N". 5462. A0. 1877. Maandag 3 December. Tweede Blad. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. LEIDSCH PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden]_jo. Franco per post40 ALmndurlijke Nommers0 02 DAGBLAD. Gemengd Nieuws. Volgens de Belgische bladen zou de behendige dief, die zoovele musea, o. a. dat te Lei den, heeft bestolen, iemand zijn die in de hoogste kringen toegang heeft niet alleen, maar zeer nauw vermaagschapt is aan een zeer hoog geplaatst en zeer vermogend persoon in het Duitsche Rijk. De zaak moet uitgekomen zijn door een Brusselsch koopman in antiquiteiten, die onderscheidene zaken, in het Britsch Museum gestolen, in zijn bezit had. De diefstal in genoemd Museum is gepleegd tijdens het bezoek van den keizer van Brazilië. De dief moet zich bij het gevolg van den keizer hebben aangesloten. Toen nu de Engelsche regeering van de Belgische inbeslagname der gestolen voorwerpen vroeg, gaf de antiquaar den naam op van den per soon die hem de voorwerpen had verkocht. Sedert schijnt de zaak niet meer vervolgd te worden. Den 2 Os ten dezer zal voor het ge rechtshof te 's-Gravenhage terechtstaan G. De V., bouwman te Bloemendaal, onder Waddinxveen, beschuldigd van vergiftiging zijner huisvrouw door arsenicum. In de maand Juni werd hij onder die beschuldiging in voorloopige hechtenis gebracht. Bij Ileringen zijn Donderdag vijf per sonen, die boven een oven voor het drogen van suikerbieten waren gaan slapen, door het in brand geraken van den oven geheel verkoold. In de nabijheid van Enschedé is Don derdag in eene sloot het lijk gevonden van een veertienjarig fabriek-arbeider, die zich blijkbaar den avond te voren verdronken heeft. De oorzaak van deze wanhopige daad worde vrij algemeen toegeschreven aan de bedreigingen van zijn vader, wegens het weinige loon dat hij verdiende. Blijkens een bericht van den gouver neur van Curasao van G November is de toestand der bevolking van Aruba door den gevallen regen veel verbeterd. Uit Porlo-Cabello was ten behoeve van de noodlijdenden op dat eiland ontvangen eene som van f 140.78, 4 zakken koffie, 14 zakken suiker, 20 zakken rijst en 10 zakken maïs. Van wege het gouvernement zijn 100 zakken maïs verstrekt. Vijftig personen zijn naar Valencia ver trokken om aldaar, tegen goed loon, werk te be komen, terwijl nog een vijftigtal later zouden ver trekken. Naar het gevoelen van den gouverneur schijnt de toestand geheel ten goede te zijn gekeerd, zoodat daar geen verdere hulp zou behoeven te worden verleend. De Duitsche postmeester-generaal heeft reeds eene instructie uitgevaardigd voor het gebruik van de telephoon bij den telegraafdienst. De officieele naam der telephoon is „Fernsprecher" geworden. Het album amicorum van Nicolaas Van Sorgen, A°. 1604 en 1605, is aangekocht door de familie Van Sorgen te Utrecht, voor 1430 fr. In de „Rhein-und Mosel-Zeitung" leest men, dat de lading arsenicum, die zich be vond in het gezonken stoomschip „Schelde en Rijn, geborgen is. De vaten, waarin het vergift was ge pakt, hadden niets geleden en waren volkomen ongedeerdde vrees, dat er wellicht vergiftiging van het Rijnwater, in zekere mate, zou hebben plaats gehad, blijkt ongegrond te zijn geweest. Een monster-kanon, wegende 22500 kilogram is Woensdag van A incennes naar Versailles gebracht. Twintig paarden trokken het voertuig, waarop het kanon geladen was, en vijf tig soldaten, onder bevel van twee kapiteins en een luitenant, gingen tot geleide mede. Eene groote menigte kwam op de been toen dit vervaarlijk stuk geschut de volkrijke wijken vau Parijs pas seerde. De Parijzenaars konden maar niet begrijpen, waartoe het dienen moest. BU1TENLAN D. Frankrijk. De kweekelingen der polytechnische school heb ben Woensdag van hun verlof gebruik gemaakt om in massa, ten getale van omstreeks vijfhonderd, zich naar Père la Chaise te begeven, waar zij op het graf van Thiers een krans hebben gelegd. Een der hoogleeraren, die de kweekelingen ver gezelde, sprak bij het nederleggem van den krans de volgende woorden: „Aan Thiers, de polytechnische school, de kinderen der republiek, de verdedigers van het vaderland." De „Figaro" zegt vernomen te hebben, dat de Paus, op verzoek der Fransche regeering, bisschop Dupanloup tot kardinaal heeft benoemd. De be noeming zal binnen eenige dagen offiicieel bekend gemaakt worden. Italië. Het blijkt thans, waarom de regeering de telegrammen had achterwege gehouden, die eenige vreemde dagbladcorrespondenten hadden afgezonden om verslag te geven van de redevoeringen, die bij de onthulling van het gedenkteeken te Mentana gehouden zijn. De minister Nicolera verklaarde in de Kamer, dat eenige republikeinsche sprekers Trente en Triest voor Italië hadden geëischt, als een deel uitmakende van Italië, en wat zij gezegd hadden, was in de telegrammen onnauwkeurig