Tot gemeente-ontvanger te Bodegraven is benoemd de heer D. Eikelenboom aldaar. Er waren 28 sollicitanten. Voor den dienst van het stoomwezen in Ned.-Indië wordt verlangd een ingenieur der 3de klasse. Aanmelding voor het vergelijkend examen tot en met ultimo December 1877, bij gezegeld request, aan het departement van koloniën. Met den 6den December a. s. worden de volgende officieren geplaatst: aan boord van Zr. Ms. opleidingschip „Anna Paulowna" te Rotterdam, de luitenant-ter-zee 1ste kl. N. A. De Vries, als lste officier, de luitenants-ter-zee 2de kl. jhr. W. Laman Trip, B. J. G. Volck, G. De Eremery, A. W. F. C. Van Woerden, de officier-van-gezond heid lste kl. B. H. Schroder en de officier van administratie lste kl. A. J. M. Huart; aanboord van Zr. Ms. opleidingschip „Admiraal van Wasse- naer" te Amsterdam, de luitenants-ter-zee der 2de kl. G. A. Van der Mieden en C. Meyboom. Door de Britsch-Indische regeering worden uitgeloofd: een prijs van 50,000 ropijen, aan den uitvinder van het beste werktuig of de doeltreffendste metbode, ter bereiding der vezelen van Rheea, ramie of Chiueesch gras (Böhmeria nivea); een prijs 10,000 ropijen, aan den uitvinder van het meest nabijkomende werktuig of methode. De beproeving zal geschieden in Augustus en Septem ber 1879. De ter mededinging in te zenden werk tuigen moeten uiterlijk op 15 Augustus van dat jaar tegenwoordig zijn te Saharanpun in de noord westelijke provincie van Engelsch Oost-Indië. Voor nadere inlichtingen kunnen belangstellenden zich wenden tot de Nederlandsche Maatschappij ter bevordering van fabriek- en handwerksnijverheid in Nederland, de Hollandsche Maatschappij van landbouw, de Geldersche Maatschappij van land bouw, de Twentsche Vereeniging tot bevordering van nijverheid en handel te Enschedé, en de afdeeling Nijverheid en Landbouw van het minis terie van Waterstaat enz. Tweede Kamer. In de zitting van heden zijn aangenomen tal van naturalisatie-ontwerpen, bekrachtiging van verkoop of afstand van grond, wijziging van begrootingen, ook de begrootingen van den arbeid der gevangenen en van Ommerschans en Veenhuizen. Bij de laatste heeft de minister van justitie eene afzonderlijke wettelijke regeling omtrent de bedelarij toegezegd. Voorts is aange nomen het ontwerp tot nadere tijdelijke voorzie ning van het Nederl. muntwezen. Morgen te één uur zijn de overige ontwerpen aan de orde. Z. M. heeft aan A. Snieders, letterkundige te Antwerpen, verlof verleend tot het aannemen van het ridderkruis der Leopoldsorde; mr. J. M B. J. Van der Does de Willebois, president van het gerechtshof te 's-Hertogenboscb, en mr. P. J. A. M. Van der Does de Willebois, ex-minister van buitenlandsche zaken, te 's-Gravenhage, met al hunne wettige afstammelingen in den Nederl. adel verheven; benoemd tot notaris: binnen het arrond. Zwolle, standpl. de gem. Stad-Vollenkove, M. A. Vroom, cand.-notaris te Zwolle; binnen het arrond. Almelo, ter standpl. de gem. Vriezenveen, W. L. Bruist Jr., cand.-notaris en gemeente-secre taris te Stad-Almelo; bevorderd tot luit.-ter-zee 2de kl., de adelborsten lste kl: J. W. A. E. Van Maren van den Berg. J. A. Borel, H. Backer, A. L. Van der Moolen, P. S. R. Wolterbeek, J. M. Baak, C. E. Hummel, F. C. E. L. Koster, J. M. Wijers, R. Reinders, H. J. Van Bisselick, W. Voormolen, P. II. Brocx, A. L. Boelen en jhr. J. F. Coertzen de Ivockbepaald dat de adel borsten lste kl. P. W. Sachse, F. M. Gelsdorp, W. A. Mouton, W. P. Coolhaas, G. P. Posthuma, O. J. E. baron Van Wassenaer Catwijck, G. J, Buys en F. C. V. Zwaanshals, bij eventueele be vordering, in hunne tegenw. ancienneteit zullen hersteld worden, indien door hen het examen voor den rang van luit.-ter-zee 2de klasse binnen den termijn voldoende zal zijn afgelegdaan Zr. Ms. adjudant, den luit.-kolonel A. J. M. C. baron Possou, van den grooten staf, vergund het aannemen en dragen van het onderscheidingsteeken der orde van St.-Stauislas der 2de kl.; bij den geneesk. dienst der landmacht in Ned.