BUITENLAND. Frankrij li. geschat op een zwaarte van vier honderd kilo, aan een slager is verkocht voor een som van 225 Eenige dagen geleden werden bij eene uitdraagster in de Oeverstraat te Arnhem eenige mantels en paren laarzen ontvreemd. Weldra wist de politie bij eene dienstbode een paar dier laar zen te vinden, waarop deze in verzekerde bewa ring werd gesteld. Haie meesteres, hiervan onder richt, wierp schielijk een gedeelte in het vuur, sneed het overige aan stukken en gooide dit in het privaat. Bij eene huiszoeking kwamen echter die laatste voorwerpen weder te voorschijn, bene vens tal van galanterieën, comestibles, manufactu ren enz. Bij een nauwkeurig onderzoek bleek toen, dat niet alleen de dienstbode maar ook de juffrouw, benevens hare twee kinderen, zich door diefstal van die voorwerpeu uit verschillende win kels hadden meester gemaakt. Maandag heeft de rechtbank te Mid delburg uitspraak gedaan in de zaak van E. Wiertz, te Stettin, gezagvoerder van het Noordduitsche schip „Molly", beklaagd, dat hij, den 12den Oc tober jl. met averij te Vlissingen binnengeloopen, geene aangifte had gedaan van twee zich aan boord bevindende kisten met kruit. De heer Wiertz is veroordeeld tot eene boete van f 500, op grond van art. 103 van het politie-reglement voor het Kanaal door Walcheren, in verband met art. 35 der wet van 1815. Bij de welgeslaagde proefnemingen met den telephon heeft de heer Christiani, secretaris bij het rijksbureau voor telegraphie te Berlijn, eenige waarnemingen gedaan, die hem op het denkbeeld hebben gebracht van eene nieuwe toepassing van den inductiestroom, voor werking op groote afstanden met den telegraaftoestel naar het systeem van Hughes. De daaromtrent genomen proef heeft op een telegraaflijn ter lengte van 120 kilometers bevredigende resultaten opgeleverd. Naar men verneemt worden ook hier te lande, vanwege de Maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen, reeds proeven met den' te lephon genomen, die tot dusver uitstekend moeten geslaagd zijn. V rij dag strandde hetEngelsche stoom schip „Niger" niet ver van de plaats waar de „König Wilhelm" onder het zand bedolven ligt. Zaterdag werd, door het schoone weder begunstigd, een gedeelte der lading, katoen, naar Nieuwediep overgebracht; daar de kapitein toen het schip niet verlaten had, maakte de strandvonderij geen zaken. De storm van Zondag heeft den toestand er niet op verbeterdde boot is vol water, en het strand aldaar zal nogmaals een graf geven aan een stoom schip, dat reeeds langzamerhand wegzakt. Uit een rapport van den geneeskun- digen ambtenaar, belast met het onderzoek naar de mogelijke gevolgen van het zinken van een met arsenigzuur geladen stoomschip in den Rijn bij Coblentz, blijkt nader het volgende. Behalve met andere goederen was het schip geladen met 550 vaten arsenigzuur, te zarnen 102,300 kil. wegende. Deze vaten bevonden zich in een gedeelte vau het ruim en waren door waterdichte schotten van de overige goederen gescheiden. Op 19 No vember bekwam het schip een lek, toen het zich op de hoogte van Mühlhofen, nabij het station Engers, bevond, en begon te zinken, waardoor ook het gedeelte waarin zich het arsenigzuur bevond vol water liep. Op last der bevoegde autoriteit werd eene hoeveelheid ongebluschte kalk gefiltreerd. In het ruimwater bleek slechts eene uiterst geringe hoeveelheid arsenigzuur aanwezig te zijn. Bij de komst van den geneeskundigen ambtenaar was men bezig de vaten in een lichter over te laden; er waren reeds 450 vaten gelost, die bijna allen gaaf en van ijzeren banden voorzien waren en tot op schrift het m oord „Gift" droegen. Men hoopte nog denzelfden dag (Zaterdag 24 November) de overige vaten uit het ruim, waarin 2.5 M. water stond, met behulp van duikertoestellen te lichten. Een hoeveelheid van dit ruimwater, te's-Graven- hage onderzocht, bleek geen arsenik te bevatten. Op grond van de doeltreffende maatregelen door de Duitsche autoriteiten genomen, van de geringe oplosbaarheid vau arsenigzuur in water, vooral bij de