j\°. 5461. Zaterdag A°. 1877. December. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Bericht aan de -AJbonné's. Morgen zal een aanvang worden gemaakt met het ontvangen der abonnementsgelden over het kwartaal SeptemberNovember. Het zal den uitgever aangenaam zijn wan neer de quitanties op vertoon worden voldaan. Den Abonné's buiten de stad wordt verzocht het bedrag per postwissel of in blauwe postzegels over te maken. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leideo per 8 maanden1.10. Franco per post1.40. Atzonderlyke Hommers0.02. PRIJS DER ADVERTENTIES Tan 16 regels1.06. Iedere regel meera 0.17J. Grootere letters naar plaatsruimte. LEIDEN, 30 November. Heden is aan de universiteit alhier bevorderd tot doctor in de rechten de heer J. J. L. Van Iridagh, geboren te Zwolle, na verdediging van Stellingen. Blijkens het voorloopig verslag der afdee- lingen over de definitieve begrooting van Suriname voor IS78 werd geklaagd over de al te spoedige behandeling en aangedrongen op vroegere indie ning dier begrooting. Men verlangde overigens een grondig antwoord op de vraag naar de inzich ten van den nieuwen minister van koloniën om trent 't geen tot opbeuring van Suriname kan strekken. Op zeer vele leden maakte deze begroo ting een minder gunstigen indruk. De verwachting, die men van den tegenwoordi- gen gouverneur reden had te koesteren, om 't sub- sidie trapsgewijze te verminderen met het einddoel van geheele verdwijning, als hoofdvereischte tot eigen zelfstandigheid, is niet vervuldintegendeel sommigen gaven dan ook opnieuw in overweging om 't zij een commissaris of eene commissie naar Suriname te zenden tot onderzoek naar den kwij nenden toestand der kolonie. Anderen zagen daarin volstrekt geen heil, als leidende tot nutteloos uit stel eener spoedvereischende beslissing. Wat de begrooting betreft, de bijdrage is voor 1878 ge klommen tot f 614,437 tegenover ƒ492,990 voor bet loopend dienstjaar, zonder dat blijkt van ern stige pogingen om bezuiniging tot stand te brengen. Over voor- en nadeelen van de immigratie en al of niet wenschelijkbeid van de bevordering der kleine cultuur met loslatiug van bet oude planta- gestelsel werd wederom van gedachten gewisseld eu daaromtrent werden onderscheidene punten be sproken en vragen tot den minister gericht; men vertrouwde dat hij zijne denkwijze aangaande het vraagstuk der immigratie zou blootleggen. In af wachting van zijn plannen kwam het velen leden ongeraden voor de som van 3 ton voor den aanvoer van vrije arbeiders en een daarmede overeenstem- menden post onder de middelen te behouden. In de toelichting van de begrooting voor Waterstaat enz. leest men het volgende over de klachten betreffende ontvreemdingen van goederen, I die over de spoorwegen verzonden wordenBlijkens de jaarlijksche verslagen van den raad van toezicht op de spoorwegdiensten is dat college sedert ge- mimen tijd bedacht geweest op middelen ter voorkoming van ontvreemdingen bij spoorweg vervoer. Toen in den aanvang van dit jaar meer dan vroeger over diefstallen op de spoorwegen werd geklaagd, is de aandacht van bestuurders der spoorwegondernemingen bij vernieuwing op het kwaad gevestigd en op voorstel van den raad van toezicht de tusschenkomst van den minister van justitie iugeroepen, die de procureurs-generaal hij de verschillende gerechtshoven uitnoodigde tot het beramen van middelen ter voorziening. Zorg vuldige inpakking en meer oplettendheid en mede werking van afzenders en geadresseerden zullen meer dan alle voorgestelde middelen bijdragen om het kwaad te keeren. Waar van die medewerking door het publiek blijk wordt gegeven, behooren die pogingen door bestuurders der spoorwegdiensten te worden ondersteund. Dat ontvreemdingen bij eenige bepaalde spoorwegondernemingen in meer dere mate zouden voorkomen dan bij de overigen is niet gebleken; zij worden het meest gecon stateerd daar, waar meer dan ééne onderneming aan het vervoer deelneemt. Over ruwe behandeling van bagage is in den loop van dit jaar één klacht ingeschreven op de station Akkrum. De zaak werd onderzocht en het schuldige personeel bij eventueele herhaling met straf bedreigd. Omtrent de nadere tijdelijke voorziening van liet Nederlandscbe muntwezeD, zeide de minister van financiën gisteren in de Tweede Kamer dat hij zich met een verlenging der schorsing voor een bepaalden termijn niet vereenigen kan. Doen zich verschijnselen voor, die het bewandelen van een nieuwen weg vorderen, dan kan tot eene nieuwe regeling worden overgegaan. Aangaande de her ziening der grondslagen van het muntwezen, waar naar men in het verslag vraagt, zal de minister het oog houden op hetgeen de andere landen doen. Eene beslissing zal ook afhangen van den loop der prijzen van het metaal, dat het meest als ruil middel gebezigd wordt, en van de vraag, welk ruilmiddel de minste wisselvalligheid oplevert. Wat de vermunting betreft, gelooft hij niet, dat in de eerste jaren de behoefte in Indië zoo groot zal zijn. De minister zal echter, zoowel wat de be hoefte in Indië