N°. 5456. Maandag A". 1877. 26 November. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Tweede Blad. BUITENLAND. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maondei1.10. Franco per post].40. Afzonderlijke Nommers0.02. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regels1-05. Iedere regel meerQ 17.. Grootere letters naar plaatsruimte. Gemengd Nieuws. Te Zwartsluis is gisteren de tij del ij ke 'ngdijk voor het buitenhoofd der nieuwe schut sluis bij een waterstand van 1.86 plus A. P. doorgebroken. Het metselwerk was gereed, doch de deuren waren nog niet ingehangen Uit Almelo wordt gemeld, dat de koperslager Arends, beschuldigd van manslag, egens gebrek aan bewijzen weder op vrije voeten is gesteld. E. De Haan, die verdacht wordt van op zijn broeder een moordaanslag te hebben ge leegd, heeft, naar men verneemt, in de gevangenis [te Winschoten getracht zich door ophanging van et leven te berooven. Gisterochtend te 6 uur 35 min. werd an Den Helder een windstoot waargenomen van [72 K. G. Yloed 1.15 boven volzee. Barometer- tand 734.4. Omtrent het bij Coblentz gezonken chip wordt uit Bendorf nader gemeldDe vaatjes [prsenigzuur liggen in het middenruim, dat door echte wanden van de overige ruimten is afge- oten. Ofschoon het slechts een gering lek heeft 'bekomen, heeft toch het water er eene hoogte van anderhalven meter bereikt. Dit water was bij de afzending van dit bericht blijkens scheikundig onderzoek nog vrij van arsenigzuur. De openbare autoriteit heeft intusschen alle noodige maatregelen enomen om het op zoodanige wijze weg te ruimen at het geen onheil kan teweegbrengen. Dr. Neubauer, onder-bibliothecaris n de Bodleiaansche bibliotheek te Oxford, heeft n een onlangs aandekocht Hebreeuwsch hand- "hrift den oorspronkelijken tekst van 't boek obias in 't Chaldeeuwsch gevonden. Eene jeugdige dame, Mile Blanche dwards, heeft te Parijs met schitterend gevolg et examen afgelegd voor het baccalaureaat in e letteren. Te Maintz zijn met den trein uit eulen drie jonge kinderen aangekomen, die de is van Philadelphia geheel zonder geleide hadden maakt en van Duitsche, Eransche en Engelsche nbevelingsbrieven waren voorzien. De kleinen reken en verstaan uitsluitend Engelsch. Hunne stemming is Stuttgart, waar hunne familie woont, veral op reis vonden zij beschermers. Het „Alg. Dagblad van Ned.-Indië1' eldt, dat op de onderneming Poentoeng van den heer L. Van Nouhuys c. s. een belangrijke ondst gedaan is. Bij een uitgraving vond men |wee kleine beelden, waarvan een, naar 't schijnt, it den Hindoeschen tijd afkomstig is. Dit beeldje lt voor een vrouw met 8 armen, is van lver, en rust op een bronzen voetstukje, dat ebarsten is. Het andere beeldje, bijna van dezelfde ootte, schijnt namaaksel te zijn. Het gelaat ist den Hindoevormen het metaal, waaruit het "goten is, is blijkbaar een kopermengsel uit onze jagen. Een en ander zal den resident, voor de legeering, aangeboden worden. Voor het museum an het Bataviaasch Genootschap van kunst en wetenschappen is het eerste beeldje een belang- ijke aanwinst. J Nadat de openbare autoriteit te Ber- pjn in het belang der openbare gezondheid een scherper toezicht op de slachterswerkplaatsen had ■ïgesteld, is zij tot de ontdekking gekomen dat er eenige honderden slachterijen meer moesten be staan dan op het register waren ingeschreven. Het was nu slechts de vraag, hoe zij de slachters in die geheime lokalen bij den arbeid kon overvallen om het overtuigend bewijs hunner schuld te kun nen leveren. Natuurlijk moest zij hiertoe trachten uit te vorschen op welke uren aldaar werd gewerkt. Dit viel niet gemakkelijk, daar de belanghebben den onraad hadden bemerkt en maatregelen namen om des nachts hun kans te kunnen waarnemen. De politie wist het echter zoo aan te leggen dat er thans reeds 140 personen, deels slachters, maar deels ook herbergiers, restauratiehouders, enz., op heeterdaad zijn betrapt. Naar berekening moeten er echter nog 3 a 400 zijn, bij wie het nog niet is gelukt. Het bericht omtrent een dezer dagen te Wierden plaats gehad hebbenden moord, is naar men verneemt in zooverre onjuist, dat er geen moord maar wel een zware mishandeling heeft plaats gehad. Daar de geregelde gang der horloges van sommige conducteurs der staatsspoorwegen dikwijls wat te wenschen overlaat, worden thans aan de verschillende hoofdconducteurs en conduc teurs door de exploitatie-maatschappij goedgaande koperen remontoir-horloges verstrekt, met bepa ling dat die beambten den prijs daarvan in ter mijnen zullen terugbetalen. Berlijn vaart goed bij den Russisch- Turkschen oorlog. Voortdurend komen belangrijke bestellingen in voor het Russische leger. De firma Spier en Rozenfeld heeft aangenomen successieve lijk binnen vier maanden 300,000 paar lederen laarzen te leveren. Als binnen dien termijn het laatste paar niet is afgeleverd, verbeuren de fa brikanten 100,000 thalers. Ook gutta-percha re genmantels zijn bij