1877. Donderdag 29 November. Deze Courant worit dagelijks, met uitzondering a van Zon-en Feestdagen, uitgegeven. •-> u t yn PBIJS DEZER COURANT; Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post.1.40. Afzonderlijke Nommers0.02. PRIJS DER ADYERTENT1EN? Van 1—6 regels Iedere regel meer Grootere letters naar plaatsruiir .V 1.06. 0.174. LEIDEN, 28 November. Heden aanvaardde de heer dr. S. J. Fockema Andreae het hoogleeraarsambt aan de universiteit alhier met het houden eener redevoering, waarin ],jj in eene vergelijking trad tusschen de oude en nieuwere rechtsinstellingen van verschillende lau den, ook die van ons land, op den invloed daarop ran het Romeinsche en Germaansche recht wees en het belang aantoonde dat de beoefening der geschiedenis er van als vak-wetenschap aan onze universiteiten voor het tegenwoordige recht heeft. Naar men verneemt heeft de minister van oorlog het voornemen de traktementen derofficie- jen van alle wapens belangrijk te verhoogen, doch daarentegen alle toelagen, zooals resideutie-toela- gen enz., te doen vervallen; voorts om de com pagnieën hospitaal-soldaten als zelfstandige licha men op te heffen en aan ieder bataillon infanterie een aantal van die soldaten toe te voegen. Gisteren zijn in Den Haag als candidaat- notaris toegelaten de hoerenW. L. Blindenbach, vats AardenbEVg; H. C. Schnethlage, uit Den Haag; N. G. Tan den Bos, uit Rotterdam. Het stoomschip „Hampton", kapt. W. R. Mae Moutrey, 8 October van Rotterdam ver trekken, is 26' dezer te Batavia aangekomen. Door het hoofdbestuur van den anti-dienst- vervangingsbond zijn bij gelegenheid der optre- diag van een nieuw bewind adressen gezonden 33H den Koning, de Tweede Kamer en den raad ran ministers, om aan te dringen op de invoering van persoonlijken dienstplicht. In het adres aan 'k raad van ministers wordt er o. a. op gewe- irezen, dat twee der tegenwoordige raadslieden ran de kroon, jhr. II. O. Wicliers en mr. J. G. Gleicfunan, leden zijn van den boud en dat mr. .1, R R. Tak van Poortvliet op 30 Juni '73 stemde voor den persoonlijken dienstplicht. De afdeelingen worden uitgenoodigd adressen van ondersteuning in te zenden. liet hoofdstuk Waterstaat enz. is opgemaakt in overeenstemming met de beginselen, bij de [overige begrootingen aangenomen. Uitgaven die niet volstrekt noodig waren, zijn, al wordt hare wenscbelijkheid erkend, niet voorgedragen. De mi nister erkent de wenschelijkheid eener nadere re geling van liet politietoezicht op de rivieren. Een voorstel tot wijziging van het reglement van politie voor scheep- en vlotvaart op den Rijn is bij de c-atrale Rijnvaart-commissie aanhangig. De nieuwe Merwede nadert hare voltooiing. Volgens de laatste I pilingen bedraagt de minste diepte in den nieuwen [Maasmond thans 36 decimeter bij gewoon laag, Jat is 53 bij gewoon hoog water. De uilvoering iter in den afgeloopeu zomer aanbestede werken lot verruiming van den riviermond geschiedt over- tnkomstig de vroeger bepaalde volgorde. Wanneer i werk eens goed op gang is, zal de opruiming nu gronden sneller vorderen. Zoolang de thans oberhanden zijnde verruiming van den mond en ès van het Scheur uiet zijn tot stand gebracht, Lrdt liet. niet raadzaam geacht, tot afgraving van •'v oostelijke punt van het eiland Rozenburg over ,e gaan. De tegenwoordige riviermond is nog te i:nl, om onder alle omstandigheden het water van kek, Oude en Nieuwe Maas te kuuncn afvoeren. Bij de afJteling posterijen wordt 0. a. gezegd 'kt