koloniën. buitenland. wrongen. Hij werd naar het academisch ziekenhuis overgebracht, waar de voet geamputeerd is. Men meldt ons uit Katwijk: Heden middag is op de Noord wijksche kust gestrand een kofschip groot 60 last, geladen met haver, komende van Groningen en bestemd naar Londen. De schipbreukelingen, drie in getal, zijn door de Katwijksche reddingsboot aan wal gebracht, waarna zij verder hier in het dorp werden verpleegd. De A msterda msche bladen melden thans, dat de onderzoekingen vanwege de politie te Amsterdam in de Brouwersgracht voor het huis van den heer Kets, tot het resultaat hebben geleid, dat gisteren het mes is gevonden, waarmede ver moedelijk de moord of de zelfmoord gepleegd is. De justitie van Maastricht heeft zich naar het gehucht Kruisberg begeven, ten 'einde in loco onderzoek te doen naar den toestand van een zieke, die door een kwakzalver is behandeld en ten gevolge van de verkeerde behandeling den dood nabij is. Tegen den onbevoegden geneesheer is proces-verbaal opgemaakt. Donderdag-voormiddag hield een vi- gilante stil voor de poort van 's rijks werf te Am sterdam. Een deftig gekleede dame stapte er uit en vroeg met spoed de hoogste autoriteit van de werf te mogen spreken. Zij gaf voor werkzaam te zijn geweest voor het Roode Kruis en een kogel in 't been bekomen te hebben. Nader bleek dat men met een krankzinnige te doen bad. De poli tie werd gewaarschuwd en de ongelukkige aan hare zorg toevertrouwd. Woensdag had te Alblasserdam de door de aldaar bestaande damclub uitgeschreven nationale damwedstrijd plaats. Yan de 25 liefheb bers die zich aangegeven hadden, namen er 22 aan den strijd deel, die te twaalf uren begon en tot des avonds acht uren duurde. De eerste prijs, een sierlijk bewerkte zilveren inktkoker, is gewonnen door den heer A. Zomerdijk, van Beemster; de tweede, een met zilver gemonteerde rumkaraf, door den heer E. J. B. Yan Yught, van Am sterdam de derde, een met zilver gemonteerde sigaren-standaard, door den heer A. Smit, van Slikkerveerde vierde, een pracht-exemplaar van Ephraim Yan Ernden's Verhandeling over het damspel, door het lid der club Jan Von Lindern, te Rotterdam. Woensdag-ochtend brak in de woning van A. Van Soelen te Wadenoyen een hevige brand uit. Eer men kon helpen, stond alles in vlam. Het perceel brandde dan ook geheel af en met het huis verbrandden de inboedel, vier scha pen en 12 verzekerd. Door den heer Georges Schwartz, rozenkweeker te Lyon, is, ter vergadering der Lyonsche tuinbouw-associatie van 23 Juli 11., o. a. ingezonden eene nieuwe zaailing in bloei, door hem „Souvenir de la Reine des Pays-Bas" genoemd. Het moet, zegt het weekblad „Siebol- dia", een der donkerste der tot heden bekende rozen zijn. Zeker zal het velen aangenaam wezen te vernemen, dat men op deze wijze ook in deu vreemde er aan dacht, onzer betreurde koningin hulde te brengen. Ook de nieuwe roos Ed. Pey- naerl werd door denzelfden kweeker bij die ge legenheid ingezonden. Ebers' roman „Homo sum", waarvan de Ilollandsche vertaling reeds ter perse is, die den Iloogduitsclien tekst op den voet zal volgen, speelt wel in den tijd van Constantijn, maar is volstrekt geen Egyptische roman. Het tooneel der hande ling is de Sinaïtische woestijn, meer bepaald de heilige berg bij de oase der Amalekieten, waarvan ook in „Warda" sprake is. De hoofdpersonen zijn