als die van Nederland betreft, zijne aandacht aan dit punt wijden, zich daar omtrent met zijn ambtgenoot voor koloniën he raden en niet aarzelen om, zoo dit noodig blijkt te z(jn, voorstellen tot versmelting aan de Kamer te doen. De Amsterdamsche gemeenteraad heeft be sloten tot oprichting van gemeentewege van eene openbare slachtplaats en eene veemarkt in de Stads-Rietlandeu. Met betrekking tot den af koop van de algeheele (waaronder de ziekenver pleging in en buiten het ziekenhuis) verzorging der Hoogduitsche Israëlietische armen is besloten, een contract met het Israëlietisch armbestuur te sluiten voor den tijd van tien jaren, tegen eene afkoopsom van 55,000 per jaar en eene jaar lijksche bijdrage der gemeente van 5000, ge durende 10 jaren, in de kosten van verbouwing van het ziekenhuis, volgens plannen, door B. en W. goed te keuren. Voor het najaars-examen van het lager onderwijs in de verschillende provinciën hadden zich aangegeven 2155; geëxamineerd zijn 2066, toegelaten 1293 en afgewezen 768.' Sommigen trokken zich onder het examen terug, vandaar het verschil in cijfers van toegelatenen en afge wezenen met geëxamineerden. Het verschil tusschen het getal aangegevenen en geëxamineerden vloeit voort uit de niet-opgekomenen. De luitenant-ter-zee 2de kl. J. P. Lubhe Bakker, laatst behoord hebbende tot de rol van Zr. Ms. Stoomschip „Batavia", en van Aden den 24sten dezer in Nederland teruggekeerd, is met dien datum op nonactiviteit gesteld. [n het laatst der volgende maand zal te 's-Gravenhage het examen plaats hebben voor hen die in het Nederlandsch corps diplomatique wen- schen te worden toegelaten. In eene plegtige openbare algemeene verga dering van den hoogen raad, te honden op a. s. Dinsdag des middags te 12 uren zullen de heeren mrs. J. D. W. Pape en C. H. GockiDga, de eerste als president en de laatste als vice-president van dat college, plechtig worden geïnstalleerd. Tweede Kamer, Heden zijn een aantal wetsontwerpen aangenomen, waaronder die tot be krachtiging van provinciale belastingen. Dat voor onteigening voor den spoorweg Winterswijk-Pruis- sische grenzen is aangehouden om nadere schik kingen te verkrijgen over het gebeurde met de subsidie voor den spoorweg Zutfen-Pruisische grenzen. Dinsdag is de staatsbegrootiDg aan de orde. Voor den aanvang der openbare zitting is in de afdeelingen onderzocht het nieuwe begro tingshoofdstuk voor het departement van water staat, handel en nijverheid. Z. M. heeft aan W. A. Knip te Amster dam, als blijk van goedk. en tevr. wegens de redding van een drenkeling uit net IJ voor de Haarlemmersluis aldaar op 22 September jl., toe gekend de bronzen medaille, alsmede een loffelijk getuigschrift; idem aan D. B. Vieyra aldaar, we gens de redding van een drenkeling uit de Raam gracht op 5 Pebr. jl.; de benoeming van E. Brusa, hoogl. aan de universiteit te Modena, tot. gewoon hoogleeraar in het strafrecht en de strafvordering aan de universiteit te Amsterdam, bekrachtigd; A. L. Thierens, ontv. der dir. bel. enz. te Koudum, benoemd tot ontvanger te ValkenswaardG. Ver hoeve, verificateur der derde categorie voor den act. dienst der dir. belastingen enz., benoemd tot ontvanger te Ruinerwold; den luitenant-generaal G. P. De Neve, commandant van het leger en chef van het departement van oorlog in Ned.-Indië, bevorderd tot kommandeur der orde van den Ned. Leeuw. Gemengd Nieuws. Gisterochtend is te Rijnsburg een driejarig meisje in den vliet geraakt en verdronken. Uit Koudekerk wordt nader gemeld, dat de brand, die er gisterochtend woedde, is uit gebroken in de bouwmanswoning aan den Hoo gen Rijndijk, bewoond door den landbouwer Sam son. Door feilen wind aangewakkerd tastte het vuur met verwoedheid om zich heen. De gemeente secretarie liep mede een oogenblik gevaar, alle stukken en bescheiden konden echter intijds in veiligheid gebracht worden. 'tWas echter onnoo- dig, daar dit gebouw gespaard bleef. Het ver brande was verzekerd, terwijl het vee, dat eerst twee dagen op stal was, gered is. Naar men zegt is de ramp toe te schrijven aan onvoorzichtigheid. De misthoorn, tevens r oeper, (systeem L. J. Lefèbre) zal op last van den minister van marine voortaan verstrekt worden aan elk schip, bestemd voor oefeningstochten buitengaats of in de koloniën. Een werkman uit de gemeente Hen- drik-Ido-Ambacht is Dinsdag bij het lossen van eene lading zout te Zwijndrecht met een zak zout op den rug in het ruim van het schip gevallen en den volgenden dag aan de gevolgen overleden, eene weduwe met vijf jonge kinderen nalatende. Te Breda is gisteren een knaapje van drie jaren door een zandwagen zoodanig overreden, dat de eene arm van het lichaam werd gerukt, terwijl het bovendien zwaar aan de dij, voeten en het onderlijf verwond werd. Het kind zal het met den dood moeten hekoopen. In den nacht van 25op 26dezerheeft eene belangrijke oeverafschuiving aan de noord kust van Noord-Beveland plaats gevonden, waar door de Thoornpolder zou zijn ingebroken, indien

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 1