JV°. 5460 Vrijdag A0. 1877. 30 November. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering .a van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. i v ST ADS-BERICHTEN. LEIDSOH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden........1.10. franco per post.1,40. Afzonderlijke Nommersr 0.02. PRIJS DER ADTEhTENTIEN: 1.05.' .rtTlTVlC^0.17J, I Van 16 regels »ti Iedere regel meer Grootere letters naar plaatsruimte. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 8 der Verordening van den 4den Mei 1872 (Gemeenteblad N°. 11); Brengen ter algemeene kennis, dat tot het laten in- schrijven van nienwe leerlingen voor de openbare scholen voor voorbereidend en voor meer uitgebreid lager onderwijs gelegenheid zal gegeven worden: voor die voor voorbereidend onderwijs voor jongens en meisjes, in het schoolgebouw aan de Oude Vest- voor die voor meer uitgebreid lager onderwijs: der 1ste klasse, voor jongens, in hel schoolgebouw aan de Aalmarkt-, der 1ste klasse, voor meisjes, in het schoolgebouw aan de Boommarkt der 2de klasse, voor jongens, in het schoolgebouw aan de Bieterskerkstraat; der 2de klasse, voor meisjes, in het schoolgebouw aan de Br eestraat en wel van den 3den tot en met den lBden December e. k., dagelijks, de Zondag uitgezonderd, van des voor- miodags balfnegen tot negen uren, en op Maandag, Dinsdag, Donderdag en Vrijdag bovendien van hal ft wee tot twee uren des namiddags. En geschiedt hiervan openbare afkondiging door plaat sing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 29 November 1877. LEIDEN, 29 November. Heden is aan de universiteit alhier bevorderd tot doctor in de rechten de heer J. J. M. H. Starren, geb. te Maastricht, na verdediging van Stellingen. De heer mr. H. E. Qreven is tot secretaris der kamer van koophandel alhier benoemd. Met ingang van 15 December is tot kanton- xechter-plaatsvervanger alhier benoemd de heer mr. H. L. A. Obreen, advocaat. De rederijkerskamer „Borger" hield gister avond in de Stadszaal eene buitengewone verga dering met dames, tot opening waarvan de pre sident eene korte rede hield, waarin hij o. a. met genoegen den bloeienden toestand der kamer con stateerde, doch tevens ook zijn leedwezen moest uitspreken dat er zoo weinig deelneming bestond om als werkend lid tot de vereeniging toe te treden, en den wensch uitte dat hierin weldra verbete ring mocht komen. De werkzaamheden voor de zen avond bestonden uit de volgende voordrach ten „Luïs de Camoëns te Lissabon" van Gerard J. Spoor, voorgedragen door het lid J. E. Hou- bolt; „Het testament van Eredericus," voorgedra gen door het lid A. Piek; „Op krukken" van Jan Yan Beers, voorgedragen door het lid L. Yan Schravendijk; een dramatisch fragment„De dood van Jonathan, zoon van Saul," naar A. De La- martine, door N. Donker; alsmede een tweetal tooneelstukjes„Het bekroonde treurspel," karak terschets in een bedrijf, vrij bewerkt naar het Hoog- duitsch door P. H. Lamberts Jr., en „Een uurtje in de directiekamer," karakterschets in een bedrijf, naar het Hoogdnitsch bewerkt door W. C. Eooyaards. Zoowel door de afzonderlijke voordrachten als de opvoering der beide laatste stukjes werd den aanwezigen een genotvolle en genoeglijke avond bezorgdterwijl de werkende leden opnieuw toonden zich met bijzonder succes op het rederijken toe te leggen. De kamer handhaafde haar goeden naam. Eene aangename aanvulling der pauzen waren de voordrachten voor viool en fluit der heeren D. Couwenhoven en C. B. Duyster Jr., wier spel door de aanwezigen, getuige de herhaalde toejui chingen, ten hoogste werd gewaardeerd. Nadat het