temperatuur van het Rijnwater in dit jaarge tijde, en van de groote hoeveelheid water waar over het arsenigzuur, indien het in de rivier kwam, zich zou verdeelen, berichtte de geneeskundige amb tenaar per telegram, dat er voor Nederland geen gevaar van vergiftiging van het Rijnwater bestond, gelden geen bevredigend resultaat heeft opgeleverd Van nadeelige gevolgen is dan ook nergens iets - heeft de partij thans twee nieuwe voorstellen in' Lr*-1-'- TT A gediend. Het eene strekt om het reglement ran orde in dien zin te wijzigen, dat het huis van afgevaardigden ten allen tijde de aanwezigheid der ministers zal kunnen eisclven; het andere heeft ten doel, namens het geheele huis tot de regeering dezelfde vragen te richten, die in het vorig debat alleen door de Eortschritts-partij werden gedaan namelijk: 1°. hoeveel millioen er uit de opbrengst der genoemde goederen tot nu toe ter bestrijding van Welfische woelingen is besteed; 2°. of hel waar is dat de ministers de overige milhoenen onder elkander hebben verdeeld, om ieder 0p zijn terrein de Welfische bewegingen te»en te gaan, en of het waar is dat ook de minister van landbouw voor dat doel een gedeelte er van heeft ontvangen. Rusland. Uit Moskou worden de volgende opgaven me degedeeld over de Russische verliezen, en den buit door de Russen behaaldDe verliezen tot het mid den van November bedragen 67,303 man, waar onder 14 generaals, 1 keizerlijke prins, 4 prinsen uit het huis Rurik, 1 Perzische prins, enz. De Turksche krijgsgevangenen zijn ten getale van 44,000, waaronder 16 pacha's en ongeveer 500 officieren; voorts maakten de Russen buit 701 ka nonnen, 200 vaandels, 2 monitors en 5 stoom schepen. De buit aan amunitie en proviand ver tegenwoordigt eene waarde van 14 millioen roe beis. Naar de verdeeling der verschillende plaat sen werden krijgsgevangen gemaakt: bij Ardahan 7000, Begli-Achmed 300, Seidekan 500, Jagni 800, Bajazid 300, Aladschadagh 7000, Kars 12,000, Dewe-Boyun 3500, Azizie, 500, Niko- poli 7800, in den Balkan 500, bij Telisch 3500 man. Van den 25sten dezer wordt uit Bucharest gemeld, dat het aantal deserteurs uit Plewna de laatste dagen weder zeer groot geworden is en dat het voorkomen van die lieden getuigt van de groote ontberingen, die het leger van Osman-pacha zich getroosten moet. Een naar het schijnt voorbarig gerucht, dat te Bucharest in omloop was, hield in, dat Osman-pacha onderhandelingen geopend had voor de overgaaf van Plewna. Maar als een feit wordt gemeld, dat het Russische hoofdkwar tier nu reeds een grooteu vooraad levensmiddelen heeft voor het geval, dat ook het Turk- gebleken. Het rapport gewaagt met lof van de welwillendheid en medewerking van de zijde der Duitsche autoriteiten bij het onderzoek ondervonden. Volgens een later bericht is het stoomschip, waarin zich nog honderd vaten arsenigzuur bevonden, thans geheel gezonken. Uit Curasao wordt van 23 October gemeld: Nog steeds verneemt men van meer on gelukken, die nu een maand geleden door den orkaan op zee veroorzaakt zijn, en waardoor be woners van dit of andere eilanden zijn getroffen. O. a. heeft men van den schoener „Mara" niets verntfmen. Tegen die smartelijke berichten staan over de aandoenlijke wegens hulp, die aan de nooddruftigen, zoowel uit eigen boezem als door nabuur en vreemdeling, geboden wordt. De inschrij vingen hier zijn aanzienlijk, naar de omstandigheden. Op St.-Thomas heeft de Nederl. consul, de heer Cappe, zich gehaast, zoowel uit eigen fondsen' als uit eene inzameling, eene som van f 1860 over te maken; de minister-resident van het Duitsche Rijk te Carracas, belast met de behartiging van de Nederl. belangen in Venezuela, heeft eene oproeping in de dagbladen voor de noodlijdenden gedaan; het bestuur van Venezuela zelf heeft eene som van f 10,000 voor de ongelukkigen bestemd, de handelsstand te Carracas eene gelijke som, die van La Guayra f 1062, een Cura9aonaar aldaar gevestigd f 1350. De minister van nijverheid in Venezuela, generaal Pachano, is als overbrenger dier liefde-bijdragen herwaarts