bij de onderhandelingen met de Maatschappij «Zeeland" alleen het verkrijgen eener betere post- gemeeuschop met Engeland op den voorgrond gestaan heefr. Als beginsel geldt, dat de dienst Wet de meest snelvarende booten en dagelijks, ook fles Zondags, moet uitgevoerd worden. Overigens ls '1c goede en regelmatige uitvoering van den dienst zooveel m.ogelijk gewaarborgd. De handel zal daar door in het bezit geraken eener rechtstreeksche dagelij'/csche gemeenschap, met booten onder Ne- derlamdsche vlag. Z. M. heeft aan mr. dr. M. Van Lier, te Groningen, vergund het aannemen en dragen der v/ersierselen van ridder der Spaansclie orde van Karei III; aan F. C. Donders, hoogleeraar aan de rijks-universiteit te Utrecht, vergund het aanne men en dragen der versierselen van commandeur der ïtaliaansche orde vau de Kroonaan de vol gende vreemdelingen, mits zij overigens aan de daartoe bij de wet gevorderde vereischten voldoen, vergunning verleend om hier te lande lager on derwijs te geven, mejK. Bandow, M. L. E. Berlet, J. Ch. Corporaal, J. B. C. Elberg, L. Hückels, L. H. J. Jung, en den heer E. C. Pean. Uitslag der verklezIngCD voot de Tweede Kamer. Leeuwarden. Uitgebracht 1639 stemmen. Herkozen J. K. H. De Roo van Alderwerelt met 1079; Mr. A. Kerdijk bekwam 288Mr. A. F. De Savornin Lohman 240 stemmen.Assen. Uit gebracht 1090 geldige stemmen. Herstemming tusschen Jhr. W. A. Van der Feltz, burgemeester van Assen, die 518, en baron De Vos van Steen- wijk, die 333 stemmen erlangde; verder waren uitgebracht op de heeren Dibbits 115 en De Savornin Lohman 101 stemmen. Haarlem. Uitgebracht 1137 geldige stemmen. Gekozen W. De Meyier, predikant te Wormerveer, met 785 stemmen; de heer Van Lennep, raads heer in het hof van Amsterdam, bekwam 160, de heer A. Kerdijk 89 stemmen. Zutphen. Gekozen Mr. C. J. Sickesz, met 1403 stemmen A. baron Schimmelpenninck van der Oye be kwam 1262 stemmen. Een niet bijzonder talrijk publiek woonde de voorstelling bij, die gisteravond door het Fransche tooneelgezelschap van den heer Leclerc in den schouwburg alhier gegeven werd. Nadat de be zoekers in het bekende: „Uuc tasse de thé," in de gelegenheid waren gesteld telkens hartelijk te lachen, werden hun opnieuw eenigc oogenblikken van vroolijkheid bezorgd door de opvoering van „Les Dominos roses." Want dit toch zal wel voornamelijk het doel der schrijvers, de heeren Delacourt en Ilennequin, zijn geweest. Ofschoon wel niet ieder de bewering zal staven, dat de mannen geen van allen deugen, zal men toch moeten toe stemmen dat de illustratie er van zoo bevallig mogelijk is, hoewel ze hier en daar geenszins van overdrijving is vrij te pleiten en waarbij de schrij vers zich blijkbaar genoodzaakt -hebben gezien enkele malen hunne toevlucht tot voor ons tooueel minder gemotiveerde handelingen te nemen. Toch gaf de wijze waarop die illustratie was uitge voerd, onophoudelijk gelegenheid tot lachen. Het dragen toch door drie vrouwen van geheel dezelfde maskers gaf aanleiding tot allerlei vergissingen en een reeks van aardige tafereelen, maar ook ten slotte tot een misverstand tusschen de verschillende respectieve echlgenooten, dat later dreigde ernstige gevolgen te hebben, doch weldra weder uit den weg werd geruimd. De lachspieren der toeschouwers wer den vooral in beweging gebracht bij het herkennen van den bracelet, door eene der minst strenge domi no's verloren en zonder liet medeweten eener bejaarde tante, van deze geleend cn door haar herkend. De