-Indië benoemd tot officier-van-gez. 2de kl. P. üurdik, civiel geneee-, heel- en verloskundige te Königgratz (Bohemen); aan jhr. mr. H. J. Van der Ileim, eervol ontsla gen minister van financiën, een pensioen verleend van 3771 'sjanr?. Gemengd Nieuws. Bij het lezen eener advertentie on langs voorkomende in de Haarlemsche Courant, behelzende het doodbericht eener dame, overleden in 81-jarigen ouderdom, herinnerden zich vele oude Leidenaars, zegt de „Prov. Nb. en's-Hert. Crt.", eene kleine gebeurtenis die omstreeks 50 jaren geleden alhier plaats had. Zeker hadden zij, die er de bewerkers van waren, eene onschuldige grap bedoeld, doch zij werd integendeel zeer euvel op genomen. De zaak was ongeveer de volgende: Een achtbaar heer woonde toen ter tijd met drie dochters op de Breestraat en was behalve met haar met vele aardsche goederen gezegend, waar mede hij, ter zijner eer gezegd, veel goed deed, maar hij had zich daarbij in het hoofd gesteld dat zij die in zijn huis wenschten toegelaten te worden, dit niet alleen deden om de liefde zijner dochters, maar vooral om zijn geld te winnen ter voorkoming dier speculatiën leefde - hij zeer stil en liet bijna nimmer iemand bij zich toe. Zij die deze onaangenaamheid zoo nu en dan hadden ondervonden, nameu eene kleine wraak door een groot getal der eerste familiën uit Leiden namens dien heer op eene soirée, in optima forma, te noodigen. De gevolgen dier invitatie, bijna una niem aangenomen, kan men zich voorstellendoch hoogst te bejammeren, nam bedoelde heer deze zaak zóó kwalijk dat hij Leiden verliet, zijn huis noch verkocht noch verhuurde, maar tot op den huidigen dag door een huisbewaarder laat bewonen. Hedenmorgen om streeks vijf uren is te Koudekerk aan den hoogen Rijndijk eene boe renwoning afgebrand. De stal met 40 koeien, zoo mede de hooiberg en schuur zijn behouden gebleven. Beter laat dan nooit. Ter correctio- neele terechtzitting van de rechtbank te Arnhem werd Dinsdag o. a. behandeld een diefstal van aardappelen. Het O. M. trachtte het bewijs te le veren door een tal van aanwijzingen, maar de be klaagde maakte door een pertinente ontkentenis den officier van justitie zijne taak niet gemakke lijk. Bijna twee uur hield deze zaak de rechtbank bezig. Aan het einde van het getuigenverhoor wees de president den beklaagde op al de tegen hem gerezen bezwaren. Hij bleef ontkennen en „ik smiet het in appèl, als ik veroordeeld word," was zijn eenig antwoord. Nu kreeg de substituut-offi cier het woord en aandachtig luisterde de beklaagde naar diens requisitoir, dat strekte tot zijne ver oordeeling tot 6 maanden cellulaire gevangenisstraf. Nogmaals maande de president den beklaagde aan, om de waarheid te spreken. Een bekentenis toch zou de rechtbank allicht aanleiding geven, om een lichter straf toe te passen. „Ik ben onschuldig en ik smiet het in appèl," zoo bleef het luiden uit den mond des beklaagden. De president bepaalde daarop de uitspraak op 4 December en gelastte de volgende zaak af te roepen. Daar keerde be klaagde zich nogmaals tot de rechtbank, zeggende „nog een woordje asjeblieft, heerenik zal het maor zeggen: ik heb het gedaon." Algemeene ver bazing bij rechtbank, O. M. en publiek. De offi cier trok zelfs zijn requisitoir in en wijzigde de door hem gevraagde straf in vier maanden cel straf. De uitspraak bleef op a. s. Dinsdag bepaald. Men sc h r ij ft uit Vlissingen aan de „Midd. Ct:" „Zondag-namiddag werd alhier het bericht ontvangen dat de mailboot van Ostende een vaartuig overzeild had, waarvan niets meer gezien of vernomen werd, zoodat het vermoedelijk met de opvarenden gezonken was. Daar men on dersteld had, dat bet overstoomde vaartuig een loodsschoeuer kon zijn, werd alhier geïnformeerd of er soms een der vaartuigen aldaar kruisende kon geweest zijn. ^an alle loodsschepen had men bericht, behalve van de Woensdag te voren uit gezeilde N°. 2, waarop 13 koppen waren. Weldra verspreidde zich toen het gerucht dat de Belgi sche loodsschoeuer N°. 