de Anachoreten, die in dien tijd als kluizenaars leefden. Ebers, die deze plaatsen heeft bezocht en in een ander werk nauwkeurig beschreven, heeft ook in dezen roman, die slechts één deel zal zijn, weder een letterkundig meesterstuk geleverd. Een Weener schoenmaker zag dezer dagen, in zijn kelder gezeten, tot zijn niet ge ringe verwondering dat een jongmensch van "de uitgestalde kleedingstukken voor het naastgelegen huis een overjas wegnam en die aantrok. Reeds wilde hij voor het eigendomsrecht van zijn buur man in de bres springen, toen hij den vreemde ling, in het nieuwe overkleed gedost, den winkel zag binnengaan. Natuurlijk liet hij nu zijn voor nemen varen, denkende dat de zaak in orde was, vim koren. Alleen de woning was te meer daar spoedig daarop de jonkman den winkel verliet, niet alleen nog steeds met de jas aan, maar ook met een adreskaart van den win kelier in de hand. Nu trad onze schoenmaker bij zijn buurman binnen en vond hem bezig met het inpakken van een pas door den vreemdeling ge kocht stel kleederen, dat aan een opgegeven adres moest worden bezorgd. „Daar doet ge goede zaken," merkte de schoenmaker op, „en dan nog de over jas!" „De overjas?" vroeg de winkelier. Nu verhaalde de schoenmaker wat hij had gezien, en bij onderzoek bleek het, dat de behendige dief bij den kleederkooper was binnengetreden met een jas, die hij zooeven van deze had gestolen. Van het adres der bestelde goederen was natuurlijk niets te vinden. Blijkens nadere bericht'en omtrent het onheil op den Rijn bij Coblentz bestond de lading van het gezonken stoomschip, behalve uit harst en petroleum, uit 246S centner (bruto) ar senigzuur, verpakt in 556 vaatjes, elk ter hoogte van 2 voet, wel niet ten volle waterdicht, maar toch zeer soliede uit goed hout bewerkt. Onmid dellijk na het ongeluk zijn er eenige vaartuigen aangekomen en kon er dadelijk met het lossen der lading worden begonnen. Eerst werd de ruimte bij het lek vrijgemaakt en aldaar aangevangen met het uithalen der zware harstvaten, met het gevolg dat naar berekening de stoomboot niet verder kon zinken. Onderwijl werden er 60 man, te zamen met een tiental pompen, aan het werk gezet om het binnendringende water te doen wegloopen. Het kon echter nog 2 a 3 dagen duren eer het schip vrij zou zijn en naar den wal kon worden gebracht. De koninklijke regeering te Dusseldorf heeft onmiddellijk bij het bericht der ramp de bevolking tegen het gebruik van Rijnwater ge waarschuwd. De openbare autoriteiten te Engers, Neuwied, Weiszenthurm en verschillende andere plaatsen hebben echter gemeend, niet slechts tegen het gebruik te moeten waarschuwen, maar het zelfs onder strafbedreiging ten strengste verboden. Het fabriceeren van uurwerken neemt in Amerika bij voortduring toe. D?, „Waltham Watch company", in 1854- in Massachusetts ge sticht, geeft aan 1860 werklieden werk en levert dagelijks 425 horloges. De „Elgin Watch com pany" heeft 970 werklieden, die dagelijks 300 uurwerken afleveren. Véór 16 jaren werden jaar lijks in de Vereenigde Staten slechts 15000 uur werken gemaakt, thans is dit aantal meer dan een kwart millioen. Deze horloges worden in menigte naar Engeland en Rusland uitgevoerd. Een angstwekkend schouwspel had onlangs in de Eehrbellinerstrasse te Berlijn plaats. Met niet geringe ontzetting toch zagen de voor bijgangers een anderhalfjarig