opvoering liet veelal weinig te wenschen over; ze had met eeu Fransche leven digheid en gemakkelijkheid plaats, die men hier zefden in de gelegenheid is te zien. Het zou zeker velen insgelijks nrj( ouwelk0m zijn geweest, wan neer er m 'jC pauzen Diet zoo veel van hun geduld *^are gevergd geworden. Het gezelschap bnJ. dan tevens nog wel het „treintje van tienen" kunnen halen. Gemengd Nieuws. Te Noordwijk zijn gisteren aange spoeld drie lijken en verscheidene balken, ver moedelijk afkomstig van het gestrande Duitsche barkschip „Greifswald". Het geval te Delft heeft zich, zooals ook uit de lijkschouwing gebleken is, niet geheel zóó toegedragen, als gisteren is gemeld. De melk- verkooper S. namelijk is uiet ten gevolge van» mishandeling overleden maar ten gevolge van zijn, hevige drift. Te Rotterdam had gisterochtend een der opperlieden van de fabricage, werkzaam zijnde aan het dak van de woning van den op zichter over de algeraeene begraafplaats op Crooswijk, het ongeluk van dat dak te vallen, vermoedelijk door op de ladder mis te stappen. Met eene ernstige hoofdwonde (men vreest schedelbri uk) is hij per rijtuig naar het ziekenhuis vervoerd. Zijn toestand schijnt hopeloos. Aanvankelijk werd deoorzaakvanhet stranden van het schip „Greifswald" ten noorden van Zandvoort gezocht in het breken van den sleeptros; volgens nader bericht echter was dit niet het geval. De „Greifswald" trachtte de haven vaii IJmuiden binnen te zeilen, hetgeen door stroom, harden wind en hooge zee mislukte, waar door het schip beneden de zuidpier kwam. Toen wierp het niet ver van het strand de ankers uit, doch door de sterke branding hielden zij niet; het schip naderde langzaam het strand en raakte te ongeveer halftwee grond op 2000 meter be zuiden de haven. Toen de Zandvoortsche redding boot een mijlpaal noordelijker dan waar de bark lag (om den sterken tocht van het water) in zee ging, sloeg het schip op de bank uit elkaar. Do boot moest dus naar drenkelingen zoeken, die pijlsnel met den stroom werden medegevoerd. De honderden toeschouwers op het strand ontzagen zich niet, het water in te loopeu, om de onge- ltikkigen, die tusschen balkeu en planken voort dreven, te redden. Zoo gelukte bet vijf menschen op het droge te halen, waarvan één, de kapitein, dadelijk stierf; de vier anderen, waaronder de eerste stuurman, werden naar Zandvoort gebracht en zijn thans volkomen hersteld. De lijken der 8 veron gelukten zijn nog niet aangedreven; met den sterken noordenwind en afgaand getij zullen die elders op dc kust zijn aangespoeld. Onderwijl had de reddingboot haar tocht zuidwaarts aan voort gezet, toon ze, omstreeks den vijfden paal, eene zee voorin kreeg, waardoor ze met den kop onder dook; tegelijkertijd sloeg haar eene aankomende golf onderstboven over den kop heen, waardoor alle opvarenden te water gingen, in het gezicht van bloedverwanten en vrienden. Nu moesten de redders gered wordeD. De vrouwen zelfs waren bijna niet te weerhouden de zee in te loopen, en terwijl eenige mannen haar terughielden, gelukte het aan andere met groote moeite de redders te helpen, op één na. De bootsman Leendert Koning, bewusteloos op het strand gebracht, werd nog in het leven behouden, maar bij zijn 19-jarigen zoon gelukte het niet de levensgeesten op te wekken. Als een bijzonderheid wordt gemeld, dat door een grondeigenaar onder Zevenbergen dezer dagen een volbloed Engelscb vet varken,

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 1