BUITENLAND. spoorwegmaatschappij tegen J. Dorrepaal, G. Van der Post en C. Kaptein. Voor de maatschappij trad wederom op mr. Was uit Leiden en voor de gedaagden Dorrepaal en Kaptein mr. Van Nierop van Amsterdam. Voor Van der Post'iverd de vordering der maatschappij door mr. Van Sti- priaan Luis^ius bestreden. In deze zaken zal het O. M. Dinsdag concludeeren. Z. M. heeft A. J. Van den Bosch, thans ontv. der dir. belastingen en ace. te Wormerveer, benoemd tot ontv. derzelfde middelen te Zalt- Bommel; met ingang van 1 Dec. a. s. bij de naamlooze vennootschap de Ned. Bank, voor den tijd van zeven jaren benoemd tot secretaris-direc teur, mr. II. P. G. Quack, thans hoogleeraar in de rechtsgeleerdheid aan 's rijks universiteit te Utrecht. Gemengd .Nieixvvs- Bij 't bouwen der groote nieuwe kas in den Academietuin had hedenmiddag een droevig ongeluk plaats. Een zesentwintigjarig, oppassend jongmensch, tevens een der bekwaamste smids werklieden, L. E. genaamd, viel namelijk van den in den koepel staanden steiger met het hoofd naar beneden op aldaar liggende ijzeren pijpen. Dr. Van Ipereu was genoegzaam dadelijk op de plaats des onheils aanwezig. Geneeskundige hulp was echter niet noodig, want de ongelukkige was onmid dellijk na den val een lijk. Men kan zich den toestand zijner ouders, broeders en zusters op het vernemen der tijding voorstellen en meer nog toen eenige uren later het in het gelaat bijna onher kenbare lijk de ouderlijke woning werd binnen gebracht. Ook de heer G. A. J. Tethoff Jr. heeft «en nette Sint-Nicolaas-étalage ingericht en wel op de bovenzaal van het Neêrlandsch koffiehuis, waar hij zijn magazijn ten gevolge van den brand tijdelijk gevestigd heeft. Hij heeft voor een groote verscheidenheid zorg gedragen, zoodat ieder bij de keuze van eene of andere surprise, zoowel voor kleinen als voor meer volwassenen, er iets naar zijn gading kan vinden. Men schrijftonsuitKatwijkvau26 dezer: Zaterdag-avond is de bemanning aangeko men met de bomschuit „Katwijk1' van den reeder W. Taat met het treurig bericht dat hun schipper A. Haasnoot Cz. in den storm van den vorigen dag bij het ophalen der haringnetten door een zware stortzee is overboord geslagen en verdronken, nalatende een bedroefde weduwe met twee jonge kinderen. Hedenmorgen zijn weder zes schuiten aangeland, die ook zwaren storm hebben doorge staan en de visscherij zullen eindigen. Van het bij Noordwijk gestrand kofschip „Rival11, kapt. G. De Vries, is de inventaris en de lading haver in beschadigden toestand alhier geborgen. Morgen zal het gezelschap van het circus Oscar Carré met de paarden en overige diereu en het materieel van Groningen per extra- trein, 4-0 wagens groot, in Den Haag aankomen. Donderdag heeft de eerste voorstelling plaats. Te Delft wilden Zondag een viertal personen, die in opgewonden toestand verkeerden en allerlei baldadigheden pleegden, eene melkkar, die op den VeTversdijk op de stoep van eene melkverkoopster stond, meenemen. De eigenares trachtte hun dit tc beletten, en hieruit ontstond eene woordenwisseling. Toen daarop een der be doelde personen, zekere H. G. v. G., een timmer mansknecht uit Rotterdam, de vrouw mishandelde, kwam haar zoon, een jongman van 27 jaar, toe schieten om zijne moeder te ontzetten, en greep den aanrander aan, doch werd zoodanig mishandeld, dat hij, na in huis gebracht te zijn, ineenzakte en den geest gaf. H. G. v. G. is door de politie aangehouden. De overledene was een zeer oppas send man en de kostwinner zijner moeder. Naar men verneemt zullen de Zwam- merdamsche, met de hoofden aan elkaar geboren kinderen door dr. Ereericks, te Bodegraven, op sterk water gezet, en alzoo tegen ontbinding be waard worden. Zondag-avond omstreeks acht uren brak te Raamsdonk brand uit in de herv. kerk. De oorzaak moet vermoedelijk worden toegeschre ven aan het omvallen van eene stoof, daar de brand het eerst ontdekt werd in eene bank. Door spoedige hulp der brandspuit was men .het vuur spoedig meester. Een gedeelte der banken zijn verbrand, en