overgebracht, zoodat het de prikkelbaarheid van naburige Staten had kunnen kwetsen. De correspondent van de „Times" meldt echter dat hij bij de plechtigheid te Mentana tegen woordig was, en dat de telegrammen der corres pondenten in 't kort het gesprokene juist hebben weergegeven. Rusland. De „Polit. Corr." meldt uit BelgradoDc Ser vische regeering heeft besloten, de Skuptschina tegen 15 December naar Kragujevatz bijeen te roepen, ten einde de begrooting en de Servisch- Russische conventie bij haar in te dienen. De mi litie-brigade van Belgrado is naar Zaicar opge marcheerd. De Servische agent te Konstantinopel, de heer Cristics, heeft in last ontvangen, zijn post niet te verlaten, tenzij hij door de Porte er toe wordt gesommeerd. Het bericht van een gevecht tusschen Serviërs en Turken bij Yratarnica is valsch. Turkije. De dari choura (groote krijgsraad) is ont bonden en de minister van oorlog, Mustapha Pacha, verkrijgt daardoor de hoofdleiding der mili taire zaken en wordt slechts door een adviseeren- den raad bijgestaan. Deze verandering is, volgens een telegram uit Konstantinopel aan de „Polit. Corr.", niet alleen een échec voor Mahmoud Da- mad, dat zeer waarschijnlijk door zijne totale ver dwijning van 't tooneel gevolgd zal worden, maar ook eene overwinning der partij van den tegenstand tot het uiterste. De officieuze diplomatieke berich ten uit de hoofdstad luiden trouwens nog volko men in den geest van die tijdens den voorspoed der Turksche wapenen, namelijk dat de Porte tot het sluiten des vredes bereid is, mits de integri PRIJS DER ADYERTENTIEN: Van 16 regelsf 1.05. Iedere regel meera 17*. Grootere letters naar plaatsruimte. teit en de souvereiniteit van het Turksche rijk onaangetast blijven. Ruslands geringste eisch is zeker de autonomie van Bulgarije, zoodat op dien grond slag nog aan geen vrede te denken is. Telegrammen. LONDEN, 30 November. Bij een gisteren gehouden maaltijd ter eere van den minister van marine, den heer Smith, verklaarden deze en de minister Cross zich ten gunste van een zoo spoedig mogelijk herstel van den vrede. De regeering was bereid tot bemiddeling zoodra de gelegenheid daartoe zich aanbood. De agent te Bogota van het Engelsche comité van fondsenhouders heeft 7500 pd. st. geremitteerd ter betaling van de loopende coupon en 5625 pd. st. voor de achterstallige coupons 4'/j pCt. Columbiana. Hij heeft het geheele bedrag voor de betaling van den achterstand ontvangen, maar is nog niet in staat om het geheele bedrag te remitteeren. VERSAILLES, 30 November. De Kamer heeft de verkiezing van den afgevaardigde Gelein ver nietigd. In parlementaire kringen heet 't, dat de lin kerzijde wil voorstellen, dat in 't vervolg J/s der stemmen in den Senaat vereischt worden voor 't toestaan eener .Kamer-ontbinding. LONDEN, 1 December. Aan de „Standard" wordt uit Konstantinopel onder dagteekening van 27 November gemeld, dat een ernstig geschil is ontstaan tusschen de Porte en Italië, naar aanlei ding van het in beslag nemen van twee Italiaan- sche schepen, die de linie van blokkade zijn ge passeerd. De heer Corti heeft gedreigd, de blok kade onmiddellijk onvoldoende te verklarenindien de schepen niet worden vrij gegeven, zou de Itali- aansche regeering ernstige maatregelen nemen om de Porte daartoe te dwingen. WEENEN, 1 December. Aan dc „Deutsche Zeitung" wordt uit Bucharest onder dagteekening van gisteren gemeld: „De Turken hernamen he den de stellingen, welke door generaal Gourko op 23 November genomen waren. Dc Russen verlo ren twee regimenten." Ter markt te Lelden aangevoerd, 30 Nov. en 1 Dcc. Win'ertarwe 13 hectoliter f 13.25 a f 13.75. Zomer- tarwe 13 hectol. 10.25 a10.75 Winterrogge 10 heet. f 8 50 a ƒ9.50. Zomerrogge 10 hectol./8.25 a/8.75. Zomergerst 14 hectol. 7. a 7.50 Chevalier-gerst 14 hectol. 7.75 a f 850. Zware Haver 19 hectol. f 5.00 a 5.50. Lichte Haver 19 hectol. f 4.00 a f 4.25. Dui- venboonen 7 hectol. ƒ8.00 a ƒ8.50 - Paardenboonen 9 hectol. 8.0C a ƒ8.25. Ossen stuks a Stieren, 2 stuks f 80.— a 110. Kalfkoeien 2 stuks 225 a 250.—. Varekoeien 200 stuks ƒ150.— a f 220.Vette koeien 221 stuks f 180.a ƒ310.— Kalveren (vette) 20 stuks 42.a 80.Kalveren magere) 10 stuks f 12.a 16.Hamels (magere) 221 stuks 18.a ƒ22.Hamels (vette) 725 stuks, 24.a 1 36.Varkens (magere) 80 stuks 10.a f 18. Varkens (biggen) 3 0 stuks 5.a ƒ10. Grasboter C140 kilogr., Iste qualit. vat 64.00 a 68.00. Schei- 2de qualit. vat 56.00 a 60.00; Grasboter Iste qual. per kiiogr. 1.60 a 1.70, Schei- 2de qualiteit per kilogr. 1.40 a 1.50. Ter markt aangebracht 425 runderen, 30 kalveren, 946 schapen. THERMOMETER VAN FAHRENHEIT. rnorg. morg. nam. nam. nam. avond avond 5 u. 8 u. 12u. 4 u. 5 u. 8 u. 10 u. Vrijdag, Zaterd. 36° 38° 43° 41° 43° 41° 40° Wind: Zaterdag-middag 4 u. Z, O,

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 1