2 met man en muis ver gaan was, hetgeen algemeen verslagenheid, en in de betrokken huisgezinnen groote droefheid en wanhoop veroorzaakte. Maandag-voormiddag werd echter een schip binnengeloodst met een loods van deu gezonken gewaanden schoener, die zijn vaartuig Zondag verlaten had, terwijl alles in de beste orde was, zoodat het gerucht gelukkig onjuist bleekte zijn, en de droefheid der familiebetrekkingen onmid dellijk in vreugd verkeerde. Men denkt nu, dat een Fransch visschersvaartuig dat ongeluk getrof fen zal hebben." Op het raadhuis te Amsterdam zijn eveneens proeven genomen met den telephon, die goed hebben voldaan. Dinsdag-avond is een rijtuig met twee paarden bespannen, komende van Schiedam en be stemd naar Naaldwijk, aan Nol onder Maasland van den dijk gereden. Een staljongen, naast den koetsier gezeten, geraakte onder het rijtuig en was onmiddellijk een lijkde overige drie personen be kwamen geen letsel. Te Helder heeft een gerucht geloo- pen, als zoude de mailboot „Conrad" in de Roode Zee schipbreuk hebben geleden. De directie der stoomvaart-maatschappij „Nederland" heeft echter verklaard, dat bij haar daaromtrent niets bekend was De boot heeft twee dagen oponthoud gehad door een aan den grond zittend stoomschip en den 27sten de reis van Suez voortgezet. Zekere J. W. v. d. H. die inl874door de toenmalige rechtbank te Deventer tot 3 maan den celstraf veroordeeld werd, was sedert voort vluchtig. Hij werd Dinsdag te Utrecht aange houden. De rekening der Nederlandsche hoofd commissie voor de Philadelphia-tentoonstelling sluit met een eindcijfer van f 234,375.23 in ontvang sten (waarvan f 231,000 door het rijk bijgedra gen) en f 233,101.79 in uitgaven, zoodat er een saldo van f 1273,44 bij den betaalmeester is gestort. Voor de Parijsche tentoonstelling is f 160,000 geraamd. Naar de „Fransais" meldt heeft de graaf De Dorlodit Zondag ter eere van den prins van Oranje eene groote jachtpartij gegeven in het park van het kasteel te Savigny-sur-Orge, dep. der Seine en Oise. Behalve een menigte hazen en konijnen, werden daarbij een tiental herten ge schoten en daarvan één door den prins. De Leipziger Huisvrouwen-vereeni- ging is met eene partij gerookt vleesch, die zij uit Brunswijk had ontboden, bedrogen geworden. Blijkens eene officieele bekendmaking zijn reeds 134 personen na het gebruik van dat vleesch door de trichinenziekte aangetast en zijn er reeds twee overleden. Te Parijs zijn elf Japanneezen aange komen, leden der commissie voor de groote ten toonstelling, met den buitengewonen commissaris Maeda aan het hoofd, aan wien de deelneming van Japan voornamelijk te danken is. Laatstgenoemde heeft een aantal planten ter acclimatatie medege bracht, groenten, welriekende bloemen enz.verder onder andere bronzen houwitsers, zoo beweerd wordt 2500 jaren oud en met groote moeite van de Japansche regeering verkregen. In Zwitserland wordt tegenwoordig voor het slachten van vee gebruik gemaakt van een masker, waaraan een kort geweer verbonden is, dat met een puntkogel geladen wordt. Als het masker over den kop eener koe geworpen is, is de loop van het geweer juist zoo gericht, dat de kogel door de hersenen tot de zesde en zevende halswervel doordringt. De dood volgt dan onmid dellijk en het beest valt neder, het eerst met de achterpooteu, wegens de kwetsing van den rugge- graat. In het kanton Aargau zijn de slachters ver plicht dit masker te gebruiken. Maandag is te Parijs de inboedel ver kocht van den bekenden schilder Courbet, die behalve tot een halfjaar gevangenisstraf wegens me deplichtigheid aan het neerhalen van de Yendume zuil, tot eene schadevergoeding aan den Staat van 320,000 fr. veroordeeld is, voor de wederoprichting van die zuil. De verkooping heeft echter weinig opgeleverd, daar de schilder zijn voornaamste werken, studiën en meubelen laig vóór de veroordeeling in veiligheid had gebracht. Er restten nog slechts een tiental schilderijen, welke te zamen 10,000 fr. opbrachten, benevens honderd lijsten, eenige voorwerpen van weinig waarde en half gebroken meubels. De geheele opbrengst was niet meer dan 13,000 franken. In den nacht van 24 op 25 dezerheeft er op de kust van Engeland een zware storm gewoed uit het Zuiden tot het Oosten, vergezeld met regen, waarbij tusschen Deal en Ramsgate niet minder dan 39 schepen vergaan en vee! menschen verdronken zijn.

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 2