ook het prachtige orgel is zwaar beschadigd. De weesjongen te Hoorn, die aange klaagd was- van brandstichting aan de R. K. kerk, is door de rechtbank te Alkmaar vrijgesproken. De persoon te Kruisberg (Limburg), die door een kwakzalver is behandeld, van welk geval onlangs werd melding gemaakt, is sedert overleden. Uit IJmuiden wordt bericht: Zater dag-namiddag te halfdrie is op zee drijvende ge vonden en in ontredderden staat alhier binnenge bracht door het des ochtends van hier vertrokken stoomschip „Vesta", kapt. Ten Harmsen, het Fran- sche schoenerschip „Curnet." Aan boord van dit scheepje werd door kapitein Ten Harmsen alleen een löjarige jongeling aangetroffen, die verhaalde dat op den 23sten 's namiddags te halfvijf een groot Engelsch zeilschip, de „Curnet11, onder hevig stormweder aanliep, zoodat de fokkemast en al het daarbij behoorende tuig in zee stortte, waarop de equipage, bestaande, behalve den jongen, uit vier man, op het (onbekend gebleven) Engelsch schip oversprong, den jongen aan zijn lot overlatende; verder dat 's avonds de groote mast overboord sloegdat de knaap een zeer bangen nacht door bracht alleen aan boord van een als wrak drijvend schip, dat hij des ochtends van een Fransche vlag aan een stok 'signaal maakte om zich te doen opmerken aan een hem passeerende stoomboot, die hem waarschijnlijk niet heeft gezien, dat hij ein delijk in een diepen slaap is gezonken, waaruit hij werd gewekt door de mannen van de „Vesta", die aan boord waren overgesprongen om touwen tot sleepen aan het schip te bevestigen. Het schip was den 17deu November van Sunderland ver trokken met steenkolen naar St.-Malo, en werd gevoerd door kapt. Locamu. De knaap, die niet kan schrijven of lezen, zegt te heeten Toussaint de TAgneau. 't Is een flinke jongen; bij zijne redding riep hij, op het vernemen dat men hem binnen in een haven van Nederland sleepte, met tranen in de oogen: „Est ce vrai? eh bien, vivat!" Door de zorg van kapitein Ten Harmsen en de scheepsagenten Halmhout en Zwart zijn alle scheeps papieren en brieven, aan boord gevonden, behoor lijk in tegenwoordigheid van de ambtenaren-uit- slaanders in een bus verzegeld, om ze den consul van Frankrijk op te zenden. Zondag-namiddag isbij Zandvoorltus- schen den zevenden en achtsten mijlpaal verongelukt het Duitsehe driemastschip „Greifswald," gezagvoer der Heinrich Yorbrodt, van Danzig naar Amsterdam, geladen met dwarsleggers. Van de 13 man equi- pagie zijn 8 man verdronken. De reddingboot van Zandvoort heeft vergeefsche pogingen gedaan bij het wrak te komen, en het ongeluk gehad van om te slaan, waarbij één der redders, Cornelis Koning, de zoon van den bootsman, is omgeko men. Vijf man zijn door de reddingboot opgevischt, waaronder de kapitein, die onder het vervoer over leden is; de vier overigen worden te Zandvoort verpleegd. Naar men verneemt is het genoemde schip gestrand, nadat de tros, waaraan de sleep- stoomboot het gedurende den storm in de haven van IJmuiden trachtte binnen te sleepen, gebro ken was en het schip, dat daarna zijn anker had uitgeworpen, ook van het anker was losgeslagen. Uit Maassluis wordt gemeld: De vischlogger „Het Noorden1', schipper Huysman, geraakte gistermiddag omstreeks twee uren op de West. Zij had de sleepboot „Hoek van Holland" ter adsistentie; te halfdrie heeft de equipage hare boot buiten boord gezet en zijn daar allen inge gaan, met het ongelukkig gevolg dat zij omsloeg, waardoor 12 man verdronken. Slechts één man werd gered. Het schip was nog in goeden staat toen het verlaten werd. Te Marseille wordt een luitenant van de Algiersche tirailleurs, de heer Semellé, verwacht, die het plan heeft ontworpen, orn Afrika van het Westen naar het Oosten te doorreizen, alzoo in omgekeerde richting van de reis, die de Amerikaan Stanley zoo gelukkig heeft volbracht. De heer Semellé denkt den Niger op te varen tot aan de samenvloeiing met den Benoué en vérder de rivier te volgen tot haar oorsprong. Van daar zal hij in oostelijke richting zijne reis