N°. 5457. A°. 1877. Dinsdag 27 November. Doze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. STADS-BERICHTEN. BAGrBLAI). PBIJS DEZEB COURANT: Voor Leiden per 8 maanden1.10. Franco per post.vT, 1.40. Afzonderlijke Nonuners0.02. PBIJ8 DBS ADTEBTENTIEN: Van 18 regeli1.05. Iedere regel meer0.17$. Grootere letten naar plaatsruimte. De Burgemeester, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leiden, jM te weten, dat aan den ontvanger der direete belastingen alhier zijn ter hand gesteld twee op den 2i'sten November jl. invorderbaar verklaarde kohieren voor de belasting op bet perso- mJTdienstjaar 1877/78, hondende aanslagen voor een vol jaar «voor negen maanden, terwijl ieder verplicht is lijn aanslag op de wet bepaalden voet te voldoen. wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afge- gd. De Burgemeester voornoemd, v. d. BRANDELER. den, 26 November 1877. LEIDEN, 26 November. [eden is aan de universiteit alhier bevorderd doctor in de rechten de heer P. J. M. L. Schee- pes, geb. te Brielle, na verdediging van Stellingen. Woensdag a. s., des middags te twee uren, laPde heer mr. S. J. Pockema Andreae het hoog- Baarsambt in de faculteit der rechtsgeleerdheid de universiteit alhier aanvaarden met het honden eener redevoering in het groot auditorium. Na het indienen der gewijzigde begrooting voor het departement van binnenlandsche zaken voor 187S is het den minister gebleken, dat de onder art. 79bis gebrachte memoriepost kan worden ^Vangen door het cijfer van 16,750. Het eind cijfer van afdeeling VI klimt daardoor tot f 8,24)7,767 en dat van de geheele begrooting tot ftft369,536. Art. 79bis moet derhalve gelezen bflnen als volgt: „kosten der opleiding van lee mten van het hervormd kerkgenootschap vanwege dit genootschap 16,750." De minister zegt tot toelichting van deze som in een schrijven van 20 dezer het volgende: Art. 104 der wet tot regeling van het hooger onderwijs bepaalt, dat, indien na haar in werking treden vanwege het Hervormd kerkgenootschap tot het opleiden van leeraren voor dat kerkgenoot schap een of meer leerstoelen, of scholen van hooger onderwijs worden gevestigd, ten behoeve dier opleiding jaarlijks van rijkswege zoodanig bedrag beschikbaar kan worden gesteld, als blijken ad voor dat doel noodig te zijn. De algemeene Synode der Hervormde kerk heeft in hare zitting van 24 Augustus 1877 besloten, onder voorbe houd van eene in November daaraanvolgende te houden stemming, van de leden der provinciale kerkbesturen, in Leiden, Utrecht en Groningen, en wanneer het geschieden kan zonder bezwaar voor de Ned. herv. kerk, ook te Amsterdam, tot aanvulling van het aan de daar gevestigde uni versiteiten gegeven onderwijs in de godgeleerdheid, vauwege de Ned. herv. kerk hooger onderwijs in godgeleerdheid te doen geven tot vorming van bare aanstaande evangeliedienaars, en dat onder wijs in elke der vier genoemde plaatsen op te dra gen aan twee hoogleeraren, aan welke jaarwedde en „\Ansioen werden verzekerd, tot hetzelfde bedrag als Hhoogleeraren aan de rijks-universiteiten. Diehoog- ^■eraren zullen eerst worden aangesteld met ingang p.Wn 1 Juni 1878. Van 1 October 1877 tot 31 Mei 1878 zal het onderwijs in de dogmatische en JWactische vakken, op verlangen der Synode en met -goedkeuring des konings, gegeven worden door ®ogleeraren in de godgeleerdheid aan de drie njks-universiteiten, tegen een vergoeding van 800 voor elke godgeleerde faculteit. Ter be vrijding van deze uitgaven