programma was afgewerkt vereenigde men zich tot den dans. Onzen stadgenooten zal weldra de gelegen heid tot het smaken van een buitengewoon kunst genot worden aangeboden. Het voorloopig aange kondigde Ullman-concert zal nl. Woensdag den 19den December alhier plaats hebben. Onder de leden van het gezelschap treft men er aan die zich op het gebied der kunst reeds een Europeesche beroemdheid hebben verworven, en van wie slechts de bekende violist Henri Wieniawski behoeft ge noemd te worden om het gehalte van de overigen aan te duiden, waaronder de namen voorkomen van üesirée Artot en Signor Padilla, alsmede van den pianist Louis Brassin en den contre-bassist Guis. Bottesini. De entreeprijzen zullen in ver gelijking met andere plaatsen billijk gesteld worden. Door den gemeenteraad van Haarlem is benoemd tot conrector aan het gymnasium de heer J. Van der Vliet, thans conrector aan het gym nasium te Assen, en tot praeceptor de heer dr. A. H. Garrer, te Leiden. Op voorstel van B. en W. is het vroeger door den raad genomen besluit tot het oproepen van sollicitanten voor de betrek king van leeraar in de wiskunde aan de meisjes school en het gymnasium, met bevoegdheid tot het geven van onderwijs in het boekhouden, op eene jaarwedde van f 2000, met bepaling, dat de te benoemen leeraar moet zijn doctor in de wis- en natuurkunde, thans zoo gewijzigd, dat zullen worden opgeroepen sollicitanten naar de betrekking van leeraar in de wiskunde aan de meisjesschool en het gymnasium, op eene jaarwedde van 1800, met bepaling dat, wanneer de be noemde is doctor in de wis- en natuurkunde, de jaarwedde zal zijn f 2000. In het belang van notarissen, advocaten, procureurs, handelaren enz. vestigen wij de aan dacht op de gelegenheid die er bestaat bij de heeren Crans en Co. te 's-Gravenhage tot het doen legaliseeren van stukken en akten bij de verschillende departementen en ambassades aldaar. Nader verneemt men nog dat de Neder- landsche expeditie naar de Poolstreken ook mede gemaakt zal worden door den luitenant-ter-zee 2de kl. L. M. Koolemans Beynen en een derden officier, wiens naam nog niet met zekerheid bekend is, doordien de aanvankelijk daarvoor bestemde luitenant 2de kl. baron Van Wassenaer tot Catwijck verhinderd is aan zijn plan gevolg te geven. De gemeenteraad van Nieuwleuscn heeft zich tot Z. M. den koning gewend om wijziging te verzoeken van art. 242 der gemeentewet. Hoewel de raad zich in beginsel zeer goed kan vereenigen met de bepalingen van art. 240 omtrent de heffing van belastingen, vermeent hij echter dat art. 242 dier wet, waarbij bepaald wordt dat het getal der opcenten op de grondbelasting voor de gebouwde eigendommen tot veertig en voor de ongebouwde eigendommen tot tien kan gaan, in vele gevallen de gemeentebesturen, vooral ten platten lande, zeer in hunne handelingen beperkt, waar het geldt verbeteringen van wegen en waterleidingen van ingrijpenden aard, welke toch ontegenzeglijk den bloei en de welvaart eener streek zeer bevorderen en alzoo van groot belang zijn, zoowel voor het rijk en de provincie, als voor de gemeenten. De raad zou art. 242 in dien geest wenschen gewijzigd, dat het getal der opcenten op de grondbelasting, die de gemeenten zouden mogen heffen, zoowel voor de gebouwde als voor de ongebouwde eigen dommen, b. v. werd bepaald op 50. Bij kon. besluit is, met ingang van 1 Mei 1878, het departement van oorlog verdeeld in acht afdeelingen, als: a. secretariaat, b. generale staf, c. infanterie, d. artillerie, e. cavalerie, f. genie, g, geneeskundige dienst, h. intendance. De afdeelingen worden door den minister