voortzetten. Hij vermoedt dat hij op dien weg de rivier Ch zal vinden, die ten zuiden zich in het meer Tch' uitstort. De heer Semellé heeft van den min'3' ter van oorlog vergunning gekregen voor dj, reis. Hij denkt den 15den Januari te Marseil scheep te gaan. In de „Manchester Guardian" kom de uitslag voor van een geding, gevoerd door da Twentsche stoombleekerij te Goor contra de fit Ellinger Giltay, Manchester, wegens het n? maken der fabrieksmerken van eerstgenoemd'! firma en het in den handel brengen van goederen 1 van de nagemaakte merken voorzien. De EngeLché rechtbank heeft de zaak in het voordeel der eischerl beslist. Het „Hbl." vestigt naar aanleiding hier-l van de aandacht van belanghebbenden op foei voordeel, hetwelk er in gelegen is, hunne fabrieks-1 merken te doen deponeeren in die landen, waad onrechtmatige nabootsingen kunnen voorkomen 1 Van de Trade Mark Protection Society te Londen'! welke zich belast fabrieksmerken te deponeeren! en de belangen harer leden- te behartigen en I desgevorderd in rechten voor hen op te treden, vet-1 neemt het „Hbl." dat bovengenoemde Twentsche! firma haar proces heeft kunnen winnen omdat het no® vóór het einde dezes jaars gevoerd is. Na I Januari 1878 had het niets gegeven, omdat op dien datum de wet in werking treedt, de bepaling bevattende dat niemand het recht heeft, een ander wegens nabootsing van een fabrieksmerk gerechtelijk te| vervolgen, tenzij zoodanig merk wettelijk gede-l poneerd is. In vele Duitsehe bladen doet wederl de geschiedenis van een weddenschap, om binnen een gegeven tijd een groot aantal postzegels tel verzamelen, de ronde, en zelfs de deelneming van j vorstinnen is daarbij- in het spel. In Aug. 11. na-] melijk beweerde een jonge dame te Munchea, datj zij voor 1 Jan. 1878 een millioen postzegels bij een zou hebben. Een prachtige concertvleugel van j Bösendorfer zal de prijs der overwinning zijn. De aartshertoginnen Elisabeth en Christina van Oos-j tenrijk, de weddenschap vernomen hebbende, doen in haar kring al het mogelijke om de jonge dame behulpzaam te zijn, en zamelen zeiven zoo ijverig en overal, dat er, terwijl zij zich onlangs drie' weken te Gmünden ophielden, in geen huis of kluis een gebruikt postzegeltje meer te vinden was. De aartshertog Frans Karei doet ook al mede, en I heeft reeds 60,000 stuks geleverd. Den laatsten Oct. waren dan ook reeds ongeveer 900,000 «tuks I bijeengebracht, en een derde van dat getal was door de genoemde aartshertoginnen opgezameld. Prankrij tc. In den Senaat bepleitte gisteren Feray de ur-1 gentie van zijn voorstel met betrekking tot de malaise in den handel. Nadat vele leden het woord gevoerd hadden, verklaarde de minister van koop- i handel Ozenne zich met de urgentie te vereeni- gen, welke daarop met algemeene stemmen werd aangenomen. In de Kamer stelde de minister van binnen- landsche zaken Welch'e voor, het budget der uit gaven benevens de artikelen der begrooting van inkomsten, betreffende de inning der directe be lastingen, rond te deelen. Voor dit voorstel vroeg hij de urgentie. Er deed zich hierbij geen inci- dent voor. Bardoux diende een voorstel in, hou dende wijziging der wet op den staat van beleg,! en een tot wijziging der wet op de drukpers. Het eerste werd met 327 tegen 50, het tweede met 328 tegen 47 stemmen urgent verklaard. Het voorstel van den minister Welche werd krachtens het reglement aan de commissie voor het budget gerenvoyeerd. De afdeelingen van den Senaat verkozen zol der discussie de leden der commissie tot onderzoek van het voorstel-Feray. Zij is uit 5 leden der linkerzijde en 4 der rechterzijde samengesteld. De door de ministers in den Senaat en de Kamer voorgelezen verklaring is in alle gemeenten des lands aangeplakt. De hertog De Broglie is naar zijn kasteel te Broglie, departement Eure, vertrokken. Het gezond verstand der natie, schrijft de „Siècle", dat dit extra-parlementaire ministerie niet als een ernstig kabinet kon opvatten, heeft

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 2