kind op de eerste verdieping van een huis aan een openstaand raam, waartegen het was opgeklauterd, heen en weer slingeren. IJlings schellen een paar omstanders aan, deelen aan de moeder mede in welk dreigend gevaar haar kind verkeert, en snellen met haar, die van schrik nauwelijks weet wat zij doet, naar boven. Juist toen het drietal de bewuste kamer binnentrad, stortte echter het kind naar beneden. Gelukkig evenwel was de val van het wicht ge broken, daar het was nedergekomen op een paar linnen marquises der benedenverdieping, die men juist had uitgespannen om er eenige herstellingen aan te verrichten. Weinige oogenblikken later lag het kind weder nagenoeg ongedeerd in de armen der hevig ontstelde moeder, die haar zorgeloosheid echter moest boeten met een zenuwkoorts, het gevolg van den doorgestanen angst. Uit Rusland wordt het volgende ge meld Het bankiershuis Meyer en C°. te Berlijn heeft geldzaken met verscheiden Russische firma's. In April dezes jaars verzond dat huis per post 8000 roebels aan een firma te Moskou. Gelijk dat aan grenskantoreu gewoonlijk plaats heeft met geldswaarden, zoo werd ook dit pakket op de grenzen te Wirballen niet geopend, maar alleen afgestempeld. Bij ontvangst te Moskou werden dan ook al de" zegels en stempels in orde bevon den, doch in het pakket ontdekte men niets dan gewoon papier. Een daarop ingesteld onderzoek leidde tot niets en het huis Meyer en C°. zag zich genoopt dezelfde som nogmaals.te betalen. Daarmede zou de zaak huis Meyer en C°. afgezonden, ditmaal aan handelaar te Charkow, juist hetzelfde lot o»,] ging. Nieuw onderzoek, ditmaal buitenen' scherp, daar het Berlijnsche bankiershuis° tl/ weigert ook deze som te vergoeden. Intussclf is het aan twee beambten, door de Duitsche J-" terij naar Rusland gezonden lot het doen 7' nasporing, gebleken, dat zoowel het papier f het pakket gevonden, als het lak, waarmee 'ht verzegeld was, Russisch fabricaat zijn, zoodat m op grond daarvan tot de gevolgtrekking koj" dat de ontvreemdingen in Rusland plaats hadde wellicht allengs in het vergeetboek zijn geraakt, ware hét niet, dat een pakket met. 20,000 roebels, eveneens door het BATAYIA, 19 October. De „Javabode" verklaart met zijn bericht aan gaande kwade financieele praktijken bij de haven werken te Tandjong-Priok niet te hebben bedoeld dat aldaar een algemeene praktijk van oneerlijkheid bestaat, maar slechts wilde te kennen geven da* er een geval van malversatie aan het licht geko men is, hetwelk door den officier van justitie wordt onderzocht. „Dat de verduisteringen reeds tot een bedrag van ruim drie ton gouds zouden geklommen zijn", zegt het blad, „is ons bij nader onderzoek gebleken een bepaalde onmogelijkheii te zijn, en wij hebben dus alle reden om te twij felen aan de juistheid der inlichtingen waarin van zulke som sprake was." De raad van justitie alhier heeft den gezao. voerder van het in Juni 1876 vergane schip „Luit.-generaal Kroesen" schuldig verklaard r veroorzaken van den dood van een aantal personen, door verregaande achteloosheid, onbekwaamheide onvoorzichtigheid, en hem veroordeeld tot twee jaren gevangenisstraf en 300 gulden boete. Van alle zijden ontvangt men klachten ore; de aanhoudende droogte. Op Java sterven jonge koffieplantiugeu uit, op Banda de jonge noten- muskaatboomen. Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indië zijn de volgeaJ: beschikkingen genomen Civiel Departement. Ontslagen: Eervol, de contr. l;leR bij het binnen, best. op de bezitt. buiten Java en Milan IT. J. Geertsema en de kl. bij de alg. pakhuisadm. tt Stmmig Th. R. J. M. Iiuysers. Benoemd: Tot ads.-res. vaiTjjalpu D. V. Mentel; tot zoutdepotpakhuism. te Tjilatjap, C. T.ï.bV Cordesius; tot id. te Sumanap, TI. Van Ysseldijk; tot ii.U Grissee-poetih, W. R. De la Rambelje. Bij den waterstaat: tot ing. Iste kl. J. B. F. L. Molenbroek; tot 2den hnlpouden. aan de op. 1. s. B. te Samarang E. Vogelezang; tot bulpoudet*. aan de op. 1. s. te Klatten W. Suidema van der Woede;tot4 te Grissee M. P. L. G. Hansentot hoofdond. aan de o. I. te Kendal, W. Teunissenaan die te Padang Pandjang l Kampschuur. Tot lsten hulponderwijzer aan de o. 1. s. te Bondong, J. Van der Wonde; aan de op. 2de I. o. te Makassar, H. IT. Slangen; aaD die te Batavia, H. Vollen; en de openb. 1ste 1. s. te Makassar, G. Reeman; tot 2dea coma. bij de alg. rekenk. P. C. Croon, tot boekh. 2de kl. bij de in- en uitvoerr. en accijnzen G. E. Van Oldenbij den post- ei telegraafd. tot commies 3de kl., W. R. Wollrabe; bij de op te richten openb. lagere meisjesschool te Padang tot hoofdond, 1: lste hulpondervvijzeres "bij de openb. lagere meisjesschool te Sic rabaia C. H. Verwohlt; tot eerste hulpondcrwijzcres, A. I. Moreau; bij de o. 1. meisjesschool te Soerabaia: tot eerste halp- onderwijzeres, A. M. Gerth van Wijk. Departement van Oorlog. Ontslagen: Eervol, de burg. schrijvers der 4de en 5de kl. bij de mil. adm. G. Fredriksi a C. A. Brunner; eervol, de burg. schr. 3de kl. A. De W- Malefijt. Benoemd: Tot 2den luit.-kwart. bij de mil. aim- J. F. De Meester. Verleend: Een tweej. verlof naar Europa, z. ziekte, aan den kapt. der inf. W. F. N. A. Van Poenen; een twee;, verlof naar Ned., w. ziekte, aan den lsten luit. der inf. W. Kruyt. Geplaatst: Als. pl. komm. te Batavia, dejnit.-wl- A. L. Luymes; bij het bur. van den onderint. lste kl. in de hu mil. afd. op Java, de onderint. 2de kl. J. Van der Linden; het lste bat. inf., de lste luit. H. L. Vorstenbos; bij het IK' bat. de 2de luit. P. L. A. Collard; als chef van den staf te Sumatra's Westk., de kapt. van den gen. staf A. J. Prins, vu de expeditionaire troepen te Atjeh; bij het 11de bat. infanterie, de lste luit. W. F. Kroesen, als adjud., en de 2de luit. L. - De Boer en P. Wiersma; bij het garn-bat. van PalemoaDg aj adj., de lste luit. W. G. A. C. Christan, van dat corps. Osei- geplaatst: Als dirig. oflic.- van- gez. lste kl. in de -de m. afd. op Java, A. L. C. Stödtke; als id. bij dea gen. diet, te Atjeh, T. J. Jorritsma; bij den gen. dienst teAtjeb.deo- van-gez. 2de kl. D. M. Christensen; bij het lste depot-ba,y- lste luit. L. C. Baggelaar. Geplaatst: bij het 13de ba. de 2de luit. J. Van der Weide. Ingetrokken: De pl» van den lsten lnit. der infanterie A. E. Mooyaart, bij he bat. van Banka. Frankrijk. De minister van buitenlandsche zaken heef- gelijk door den Parijschen correspondent e „Köln. Zeitung" gemeld wordt, den 20sten aan het corps diplomatique afscheidsbezoeken 0 braebt, het ministerieel hotel op de Place dome verlaten en zijne particuliere woning 1D Rue Albe betrokken. In diplomatieke 'r!?= gelooft men, dat hij een gezantschapspost zal krij3

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 2