorde lijkheid op zich laden. Hij protesteerde tegen het smoren der discussie. Gambetta antwoordde dat de begrootings-com. missie de gemachtigde tolk is van de meerderheid Hij hield het verschil staande tusschen het af leggen eener verklaring en het uitbrengen van rapport. Aanstaanden Donderdag zouden alle rap porten worden ter tafel gelegd. Dan zou de cot>. missie tot het land zeggen: „wij zijn gereed doch wij zullen ons goud eerst dan storten, wan neer men zich zal hebben onderworpen aan den op 14 October uitgedrukten volkswil." Het was noodig, te weten of de natie regeerde dan of een man heerschappij voerde. Grévy beweerde dat de minderheid genoegdoe ning zou erlangenwant de Kamer zou Donder dag worden in staat gesteld om te zeggen of zij al dan niet de begrootiug wil behandelen. Kouher diende daarna eene resolutie in, verklaarde dat de Kamer de begrootings-commissie uitnoodigt na een kort tijdsverloop haar rapport uit te brengen over het belasting-ontwerp. Hij eischte urgent- verklaring. Deze werd afgestemd. Voorts vroeg Renault toelichtingen betrffende de nota in de „Agence Havas". Hij verzekerde dat geen enkel lid van de linkerzijde opdracht ontvangen had de daarin vermelde voorwaarde in discussie te bren gen. De ministers, hoopte hij, zouden Donderdag zeggen of zij de aansprakelijkheid voor deze nota aanvaardden. Grévy zeide dat hij alleen by Mac Mahon ontboden werd. Hij sprak niet uit naam der meerderheid, en gaf geen enkel punt aan tot de vorming van een parlementair kabinet. De Senaat heeft tot onafzetbare leden verko zen Lary, met 146, en Ferdinand Barot, met 142 stemmen. De Kamer beraadslaagde gisteren over een krediet van 100,000 fr. voor Fransch Indië. De minister van marine deelde mede, dat zijn voor ganger den lsten September den gouverneur van Pondichery had gelast die som aan de noodlijden den te besteden, overtuigd, dat de Kamer dit krediet zou goedkeuren. De nota van Havas trekt zeer de aandacht. Vele leden der linkerzijde protesteeren er tegen en verklaren dat niemand gemachtigd was den maarschalk dergelijke voorwaarde te stellen, en dat Grévy alleen gemachtigd was te spreken na mens de linkerzijde. Agence Havas publiceert een nota, waarin gezegd wordt, dat de publieke opinie te recht ge schokt wordt door de crisis, die op het oogenb.u bestaat. Zij heeft met groote belangstelling de pogingen gevolgd, aangewend door den president van de republiek op raad van het tegenwoordig ministerie om er een tot stand te brengen van ver zoening met behulp der presidenten van Kamet en Senaat. Tot nog toe hebben die pogingen niet doel getroffen door een voorwaarde, die den pre-- deut der republiek werd opgelegd, om een cffi- gres samen te roepen ten einde te beraadslagea over het artikel der constitutie, dat aan de uit voerende macht toestaat de Kamer le ontbindt1, met goedkeuring van den Senaat. De presiw- van de republiek heeft deze voorwaarde ona - nemelijk geachthij meent dat hij noch iu rechten van de uitvoerende macht noch in de pr-c rogatieven van den Senaat wijziging mag brengf-- Het adres aan Mac Mahon, dat Zondag - eene aanzienlijke en zeer talrijke vergadering v handelaren en fabrikanten uit Parijs en t e U vinciën is vastgesteld, luidt als volgt: „Decm geteekenden, fabrikanten en handelaars, doen a het oog op de toenemende malaise, waaron ei land lijdt, een nieuw en dringend beroep op vaderlandsliefde van den president der repn De toestand verergert zondanig, dat alle a van nijverheid met stilstand en ondergang e worden en het werk der wereldtentoonste 'nr - I vaar loopt. Het votum van 14 October is <-.L -I

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 2