van de jaarwedden v»n acht hoogleeraren, op 435 geraamd, zou eene som van 21.500 worden vereischt. Naar inzien der regeering kan de Ned. herv. Kerk geen aanspraak maken op bezoldiging door het Rijk van twee hoogleeraren te Amsterdam. De geschie denis van art. 104 toont overtuigend aan, dat nu de faculteit der godgeleerdheid aan de rijks-uni- versiteiten niet langer dient tot vorming der kwee- kelingen voor den Ilerv. godsdienst en de kosten dier vorming voor rekening van de Hervormde kerk komen, deze alleen aanspraak kan doen gel den op tegemoetkoming voor zooveel die vorming dusverre aan de rijks-hoogescholen plaats had. Het is der Regeering toegeschenen, dat in afwach ting of door nader overleg eene definitieve schik king tot stand te brengen zijn zal, met de aan vrage voor 1878 genoegen kan worden genomen, mits het bedrag werd verminderd met hetgeen voor Amsterdam was verlangd, waardoor het cijfer tot 16,750 daalt. Gisteravond opende de vereeniging „Harmonie" hare voorstellingen met de opvoering van„Wie is 't?", blijspel in drie bedrijven, voor rederijkers bewerkt door den schrijver van „Bergen en dalen". Het zij voldoende te verklaren dat de werkende leden flink hun best deden en er over 't algemeen uitmuntend in slaagden het aanzienlijk aantal leden met hunne dames en genoodigden eenige genoeg lijke uren te verschaffen. Mochten allen al niet even gelukkig zijn geweest, de toejuichingen die zij bij herhaling ontvingen mogen hun een spoor slag zijn om zich met ijver op het liefhebberij- tooneel te blijven toeleggen. Men verlieze daarbij evenwel niet uit het oog, dat men de usance zij 't dan ook maar eenigszins in acht dient te nemen en dat, „al staat 't ook in 't boekje", ons spreek orgaan in het dagelijksch leven doorgaans onder een anderen naam bekend is, welke, goed gebruikt, dezelfde bedoeling kan weergeven. Het nastukje; „Box en Cox" werd eveneens ten genoege der aanwezigen afgespeeld, hoewel het blijkbaar was dat van hun geduld nu en dan wel wat te veel werd gevorderd. Waren de beide medewerkers reeds uit het voorstuk bekend, minder was dit het geval met de commensalen houdende dame, die zoo wij hoorden voor het eerst, en niet geheel zonder succes, „de planken betrad". Met flinke oefening onder goede leiding kan de vereeniging een goed lid in haar verkrijgen. De uitvoering werd met een geanimeerd bal besloten. Onder de opening er van werden de aanwezigen door den president welkom geheeten. Nu de volksvoorstellingen ook dit jaar weder zullen achterwege blijven, wenscht de heer Taverne naar wij vernemen de Zondag-avonden aan te vullen door het doen geven in de Stadszaal van volks concerten, waartoe hij de muziekcorpsen van het vierde regiment en der schutterij bij afwisseling zal engageeren. De entrée zal billijk gesteld worden terwijl door den ondernemer tevens zal worden zorg gedragen dat deze concerten op een geheel anderen voet dan het berucht geworden derdc- October-volksconcert zal ingericht zijn, waardoor hij hoopt op de medewerking eu deelneming zijner stadgenooten te mogen rekenen. Bij de heden gehouden openbare verkoo- ping van cokes van partijen van 100, 10 en 5 hectoliters waren de hoogste prijzen 34,00, ƒ3.60 en 1.75; de laagste 34,00, ƒ3.50 en 1.75. De heer M. H. Jansen komt in het „Va derland" op tegen de voorstelling, of alle marine-of ficieren tegen een Noordpool-expeditie een zeilschip gestemd zouden wezen. Hij noemt den schout-bij nacht De Haas en de kapiteins