duizendtallen besteld. II echtzaken. Onlangs werd medegedeeld dat een moeder, die haar kind had te vondeling gelegd, het eenigen tijd later aan het Bestedelingenhuis te Amster dam had opgevraagd nu zij weder voor het kind zorgen kon. Die moeder stond Donderdag voor de rechtbank aldaar terecht. Uit de behandeling der zaak bleek, dat zij, uit het gasthuis te Leiden naar Amsterdam komende en geen geld hebbende, het kind goed toegestopt en met een flesch melk voorzien bij de Willemspoort dicht bij het politie bureau achter een boom had neergelegd, van waar het spoedig door een politiedienaar, ge waarschuwd door een jongen, werd opgenomen. Zeer spoedig geschiedde dit, want toen de moeder berouw kreeg en naar de plaats waar zij het kind gelegen had terugkeerde, was het verdwenen. Drie weken later had zij een dienst in Utrecht en ging toen naar het stadhuis te Amsterdam om inlichtingen naar haar kind in te winnen. Zij werd verwezen naar het Stads-bestedelingenhuis aldaar werd zij door de beschrijving van de kleertjes van het kind enz. als moeder erkend en het kind haar teruggegeven. Van het te vondeling leggen werd echter vooraf aan het politieberau proces-verbaal opgemaakt. De moeder had diep berouw en wekte medelijden op. Het O. M. eischte 2 maanden celstrafde rechtbank legde haar f 10 boete op, bij niet-betaling te vervangen door 2 dagen celstraf. Vermelding verdient nog, dat een vrouw, die bij het vinden van het kind tegenwoordig was, terstond aanbood het te voeden en verzocht het des nachts bij zich te mogen houden. Hoewel zij niet tegenwoordig was, bracht de voorzitter openlijk hulde aan haar mensch- lievende en edele daad. De hooge raad heeft gisteren uitspraak ge daan in de zaak van de in liquidatie zijnde Amsterdamsche stoomsuikerraffinaderij tegen de firma Hoynck Roodhuyzen te Amsterdam, waarbij het de vraag betrof in hoeverre brand van invloed kan zijn op de verplichting van partijen tot levering en betaling van eene partij verkochte suiker, welke echter daags vóór de levering, doch na de afwe ging en sluiting der zakken was verloren gegaan bij gelegenheid van een brand waardoor de go- heele suikerraffinaderij een prooi der vlammen ge worden is. De eisch tot cassatie is verworpen, daar de vordering tot betaling der suiker terecht was afgewezen. Frankrijk. Het „cabinet d'affaires" is samengesteld zooals gisteren in een telegram werd medegedeeld, be halve dat tot minister van marine de heer Rouxin, en voor openbare werken niet Collignon, maar Graffe benoemd is. Den 16den December in zal het negende arron dissement van Parijs eene nieuwe verkiezing plaats hebben, daar de heer Jules Grévy, die er den 14den October gekozen was, besloten heeft het arrondissement Dole, departement der Jura, inde Kamer te vertegenwoordigen. Na ééne verkiezing te hebben bekrachtigd heeft de kamer van afgevaardigden gisteren hare werkzaamheden tot halfvijf geschorst, omdat de rapporten aangaande andere verkiezingen nog niet gereed waren. Na de hervatting der werkzaamhe den zijn eenige conservatieve verkiezingen, o. a. van Cheviau, Juigné, Valfons, goedgekeurd. Het besturend comité der vereenigde linkerzijde maakt eene interpellatie gereed, die ingediend zal worden zoodra de ministers in de Kamer verschijnen. Men verwacht het ministerie heden in de Kamer. De Senaat heeft de landbouw-wet goedgekeurd. De zitting is verdaagd. U>uitschla.n<l. Lubowski ligt nog in het Berlijnsche ziekenhuis. Men schijnt nu inzonderheid waarnemingen te doen omtrent den toestand zijner geestvermogens, daar hij bij het verhoor allerlei dwaasheden heeft uitgekraamd. Zoo brutaal als hij toen was, zoo gedwee is hij nu. Zijn toestand is echter van dien aard, dat het, naar men verwacht, wel eenige weken zal duren alvorens hij weder voor den rechter kan worden gebracht. Ter markt te Lelden aangeroerd, 22 en 23 November. Wintertarwe 15 hectoliter f 13.25 a 13.75. Zomer- tarwe 15 hectol. j 10.75 a/10.75Winterrogge 18 heet. f 8.50 a 9.50. Zomerrogge 16 hectol./8.25 a/8.75. Zomergerst 16 hectol. 6.50 a 7. Chevalier-gerst 16 hectol. 7.25 a f 7.75. Zware Haver 20 hectol. f 5.00 a 5.50. Lichte Haver 20 hectol. f 4.00 a 4.25. Dui- venboonen 8 hectol. 8.00 a 8.50 - Paardenboonen 10 hectol. f 8.00 a 8.25. Ossen stuks a Stieren, 6 stuks f 90.— a 110. Kalfkoeien 150 stuks 225.a 275.—. Varekoeien 350 stuks 190.— a f 220.Vette koeien 161 stuks ƒ230.a 280.— Kalveren (vette) 20 stuks 70.— a 80.—. Kalveren magere) 4 stuks f 10.— a 22.— Hamels (magere) 918 stuks 20.a ƒ35.Hamels (vette) 918 stuks, f 24.a t 35.Varkens (magere) 32 stuks 16.a f 30. Varkens (biggen) 4 0 stuks 8.a ƒ14. Grasboter 5400 kilogr., lste qualit. vat 64.00 a_/ 68.00. Schei- 2de qualit. -J vat f 56.00 a J 60.00; Grasboter lste qual. per kilogr. 1.60 a f 1.70, Schei- 2de qualiteit per kilogr. f 1.40 a 1.50. Ter markt aangebracht 767 runderen, 24 kalveren, 918 schapen.

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 1