van oorlog, voor zooveel noodig, verdeeld in bureaux. De verdeeling der werkzaamheden over de afdee lingen en bureaux geschiedt door den minister van oorlog. Aan het hoofd van de afdeeling secreta riaat is de secretaris-generaal geplaatst. De chef van den generalen staf, de inspecteurs der ver schillende wapens en de chefs der verschillende diensten zijn respectievelijk chefs van de andere afdeelingen, waarbij zich als sous-chef een hoofd officier bevindt, aan wien de chef der afdeeling, onverminderd zijne persoonlijke verantwoordelijk heid, de zorg voor de afdoening kan opdragen van alle zaken, welke hij niet persoonlijk wenscht te behandelen. De indeeling van het verdere bij het departement van oorlog werkzame militaire en burgerlijke personeel geschiedt door den minis ter van oorlog. De chefs der afdeelingen bh zijn verantwoor delijk voor den toestand van het wapen of dienst vak, aan het hoofd waarvan zij gesteld zijn. In verband hiermede oefenen zij, als zelfstandige auto riteit, het gezag uit, waarmede zij krachtens hunne instructie bekleed zijn, en houden zij, zoo dikwijls hun dit noodig voorkomt, na bekomen machtiging van den minister van oorlog, inspectiën over het personeel en materieel van hun wapen of dienstvak. Geen officier kan langer dan zes achtereenvol gende jaren bij het departement van oorlog werk zaam zijn. Hiervan zijn uitgezonderda. de chefs der afdeelingen; b. de officieren, die wegens het gemis van een hunner ledematen voor den actie ven dienst ongeschikt geworden en dientengevolge bij het departement van oorlog werkzaam gesteld zijn. De officieren, die bij het departement van oorlog werkzaam zijn, met uitzondering van de genen bedoeld onder a en b, worden, het depar tement verlatende, bij een der corpsen van het leger in dienst gesteld en kunnen eerst na twee jaren effectieven dienst bij de troepen, weder bij het departement van oorlog of in eenige speciale betrekking worden geplaatst. Deze bepaling is niet van toepassing op de hoofdofficieren, die thans aan het hoofd van de verschillende bureaux van het departement van oorlog zijn gesteld. Ook kan van deze bepaling, doch alleen in geval van volstrekte noodzakelijkheid, worden afgeweken voor zooveel betreft de officieren van het wapen der genie. De thans bij het departement van oorlog werk zame officieren worden, voor zoover zij reeds zes jaren of langer bij het departement van oorlog werkzaam zijn, naar gelang de eischen van den dienst dit toelaten, voor zooveel noodig door andere officieren vervangen. Door de commissie voor het geneeskundig staatsexamen te Utrecht werd gisteren het ge tuigschrift voor het eerste gedeelte van het artsexa men uitgereikt aan de heeren A. J. Helfrich, docto randus, en W. J. Van Haeften, milit. student. De minister van waterstaat, enz. heeft een nader onderzoek toegezegd omtrent de wijze, waarop aan den wensch om de Amsterdamsche Beurs in onmiddellijke verbinding met bnitenlandsche beurzen te brengen, kan worden tegemoetgekomen. In de gisteren gehouden zitting van den Amsterdamschen gemeenteraad is het voorstel van B. en W., betreffende de heffing van het haven geld, aangenomen, nadat het in dien zin was gewijzigd, dat de in ballast binnengevallen schepen geheel vrij zijn van havengeld en de kolenschepen half havengeld betalen. De eerstaanwezende ingenieur te 's-Graven hage heeft gisteren in het gebouw der normaal-schiet school aanbesteed het uitbreiden der Oranje-kazerne enz. aldaar. Minste inschrijver was de heer Ph. Verbrugge, te Waddinxveen, voor f 89,478.

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 1