De Bruyne en Allen Young, kapitein van de „Pandora." Ook de naam van den heer Jansen zelf mag wel medetellen, Maar de schrijver bepaalt zich niet tot een beroep op personen: 'hij brengt argumenten bij. Vooralle vroegere reizen in de Poolstreken zijn houten sche pen gebezigd en daarmede zijn de voornaamste ontdekkingen gedaan. Stoomschepen zijn in later jaren niet verder doorgedrongen dan de kleine zeilscheepjes, behalve de „Tegethoff", en deze is tusschen het ijs geklemd geraakt, wat aan een zeilschip niet overkomen zou zijn, omdat hut niet met stoomkracht zich in het ijs had kunnen vast werken. Spitsbergen Noordoostland en Nova-Zetnbla zijn door zeilschepen omgevaren, wat nog niet door stoomschepen is geschied. Elke expeditie kan teleurstellingen opleveren, maar die met zeilsche pen niet zooveel meer dan die met stoomschepen. Naar men vermeent is het schip voor de Nederlnndsche expeditie naar de Noordpoolstreek een buitengewoon sterke en versterkte schoe ner van 80 ton, die den naam van Willem Ba- rendsz dragen zal reeds besteld. Een bekend natuurkundige heeft zich aangeboden om den tocht mede te maken, en bovendien nog twee jeugdige zoölogen, van welke er echter maar dén kan wor den geplaatst. Prof. Buys Ballot zal als medelid der uitvoeringscommissie optreden, om de instruc- tiën te helpen vaststellen. De akte-examens voor het middelbaar on derwijs (afd. letterkunde) zijn Zaterdag afgeloopen. Toegelaten werden: voor geschiedenis J. A. De Bruyne, van Gorcumvoor boekhouden W. Van Wageningen, A. Engels en E. W. Schallenberg, van Rotterdam. Na afgelegd examen zijn als candidaat- notarissen toegelaten de heeren: A. II. J. Smit, uit Den Haag; E. C. Cornets de Groot, uit Rotterdam; H. P. J. G. Bel, uit. Cappelle aan den IJsel. Volgens het bericht door de regeering ont vangen van den geneeskundigen ambieuaar, door haar met het onderzoek ter plaatse belast, is er geen gevaar voor vergiftiging van het rivierwater te Keulen van het zinken van een met acidum arsenicosum beladen vaartuig in de nabijheid van Mühlhofen te vreezen. Met dit bericht stemmen de mededeelingen van den Nederlaudschen consul te Keulen overeen Tn de afdeelingen der Tweede Kaïner zijn heden onderzocht de wetsontwerpen houdende voorziening omtrent het Ministerie van Water staat, Handel en Nijverheid; tot onderzoek van staatswege naar de oorzaken van zeerampen; tot wijziging van de wet op de tucht van koopvaar dijschepen. Z. M. heeft benoemd tot raadsheer in het gerechtshof te V Hertogenbosch mr. J. Van Bra- kel Schimmel, thans raadsheer in het gerechtshof te Leeuwarden; aan mr. A. Greebe, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burgem. v in Zaandam. Gemengd NieuAVH. De „Sinterklaas" heeft zijne telken jare terugkeerende eigenaardigheden, zoowel voor klein als groot. Door de eersten wordt er reeds langen tijd vooraf naar uitgezien, terwijl ook voor de laatsten zoo'n enkel wegens zijne af komst geheim zinnig snrpri8etje niet altijd even onwelkom is. In een keuze daartoe behoeft men wat boekwer ken enz. betreft niet verlegen te sta n. Het zij daartoe slechts voldoende de aandacht op de éta lage van den boek- en kunsthandelaar Blankenberg te vestigen. De fraaie en uitgebreide collectie al daar voorhanden maakt er een bezoek dubbel waard. De tweelingen van den telegra afbode G. Van Wilzenis te Zwammerdam zijn Zaterdag morgen overleden. Voor het overige geheel welge-

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 3