afgevaardigd. Dat dit, na al het voorgevallene op staatkundig ge bied, een hoogst gunstigen indruk maakte, laat zich begrijpen. Onze gouverneur heeft een offici eel diner gegeven, waarop de generaal Pachano genood was, om zich van zijn last te kwijten. De gouverneur bracht toosten uit op den president van Venezuela, op de natie in 't algemeen, en op den minister zeiven. Deze antwoordde in heusche hartelijke bewoordingen en stelde dronken in op de gezondheid van onzen gouverneur en op het welzijn van dit eiland. Op het diner waren tegenwoordig eenige hoofdambtenaren en burger lijke en militaire overheden, benevens de consu laire agent van Venezuela. Met de uitdeeling van de inkomende giften is een aanvang gemaakt door de commissie, door den gouverneur daarvoor in gesteld. Bonaire deelt in die verzorging en zelfs Aruba is niet achterlijk gebleven zijn pennings ken tot leniging van den nood bij te dragen. Van Puerto Cabello en Valencia, van Maracaibo, van St.-Domingo en elders komen giftentreffend is de tot leniging van den nood, bij alle gezindten en klassen. Maar die nood is ook groot en veel wordt tot herstel geëischt. In de synagoge der Israël, gemeente is ter gelegen heid van den dank- en bidstond eene inzameling gehouden, die f 304 opbracht. Door de budgelcommissie is gisteren het rap port van Cochéry, strekkende tot onwettig-verkla- ring der buitengewone kredieten sedert 16 Mei dezes jaars, goedgekeurd. In de zitting der Kamer las Cochéry het rapport voor. Er deed zich geen enkel incident voor; geen der ministers was ter zitting tegenwoordig. De Kamer zette daarna het onderzoek der geloofsbrieven barer leden voort. Men verzekert dat Baragnon voornemens is een besluit der Kamer uit te lokken omtrent de be handeling der begrooting. U>uitscfal»rul. De quaestie over de opbrengst der in beslag genomen bezittingen van den gewezen koning van Hannover zal thans andermaal in het Pruisische Huis van afgevaardigden aan de orde komen. Dezer dagen nl. heeft de Portschritts-partij bij het debat over hare interpellatie te dier zake eene nederlaag geleden, doordien er op grond van het reglement van orde werd beslist, dat in een debat over eene interpellatie geen voorstellen mogen worden gedaan. Daardoor verviel Virchow's voorstel om de ver dere beraadslaging tot den volgenden dag uit te stellen en krachtens art. 60 der grondwet te eischen dat de ministers alsdan tegenwoordig zouden zijn. Daar bovendien, wegens de sluiting van het debat, de interpellatie over het gebruik der bedoelde besteld sche leger van Plewna, na maakt te zijn, ten laste van dance komt. krijgsgevangen ge- de Russische inten- Telegrammen. AMSTERDAM, 28 November. 24,717 blokken Banka-tin zijn heden in veiling door de Ned. Handelmaatschappij verkocht voor 40'/j a 41 gul den dooreen 403/4. WEENEN, 27 November. Het huis van afge vaardigden, verder beraadslagende over het Bank- statuut, heeft met 144 tegen 119 stemmen het voorstel van Herbst aangenomen. BELGRADO, 27 November. Al de in den vreemde verblijfhoudende Serviërs zijn onder de wapens geroepen. LONDEN, 28 November. Aan de „Daily Te legraph" wordt uit Pera geseindDe Turken bezetten eene versterkte stelling aan den ingang van den pas van Orchanië. Orchanie zelf is om redenen van strategischen aard ontruimd. Moektar-pacha meldt uit Erzerum van den 25sten: „De vijand blijft zijne oude stellingen bezetten. De Russen zijn door de sneeuw genood zaakt hunne krijgsverrichtingen te staken." PETERSBURG, 28 November. Uit Bogot wordt gemeldDe Turken hebben met aanzienlijke strijd krachten onze versterkte stellingen bij Trostenik en Metschka aangetast. Na een hevigen strijd sloegen de troepen onder grootvorst Wladimir den vijand terug en gingen op hunne beurt aanvallen- derwijze te werk; zij vervolgden den vijand tot het vallen van den avond. THERMOMETER VAN FAHRENHEIT. ra org. morg. nam. nam. nam. avond avond 5 u. 8 u. 12 u. 4 u. 5 u. 8 u. 10 u. Dinsd. Woensd, 44° 46° 51° 44° 46° 48° 4S°

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 2